ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.09.2016
ÎNSCRIS: 16.04.13
AUG-2016
2 AD. + 2 COPII -- v: 5 si 8

O saptamana minunata

Prin iarna, intrebam aici daca stiti cumva pensiuni in Navodari. Nu prea am avut succes.

Am cautat pe diferite alte site-uri, am trimis cereri de oferte si intr-un final am avut de ales intre mai multe pensiuni din zona. Am ales Casa Eriana.

Nu am fost niciodata in Navodari. Nu stiam la ce sa ma astept.

In luna februarie, dupa a doua conversatie telefonica cu proprietarul, am depus in contul lor bancar avansul pentru 2 camere, 7 nopti la Casa Eriana la inceputul lunii august. Pentru ca am platit in februarie pentru august am negociat si am avut si o mica reducere.

Prin iunie am aflat ca prietenele noastre nu mai puteau ajunge in aceea perioada asa ca am sunat din nou si am rugat daca se poate ca intrarea sa o facem la sfarsitul lui iulie. Proprietarii au fost de acord si am avut noroc de ultimele 2 camere libere in noua perioada dorita.

Pe 22.07 am plecat la munte. Pe 29 ne-am intors. - urmeaza sa fac review-

Iar pe 31 dimineata pe la 8 am plecat spre mare cu masina.

Am ajuns in Navodari si ne-am oprit la Penny sa luam ceva rece ca ne era in drum. Din parcare sun la Pensiune si anunt ca suntem in zona si sa ne explice exact cum ajungem. Doamna Georgiana ne-a indrumat si am ajuns cu bine pt ca noi o luasem in alta directie.

Pensiunea se afla chiar la piciorul podului unde este intrarea in Tabara Navodari.

Am ajuns, am platit si am primit factura. Am ramas putin surprinse pentru ca pe la hoteluri nu prea primesti factura, cu atat mai putin la privat gen pensiuni decat daca ceri in mod expres.

Pentru ca am schimbat perioada, camerele au fost la parter, nu la etaj asa cum stabilisem in februarie. Dar totul a fost spre bine.

Camerele destul de mari, curate si miroseau bine. Curatenia o face doamna Georgiana. Pot sa spun ca desi eu ma car dupa mine cu igienol, domestos si manusi din principiu, nu am simtit nevoia sa mai fac eu inca odata curat asa cum s-a intamplat prin alte parti.

Lenjeria era curata si a fost schimbata la 3 zile. La fel ar fi fost si prosoapele dar eu i-am spus doamnei ca prosoapele nu este nevoie sa mi le schimbe pt ca eu mereu am prosoapele mele cu mine.

Baia era mare si curata. Am avut mereu apa calda. Doar atunci cand era toata lumea la pensiune scadea presiunea. Nu am spus nimic dar nici nu m-a deranjat pentru ca noi aveam alt program decat ceilalti turisti.

Geamul a stat permanent deschis chiar daca dadea in terasa comuna. Cand eram in camera tineam draperiile trase. Sau il puneam pe modul batant atunci cand nu eram in pensiune.

In spatele pensiunii sunt cateva sarme de intins rufele. foarte util pentru cand ajungi de la plaja cu toate ude.

Exista si 2 gratare. Unul mare si unul mic. Noi nu l-am folosit dar alti turisti l-au folosit. A trebuit sa inchidem geamul la baie ca sa nu ne miroasa in camera dar dupa ce au terminat l-am deschis iar.

Bucataria este comuna si destul de bine dotata. O singura data am fost putin inghesuiti sa zicem asa ca eram 3 grupuri care voiau toti sa gatim la bucatarie in acelasi timp dar ne-am descurcat. Am asteptat. Nu exista gaze acolo asa ca la bucatarie este o butelie si focul nu are aceeasi putere dar este suficient sa faci o cafea, sa incalzesti un lapte sau sa prajesti ceva. Si era dimineata era mereu curat chiar daca nu toti turistii strangeau dupa ce gateau sau mai lasau vasele intinse.

In curte exista un mini loc de joaca cu nisip, o casuta si cateva jucarii de nisip, o bicicleta si o trotineta.

Seara, uneori, daca erau toti acasa ca am prins si vreme mai urata cu vant puternic, era cam aglomeratie in curte dar nu foarte deranjant, la o adica te puteai retrage in camera. Exista mai multe mese de plastic cu scaune si umbrele in curte.

Proprietarii au 2 fetite, una micuta de vreo 4 ani si cea mare de 10 parca, simpatice si responsabile. De ce spun asta? pentru ca ceilalti copii se jucau prin curte lasand toate jucariile insirate iar ele strangeau dupa ei si le puneau la loc chiar daca in 10 minute veneau iar copii si le imprastiau, ele iar le duceau la locul lor. Cea mare dadea cu matua sa adune nisipul imprastiat de 2 copii f mici dupa ce acestia s-au retras. Fetele noastre s-au jucat frumos cu ele. Cat am stat noi acolo, atat doamna Georgiana cat si sotul ei, domnul Gherman au fost foarte amabili cu noi si cu ceilalti turisti. Vesnic strangeau dupa careva. Fetita mea a facut otita si doamna mi-a chemat un taxi si m-a indrumat catre un medic orl din oras. Per total, am avut senzatia ca am fost in concediu la rude.

Drumul pana la plaja se facea prin tabara de copii delfinul. La intrare in tabara exista un impinge tava dar nu am mancat acolo. In oras, la 5 10 minute exista Penny, Lidl... si noi am preferat sa cumparam si sa ne facem noi de mancare. O singura data am fost in mini satul de vacanta din navodari si am mancat acolo.

Revenim la drumul catre plaja. Tabara este dezolanta. Buruieni inalte cat un adult, spatii parasite, terenuri in paragina. Cateva corpuri de caldiri mai sunt in functiune si sunt copii cazati. In tabara erau cateva de unde puteai lua apa, inghetata, cafea, croisante, colacei, chestii... Am observat ca in cateva corpuri de cladire functionau niste hosteluri. Nu stiu cat de ok erau ca nu am intrat sa vedem.

Plaja lata, nisip fin, intrarea in mare lina. Loc pentru prosoape. Nu-ti bubuie muzica in urechi toata ziua ca in mamaia. Era o zona amenajata cu umbrele si sezlonguri. Dar... este si un dar, din pacate, plaja este cam murdara. Nu se ridica gunoiul cu zilele. lumea duce gunoiul la cos dar acesta da pe dinnafara.

Se doreste creearea unei promenade, asa ca in mamaia. Au inceput sa o faca dar nu este intretinuta. Trebuie mult mai multe cosuri de gunoi si sa vina sa-l si ridice.

Multi ghiorlani care intrau cu masina pana in faleza. cativa au ramas intepeniti in nisip.

In rest, liniste. a fost ceea ce a contat cel mai mult.

Intr-o zi am fost la delfinariu iar in alta la acvariu dar despre asta voi scrie alt review.

Trimis de julyalina in 30.09.16 14:53:16
Validat / Publicat: 01.10.16 00:45:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 2011 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (julyalina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P30 Faleza
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[30.09.16 15:35:40]

julyalinaAUTOR REVIEW
    [30.09.16 19:49:26]

@webmasterX: da, locatia este corecta.

danez74
    [03.02.17 12:14:08]

Buna ziua,

Imi puteti spune, va rog, cum este intrarea in apa in zona (lina/abrupta)? Ma intereseaza tinand cont ca am copii mici.

Multumesc,

julyalinaAUTOR REVIEW
    [03.02.17 13:52:53]

@danez74: buna ziua,

intrarea in apa este la fel ca in Mamaia. f lina. perfecta pt copii mici.

danez74, julyalina
    Alte impresii din această RUBRICĂCasa Eriana [Mamaia Sat]: