ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.08.2016

Extrem de nemulțumit
Sub orice critică

Mamaia, locul pe care l-am regăsit după 35 de ani

MAMAIA, locul pe care l-am regăsit după 35 de ani

Imagini și informații utile pentru cei care doresc să planifice o vacanță cu buget redus pe malul Mării Negre, la Mamaia.

Am ajuns pe malul mării în ultima decadă a lunii septembrie, 2015, când soarele strălucea dar cu tandrețe... Natura, draga de ea, ne dăruiește dovezi de iubire în fiecare clipă deși noi alegem să ne îngropăm, încă respirând, în betoane hidoase…

Călătoria cu trenul : vagoane noi dar murdare tranzitate de vânzători ambulanți insistenți și dubioși, wc-uri insalubre și aerul irespirabil într- o zi de caniculă

Am călătorit cu trenul spre litoral la clasa 1. Sunt tot mai puțini cei care aleg acest mijloc de voiaj. Tocmai din acest motiv nu vreau să trec peste drumul meu spre litoral.

Nu contează ce clasă alegi. Peste tot aceeași mizerie… și un sentiment de insecuritate dat de colorații vânzători ambulanți care trec nestingheriți prin vagoane.

Podele murdare, wc infect înfundat de fecale și hârtie, miros greu de suportat. Întreb un lucrător C. F. R despre posibilitatea de a răcori un pic atmosfera din vagon (am călătorit în intervalul orar 10- 18 și erau peste 30 de grade C afară, la umbră…). Omul dă din umeri, zâmbește și îmi spune ceva de genul … ”dacă nu-ți place cumpără mașină și călătorește cu ea ori stai acasă”. Geamurile înguste și absența perdelelor transformaseră vagonul în cuptor. O asemenea călătorie costă, în funcție de clasa pe care o alegi, între 110 lei și 210 lei.

Ieșită din sauna jegoasă, după opt ore de tortură, m-am simțit salvată de briza de pe peronul Constanței însă gara, murdară, plină de aurolaci și de ”valutiști ” în ton cu lipsa de amabilitate a lucrătoarelor CFR de la ghișeuri mi-au șifonat entuziasmul.

Constanța, un oraș pe care l-am păstrat în amintirile copilăriei cu frumusețea sa exotică, s-a transformat într-o urbe a betoanelor și a chioșcurilor din materiale pestrițe și prost amplasate. Localnicii spun că toate acele maghernițe au primit avize doar pentru că proprietarii au dat mită ”factorilor de decizie”…... Aceasta a fost prima impresie. Mi-am amintit imediat că edilii au mari probleme penale și m-am rugat fierbinte să nu găsesc același lucru în stațiunile de pe malul mării.

Transportul gară-hotel

Pentru că am aflat de pe un site că aș putea lua un abonament cu care să călătoresc în toate stațiunile de pe litoral m-am dus țintă la primul chioșc din gară din care se puteau cumpăra bilete de autocar ori de microbuz. Acolo am aflat că transportul între stațiuni cu abonament este asigurat numai de ”particulari” și că va trebui să discut direct cu șoferii pentru informații… Minunat! Aveam geanta de voiaj într-o mână și rucsacul în spate așa că am lăsat povestea asta pentru altă zi.

Cu taxiul din gara Constanța spre Mamaia

Am căutat un taxi inscripționat cu prețurile practicate și dotat cu aparat de marcat. Turiștii avizați știu de ce…... Drumul de la Constanța la Mamaia m-a costat legal, cu bon fiscal, 20 de lei.

Hotel Aurora, Mamaia

La hotelul Aurora făcusem rezervare online, cu plata unui avans, așa că în câteva minute am achitat diferența și am ajuns în cameră. După prima surpriză plăcută am răsuflat ușurată.

Camera cu două paturi foarte curate, cu vedere la mare, dotată cu aer condiționat, frigider, televizor conectat la cablu și internet. Mobilier aproape nou, bine întreținut. Singurul loc care se afla în contrast total cu acest spațiu era baia care ar fi avut nevoie de renovare. Eu am plătit doar cazarea deși hotelul oferă și posibilitatea de a servi mesele principale ale zilei la restaurantul de la parterul clădirii cu zece etaje și cu vedere la mare. Tot la parter se află și barul unde am comandat diminețile cafea.

La ieșirea din hotel există și o piscină frumos amenajată doar pentru turiștii cazați în hotel și în vecinătate este improvizat un spațiu de joacă pentru copii.

Hotel Aurora se află la 20 de metri de plajă și la 100 de metri de Satul de vacanță și Aqua Magic.

Stațiile mijloacelor de transport se află în imediata apropiere iar magazinele sunt și ele în imediata vecinătate. Există desigur și un spațiu de parcare chiar în fața hotelului la ieșirea spre Aqua Magic.

Personalul hotelului și-a făcut datoria onorabil.

Pentru sejurul de 7 zile am plătit 575 de lei.

Escavatoare și ”fluieraș”i în programul ”Litoralul pentru toți”

Prima noaptea a reînnodat lanțul surprizelor neplăcute. Imediat după miezul nopții pe plaja aflată la doi pași de fereastra mea au apărut câteva escavatoare. Au lucrat toată noaptea într-un vacarm infernal amestecat cu strigătele muncitorilor. A doua zi, dimineața, plaja era împrejmuită cu inscripții care ne atenționau că ne aflăm în pericol să ne afundăm în nisipuri mișcătoare dacă ne aventurăm pe malul mării aflat în lucru. Șantierul se întindea de la intrarea în stațiune dinspre Constanța până în vecinătatea hotelului lui Mazăre, Flora. Totul era împrejmuit și străjuit de oameni de ordine care îi fluierau cu înverșunare pe turiștii dezorientați. Oamenii se cazaseră ca să iasă din hoteluri direct la plajă dar erau împinși de ”fluierași” spre plaja de la Cazinou.

Litoralul pentru toți= ȘANTIER INFERNAL, MAGAZINE ÎNCUIATE, TELEGONDOLA MOARTĂ... ETC...

Veți spune că este firesc să se lucreze atunci când litoralul iese din sezon… Dar cu generosul program ”Litoralul pentru toți” cum rămâne??? Pentru ce plătesc turiștii ”beneficiari” ai acestui program la Mamaia??? Plaja în lucru??? Telegondola și celelalte puncte de agrement puse sub lacăt? Satul de vacanță pustiu??? Magazinele închise???

Turiștii care nu și-ar fi permis un sejur în miezul verii comentau Erau revoltați pe lipsa de respect manifestată de autorități. Subiectul principal discutat de turiștii aflați pe plajă era cel legat de intenția autorităților de a îngropa și acest program social. ”Aș prefera să primesc o pensie decentă, direct proporțională cu suma pe care am depus-o lună de lună, în cei 35 de ani, decât să fiu umilită cu pseudo-programele lor sociale. ….

Lucrările au continuat zi și noapte iar turiștii sosiți în ultima decadă a lunii septembrie și cazați în toate hotelurile, începând cu cele de la intrarea dinspre Constanța până la hotelul Flora, au făcut nopți albe acompaniate de muzica escavatoarelor.

Mamaia pestriță, dezbrăcată de vegetație și împopoțonată cu maghernițe înghesuite și hidos colorate

Maghernițele pe care le-am zărit pe străzile Constanței au apărut și pe faleza odinioară verde și plină de flori a stațiunii Mamaia. Dacă nu ai mașină și ești nevoit să faci plajă la mare distanță de hotel te poți pricopsi cu o insolație zdravănă fiindcă nu găsești nici măcar un firicel de umbră la ora prânzului.

Plaja curată în apropierea apei însă în zonele în care au fost plantate restaurante este mai bine să renunțați la binefăcătoarea plimbare pe nisip cu picioarele goale. Riscați să călcați în cioburi de sticlă, urechiușe de la dozatoare ori capace ruginite din tablă.

Să spun că m-am bucurat de o vacanță de septembrie???

Nu vă recomand să plecați pe litoral fără să vă informați temeinic din foarte multe surse, cât mai multe, ca să nu cheltuiți banii pe infernul șantierelor din mijlocul unor stațiuni îngropate în ciment, pustii și murdare.

AM FOST ACOLO ȘI AM SĂ MĂ ÎNTORC CÂND VOR CREȘTE COPACII.

Trimis de lia popa in 26.08.16 21:55:44
Validat / Publicat: 27.08.16 06:19:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 1469 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lia popa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P21 MAMAIA CURATĂ

[27.08.16 06:16:53]

@lia popa: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

-----

Pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

----

Mutat, la reorganizare, în rubrica "La pas prin Mamaia, MAMAIA" (deja existentă pe sait)

Cesere
[27.08.16 19:04:21]

Trist dar dureros de adevărat... măcar prețul a fost decent la cazare... altfel mi-e rușine mie să sa le spun RUSINE!

Radu Tudoran
[27.08.16 19:42:58]

Sincer, imi pare rau ca-ti votez excelentul review. Adica imi pare rau ca a trebuit sa scrii despre asa ceva si nu despre o vacanta de vis. Poate in anii... viitori.

Spuneai "AM SĂ MĂ ÎNTORC CÂND VOR CREȘTE COPACII". Inseamna ca te intorci cu mult inaintea mea

Iti doresc si eu "welcome to AFA" si la multe vacante frumoase.

nicole33
[27.08.16 22:48:58]

@lia popa:

Pe scurt, aş spune că ai avut ghinion şi aici mă refer la lucrările de amenajare a plajei, care nu prea puteau fi prevăzute. Însă ai avut mare noroc de vreme bună, pentru că dacă mai şi ploua şi era frig, depresia era garantată.

Acest program social se desfăşoară doar la capete de sezon sau chiar extrasezon, când gradul de ocupare al hotelurilor este minim, uneori tinzând spre zero. Preţurile sunt foarte avantajoase pentru a atrage turişti şi în aceste perioade. Cei care cumpără trebuie să fie conştienţi de riscurile pe care şi le asumă.

Cei care au afaceri pe litoral, fie ei hotelieri sau proprietari de restaurante, magazine etc. ştiu că la Marea Neagră sezonul ţine garantat doar două luni: iulie şi august, în care trag cât pot ca să trăiască tot anul. Iunie şi septembrie sunt mai mult la noroc şi nu prea contează pe aceste perioade. În iunie marea este încă rece, iar în septembrie riscul de ploaie este ridicat.

Anul trecut am încercat şi eu o ieşire la noi pe litoral în prima săptămână din septembrie, dar aşteptările mele au fost minime. Am avut noroc de vreme nesperat de bună, dar şi localnicii au fost luaţi prin surprindere, ei fiind deja pregătiţi să tragă oblonul.

Ce ar fi de preferat: aglomeraţia maximă, gălăgia, preţurile exagerate sau pustietatea dată de toate cele închise, preţuri minime? Eu cred că o altă destinaţie.

lia popaAUTOR REVIEW
[04.09.16 23:00:44]

@webmasterX: Vă mulțumesc. Bine v-am găsit!

lia popaAUTOR REVIEW
[04.09.16 23:03:10]

@webmasterX: Mulțumesc, voi ține cont de recomandări.

lia popa, Radu Tudoran
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Mamaia: