ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.03.2010
DE poll
ÎNSCRIS: 06.08.09
SEP-2008

Amintiri frumoase despre acest hotel!

Un hotel frumos, curat care ne-a lasat o impresie buna de cand am intrat in el. Receptionera foarte amabila, ne-a facut formalitatile de cazare in cateva minute dandu-ne si cateva informatii legate de parcare, masa, etc.

Camera era foarte mare, cu un pat imens, in care incapeau lejer 3 persoane.

Partea mai putin buna, dar care nu ne-a deranjat prea tare, a fost ca hotelul nu are restaurant in incinta, se manca la un restaurant vis a vis de hotel. Am avut demipensiune, nu pot spune ca era meniul prea diversificat dar gaseai sa mananci ceva sa-ti placa. Restaurantul era mai micut, cu putine mese, dar locul de luat masa era de fapt gradina restaurantului, care era frumos aranjata, cu multa verdeata si flori.

Mai rau e daca prinzi niste zile ploioase ca nu vad unde se inghesuie atatia oameni in sala mica a restaurantului. Spun asta, intrucat in ultima zi de sedere acolo (se schimbase un pic timpul, plouase toata noaptea si dimineata era rece), cand am mers la micul dejun deja erau toate mesele dinauntrul restaurantului ocupate, pentru noi nu a fost mare problema ca am putut sta si afara pe terasa acoperita chiar daca era cam frig, dar veneau cupluri cu copii mai mici si nu gaseau locuri la mesele dinauntru.

Piscina era mare dar era folosita si de hotelul Trakia de 3*. Am uitat sa precizez ca sunt 2 hoteluri TRAKIA. Unul de 3* care se numeste simplu Trakia, si asta de 4* care este Trakia Plaza. Cred ca si restaurantul era comun pentru ambele hoteluri, dar nu sunt chiar sigura.

Barul de la etajul 1, elegant, cu o terasa mare cu vedere spre piscina, iti oferea la ora 15 o cafea sau un suc dupa dorinta, si doua prajiturele.

Pot spune ca a fost unul dintre cele mai curate hoteluri in care am stat la bulgari, tot timpul vedeai cum lustruiau gresia din holul de la intrare si nu numai, in camere la fel, in fiecare zi se aspira si gaseai alte prosoape curate aranjate pe pat.

Ar mai fi de spus ca este situat la aproximativ 10 minute de plaja, aproape de hotel este aleea principala, sunt multe terase, este un teren de tenis, etc.

Trimis de poll in 06.03.10 18:39:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 12811 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (poll); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera in care am fost cazati

[07.04.10 16:07:50]

Merg in iunie la Sunny Beach la Hotel Trakia Plaza. Ma puteti ajuta cu mai multe informatii legate despre acest hotel: loc de parcare, mancare, curatenie, personal

Multumesc

pollAUTOR REVIEW
    [07.04.10 20:51:18]

La capitolul curatenie are nota 10, tot timpul vedeai pe cineva ca da cu mopul sau lustruieste gresia. La fel si in camere, in fiecare zi se aspira se arunca cosul de gunoi, se schimbau prosoapele din baie, etc.

Parcarea este mai micuta, sunt cateva locuri chiar in fata hotelului, dar este o parcare peste drum de hotel, nu as putea insa sa-ti spun daca e cu plata sau gratis. Noi am prins un loc chiar in fata hotelului si acolo am lasat-o pana la plecare. Am sa mai pun niste poze cu parcarea, sa-ti faci o idee.

Cu masa, asa cum am spus si mai sus, ar fi o mica problema, daca pot sa o numesc asa, si anume ca se serveste la un restaurant vis a vis de hotel. Trakia Plaza nu are restaurant in incinta, asa ca masa se serveste la restaurantul din fata hotelului. Este o gradina restaurant, marea majoritate a meselor sunt in gradina, mai putine sunt in interior. Noi cand am fost, acum doi ani, am avut demipensiune, asa functiona in anul ala, in regim de DP. Dar atat micul dejun cat si cina erau ok, nu am avut un meniu foarte diversificat dar aveai ce alege. Micul dejun a fost cam acelasi in fiecare zi, cu foarte mici exceptii, dar masa de seara a mai variat. Foarte multa mancare gatita ai sa gasesti, ardei umpluti, ciocanele de pui cu sos, peste cu sos, paste cu diverse sosuri, friptura de vaca la tava, au si mici sau carnaciori dar ei baga un condiment mai aromat in tocatura, asa ca nu toata lumea poate manca. Iar la micul dejun ai sa gasesti branza, cascaval, masline, peste din conserva, salate de cateva feluri, oua ochiuri, omleta sau fierte, macaroane cu branza, cremvusti, 2-3 feluri de croissante, pateuri, chec, lapte, iaurt, unt, miere si finetti in boluri, cereale, si cam atat imi amintesc acum.

Daca mai ai intrebari, iti raspund cu placere.

[08.04.10 16:14:26]

Multumesc foarte mult pentru informatii! Noi mergem in regim ALL INCLUSIVE si mai vroiam sa stiu ce fel de bauturi sunt, dar daca tu ai fost cu demipensiune, banuiesc ca nu sti

pollAUTOR REVIEW
    [08.04.10 16:41:12]

La all inclusive ai bauturile lor locale, am fost la alt hotel in regim all inclusive, tot in Sunny Beach.

Ai asa: coniac, votca, gin, lichior de cateva feluri, rom, vin rosu si vin alb, bere, sucuri de la dozator. Dar repet, de provenienta locala, berea e ok, vinul rosu stiu ca era bunicel, chiar mai bun decat cel alb din cate imi amintesc, sucurile nu sunt prea grozave.

[30.04.10 15:43:11]

Trakia Plaza........ma rog

1. Parcarea ..... nu exista daca cineva se asteapta ca un hotel ca Trakia cu 185 de camere poate sa aiba cam 10 parcari este super, insa in zona se ridica masinile in 10 min. daca parchezi neregulamentar.Atentie pe site/ul lor anul trecut scria ca au parcare.

2.Camerele sunt ok mari si curate.

3.Servicile sunt acceptabile pentru un hotel de 4 stele.

4.Mancarea oribila, in ultima zi fetita noastra a vomitat tot ce a mancat si asta dupa ce toata ziua i/a fost rau de la masa de dimineata.Parca si acum vad omleta nefacuta din care se scurgea apa ( in armata lungeau omleta cu apa iar pentru ofiteri cu lapte). Ospatarii obraznici noroc ca vorbesc engleza si l/am pus la punct, sefa de sala este dusa.Daca te duceai la masa cu 5 minute inainte de inchidere trebuia sa iti iei tot ( de la desert, ciorba, felul doi,piine, sare , etc. ) pentru ca iti inchideau usa in nas. Explicatia acestei doamne trecuta de 60 de ani care mai avea si botox in buze, a fost ca si in Turcia se procedeaza la fel.

5. Plaja nu este departe se ajunge usor si intrarea in apa este lina.

6. Pentru conditile de cazare merita sa va duceti , au topogane, camere curate, insa mancarea este oribila. Imi pare rau daca dezamagesc dar asta am trait noi la Trakia anult trecut si cu siguranta nu il mai vizitam.

[30.04.10 16:15:09]

dvs unde v-ati parcat masina?

cu mancarea am inteles ca aveti o parere proasta, dar bautura?

[30.04.10 16:26:16]

Masina am parcat/o cu japca in fata hotelului, insa nu este o solutie pentru ca cei de la receptie cheama firma de ridicari insa au am parcat dupa ce am facut scandal si am ajuns la maneger.

Bautura.............. daca va place gustul de Tec sau berea lunga (parca era indoita cu apa ), taria daca ai baut 2 prune in trecut este ok. Mie nu imi place vinul si recunosc ca nu sunt consumator, insa am gustat din toate ca de era cald. Insa ca si termen de comparatie am fost anul trecut la Melia Grand.... in nisipuri si nu am gasit nici o diferenta de gust in privinta bauturilor.

alexandrion20
    [10.05.10 21:50:28]

Pt "Danspa".......Cateva precizari:

1. Parcarea exista si este foarte buna.......vreo 7 locuri exact in fata hotelului si inca vreo 20 in jurul rondului din fata hotelului......daca nu gasesti eventual blochezi pe cineva(de preferat tot de RO) sin im maxim 1 h se elibereaza.........In zona se ridica masinile dar din fata hotelului NICIODATA.....au si niste chestiii din metal care se ridica si blocheaza accesul cand parcarea este plina dar daca vb la receptie te lasa sa intri.

Daca tu iti inchipui ca la un hotel la care vin majoritatea straini(rusi, nemti, englezi....etc adica par avion ) este necesar de 185 locuri de parcare atunci .......ce sa mai zic!!!!

2. Camerele si serviciile sunt bune (recomand cazarea in apartamente.....daca va ofera alternativa asta)

4. Mancarea este buna..(ar putea sa o mai schimbe de la an la an..nu stiu ce ti s-a parut tie sau ce ai mancat......eu am fost 3 ani la rand cu copil mic(6 ani acum) si nu am vaut nici cea mai mica problema .....primii doi ani am avut DP iar anul trecut AI.....bauturi nu am consumat din cele incluse pt ca nu sunt cine stie ce(am comandat ce nu era inclus).....ospatarii sunt super ok...mi-au recuperat dupa 2 zile sapca copilului uitata pe masa..sefa de sala nu are botox....e doar mai buzata si noi nu am avut nici-o treaba cu ea.

Programul de servirea meselor ti-l comunica la receptie si este si afisat........e problema ta ca te duci cu 5 min inainte de inchidere.........

PS: De fel sunt pretentios si carcotas(fac 2 concedii pe vara...unul si cu copilul si altul doar cu sotia si am fost cam peste tot unde este litoral in europa&turkey)dar parerea mea este ca tu esti mai mult decat carcotas sau asteptarile au fost prea mari......anul asta de exemplu cu copilul ma duc tot in sunny beach-iberostar ca am zis sa mai schimb un pic nu din cauza ca imi displace ceva

ToyBoy
    [03.06.10 14:43:57]

ziua buna tuturor,

vad scrise cuvinte bune despre acest hotel,

am luat si eu bilete in regim all inclusive la acest hotel incepand cu 21.08.10

ce nu am vazut scris pe aici este referitor la plaja (nisipoasa, pietroasa, intrare in mare, distanta) la enterteiment (unde iti mai pierzi timpul, cluburi, shoping, atractii turistice)

sunt putin speriat si de ce a scris colegul mai sus referitor la mancare, am un stomac foarte pretentios si nu prea ma lasa sa imi fac de cap.

@alexandrion20 in ce perioada ti-ai luat biletele la liberiostar???

eu achizitionasem initial bilete tot la iberiostar dar dupa ce am achitat suma integrala agentiei m-au sunat si mi-au spus ca nu mai are hotelul locuri disponibile...

asa ca mi-am luat banii inapoi am fost la alta agentie si am ales acest hotel...

mie imi spusesera cei de la agentie ca liberiostar este in stopsales in perioada 20.08 - 30.08, ...

astept un ecou de la cei care ma pot ajuta cu niste raspunsuri, impresii, relatari

eu parca de acum mi-as face un calendar cu AMR --AMR-ul la mine este de vreo 2 luni si jumatate

sa auzim numai de bine

Vyvy
    [01.04.11 09:39:32]

eu ma ganeam sa il incerc dar daca spuneti voi ca a fost rau... oare sa merg sau nu? merita banii sau nu? mie din priviri mi se pare frumos si cu tot ce-i trebuie... oare ma insel? va rog raspundeti-mi

[01.04.11 12:18:34]

Daca tu spui ca 7 locuri de parcare sunt satisfacatoare in conditile in care jumatate din hotel era ocupat de Romani si aceasta impresionanta parcare deservea 3 hoteluri, pai ce sa zic... Iar de ridicat se ridica masini de pe straduta pana in statia de taxi am vazut chiar eu.

Servicile sunt cum sunt, pe mine ma deranjeaza de fapt stele pe care le acorda fiecare agentie unele ii dau 4 altele 3. Parerea mea este ca nu are mai mult de 3 stele (cumparate, furate, gasite, etc). Am incercat anul trecut hotelul de langa Hrizantema si ala poate ca are 4 stele si face parte din acelasi lant hotelier.

Mancarea este oribila. Ospatarii nesimtiti. Sefa de sala incerca sa imi spuna ca la fel se intampla si in Turcia ca inchid usa etc. Poate cine de aici sa spuna ca in Turcia servicile sunt comparabile cu cele din Bulgaria?

Nu trebuie sa fii ""carcotas ""decat daca ti se promite ceva si primesti alceva. Altceva pentru mine au fost stele cazatoare ale hotelului. Daca vrei conditii de trei stele este ok, insa hai sa platim trei stele.

Apropo de plimbat si eu ma plimb des am facut tara si europa si nu am descoperit hotelul la Trakia Plaza si stiu si eu ce inseamna un hotel.

alexandrion20, Danspa*, ioanaro, poll, ToyBoy, Vyvy
    Alte impresii din această RUBRICĂTrakia Plaza Hotel: