ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.09.2016
ÎNSCRIS: 15.08.14
AUG-2016

Vacanta la Themis Beach

Vacanta la Themis Beach - Creta

Anul acesta am ales inițial o vacanță în Turcia la hotelul Limak Limra. Am plătit early booking la acest hotel 1600 euro pentru 2 adulti si 1 copil pentru sfarsitul lunii august.

Dar, pe fondul problemelor apărute , am renunțat în ultimul moment (cu 1 luna inaintea inceperii sejurului) și agenția ne-a relocat un sejur in Creta. Ne-a dat de ales dintre mai multe hoteluri. Noi l-am ales pe acesta si am mai platit 300 euro față de de ce plătisem deja.

Incerc sa nu fac comparatie cu sejururile din Turcia deoarece sunt total diferite.

Am ajuns la hotel in Kokkini Hani dimineața la ora 10. Nu a fost nicio problemă, aveau camere si ne-au cazat imediat. Nu am asteptat deloc. Spre surprinderea mea chiar ne-au dat o cameră ,,Sea view ,,desi eu plătisem una standard.

Camera in jur de 25mp avea 1 pat dublu și o canapea care se făcea pat. Dupa ce o făceai pat nu prea mai aveai loc in cameră. Balconul foarte frumos ne oferea o priveliste superbă spre mare. In fiecare zi intra camerista si făcea curat.

Teritoriu

Hotelul are 3 etaje fără un spațiu exterior mare, dar este curat și bine ingrijit.

La -1 se afla restaurantul, la parter recepția (aici au un bar care este deschis non stop) unde aveai wifi. In cameră nu era wifi.

Piscina curată mică și nu foarte aglomerată. Gaseai loc la orice oră te duceai. La piscină aveau loc tot felul de activități.

Gimnastică in apa, yoga, entertainment pentru copii si tineri. Hotelul era plin de italieni si acestia stateau in general la piscina iar Entertainmentul era in mare parte in limba italiană.

La piscina era un pool bar unde aveau apa, sucuri, bere, cafea, ceai si diverse snacks-uri. La ora 16 aveau inghetata. Programul de la Pool bar era între 10 -18.

Plaja nu era a hotelului. Exista un beach bar unde putei sa bei fresh-uri și cafele contra cost. Puteai sa inchiriezi 2 sezlonguri si 1 umbrela 5 euro.

Plaja lata libera, curatenie pe plaja. Dusuri pe plaja. In apa nisip, nici urma de pietre si mica la mal cam ca la Mamaia. Trebuia sa mergi ceva ca sa poti inota.

Masa

Am avut AI. Nu mureai de foame. Exista cate ceva pentru fiecare, insa nu aveau diversitatea de la turci. A fost ziua cuiva in timpul sejurului si i-au dat 1 mic tort din partea hotelului. Mi-a placut acest lucru.

Ce nu mi a placut este ca statea cineva la intrarea in restaurant si te intreba de fiecare data numărul camerei.

In ultima zi am avut avion la ora 16.35 si am plecat spre aeroport la ora 14. Nu am mai putut mânca la hotel deoarece la check out ne–au luat brățările.

Pe lânga hotel există un Carefour de unde te poți aproviziona cu orice iti doresti. Hotelul este aproape de aeroport cam la 15 minute. Iar fata de Heraklion cam 30 minute cu autobuzul. Pretul unui bilet de autobuz pana la Heraklion era de 2 euro.

Creta superbă, peisaje de vis insa am stat mult prea putin si de aceea ne-am propus ca atunci când vom mai ajunge sa stăm minim 10 zile si fără AI.

Trimis de alicera2001 in 17.09.16 18:55:11
Validat / Publicat: 18.09.16 09:01:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki

VIZUALIZĂRI: 3719 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alicera2001); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[17.09.16 19:22:06]

[17.09.16 23:05:33]

@webmasterX: Este ok.

calatorul
[21.09.16 19:37:35]

@alicera2001: Felicitari pentru frumoasa vacanta greceasca petrecuta in minunata insula Creta si pentru optiunea de final, cred ca foarte potrivita. Noua nu ne/au ajuns cele 10 zile pentru a vedea tot ce ne/am propus, asa ca am ramas cu un plan de revenire in insula Minotaurului si a lui ElGreco, ca sa vedem restul. PS si ca am gasit cazari excelente la preturi mult mai bune, descrise pe AFA. Succes si vacanta frumoasa.

[22.09.16 06:45:14]

@calatorul: Multumesc, intradevar am stat foarte putin pentru cate ar fi fost de vizitat. Agentia care ne-a relocat sejurul nu ne-a dat prea multe hoteluri de ales mai ales ca schimbarea am facut-o cu o luna inainte de plecare si nu ne-a lasat nici prea mult timp de gandire. Insa una peste alta a fost bine. Vacante cat mai reusite si frumoase!

elviramvio
[07.11.16 11:17:54]

@alicera2001:

Superbe pozele cu rasaritul soarelui.

[08.11.16 13:08:54]

@elviramvio: Multumesc de vizita si aprecieri. A fost frumoasa dar si foarte scurta vacanta. Speram la anul la una mai lunga. Va doresc vacante cat mai reusite si mai multe!

alicera2001, calatorul, elviramvio