Unde mâncăm în Balcic şi împrejurimi?

30.08.2016
Avatar LiviaG
înscris/ă în 02.05.12
AUG-2016

Restaurant Korona

Restaurant Korona - dezamagire...

De sase ani, vizitam constant orasul Balchik, o data pe an, vara. Cu exceptia micului dejun si in alte doua ocazii, toate mesele le-am luat la restaurantul Korona.

Intotdeauna am fost multumiti de mancarea si de serviciile oferite. Anul trecut am observat o schimbare in calitatea mancarii, dar nu am dat importanta. Insa in acest an, nu am mai putut trece cu vederea caliatea proasta a preparatelor. Singurul preparat care nu s-a schimbat ca aspect si gust (din cele incercate de noi) este Prajitura Korona.

In primul rand, mararul este omniprezent. Carnea de porc a fost de proasta calitate si prost preparata. In speta, am luat Frigaruia macelarului (carne de porc) si am primit niste bucati foarte mari de carne, cu un gust incert, si de o calitate inferioara (tendoane, cartilaje si alte pielite prin carne). Pe langa aceste bucati de carne care nici macar nu fusesera fripte ci facute la cuptor, sau ceva asemenator, erau si niste bucati de ceapa inabusita si ardei la fel.

Calmarul la gratar cu sos de usturoi nu a fost bine curatat si era usor amar, iar sosul de usturoi era mai mult marar.

Pe langa problemele legate de gustul si calitatea mancarii, am avut probleme si cu servirea. Au uitat sa aduca toata comanda, a trebuit sa-i atragem atentia respectivului ospatar pentru a primi si restul comenzii, iar la finalul mesei a incercat sa ne pacaleasca si ne-a spus ca nu putem plati cu cardul.

Cand am spus ca nu avem toata suma in leva (fiind ultima masa, dupa care urma sa plecam), ne-a spus ca putem plati in lei si ne-a facut conversia la un curs destul de mare. Trecand si peste acest fapt am vrut sa platim in lei, dar pana sa platim am observat ca la alte mese “mergea” plata cu cardul. Am apelat la seful de sala si am achitat cu cardul. Comportamentul acestui ospatar a fost o mare dezamagire in conditiile in care este un ospatar vechi (in fiecare an recunoastem acelasi personal care in general este amabil si cinstit) si tinanad cont de locatia si reputatia restaurantului.

Din pacate, vom renunta la a mai lua masa in acest restaurant si ne vom intoarce doar pentru Prajitura Korona. Speram sa nu o strice si pe aceea. Mare pacat de locatia de care dispun si de traditia restaurantului.

Impresii încărcate de LiviaG in 30.08.2016 16:22:08

Validat / Publicat: 30.08.16 18:12:08

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în BULGARIA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (LiviaG); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  2700 PMA (din 4 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii DE CĂLĂTORIE
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de LiviaG? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)