ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2016
AUG-2016
[rog selectati]

încărcat de pe telefon!

La Dalboka te duci la 'pomul lăudat'

Auzind atatea pareri bune despre ferma de midii de la Dalboka, duminica dimineata am hotarat sa mergem acolo.

Stiam ca nu trebuie sa cobori cu masina pana acolo ptr ca drumul este abrupt, ingust si cu gropi asa ca am lasat masina sus in parcare si am pornit pe jos.

Drum de cosmar, deoarece ajungi plin de praf alb care iti intra si in suflet, masini care urca si coboara cu greu si nu prea ai unde sa te feresti de ele, dar ne-am felicitat ca nu am luat masina mai ales dupa ce am "mancat" si se aglomerase locul mai ceva ca la bâlci. Am lasat in urma oameni blocati cu masinile in groapa aia, miros de frane incinse, nervi!

La masa, tot ceea ce am comandat a fost oribil, scump si cred ca erau facute cu o zi in urma si incalzite puțin!

O chiftea de midii, de 70 grame (cantarita cruda, cred), costa 5 leva! Nu ar fi fost mimic daca era proaspata! Icrele cred ca 80% aveau gris si restul icre, musacaua de midii era facuta demult si incalzita. Dezastru!

Am gustat din fiecare fel si farfuriile au ramas aproape pline! Am cerut cateva feluri de mancare pana am nimerit ceva sa existe la bucatarie! Adica duminica la ora 12, nu aveau midii cu usturoi, midii cu vin, doar midii natur!! Buni comercianti!

La iesire am intalnit destui romani dezgustati de ceea ce mancasera dar si multi romani care veneau la masa, inclusiv 2 autocare mari din Valcea! Ne-a parut rau si ptr ei dar nu aveam ce face de aceea am hotarat sa scriu aici, poate locul a fost bun odata si acum nu mai este, poate noi am nimerit rau in ziua aceea, nu stiu, dar sigur este ca nu voi mai calca pe acolo niciodata!

Trimis de Yulpop in 23.08.16 20:24:47
Validat / Publicat: 23.08.16 21:06:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2420 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Yulpop); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[23.08.16 21:05:47]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 13&ridAnt=72620

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Ferma de midii Dalboka, KAVARNA" (deja existentă pe sait)

Conform politicii saitului, seturile de impresii cu evaluări "zero peste tot" sunt publicate FĂRĂ NOTE, fiind considerate scrise (prea) la supărare, lipsite probabil de minima obiectivitate aşteptată.

Daca doreşte, autorul poate reveni asupra evaluărilor, fie prin intermediul linkului EDIT IMPRESII (dacă articolul nu este încă publicat), fie scriind un ecou în care specifică noile evaluări (dacă timpul alocat editării a expirat)

ANILU
[24.08.16 13:32:27]

@Yulpop: În primul rând n-ai precizat la care dintre restaurante ai fost, despre cel din dreapta sunt ultimele articole scrise aici pe AFA.

Am scris şi eu un articol după ce am fost la ferma de midii, restaurantul din dreapta, în iulie anu acesta şi dacă te documentai mai bine toţi am recomandat să nu mergeţi sâmbăta sau duminica pentru că este foarte aglomerat.

Noi am mâncat foarte bine şi da este adevărat că drumul nu este uşor la întoarcere, este de urcat

Şi după cum ai încheiat tu articolul, poate aţi avut voi ghinon în ziua aceea.

Toate cele bune.

[24.08.16 13:53:58]

@ANILU: Bineinteles ca m-am documentat inainte si am mers la cel din dreapta care se zice ca e mai bun! Nici nu vreau sa imi imaginez ce este la cel din stanga!

Referitor la faptul ca era duminica si nu e recomandat sa mergi datorita aglomeratiei, precizez ca era ora 12, am gasit masa fără probleme, am fost serviti rapid, nu in asta a constat nemultumirea noastra!

Calitatea produselor lasa de dorit!

maria55 †
[24.08.16 18:16:10]

@Yulpop: daca as fi rea, as spune: ce bine-mi... dar nu sunt rea si nici nu vreau sa va supar!

De ce d... tot fugim la Dalboka?! Am inteles asta cu ani in urma cand era o noutate, fitza, rost de. o ieseala!!! Dar acum cand la noi au deschis doua mari unitati de profil ???????????????? si anume: Pescaria lui Matei si Poarta Apelor si care bat la fundulet Dalboka, nu doar la calitate, servicii ci si la costuri...

Aaaa, daca esti in zona Dalboka, hai sa zicem! Dar special, nu merita oboseala!!! Nu mai merita... in prezent! Si-au facut treaba cu romanii...

ancutza26
[29.08.16 13:57:25]

@Yulpop: Am fost anul asta de 3 ori. Si nu m-am dus special acolo, era in drum. Noi am fost foarte multumiti de mancare dar sincer nici nu am facut experimente. Adica daca majoritatea ne-au recomandat ciorba de midii, midii cu orez sau tigaia picanta... cam aia am luat si au fost super bune. Ultima data am fost duminica si era foarte aglomerat, dar nu am vazut la nimeni sa lase ceva in farfurie. Pana la urma mai e vorba si de gusturi. Nu tuturor trebuie sa le placa acelasi lucru.

Drumul asa e, e groaznic, de aceea e recomandat sa lasi masina sus.

adri-nico
[08.09.16 12:05:46]

am fost si noi in dreapta. a fost asa si asa... adica la banii aia gaseam mai bun la noi in tara!

[08.09.16 14:24:40]

@adri-nico: Cu siguranta e mai bun de 10 ori la Popasul Pescarilor din Olimp! Ca sa nu spun ca e mult mai curat si accesul mai usor si mai faci si plaja!

maria55 †
[08.09.16 17:58:18]

@Yulpop: la fel este si la Poarta Apelor, pe plaja dintre Eforii! Un local cu servicii de calitate!

[08.09.16 18:00:48]

@maria55: nu am fost niciodata, dar o sa am in vedere!

adri-nico, ancutza26, ANILU, maria55, Yulpop
Alte impresii din această RUBRICĂFerma de midii Dalboka: