ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2016
ÎNSCRIS: 28.01.12
AUG-2016
2 AD. + 2 COPII -- v: 17, 20

Super-Hotel in Mallorca

Am aterizat pe aeroportul din Mallorca si am constatat cu surprindere ca, dintr-un charter intreg de romani, am fost singura familie care mergea in nordul insulei pentru cazare. Citisem pe AFA si prin alte parti ca cea mai frumoasa zona e in nord, ca ai la o aruncatura de bat cele mai multe atractii, ajungi usor si la Cap Formentor, Sa Calobra, satele din vest: Valldemosa, Deia, Soller. Transferul s-a facut rapid cu un mini-bus de 7 persoane (in care am fost doar noi - 4 persoane). La ora 12.00 eram la receptia hotelului, unde am prezentat vocherul si ni s-a spus ca mai dureaza o ora pana camerele noastre vor fi gata, timp in care putem merge la bar pentru cate o bautura gratuita oferita din partea casei.

Asa a inceput sejurul nostru la GRUPOTEL MARITIMO 4* din ALCUDIA, Malorca!

Am zis sa aruncam o privire prin hotel si am observat o curatenie impecabila peste tot si o atmosfera linistita, relaxanta, calma: un hotel cu 5 etaje, de marime medie, cu saloane de relaxare la parter (3), cu o gradina foarte ingrijita si 2 piscine in aer liber (doar un sfert din sezlonguri ocupate). Aceeasi atmosfera placuta si in zona barului si terasei de la bar - doar cateva mese ocupate si un personal foarte ospitalier.

Pe parcursul sejurului nu ne-au parasit nicio secunda sentimentele de relaxare totala, calm, discretie, respect deplin pentru clienti - care ne cuprindeau de cate ori eram in hotel. Pentru mine a ramas un mister si o senzatie de "Wow" cum reusea personalul sa creeze in acest hotel o astfel de atmosfera speciala, perfecta pentru o vacanta. Nicio zona nu era aglomerata, niciodata, cu oricine te intalneai de la cameriste si chelneri pana la ochii ageri, dar discreti ai sefilor si omul de la administrativ, care repara imediat orice era nevoie, toti iti zambeau, te salutau cu un "Hola" din suflet si erau dispusi sa faca orice pentru tine, clientul lor, aflat in vacanta.

Voi reveni la hotel, dar acum vreau sa va spun ceva mult mai important: nordul insulei este locul ideal pentru o vacanta superba in Mallorca. Hotelul nostru se afla chiar la "granita" dintre plaja d'Alcudia si plaja de Muro, care compun o singura plaja luuunga, de cativa km., aflata intr-un mare golf: nisipul este alb si atat de fin, inclusiv in apa simti ca o catifea la picioare, iar apa e turcoaz si atat de calda, incat nu aveai nevoie de nicio secunda de adaptare, intrai direct, ca intr-un jacuzzi. Asa era la sfaristul lunii august! Plaja nu e foarte lata, dar are multa umbra naturala de la pini, palmieri. Majoritatea turistilor veneau la plaja cu rogojini, mini-corturi, prosoape si foloseau si copacii pentru umbra. Un sezlong de inchiriat era 5 euro/zi, iar umbrelele erau rezervate pentru clientii vilelor si hotelurilor de la malul marii. Noi ne plimbam ziua si dupa-amiaza, pe la ora 5 mergeam sa ne racorim la mare. Era f. placut. Stateam pana pe la 7-7.30, caci hotelul era la 3 minute distanta si la masa puteam merge pana la ora 9 p. m.

Ce au turistii in plus in nordul insulei, fata de cei din sud? Pe langa o statiune moderna, sunt 2 porturi frumoase si animate zi si noapte, cu o atmosfera speciala: Port d'Alcudia si Port Pollenca. Si au Old Town Alcudia - o bijuterie, cu stradute inguste, pietruite, ziduri medievale, felinare, casute romantice si surprinzatoare la orice colt - un loc unde ii vezi pe mallorcani la ei acasa, cum traiesc, cum socializeaza - intr-o seara am haladuit fara tinta prin acest Old Town si am ajuns intr-o zona a lor, unde stateau la porti pe sezlonguri vintage, cu usile larg deschise (am aruncat o privire inauntru si am zis: aici vreau sa raman, sa simt fiecare coltisor prin toti porii!), aveau terasele lor (restaurante), stateau la mese relaxati si zambitori, cu copiii prin-prejur. Pana in locurile astea 3, de-a dreptul minunate, se fac doar 10 minute cu bus-ul sau masina, din statiune. Cu parere de rau, nu ne-am intalnit cu niciun turist roman la plajele, magazinele sau terasele din nordul insulei. Ai nostri nu se bucurau de aceste frumuseti, in schimb, se bucurau din plin europenii occidentali!

Sfatul meu pentru romanii nostri iubitori de vacante frumoase: nu va multumiti cu putin, alegeti ce e mai bun, diferenta de pret e mica! Sejurul nostru a costat cu 100 euro mai mult/persoana, fata de hotelurile din statiunile din sud. Si e o zona linistita, fara adolescenti galagiosi, fara petreceri pe plaja, o zona normala, mai mult cu familisti. Sunt si cluburi de noapte in Alcudia, dar e liniste, comparabil cu alte destinatii. Nu e o "zona de pensionari", seara e plin de viata si agitatie in porturi, statiune, Old town, peste tot, dar nu se fac excese ca in Magaluf sau Arenal.

Revin la hotelul nostru exceptional. Era plin de nemti, apoi englezi si cateva familii de polonezi si italieni. Existau programe de animatie ziua si seara, dar nu era galagie, zonele de relaxare erau diferite de cele de distractie, totul era facut cu respect pentru toti clientii hotelului si pentru buna-dispozitie a tuturor, dupa cum alege fiecare. Hotelul l-am gasit in oferta a doua agentii de turism romanesti si l-am ales dupa o informare temeinica, ca de obicei, pentru a evita surprizele neplacute, caci vacantele sunt mult asteptate si platite cu bani munciti! Pe tripadvisor toate review-urile sunt de la exceptional in sus! Am citit cu rabdare muuulte pareri si mi-am facut o imagine completa despre camere, mancare, pozitionare, facilitati, atmosfera, personal. La o cazare nu caut luxul, dar vreau curatenie si mancare proaspata, pentru un sejur fara urmari neplacute. In 3 seri am urmarit show-uri de nota 20: Queen Tribute, Bee Gees Tribute - cate 1,30 h cu cu voci live, chitare, clape si o interactiune magica cu publicul; Flamenco&Rock Fusion - muzicieni si dansatori live, un spectacol gandit pe placul tuturor, indiferent de varsta.

Am avut demi-pensiune, cu o mancare de exceptie, la cina in fiecare seara aveam alte feluri, nimic repetitiv si cu mici surprize de preparate gen "masterchef" - fructe de mare, sushi, preparate traditionale mallorcane, berbecut si multe altele, pe care trebuia sa le gusti, ca sa-ti dai seama ce ar putea fi - pe baza de legume, carne, peste, etc., etc. Prajituri cu frisca naturala, cafea, fructe, ciocolata, vanilie, fistic, charlote tot felul, placinte calde cu mere, branza, etc., etc. La ambele mese, platourile golite se inlocuiau imediat si erau TOATE felurile de mancare pana in ultimul minut al programului de masa. Niciodata nu era aglomerat in restaurant, mereu liniste, placut, nu erau cozi. Seara erai primit de un sef de sala la intrare, uneori cu o bautura din partea casei, chelnerii debarasau, aduceau bauturile comandate, unii bucatari erau la "cooking show" si alte ajutoare erau atente la zona cu platoruile, sa stearga imediat orice fir de sos sau leguma sau salata care s-a prelins din greseala, cand turistii si-au pus mancarea in farfurii. La plecare, acelasi salut si multumiri din partea personalului pentru o seara placuta.

Dimineata aveam bauturile incluse: sucuri, apa cu lamaie, apa cu menta-servite reci, la carafe, cafea, lapte rece si cald, ceai. Seara bauturile erau contracost, dar preturile rezonabile, comparabile cu cele de la restaurantele din Romania: 2,90 euro un pahar de vinul casei (f. bun, nu prostii), 2,60 o bere, 2,20 o apa minerala din Muntii Pirinei - am remarcat-o pentru ca era f. fresh, am consumat-o "la greu", de placere, o sticla de vin 13-15 euro - servit la frapiera. Totul era servit cu multa grija pentru clienti, la temperatura potrivita, ca sa te simti... chiar perfect. Daca preturile vi se par mari, verificati-le pe cele din Paris: sunt duble!

Cand am ales sejurul aveam posibilitatea sa optam doar pentru MD sau pentru HB. Am ales HB, deoarece diferenta de pret era mica si am considerat ca merita pentru 7 cine. Asa a fost, dar trebuie sa va spun ca, atat de jur-mprejurul hotelului, cat si in Port d'Alcudia, Old Town Alcudia si Port Pollenca era un numar impresionant de restaurante geniale, la care se mancau si se beau bunataturi, nu gluma... poate ieseam un pic mai mult la pret, dar, credeti-ma atmosfera de la terase era... mirifica! Preparate locale, mancare chinezeasca, indiana, peste, fructe de mare, steak-house-uri cu niste farfurii... de gura-cascata. Asortau de regula pahare fine de vin, cokteil-uri sofisticate sau cate o bere rece, rece. Printre terase erau presarate tot felul de atractii, de la magazine (unele cu produse hand-made, de calitate superioara), caricaturisti, portetisti, entrateineri de strada, ca la Paris, Londra si alte locuri, rent-a-car-uri (de la 25 euro/zi), rent-a-skijet sau rent-a-boat, oferte de croaziere si multe altele. Adica, o veritabila atmosfera de vacanta. Seara se facea tarziu si nu te-ai mai fi dus la hotel. Lumea era pe strazi pana pe la 1-2 noaptea, de regula. Micul dejun il aveam pana la 10.30, cu de toate pana in ultima clipa! Erau si familii cu copii in hotel, dar nu erau nicaieri, niciodata multi si galagiosi, nici la piscine, nici in sala de mese. Nu stiu cum de se intampla asa, nu am vazut niciun copil sa tipe, alerge sau alte manifestari de-ale copiilor, firesti. Erau cuminti, pur si simplu! Atmosfera era civilizata, nu de moda veche!

Camerele erau f. curate, zilnic gaseam "ca la farmacie", stergeau inclusiv balustrada de la balcon, totul, in amanunt. Am avut un cost suplimentar: internetul - 15 euro/saptamana/user. Au luat ceilalti membrii ai familiei, pe mine nu m-a interesat, ca oricum, de felul meu, sunt o externauta, iubesc natura, prefer o carte sau un spectacol. Cat stateam in hotel aveam ce face, ma bucuram de atmosfera placuta de la bar, de pe terasa, din saloane, de la piscina, sau stateam pe balcon si admiram sea-view-ul, palmierii, leandrii, cactusii.

Insula Mallorca e o destinatie completa, are cate ceva pentru fiecare, indiferent de preferinte: plaje, mare si nisip perfecte, sate traditionale fermecatoare, pesteri si peisaje spectaculoase, multe obiective in Palma, porturi, etc.

Ar mai fi de spus ca am ales pachetul agentiei care avea charter Blue Air, datorita orarului de zbor:am ajuns dimineata si am profitat de prima zi si de cina din prima seara; la plecare, zborul a fost la 12.00 a. m., am luat linistiti micul dejun si la ora 9.00 a.m. am fost in fata hotelului pentru transfer la aeroport. Nu mai zburasem cu Blue Air de vreo 5 ani, dupa o experienta neplacuta, dar acum am gasit o companie schimbata complet in bine: un check in rapid, avioane curate, bine intretinute (am inteles ca au achizitionat 15, in ultimii doi ani, si-au dublat numarul de clienti si aproape si-au triplat destinatiile, fiind, in prezent, cea mai mare companie aeriana romaeasca), insotitorii de bord f. amabili, politicosi, nu au fost intarzieri, dimpotriva, la intoarcere, am aterizat cu 30 min. mai devreme. Si agentia de turism a fost... ceas, nimic de reprosat, au avut om la check in, cu toate informatiile pentru turisti, om in aeroport la Palma, f. eficient si disponibil, am primit si cate un plic cu informatii despre toate tipurile de atractii de pe insula, cu numar de contact "pentru orice problema" si cu ora la care vor veni la plecare pentru transfer. In timpul zborului, am avut din partea agentiei in colaborare cu Blue Air, gustare rece si calda f. bune, comparabile cu cele de la British Airways si Elal.

Varianta cu Tarom-ul era cu vreo 30 euro mai scumpa, ajungeam seara la ora 21.00, deci prima zi si prima cina pierdute, iar de plecat, tot seara, tarziu, dar trebuia sa eliberam camera la ora 11.00 si stateam cu bagajele stranse, era tot o zi pierduta, iar acasa aterizam dupa miezul noptii.

Ca o concluzie: m-as intoarce oricand la Grupotel Maritimo din Alcudia si, mai ales, la atmosfera speciala din nordul insulei Mallorca!

P.S. Sejurul l-am contractat din februarie cu early-booking. La sfarsitul lunii martie hotelul era SOLD OUT pentru tot sezonul. Cred ca asta e cea mai buna carte de vizita pentru calitatea serviciilor oferite de hotel.

Trimis de redmari108 in 30.08.16 21:01:12
Validat / Publicat: 30.08.16 21:55:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 6850 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (redmari108); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 Valldemosa

[30.08.16 21:54:24]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Grupotel Maritimo [Port d'Alcudia], MALLORCA" (nou-creată pe sait)

@redmari108, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

[30.08.16 22:43:19]

@webmasterX: E corect.

maryka
    [31.08.16 08:32:01]

Foarte frumos! Felicitări pentru articol şi pentru vacanţă! Pozele sunt superbe!

[31.08.16 09:35:23]

@redmari108: Foarte frumos si bine prezentat totul. O recomandare foarte utila, buna de tinut minte.

Felicitari, votat cu mare placere si trecut la Favorite.

calatorul
    [05.09.16 19:05:37]

@redmari108: Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, ca si pentru pozele lamuritoare. Alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare!

Lord Hades
    [15.01.17 14:42:57]

Salut,

Sunt in cautarea unei destinatii in Mallorca, si dupa ce am citit povestea ta, m-ar bate un gand

Poti sa imi spui cu ce agentie ai avut oferta? Cei cu care colaborez eu acum mi-au dat deocamdata doar varianta de zbor cu Tarom, ceea ce este un inconvenient major pt mine.

Mi-as face rezervare directa la hotel, dar am dificultati in a gasi zbor de linie catre Palma. Presupunand ca rezolv zborul, ai idee daca hotelul ofera tranzit de la aeroport in regim propriu fara rezervare prin agentie?

Ce recomanzi, mic dejun sau demipensiune? .

Multumesc.

pcarmen08
    [07.07.18 15:30:12]

@redmari108: V-as rufa sa ma ajutati cu o informatie: trebuie sa aleg intre El Arenal si Alcudia? Ce-mi sugerati? El renal din cate am citit, este aproape de Palma dare este f aglomerat, nisip dur...

As vrea sa vizitez Palma, oare din Acudia se fac excursii in Palma, sau exista bus-uri catre Palma? Va mutumesc.

[07.07.18 16:59:30]

@pcarmen08: Tocmai v-am raspuns pe solicitarea ce-mi recomandati. Am fost cu trenul in Palma, dar ne-a placut cel mai putin din tot ce am vizitat. Sunt satuce mai mici care sunt forarte frumoase si merita vazute. Tot cu trenul puteti merge. Cred ca se fac si excursii organizate. Intrebati la receptia hotelului. Noi am inchiriat masina si am avut libertate de miscare.

mmirelajPHONE
    [15.07.22 22:41:16]

Acest review mi-a usurat decizia cu privire la concediul din acest an.

Toste detaliile sunt valabile si in anul 2022. Am regasit tot ce ati descris, am avut un concediu reusit si pt asta va multumesc!

Grupotel Maritimo Alcudia a fost o alegere excelenta!

Mirela

[01.08.22 20:09:02]