ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.03.2010
    ÎNSCRIS: 06.03.10
    MAR-2005
    team-building

Cum am descoperit eu Marocul

De mult timp imi doream sa vizitez Marocul, in special orasele imperiale. Am avut ocazia sa am parte de o experienta interesanta fara a putea spune daca mi-as mai dori sa merg acolo sau nu.

In 2005 lucram intr-o companie multinationala, firma americana dar filiala din Romania era deschisa de catre francezi. La inceputul anului am fost informati ca im luna martie urma sa aiba loc o intalnire a tuturor oamenilor de vanzari din firmele unde sucursala franceza era actionar, in total 11 tari. Cu aceasta ocazie urma sa se lanseze si un concurs de vanzari international, in cadrul firmei bineinteles. Din partea firmei am primit informatii ca intr-o anumita perioada din luna martie sa nu ne facem nici un fel de program, urmand sa primim detalii mai aproape de data plecarii. Singurele detalii primite au fost sa ne prezentam in data de... ora de... l aeroport, sa avem haine si mai groase si mai subtiri.

Ziua 1: Dimineata pe aeroport, am primit din partea unei agentii de turism un bilet dus-intors cu destinatia Paris, urmand ca detaliile sa le primim pe aeroportul din Paris. Acolo ne-a asteptat o persoana cu un afis cu numele firmei si al tarii. Ne-a imbarcat intr-un microbuz (eram 9 persoane din Romania) si ne-a spus ca singura informatie pe care o are este sa ne transporte la celalalt aeroport mare al Parisului, Orly. Dupa ce ne-am ridicat bagajele ne-a dat un plic in care eram informati sa ne prezentam la ora 16.00 in aeroport in fata agentiei liniilor regale marocane. Atunci am inteles ca urmeaza sa mergem in Maroc, mai ales ca cel care coordona filialele externe ale firmei franceze era un marocan. In timpul acesta au inceput sa ajunga in aeroport si colegii din celelalte tari. La ora 16.00 am primit niste mape cu program, conditii etc dar nimic despre locatie. La biroul de check-in catre care am fost indrumati se faceau imbarcari pentru destinatia... GLADIATOR. Zborul a durat aproximativ 4 ore si inainte de aterizare am fost informati ca urmeaza sa aterizam la Ouarzazate. Va dati seama ca eram extrem de curiosi sa vedem locul unde aterizam, am fost insa extrem de dezamagiti ca am aterizat pe o pista, pur si simplu in desert si cu o autogara de dimensiunea garii din Predeal. De acolo alt drum cu masina pana la hotelul Berber Palace.

Fireste ca hotelul era extrem de luxos, un complex de bungalouri si 2 piscine incredibile. Portocali peste tot si... foarte multe decoruri din filmul Gladiatorul. Asa am aflat ca in acel loc s-a filmat Gladiatorul iar o parte din recuzita fusese lasata hotelului. Conditii foarte bune de cazare, mancarea relativ Ok bzata pe multe specialitati franceze si carne gatita in vasul specific marocan, Tajin. Ceea ce nu mi-a placut a fost faptul ca desi pareau extrem de amabili angajatii hotelului, in momentul in care te prindeau singur pe undeva iti cereau tgari. Nu am inteles de ce, dar in fine... am trecut peste asta.

Am avut parte zilnic de iesiri in afara hotelului (am vizitat o oaza, am asistat la o nunta marocana - cred eu ca doar asa de spectacol, am vizitat resedinta regala din ouarzazate iar cireasa de pe tort a fot excursia de 2 zile in Sahara. Am plecat in jurul pranzului intr-o caravana, cate 3-4 intr-o masina, niste vechituri de Landrover-uri dar cu niste suspensii incredibile. Am traversat muntii Atlas, am trecut prin multe localitati mici, caracterizate printr-o saracie crunta si priviri care ne urmareau destul de ciudat.

Asa am ajuns, dupa niste ore de mers si doar cu 2 opriri pentru necesitati, am ajuns in Zagora, una dintre portile Saharei. Ni s-a spus ca din aceata localitate se termina drumul asfaltat si ca bornele nu au pe ele Km ci ore de mers cu camila. Am iesit repede din Zagora (la intoarcere am vizitat aici un muzeu de-al lor cu foarte multe covoare atarnate. Nu mi-a placut, am parasit si soseaua si am intrat in zona presahariana, unde drumul era delimitat de gramezi de bolovani, am mai trecut prin zone populate, in aceeasi nota de saracie maxima. Am traversat si niste munti mai mici si apoi am intrat in desert. Galben cat vezi cu ochii, foarte cald si vant destul de puternic.

Cand am ajuns la tabara unde urma sa innoptam, sa mi se faca rau nu alta. Era o gramada de corturi facuta din presuri. Tabara era asezata in zona unde incepeau dunele de nisip, nisip peste tot si periodic alte imprejurimi in functie de cum batea vantul. Am sa atasez o fotografie in care veti vedea cat nisip am gasit in pat dimineata cand m-am trezit. Noaptea s-a facut foarte frig si tot ceea ce imi doream era sa se faca ziua si sa scapam o data. Rasaritul a compensat disconfortul de peste noapte pentru ca fost incredibil.

Desi se implinesc 5 ani de atunci, inca ma mai gandesc la experienta aceea. In Maroc parca as mai merge dar in nici un caz in desert.

Trimis de danieltanase* in 08.03.10 11:31:37
    • A fost prima sa vizită/vacanță în MAROC

VIZUALIZĂRI: 2025 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danieltanase*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 locul unde am aterizat

krondia* [08.03.10 11:50:04] »

Interesant. Din cate am inteles excursia in Sahara tunisiana ar fi mai placuta si se innopteaza in conditii mai bune. Asteptam pozele.

webmaster77 [08.03.10 12:01:04] »

mutat la sectiunea "Descoperind Marocul", sectiune deja existenta pe site. sters noua sectiune creata pt acest review.

lizuk [08.03.10 12:10:44] »

Am dormit si eu in cort, in desert, in Wadi Rum (Iordania) si am fost mai mult decat incantata. Ideea e ca am stiut la ce sa ma astept si nu am avut surprize, ca si tine. Chiar imi pare rau ca ai ramas cu asa impresie, dupa asa o experienta... Poate sa o repeti in alt desert (daca zici ca in Maroc in nici un caz), pregatit cu haine si sac de dormit pentru frigul de peste noapte si cu putin chef de aventura, si o sa vezi ce fain poate sa fie!

ancamariagadea* [08.03.10 13:16:16] »

In Sahara tunisiana se innopteaza la hoteluri, in circuite bine reglementate. Totusi, cred ca exista aceasta varianta si in Maroc...Poate ne ajuta cineva care a fost recent...

Valentina69 [08.03.10 13:37:41] »

Foarte interesant de citit ca pentru a ajunge acolo iti trebuie o doza de curaj mai mare decat am eu recunoscut.

Pami* [08.03.10 14:52:30] »

mie chiar asta mi-a placut in Maroc - partea din sudul tarii cu oazele si orasele din lut rosu. Nu ai vizitat nici unul dintre kashbah pe valea de dades? Aït-Ben-Haddou de exemplu se afla la circa 20 km distanta de Quarzazate. Ai fi ramas cu siguranta cu o impresie de neuitat.

danieltanase* [08.03.10 19:23:22] »

Pami, nu am vizitat alte zone pentru ca scopul calatoriei a fost de interes profesional. Cred ca ar fi interesant de mers acolo cu o autorulota.

Diaura* [08.03.10 19:40:39] »

Constat ce neplacut poate fi pentru unii sa aiba parte de o asa surpriza. Parerea mea este ca in astfel de destinatii trebuie sa pleci dupa o documentare serioasa , caci altfel surprizele te pot coplesi.

Mai fac angajari la firma aceea?

molko* [08.03.10 23:09:29] »

daniel... te invidiez. si eu mai plec cu serviciul in stanga si in dreapta dar de o astfel de surpiza nu am avut parte. In plus aventura mi se pare senzationala si inedita, nu inteleg de ce esti un pic dezamagit... unde e spiritul de aventura specific varstei 30-40 ani? de ex taica-miu la 58 ani a fost o saptamana in Afganistan (acum in timpul razboiului), si a venit mai incantat decat esti tu dupa o astfel de experienta.

ancamariagadea* [08.03.10 23:24:57] »

Si eu te invidiez, chiar ai avut parte de o experienta inedita Daca stai si te gandesti retrospectiv, regreti ca te-ai dus? Nu ai ramas totusi cu amintiri frumoase, de neuitat?

danieltanase*, Diaura*, krondia*, lizuk, molko*, Pami*, Valentina69
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Maroc: