ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2016
ÎNSCRIS: 15.06.15
AUG-2016

O minivacanţă relaxantă şi primul contact cu litoralul bulgăresc

Acest hotel se afla in statiunea Sunny Beach din Bulgaria, iar ca localizare aproximativ exacta, este in nordul statiunii, la celalat capat de vestitul si frumosul orasel, Nessebar. De asemenea, locatia fata de plaja este una perfecta, practic din momentul in care iesi din hotel, strabati curtea sa cu piscina, treci faleza asfaltata si ai ajuns pe plaja.

Incep prin a va povesti acum, despre minivacanta petrecuta aici si primul contact cu litoralul bulgaresc.

Dupa doi ani in care ne-am bucurat din plin de plajele grecesti, constransi de timp si de serviciu, ne-am gandit sa ne bucuram 3 zile de soare si mare, la vecinii nostri bulgari, cea mai buna alternativa si mai apropiata (exceptand litoralul romanesc, care din pacate, nu ne mai bucura in ultimul timp, data fiind calitatea serviciilor). Asa ca am achizitionat in ultimul moment, printr-o agentie online, 3 nopti la Hotel Slavyanski, despre care vazusem cateva recenzii bunicele pe un site de calatorii international. Noi am ales o camera tip apartament, cu 2 dormitoare, fiind 2 cupluri.

Asa ca am plecat la drum intr-o vineri, de dimineata, la ora 6, ajungand in Sunny Beach in jurul orei 11:30. Am urmat traseul: Bucuresti - Ruse - Razgrad - Shumen - Varna - Sunny Beach (323 km), intrucat e mai scurt decat drumul pe Vama Veche.

Odata ajunsi, receptionerele nu au dorit sub nicio forma sa ne faca check-in-ul mai devreme de ora 14:00, dar nu ne-am intristat prea tare pentru ca ne-am mai "lovit" de asemenea practici la diverse hoteluri prin Grecia si stiam cum sta treaba. Problema cea mai mare la acest hotel ar fi parcarea, care e extraordinar de mica si inghesuita. Astfel ca dupa ce am gasit cu greu un loc unde sa parcam, a trebuit sa lasam cheia de la auto la receptie, intrucat de indata ce s-ar fi eliberat alte locuri mai bune, un baiat, care se ocupa cu supravegherea masinilor, ne-ar fi mutat-o pe un loc mai sigur. Din fericire, in 3 zile cat am stat, nu am avut incidente neplacute, iar baiatul respectiv a fost foarte dragut si atent cu masina, mutand-o la un loc mai sigur.

Dupa ce am facut in sfarsit check-in-ul, am urcat sa ne instalam. Primisem o camera cu vedere la mare, la et. 6. Despre camera noastra, din apartament, nu va pot spune decat ca era foarte curata, cu mobila usor invechita insa bine intretinuta, un pat dublu cu saltele pe care noi am dormit extraordinar de bine iar vederea la mare era... deliciul diminetilor!! De la et 6, marea era splendida in razele soarelui!!

Hotelul are si o piscina, la intrare, insa din cate am inteles, sezlongurile de acolo se platesc, ceea ce mi s-a parut ciudat! Nu mai vazusem pana acum, ca un hotel sa perceapa taxa pe sezlongurile de la piscina sa... Noi oricum am mers in fiecare zi la plaja, nu a meritat sa mergem la piscina, marea fiind atat de aproape.

Mic dejun-ul a fost ok, pentru banii dati pentru 3 nopti, pot spune ca a fost suficient. Un mic minus ar fi faptul ca in fiecare zi era cam aceeasi mancare, insa nu era ceva deranjant intrucat era variata: branzeturi, miere, dulceata, unt, salam, un soi de carnati (care mie nu mi-au placut prea tare), oua fierte si prajite, cereale, lapte, iaurt, legume si fructe (banane si pepene rosu), si ceva prajituri pe care nu le-am incercat insa, apa, cafea, sucuri si ceai.

Internetul a fost gratis (vazusem recenzii cum ca s-ar plati, insa nu a fost asa). Din pacate, reteaua nu facea fata tuturor turistilor conectati asa ca mergea cu intermitente, singurul loc unde mergea mai bine fiind lobby bar-ul de la receptie, unde puteai servi ceva bauturi seara, dupa ce veneai de la plaja.

Hotelul are in interior la parter si un mini supermarket, cu preturi ok, practicate cam pe la toate market-urile din zona statiunii.

Din pacate plaja din fata hotelului nu e cea mai frumoasa, nisipul avand pe ici pe colo pietre si scoici, insa noi am mers la o plaja invecinata, administrata de un alt hotel unde nisipul e fin, iar apa foarte curata, cu intrare lina.

As dori sa dau un sfat celor care doresc sa vina aici si au copii: datorita faptului ca hotelul se afla chiar pe faleza, iar Sunny Beach este o statiune animata si plina de cluburi care tin deschis pana aproape in zori, e posibil, daca alegeti camera cu vedere la mare asa cum am facut noi, sa fie deranjant zgomotul muzicii, noaptea, si al turistilor care sunt intr-un dute-vino permanent pe faleza. Este ceva mai linistita partea din spatele hotelului, insa, alegand linistea, pierdeti vederea frumoasa la mare... Pe noi nu ne-a deranjat foarte tare muzica din cluburile vecine, fiind tineri si fara copii deocamdata, ba chiar ne-a facut sa nu mai aprindem televizorul seara, unde oricum nu aveam ce sa vedem, existand numai videoclipuri cu muzica bulgareasca ce semanau perfect cu manelele de la noi, si programe de stiri sau filme in bulgara... :)).

Concluzionand, a fost o minivacanta placuta, la un hotel ales aproape pe nevazute, unde spre bucuria noastra, am petrecut 3 zile absolut relaxante si pline, totodata. Ne gandim ca pe viitor sa ne intoarcem aici, pentru un sejur complet, sa ne bucuram si relaxam pe deplin.

Trimis de Andreea L. in 23.08.16 18:54:00
Validat / Publicat: 23.08.16 19:37:12

VIZUALIZĂRI: 1599 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Andreea L.); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Marea, vazuta din balconul camerei noastre. Jos, piscina hotelului.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[23.08.16 19:32:51]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 50&ridAnt=72616

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Slavyanski Hotel, SUNNY BEACH [Slanchev Briag]" (deja existentă pe sait)

[23.08.16 19:54:22]

@Andreea L. : Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

Andreea L.AUTOR REVIEW
    [24.08.16 01:42:45]

@webmasterX: Cu multa placere! Din pacate nu am avut timp sa fac mai multe, insa cu alta ocazie si sejur acolo, completez "albumul"! :-)

[24.08.16 10:27:12]

@Andreea L. : Frumos descris totul, felicitari, votat cu placere.

Andreea L.AUTOR REVIEW
    [24.08.16 11:16:20]

@mishu: multumesc mult! Ma bucur sa vad ca impresiile mele sunt bine primite!

Andreea L., mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂSlavyanski Hotel: