ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.03.2010
ÎNSCRIS: 05.01.08
DEC-2008

Pentru vizitat insula este ok, pentru plaja nu prea...

Asadar: zborul cu Iberia, Hotelul Interpalace in Puerto de la Cruz 10 nopti cu demipensiune si cina de revelion inclusa, masina rezervata de pe net la Orcar, un citroen saxo (ridicat si lasat inapoi in aeroport in Tenerife Nord)

Am stat 10 nopti in Puerto de la Cruz. Am ales statiunea asta pentru a putea fi mai aproape de multe obiective turistice (eu eram si insarcinata pe deasupra)

Hotelul ok, curatenia impecabila, mancarea fff. buna, avea si o piscina nu f. mare si cam la strada... exista un gard, dar din strada puteai vedea la piscina fara probleme, camerele destul de mari.

In prima zi am fost la Loro Parque. Nu am crezut ca ma va impresiona atat de tare!!! A fost o zi minunata, iar show-urile cu delfini, orci si lei de mare mi-au placut la nebunie. Este un loc ce nu poate fi descris in cuvinte, trebuie vazut neaparat. Mi se pare ca oricat de mult as vrea sa il descriu, cuvintele sunt de prisos. Am stat de dimineata pana seara acolo si nu m-am plictisit o clipa.

In alta zi am fost in La Orotava (la Casa de los Balcones si Casa del Turista) un orasel deosebit, cu stradute inguste, pietruite si f. abrupte. Apoi ne-am continuat drumul catre Icod de los Vinos pentru a vedea Drago Milenario. Acolo am descoperit si gradina botanica in interiorul careia se afla arborele. La numai cativa km de Icod de los Vinos se alfa Garachico, un alt orasel, fost port. Aici am descoperit niste trepte care duc pana la mare, unde lava a creat cateva bazine. Puteai sta la plaja sau sa inoti un pic in bazinele mai mari. Tot aici se afla si Castillo de San Miguel, de pe acoperisul caruia am facut niste fotografii minunate.

Intr-o alta zi am fost in Santa Cruz unde iarasi am stat toata ziua. Plecam din Puerto de la Cruz cu un plan bine stabilit sa vedem si aia si aia si nu ne dadeam seama cum trece timpul, asa ca nu am reusit mereu sa ne tinem de plan. Playa de las Teresitas este iarasi un loc ce nu trebuie ratat. Noi am ajuns intr-o zi spre dupa-amiaza si am revenit in alta zi pentru a sta la plaja. Este cea mai tare plaja, dupa parerea mea. Nisipul adus din desertul Sahara, palmierii de pe plaja si digul facut pentru a opri valurile atlanticului, fac din locul asta ceva ce nu trebuie ratat daca ajungeti in Tenerife. Deja ne obisnuisem cu plajele cu nisip negru din Puerto de la Cruz si cand am ajuns aici pentru cateva minute bune nu iti revii din socul contrastului puternic.

El Teide si drumul pana la el ne-au rapit o alta zi. Este cu adevarat o minune as putea spune. Ne-am oprit foarte des pe drum pentru a ne putea bucura de toate peisajele nemaivazute pana acum. Simti ca ai ajuns pe alta planeta efectiv

De spus sunt multe, cred ca nu as termina prea curand.

La inceput ezitam f. mult sa aleg o statiune din sud sau una din nord. Acum nu imi pare rau ca am ales nordul. Sudul mi s-a parut mult prea comercial, frumos, nimic de zis, dar cred ca merita ales doar pentru temperaturile un pic mai mari ca in nord (vreo 2-3 grade) si daca vrei sa stai mai mult cu burta la plaja. Nu sunt nici eu vreo impatimita a vizitatului, dar insula asta chiar m-a impresionat si plaja se putea face f. bine si in zona de nord.

Sfat: nu plecati fara GPS. Noi am avut si vreau sa zic ca fara el am fi pierdut mult mai mult timp. Majoritatea stradutelor sunt cu sens unic si ne-a salvat de multe ori. Iar la inchiriatul masinii alegeti-o pe cea mai mica posibila.

Trimis de Angelinne in 11.03.10 11:26:42
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 4741 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Angelinne); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 47.66 EUR pe cameră

Hello
    [11.03.10 17:38:04]

Utile impresii, pacat ca nu ai pus si poze !

AngelinneAUTOR REVIEW
    [11.03.10 17:43:53]

sper sa apuc sa pun si poze ..........trebuie sa caut

[11.03.10 19:58:00]

Angelinne am atasat aceasta melodie, in cazul in care nu-ti place lasa un semn aici!

Angelinne, Hello