ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.09.2016
ÎNSCRIS: 27.04.09
AUG-2016

Relaxare la un pas de mare

Ntontas Rooms este o mica proprietate din Skala Prinos care ofera spre inchiriat 4 camere aflate la parterul unei cladiri cu inca un etaj.

Ca amplasament se afla pe malul marii la cca. 80m de locul unde amareaza feriboturile, in dreapta - cum privesti spre mare.

Proprietarul Kostas, un tip cam la 55 de ani, fost pompier, se achita cu brio de sarcini, fiind mereu omniprezent. Afacerea este una de familie, etajul cladirii apartinand fratelui proprietarului sub o alta firma insa (Malimi).

La Ntontas camerele sunt curate, frumos mirositoare, cu gresie pe jos. Suprafata, cam 13-14 mp. Nu extraordinar de mari dar suficiente pentru 2 adulti si un copil. Grupul sanitar este insa liliputan, cam 2,2 mp. Este dotat insa cu WC, lavoare, si cadita de dus. Instalatiile sanitare functioneaza perfect, scurgerea nu este nici ea o problema. Noi am avut fereastra spre partea opusa marii beneficiind si o mica terasa in curtea interioara sub o bolta de struguri ispititori.

Din fiecare camere se iese in hol, unde fotografia celui care a construit proprietatea, tatal lui Kostas, supravegheaza bunul mers al lucrurilor.

Din hol, vis-s-vis de intrare este bucataria comuna. Dotata cu resou cu gaz, sandwich-maker, mixer pt. frappe si un bogat sortiment de ustensile si tacamuri si produse pt curatat vesela.

Noi nu ne-am petrecut timpul in bucatarie decat pentru prepararea micului dejun, in rest am preferat sa degustam, dar ce zic eu degustam, sa infulecam produsele gastronomice locale "de grabu' gadilatoare" de papile gustative.

La stanga si la dreapta intrarii in cladire sunt 2 terase fiecare cu cate 2 mese, fiecarei dintre camere fiindu-i repartizate cate o masa.

In general, majoritatea turistilor sunt romani si, intr-o mai mica masura, bulgari, cu sau fara copii. Turistii fac parte insa din categoria celor care nu au lipsit lalectiiledespre bunul simt, asa ca ne-am simtit bine in compania tuturor, fara nici un fel de problema.

In fata teraselor este amenajata o chiuveta pentru spalatul picioarelor inainte de a intra in cladire.

Thassos are stradute stramte late de o masina doar. Daca te intalnesti cu alt autovehicul, unul din voi va trebui sa dea inapoi pana la o intersectie sa permita trecerea. Ei bine, o astfel de strada, necirculata insa, trece si prin fata proprietatii, iar dincolo de strada se intinde ea... plaja.

La marginea plajei, intre 2 pini umbrosi, luminati noaptea, este o masuta cu 4 scaune pentru cei care vor sa savureze un pahar de Mithos sau ouzo la malul marii. Cei care vor sa se bronzeze beneficiaza fiecare de un sezlong. Intre 2 sezlonguri exista o masuta de plastic cu locasuri pentru depozitarea recipientelor clientilor insetati.

Nisipul fin, gen Eforie, fara scoici. Intrarea in mare se face lin spre bucuria parintilor cu copii mici. Exista un palier cu apa sub 1m lung de peste 30m, dupa care fundul marii incepe sa coboare lin.

Deosebita fata de litoralul nostru este cadenta valurilor. Nu sunt valuri mari insa sunt cam de 2 ori mai dese.

Noua ne-a placut atat de mult plaja (si ea aflata sub ingrijirea lui Kostas) incat celelalte plaje doar le-am vizitat fugar.

Concluzii: Ntontas Rooms, o proprietate din categoria budget places, excelenta pentru cei ce nu au pretentii la confortul oferit de 4-5 stele, dar care AU pretentii la curatenie, ospitalitate si apropiere de plaja.

Toate acestea, precum si zambetul cald al neobositului Kostas ne fac sa repetam deosebit de placuta experienta de anul acesta si in 2017.

P.S. Wi-Fi perfect functional pentru o postare pe AFA , avand uneori lag la vizionari de clipuri HD. Coordonate GPS:40°45'30.3"; N 24°34'45.

Trimis de Visan125 in 05.09.16 12:33:33
Validat / Publicat: 05.09.16 13:14:20

VIZUALIZĂRI: 2026 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Visan125); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 Ntoontas Rooms; Relaxare, curatenie si confort.

[05.09.16 13:14:04]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Ntontas Rooms - Skala Prinos, THASSOS" (nou-creată pe sait)

[05.09.16 14:08:33]

@savin512: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

calatorul
[10.09.16 20:57:22]

Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, ca si pentru pozele lamuritoare. Alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare.

[11.09.16 22:21:57]

@webmaster26: Harta prezinta o mica inexactitate. Pozitia "Ntontas Rooms" este corecta. Pozitia "Malimi" este incorecta. In realitate Malimi si Ntontas se afla in aceeasi cladire. Ntontas, la parter iar Malimi la et. 1. Ambele proprietati oferta conditii cvasi-similare. Bucataria si terasa de la Malimi sunt un pic mai inguste decat cele de la Ntontas. Sezlongurile de la Malimi sunt albe iar cele de la Ntontas albastre.

[11.09.16 22:28:53]

Demn de retinut pentru o anumita categorie de turisti, la max. 50m se afla un centru nautic pentru scufundari.

[12.09.16 08:18:02]

@savin512:

Pozitia "Malimi" este incorecta.

Noi nu avem rubrică pe site pentru Malimi. Cred că te referi la marcajul de pe google. maps. Aia nu e treaba noastră și nici nu prea putem interveni acolo.

[08.02.18 17:59:16]

Asa cum am promis in 2016, am revenit in 2017 aducandu-ne si prietenii, petrecand 8 zile de neuitat.

calatorul, Visan125