ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.03.2010
    DIN: Mannheim Germania
    ÎNSCRIS: 23.10.09
    SEP-2006

Hollywood - fabrica de vise

Chiar ieri priveam reluarea emisiunii “PREMIILE ACADEMIEI AMERICANE DE FILM: OSCAR” si parca nu mai imi venea sa cred ca eu chiar am fost acolo…

Era intr-o zi frumoasa de septembrie cand am iesit de pe autostrada cu sase benzi spre centrul Los Angeles-ului, cand pe partea stanga a strazii, sus pe dealurile din imprejur am zarit cele 9 litere magice HOLLYWOOD.

Vreau sa intoarcem neaparat – i-am spus sotului meu. Sa mergem prima data sus pe deal sa vad cu ochii mei, sa pot sa le pipaii aceste litere pentru ca altfel nu voi crede niciodata ca intradevar am fost aici. Asa ca am intors din drum iesind din orasul Los Angeles in care chiar am intrat si am luat-o in sus pe Hollywood Fwy. spre Hollywood Hills.

Treceam pe langa vile ascunse in spatele unor ziduri masive cu zeci de camere de luat vederi la fiecare colt de strada. Oare cine locuia in spatele acestor ziduri? Ne plimbam in susul si in josul strazii dar din pacate am pierdut din vedere zona spre care voiam sa ajungem. Nici un semn de circulatie. Nimeni pe strada. Daca te pierzi pe aici nu poti intreba pe nimeni de drum. Dupa cateva tururi facute prin acest cartier, ajunsesem deja in Beverly hills, dezamagiti ca nu am gasit drumul spre “hollywood sign” (mai tarziu am aflat ca zona este ingradita si foarte bine pazita contra vandalismului, de aceea nici nu am fi putut ajunge direct la fata locului) am luat-o din nou spre Los Angeles unde aveam rezervat hotelul peste noapte. Era vineri seara pe la ora 6 si voiam sa ajungem in oras inainte de a apune soarele. La sfarsit de saptamana hotelurile din downtown Los Angeles sunt la jumatate de pret. Noi am platit pentru Sheraton 80 dollari pe camera. Ceea ce nu am stiu era faptul ca centrul orasului este un centru de birouri si nicidecum comercial sau locuit. Asa ca la ora 7 dupa ce toti au parasit birourile si cele cateva magazine si-au inchis portile nu mai gasesti suflet de om pe strada. Mai bine zis de om normal. Noi am parcat direct in spatele hotelului pe o strada paralela si am luat bagajele cu noi. Peste noapte si la sfarsit de saptamana erau parcarile fara plata – ce noroc – ne-am gandit noi. Dar nici nu intram bine in hotel ca receptionistul ne intreaba: Unde ati parcat masina? Afara pe strada! Unde? ne intreaba el cu o privire aproape speriata – eu nu as face aceasta daca doriti sa va gasiti maine masina in stare completa sau sa o gasiti oricum. Garajul hotelului costa 16 dollari pe noapte – putem hotara cum vrem noi. Noi ne privim mirati si hotaram sa lasam masina acolo unde se afla – prea mult ne-am bucurat ca am gasit o parcare fara plata. Doar ca aceasta hotarare ne-a costat linistea in toiul noptii. Nu stiu daca este sau cat de periculos este sa te plimbi pe strazile din downtown Los Angeles dupa ce a apus soarele pentru ca nu am facut-o. Sincer, nu am avut curajul sa mai punem piciorul afara pe strada si am stat ore intregi cu privirea atintita spre masina care o putem zarii din fereastra, tresarind la fiecare zgomot ciudat auzind toata noaptea sirenele politiei care patrolau pe strazile din LA.

A doua zi am coborat cu sufletul la gura - masina era la locul unde am parcat-o si nici o zgaraietura nu vedea – am rasuflat usurati. Ne-am plimbat pe strazile la fel de goale ale orasului (era sambata) si in parcul central am observat de ce ni se atrase atentia sa nu iesim noaptea pe strazi. Fiecare dintre banci era ocupata de un cersetor care inoptase aici. Ne-am urcam cat am putut de repede in masina si am facut cateva ture prin LA pentru a vedea maiestuosii zgaraie nori si alte cladiri fantastice din centrul orasului (opera si biblioteca din LA). Astazi hotarasem sa vizitam Universal Studios unde se afla si multe dintre culisele filmelor binecunoscute: Jurasic parc, King Kong, Fast and the furios, Water world…si multe, multe multe altele. A fost o zi fantastica si totusi pana nu am ajuns sa stau in fata teatrului chinezesc din Hollywood unde se inmaneaza anual premiile academiei de film nu m-am linistit. Am parcat pe Sunset Blvd. si tare mare mi-a fost mirarea cand am coborat din masina. Sub picioarele mele se afla strada pavata cu stele - “the walk of fame” si lumea calca pe ele fara sa le dea prea mare importanta. Eu credeam ca strazile sunt ingradite dar nu sunt- tot Hollywood-ul este pavat cu astfel de stele. Ne-am plimbat ore intregi tresarind cand din greseala calcam pe una dintre stele a vreunui cantaret sau actor preferat. Orasul este plin de visatori si de actori ce doresc sa fie descoperiti, imbracati in costume deosebite incearca sa-ti atraga atentia cu speranta ca poate o data si o data vor ajunge faimosi. In fata intrarii in teatrul chinezesc ne-am comparat mainile cu amprentele de maini si picioare ale celor mai cunoscuti si apreciati actori.

Am parasit aceasta fabrica de vise a doua zi dimineata si in drum la iesire din oras am zarit din nou sus pe deal cele 9 litere albe. Vrei sa mai incercam inca odata sa ajungem sus? nu…mai bine asa “Hollywood sign” ramane pentru mine unul dintre simbolurile din lume cele mai evocatoare - o metafora universala pentru ambitie, speranta si succes... din pacate ramase neatinse de mine.

De altfel intreaga calatorie prin california a ramasa in memoria mea ca un film doar ca de data aceasta ca eu fusesem actrita principala.

Trimis de Pami* in 09.03.10 12:35:25
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA DE NORD. A mai fost în/la: Florida, California, Georgia, Carolina, Chicago

VIZUALIZĂRI: 4199 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Pami*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 in drum spre Hollywood

[09.03.10 12:45:58]

intai am citit - apoi am aproximat varsta ta - apoi am vazut-o scrisa!

nu am gresit cu mult deoarece: doar cei din generatiile noastre sunt impresionati de scoala americana de film..., doar pt noi inseamna ceva sa calci acolo unde calca zi de zi eroii nostri! (le dau voie celorlalti sa se supere pe mine)

eu nu am avut "ocazia" sa ajung atat de departe, dar atunci cand am vizitat Parisul - orasul vechi - am simtit ca plutesc regasind toate acele detalii citite in cartile frumoase de aventuri din evul mediu...

frumos!

pepsi70ro
    [09.03.10 13:04:37]

Pozeeeee, vrem pozeeee...Mama, cat de mult te invidiez, unul dintre visele mele se leaga foarte mult de Hollywood, si de tot ceea ce reprezinta, fiind un mare amator de filme, imi doresc de ceva vreme sa ajung acolo. Felicitari si un mare vot din partea mea!

Alex_Macedo
    [09.03.10 13:05:12]

... uite ca toata tineretea mi-am dorit sa ajung peste ocean si sa inteleg un oras cu cei mai multi scenaristi pe metru patrat!!

... mersi Pami! Sunt locuri despre care TREBUIE spus ceva... mai ales ca distanta fata de U. S. A face de multe ori sa te gandesti la o alta planeta!!

... sper ca pana voi face "my last exit", sa apuc sa vad acele meleaguri pe care cred mai zburda mustangii!

P. S..... 400 de la mine si vad ca nu a fost singura ta destinatie... mai vad acolo Carolina, Florida, Georgia si orasul Chicago... Apuca-te si SCRIE!!!

[09.03.10 13:08:02]

Alex, te dezamagesc: studiile arata ca mai zburda doar "ford" mustangii

Alex_Macedo
    [09.03.10 13:16:17]

... cu tristete trebuie sa iti dau dreptate, gushpi!!!... era doar un wishfull thinking... speranta era ca macar in rezervatiile indiene sa mai existe aceste superbe exemplare cabaline care, pentru mine, reprezentau (si inca o mai fac), libertatea in cea mai pura forma!!!

mili1983
    [09.03.10 13:18:39]

Sa stii ca si la Brasov, pe Tampa gasesti 6 litere de acest gen. Scrie - BRASOV. Daca vrei sa fii aproape de ele se poate.

Glumesc, evident...

Pami...eu cred ca nu mai plecam de acolo...si cred ca as fi terminat cardul din aparatul foto cu poze cu fiecare stea (Stea+eu) . Ma fascineaza lumea filmului si cred ca de as fi fost acolo ma uitam ca o nebuna dupa ceva fete cunoscute (vre-o Sandra Bullock, vre-un George Clooney sau Jack Nicholson.......si lista e fffffffffffffffff lunga).

E visul meu sa vad America...dar deocamdata nu il vad un vis realizabil.

Asa ca draga Guspi....pe mine taie-ma de pe lista neagra.

si....puncte pentru ca ai fost acolo

molko*
    [09.03.10 13:41:11]

stau la panda si hop vot nr 7

Diaura*
    [09.03.10 13:46:58]

Si a saptea cireasa pe tort. Super. Imi place sinceritatea cu care ai relatat.

Cris
    [09.03.10 14:37:04]

Felicitari si din partea mea.

Macar asa ajungem si cei mai multi dintre noi sa calatorim acolo : prin povestirile frumoase ale celor care au avut sansa sa vada asa locuri minunate. Pozele sunt super.

david
    [09.03.10 14:47:33]

A meritat pt 16 parai sa nu dormi noaptea linistita?

Excelent review, bravo!!!

[09.03.10 19:47:34]

Pami daca nu-ti place melodia atasata putem schimba !

Cristian_h*
    [10.03.10 00:07:56]

Pami, este posibil sa fi ajuns in Bel Air, acea zona rezidentiala in care propietatile valoreaza milioane si in care locuiesc celebritatile, eu am remarcat lipsa trotuarelor, ghidul ne spunea ca timpul de reactie al politiei, pompierilor si salvarii in acea zona este de sub 3 minute, iar daca circuli ca un simplu pieton in zona respectiva in mod cert vei fi abordat de catre un echipaj de politie!

[10.03.10 10:12:57]

Mili - chiar am auzit de BRASOV este o idee faina-

si eu faceam ochii mari sa vad daca nu zaresc cumva din intamplare vre-o fata cunoscuta de actor - am vazut doar cum se filma pe o strada in LA dar nu ne-au lasat sa ne apropiem.

Cristian ai dreptate - asta am observat in multe orase ale americi - lipsa de trotuare in cartierele mai instarite - oamenii circula doar cu masina pentru americani este carnetul de conducere un fel de buletin de identitate - cand vrei sa intri intr-o discoteca trebuie sa prezinti carnetul de conducere - noua ni s-a intamplat sa nu ne recunoasca pasaportul ca si act de identitate fara carnet de conducere nu ne-au lasat sa intram!

[10.03.10 11:51:01]

eee, doar stim ca multi din ei nu stiu a citi, ci doar vor sa vada o poza...

webmasterXY*
    [22.03.10 18:52:42]

Impresii mutate in sectiunea "Capitala Entertaiment-ului in L.A", sectiune deja existenta pe site. Incercam sa grupam toate impresiile referitoare la Hollywood intr-o singura sectiune mai usor de gasit si de citit.

Dragoș_MD
    [22.03.10 19:48:00]

si asta ar fi "taramul fagaduintei", "tara tuturor posibilitatilor" etc. dupa care tanjesc toti fraierii?! CAH! nu vreau! stiam eu de ce am zis ca acolo nici prin cap nu-mi trece sa ajung; si nu-i inteleg pe cei care si-au mancat sanatatea ca sa ajunga acolo - chipurile ca sa le fie mai bine copiilor! pai asta e 'bine'?! sa-ti fie frica sa iesi din casa? bleah!

dar macar bine ca ati fost voi si mi-ati spus poveste-asa...

gigelush72
    [01.09.10 01:48:47]

mda , cu scuzele de rigoare , dar trebuie sa te corectez !! Este vorba de Hollywood blvd , cel cu stelutele celebritatilor , believe me !!!

Sunset blvd este putin mai jos , catre downtown , si este zona de "noapte " , ca sa zicem asa !!

Renumit pentru puzderia de baruri , restaurante , cluburi , etc , la fel cum e renumit Rodeo Drive pt magazine !!

mcnegoita
    [14.01.17 14:56:57]

@Pami: Ati folosit card de debit la inchirierea masinii? Va intreb pentru ca eu am card de debit Visa si citesc pe multe site-uri ca americanii vor card de credit. Ce suma v-a blocat pentru masina. Ce companie a fost iar inchirierea ati facut-o din tara? As dori mai multe detalii daca se poate. In ugust 2017 am nevoie ca sa ne deplasam din Los Angeles in Las Vegas. Multumesc, Cristian

[16.01.17 13:52:00]

@mcnegoita: din pacate toate agentiile de inchiriere de masini (car rental) cer o carte de credit pe numele soferului. VISA debit nu ajunge. In general se blocheaza circa 700 dollari pt. o masina mica. Daca inchiriezi un SUV sau ceva de valoare mai mare suma blocata se ridica pana la 1200 dollari.

Acum vreo 20 ani cand am fost pt. prima oara in SUA nu aveam inca carte de credit si Agentia de rentalcars a fost atat de amabila ca au acceptata sa lasam bani cash (700 dollari). Acestia ne-au fost inapoiati cand am predat masina inapoi. Dar nu cred ca se mai accepta asa ceva. Noi facem rezervare uneori prin rentalcars.com

mcnegoita
    [16.01.17 13:55:28]

@Pami: masini cu transmisie manuala chiar nu se gasesc? n-am condus niciodata automata. Cu cardul am rezolvat azi - ing mi-a dat visa credit avantajos care m, a lasa sa depun cat vreau in acelasi cont - nu cont colateral

[16.01.17 17:10:41]

@mcnegoita: Nu ai sa gasesti, americanii sunt f.comozi pt. ca pe automatic e mult mai usor de condus.

Vezi ca daca te obisnuiesti cu automatic nu mai vrei inapoi la manual. Eu de 10 ani conduc doar automatic si acum am probleme in unele tari care au masini doar pe manual. Este super simplu, daca cumva iti mai aduci aminte de masinutele de la cart, ceva de genul acesta.

Ai doar 2 pedale gaz si frina.

Mic curs de folosire:

Apesi pe frana (pedala din stanga) cu piciorul drept si dai la cheie sa porneasca motorul. Bagi la cutia de viteze pe D (drive) si daca lasi frina vezi ca porneste imediat din loc. Pe urma cu acelasi picior drept (sa nu folosesti piciorul stang deloc!) apesi pe gaz si drum bun! Tot drumul nu trebuie sa schimbi nimic la cutia de viteze. Cand opresti pui pe P (parking) si dupa aceea scoti cheia. (Daca il lasi pe D nu poti scoate cheia!) La fel si daca vrei sa dai in spate - o pui pe R.

Unele au si N - asta nu ai nevoie decat daca treci prin spalatorie. Daca ai L si S acestea le poti folosii cand urci pe panta abrupta pui pe L sau cand vrei sa accelerezi (cand intri pe autostrada de ex.) pui pe S. Poti sa schimbi in timp ce mergi de pe D pe L sau pe S fara probleme. Pe R, N sau P nu intra decat daca stai pe loc. Vezi sa folosesti doar piciorul drept pentru amandoua pedalele altfel ti se opreste motorul. Sper ca te-am lamurit si nu incurcat si mai tare; -)

Alex_Macedo, david, Diaura*, gigelush72, gushpi, mcnegoita, mili1983, molko*, Pami*
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Los Angeles:

• pagină generată în 0.076401948928833 sec