ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2016
ÎNSCRIS: 21.06.16
AUG-2016

Foarte nemulțumit
Foarte nemulțumit

Mara Apostolia - Cazare de cosmar!

In ideea de a repeta actiunea de anul trecut, cand am fost in Thassos cu numai 100 euro/sejur si a fost destul de bine, anul acesta am ales ca destinatie Nei Pori si cea mai buna varianta calitate-pret ni s-a parut Mara Apostolia. Era prezenta pe aproape toate site-urile agentiilor de voiaj si cu ceva calificative bune.

Impresiile de acasa si din poze insa, nu au corespuns cu realitatea de la fata locului.

Cum am ajuns, de la intrare parea ceva foarte frumos, receptia aratand de parca se filma un block-buster de la Hollywood. Foarte frumos, ne-am zis. Cam asta a fost de bine. Dupa ce ne-am luat camera in primire insa, ne-am schimbat complet parerea.

Tin sa precizez de la bun inceput, ca nu aveam prea multe pretentii. Avand in vedere ca am platit 150 euro / 7 nopti, nu ne doream decat sa avem o baie si sa fie curat. Cand am vazut ca are si balcoane destul de largi am zis ca e foarte bine.

Ei bine, baie avea intradevar. Dar parea ca e de-o seama cu doamna Mara. Si curatenie cam tot de cand se nascuse d-na Mara se facuse ultima oara. Asa zisa cada, avea cam 50x50 cm asa ca preferam sa fac baie langa ea pentru a nu avea parte de vreun accident. Am fost nevoiti sa cumparam imediat un dezifectant gen Domestos pentru a putea folosi baia linistiti.

Unele camere cum a fost si a noastra, erau spatioase. Dar altele erau foarte inghesuite. Sa zicem cam 50% spatioase, 50% inghesuite.

Mobilierul, destul de vechi, nu ne deranja decat ca, probabil, nu mai fusese sters de la inceputul sezonului. Initial, am dorit sa ne punem cateva haine in dulap, dar cand am vazut praful dinauntru, ne-am razgandit. Noroc ca am avut servetele umede si l-am sters totusi pentru urmatorii locatari.

Ei bine daca vi se pare ca am exagerat cu curatenia, atunci nu pot sa cred ca lipsa apei calde nu v-ar deranja. Din prima seara, veniti de pe plaja plini de ulei si alte crème de plaja, am avut surpriza sa constatam ca nu era apa calda. De fapt a curs rece o perioada, dupa care nu a mai curs deloc. Proprietara, Mara, care nu vorbea engleza deloc, dar o rupea un pic pe romaneste, s-a aratat foarte deranjata ca noi ii ceream socoteala pentru apa calda, spunandu-ne ca este ceva normal si ca nu trebuie sa ne suparam asa. Ba chiar unei prietene, I-a spus ca daca nu-I convine, sa se duca sa se spele la dusurile de pe plaja.

Aceasta problema se intampla in general la ultimul etaj si a continuat sa fie o problema pe intreg sejurul. Din 7 nopti, intr-o singura seara am facut cu totii un dus normal.

Cei de la parter aveau alta problema: aveau numai apa fiarta. Apa rece nu curgea mai deloc. Dar mai aveau o problema: la demisol, sub ei, statea o thailandeza, din cele care faceau masaj pe plaja. Toata admiratia pentru ea ca venise de la asa mare distanta sa faca un ban cinstit. Numai ca dimineata, isi gatea mancarurile ei traditionale si tot mirosul de prajeli se ducea deasupra, cei de la mezanin trebuind sa stea cu geamul inchis in primele ore ale diminetii.

Intr-o seara s-a oprit si curentul. Binenteles aceeasi atitudine a gazdei. "E normal, general".

Vila era de tip self-catering, fapt pe care-l stiam, (il mai intalnisem si in Thassos anul trecut) si care nu ne deranja. Deci nu am avut nici o problema sa folosim mopul si matura, sau sa ducem gunoiul la plecare.

Cum am mai spus, la cati bani am dat nu aveam prea multe pretentii, dar ne gandeam ca putina curatenie si apa calda, ar fi normale pe orice litoral, inclusiv pe cel romanesc. Nu mai vorbesc de “ospitalitatea” gazdei, care avea grija sa ne mustruluiasca daca lasam vreun chistoc de tigara in scrumiera de la terasa de jos, sau sa stingem luminile de pe balcon, eventual sa nu le aprindem nici pe cele din camera.

Sa va zic acum si cum sta treaba cu vilele acestea gen self – catering.

Agentiile de voiaj din Grecia sau tarile vecine, inchiriaza practic intreaga vila pe tot sezonul pentru 40-50.000 euro, in functie de evaluarile lor si de cum se negociaza cu proprietarul. Mai departe, agentiile cauta turisti spre inchiriere si astfel toata lumea e fericita. Grecul isi ia banii la inceputul sezonului si dup-aia sta cu burta la soare, sau linistit la umbra, cum le place lor, interesandu-se doar ca cel cazat sa-si intretina camera si sa consume cat mai putin din utilitati.

NU RECOMAND aceasta locatie sub nici o forma. Sunt sigur ca in Nei Pori sunt si alte locatii asemanatoare, dar sigur sunt si altele mult mai bune, asa ca interesati-va bine inainte de a va lua cazare.

Vacante frumoase si alegeri inspirate va doresc!

Trimis de marius_ban in 23.08.16 15:13:18
Validat / Publicat: 23.08.16 15:58:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Villa Koukoudis (ex Ambelos Studios) Potos - Thassos

VIZUALIZĂRI: 1774 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marius_ban); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Praful si gunoaiele din dulap!

[23.08.16 15:57:35]

Mutat în rubrica "Vila Mara Apostolia [Nei Pori], NEI PORI / PLATAMONAS" (nou-creată pe sait)

Te-aş ruga să arunci o privire peste impresiile şi fotografiile de aici — nu cumva "Vila Mara Apostolia" este tot una mai vechea noastră "Vila Maria" din aceeaşi localitate?

marius_banAUTOR REVIEW
[24.08.16 07:59:55]

@webmasterX: Seama pentru ca seama multe intre ele. Insa din din ce am studiat nu este aceeasi. Daca poti sa ma ajuti, as putea sa o localizez pe harta Google.

Am mai atasat o poza cu vedere a pensiunii de afara.

marius_banAUTOR REVIEW
[24.08.16 08:09:05]

@ioiopleata: Atasez si coordonatele locatiei. :

39.976090,22.653915.

[24.08.16 08:31:24]

@ioiopleata: Am setat coordonatele GPS conform indicațiilor, rezultând următoarea poziționare pe harta interactivă AFA.

Am adnotat, deasemenea, aceste coordonate ca fiind confirmate.

calatorul
[24.08.16 21:28:40]

@ioiopleata: Multumim pentru informatiile si impresiile impartasite, ca si pentru avertizare. POzele sunt convingatoare, daca balconul ala sfrijit si comun era partea cea mai buna a cazarii, va dau dreptate pe deplin.

calatorul, marius_ban
Alte impresii din această RUBRICĂVilla Mara Apostolia [Nei Pori]: