Idila Hotel & Spa

REGIM MASĂ DP
+ COPII: 1 -- varsta: 2 ani

TIPĂREȘTE [doar articolul] SAU [articol + ecouri]

Un hotel cochet

Hotelul este situat in statiunea Zlatibor din Serbia, pe o straduta si intr-o locatie linistite, aproape de centrul statiunii (la 5 minute de mers pe jos). Este un hotel mic, cochet, deschis in 2011, care cuprinde camere duble, studio-uri si apartamente si are o parcare privata.

Statiunea Zlatibor este amplasata la aproximativ 1000 m altitudine, cu multa vegetatie, are o intindere vasta si abunda de locuri de cazare (vile, case, hoteluri). Clima e blanda ziua, cand erau in jur de 23 grade, care la soare se simteau ca 26 - 27 grade, insa seara era destul de rece.

Fiind 2 adulti si un copil de 2 ani, am ales un apartament, care este compus dintr-o camera de zi ce contine si o canapea pe care poate dormi un adult si un dormitor cu pat matrimonial foarte mare. Baia este spatioasa si curata, cu doua intrari, din dormitor si din sufragerie. Exista si o terasa foarte draguta cu doua fotolii si masa si cu doua iesiri, din dormitor si din camera de zi. In camera exista un minibar cu bauturi care se platesc separat si un seif.

Apartamentul este luminos si suficient de spatios. La cerere, am primit si un patut pentru copil.

Curatenia in camere se face zilnic, cand se schimba prosoapele si lenjeria de pat. Totul este foarte curat.

Un minus al camerelor consta in lipsa locurilor de depozitare pentru haine. Din pacate, s-a pus accent mai mult pe design si nu pe functionalitate. Exista un singur dulap mare in camera de zi, care nu are etajere, iar in dormitor sunt doar doua noptiere.

Un alt minus, pe care l-am intalnit si la Kopaonik, este zgomotul produs de ventilatia generala din hotel. Noaptea era mai deranjant, dar avea intervale cand se oprea. Am vizitat un alt hotel din statiune (unul cotat ca fiind bun) si am stabilit ca are aceeasi problema cu zgomotul de la ventilatie.

Serviciile de masa alese de noi au constat in demipensiune: mic dejun si cina. Ambele s-au servit in regim de bufet suedez, in restaurantul hotelului, de asemenea, curat si cochet. Mancarea a fost buna si suficienta. Bauturile nu sunt incluse. Consumatia suplimentara se poate taxa pe camera si se poate plati la plecare din sejur. Langa restaurant se afla barul si o terasa mica si intima.

Hotelul are si centru spa pe care nu l-am folosit. Acesta e gratuit pentru oaspetii hotelului.

La cerere, managerul hotelului accepta si animale de companie.

Serviciile au fost de calitate si personalul foarte dragut si profesionist.

Cazarea incepe la ora 13.00 (ora Serbiei) si se incheie la ora 11.00. Noi am anuntat telefonic ca vom ajunge la miezul noptii, astfel ca, din proprie initiativa, cei de la hotel ne-au pregatit gustari in camera.

Recomand statiunea pentru o minivacanta si hotelul in care am fost cazati.

Va asigur ca hotelul arata exact ca in fotografiile de pe site-ul oficial.

Impresii încărcate de soleillevant32 in 01.09.2016 13:51:21

Review-ul a fost validat (publicat pe site) in 01.09.16 / 14:48:30

VIZUALIZARI: 734

Nu a fost singura vizită/vacanţa în SERBIA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (soleillevant32); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  3150 PMA (din 4 voturi) nota2

[01.09.16 14:43:12]

Mutat în rubrica "Idila Hotel & Spa [Zlatibor], UZICE" (nou-creată pe sait)

------

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 14&ridAnt=73041

------

Te-am ruga să (re) verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)