ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.03.2010
ÎNSCRIS: 22.04.09
JUL-2009
2 AD. + 2 DE 1 AN SI 2 ANI JUMATATE COPII

Sejur super ok

Am fost in vara trecuta la Royal Marina Palace. Am sa scriu pe scurt cateva lucruri care mie mi s-au aprut importante, probail ca unele dintre ele s-au scris, dar eu n-am avut timp sa citesc tot ce s-a scris.

Plusuri:

- apa marii f curata - au pus in larg o plasa care opreste toate mizeriile; am prins pestisori, crabi, la mal;

- apa marii lina, deci se puteau balacii copii f bine

- nu erau valuri pt ca au construit nemtii un dig pt a sparge valurile, deci este practic un golfulet

- mancare f buna, inclusiv mancare de regim, pt vegetarieni

- camera f mare, noi am avut un patut pliant, canapeaua deschisa si tot mai era loc destul

- parcare pazita, inchisa, fara plata (un inconvenient ar fi ca nu e umbra, iar in ziua de plecare cam fierbi in masina)

- resort mare, aveti unde sa va plimbati seara

- au si spectacole, dar nu mai stiu cand...

Minusuri:

- nu prea gasesti indicatoare cu drumul spre hotel din Sozopol (noi am avut si GPS, dar am gasit cam greu pt ca nu il avea pe harta)

- daca mergeti cu carucior de copii, sunt f multe trepte pana la mare (capiezi carandu-l in brate), exista si o ruta ocolitoare de a ajunge, pe undeva prin spatele hotelului, dar e prea ocolita si pierdeti timp;

- apa din piscinele exterioare - cam rece pt copii

- romanii care nu se dezmint si "rezerva" sezlonguri cu noaptea in cap (noi la 7 dimineata nu am gasit nimic liber in primele 3 randuri de la plaja), va rog, pe cei care mergeti, renuntati la prostul obicei, ne facem de ras, toti suntem in concediu, nu unii sunt mai in concediu decat altii.

- au un singur loc de joaca pt copii si acela este in capatul celalalt al resortului, cam la 15 min de RMP

- stau cam prost la capitolul supe/ciorbe

- fiind o chestie inchisa, nu prea aveti de unde lua borcanase pt copii, in caz ca aveti nevoie, noi am mers la Burgas si am luat de la Metro

Intr-o zi noi am vizitat Sozopol, daca aveti timp, il recomand, este o Sighisoara pe malul apei, cochet oraselul si dragut (parcati unde gasiti o parcare cu plata si plimbati-va pe jos, strazile sunt f inguste si nu aveti unde parca).

Trimis de iriss27 in 04.03.10 11:38:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Ktin&Elena

VIZUALIZĂRI: 2508 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iriss27); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera noastra, nu am avut vedere la mare

magdalena
    [04.03.10 15:09:02]

Bune de stiut minusurile tale.

La capitolul ciorbe/supe stau foarte prost bulgarii peste tot....

pepsi70ro
    [04.03.10 15:10:18]

Frumos povestit, un vot din partea mea, mai ales pentru sfatul cu sezlogurile. Dar din cate am observat este o practica generala, pretutindeni. Ce concediu ar mai fi acela sa ma trezesc in fiecare dimineata la 6, sa ocup un sezlong pe plaje sau piscina?

Dragoș_MD
    [04.03.10 15:25:07]

@ magdalena > de aia am si scris eu despre mancarurile tipice din Bulgaria, ca sa se stie dinainte ce e comestibil la ei si ce trebuie evitat (sau cel putin, sa nu te astepti la acelasi lucru cu ce faci in bucatarie acasa!); la fel, e un topic despre mancarurile grecesti si din Austria. si sugerez sa vina si altii cu date despre ce poti manca in Egipt/Tunisia/ etc. (tarile arabe in general), Spania si insulele lor, Italia, Franta (mmmm, cassoulet!!!), Belgia etc.

@ pepsi > asa m-am invatat eu minte si merg cu saltelele mele pneumatice si le pun unde imi place! moka!!! uite-asa!

[10.03.10 12:33:56]

Buna! Imi prind bine sfaturile tale! Spuneai ca apa din piscine e cam rece pt. copii. Si eu am 2 (5 si 8 ani). Dar apa marii cum era? Eu vreau sa merg de pe 1 iulie. Voi in ce perioada ati fost? Mersi mult!

[10.03.10 17:08:34]

Noi mergem anul acesta in perioada 1-10 iulie.

Eu m-am referit ca e rece pt copiii mei, adica aveau 1 an si 2 ani. Ai tai deja sunt maricei, dar si asa, s-au balacit f tare, atat in piscine cat si in mare (care era mai calda decat la piscina, avand adancimea mai mica se incalzea mai repede).

Nu-ti face griji, ca o sa fie totul ok.

[12.03.10 10:01:39]

Buna Iriss! Sper ca si anul asta sa avem parte de vreme frumoasa si apa marii calduta ca si anul trecut. Noi tot in perioada 1-11 iulie vrem sa mergam la RMP. Poate ne vom cunoaste personal acolo sa mai schimbam impresii... mi-ar face placere!

Deja am trimis cererea de rezervare la agentie.

De abia astept vara!

pepsi70ro
    [12.03.10 10:14:42]

In ultimii trei ani, temperatura apei marii (M.Neagra) este in jur de 22-24 de grade in perioada iulie-august, datorita curentilor de sud.

In iunie este ceva mai rece, dar se poate face baie fara probleme 19-21 grade

Daca si anul acesta curentul este de sud, temperatura va fi la fel.

novus
    [18.03.10 08:40:22]

Buna Iriss,

Anul asta mergem si noi la RMP in perioada 10-20. 07. 10, suntem mai multe familii cu copii in varsta de 1, 5 ani

La capitolul mancare de copii oare ce putem gasi acolo? Iaurt, fructe ma gandesc ca sunt disponibile

Multumesc.

[18.03.10 23:25:56]

Buna,

Fructe gasitti, destul de variate: banane, mere, nectarine, struguri, este un stand (de obicei afara) sau printre prajituri. Si am mancat f mult pepene rosu.

Mancare de copii gasiti destula (printre mancarea normala). Aveti posibilitatea de a le da gratare care se fac pe loc, in fata voastra. Legume, piureuri, mancaruri, paste. Avand in vedere ca exista mancare de regim si de vegetarieni, puteti incropi si de aici ceva.

Cereale pudra (de bebelus) nu gasiti. Lapte aveau si la micul dejun (la cina nu mai tin minte), dar eu am avut luate de la noi, lapte Fulga la recipient mic, de 200 ml cred, cu pai

Cert este ca veti avea varietatea f mare, nu ma faceti griji.

Puteti lua si cateva borcanele de la Bucuresti (in caz ca mananca asa ceva).

Despre iarut nu-mi mai amintesc exact, cred ca era varsat (in niste castroane mari) si parca era si simplu si cu fructe.

Noi am mers intr-o dupa amieaza in Burgas si am luat de la Metro borcanele nestle si cereale. Baiatul meu avea 11 luni si ne-am descurcat de minune. Cu fata de 2 ani si jumatate n-am avut absolut nici o problema. Si fii-mea este extrem de mofturoasa!

Pe plaja exista si o zona (mai spre satul de vacanta), unde se servesc gustarile (am avut pepene, biscuiti, alte fructe si legume) sau mai exista o toneta cu sandvisuri (pe langa piscina). Si astea sunt gratuite.

Apa gasesti la orice ora, sunt frigidere cu apa si cand nu mai sunt chelnerii va autoserviti (parca pe la 18-19 nu mai sunt).

Daca mai vrei sa-ti mai dau alte detalii mai precise.Un sejur cat mai placut va doresc!

novus
    [19.03.10 09:07:01]

Multumesc mult !

Inca o intrebare : scaune de masa pt bebelusi aveau ?

[19.03.10 21:55:59]

Da, aveau scaune de masa. Uneori gaseai mai greu (erau multe, dar si copii multi), rugai chelnarii si cand se elibera unul ti-l aduceau.

Sunt niste scaune de lemn, cu roti

[20.03.10 11:25:27]

Buna Iriss, ai avut dreptate cand m-ai sfatuit sa ma grabesc cu rezervarea... cu toate ca ti-am urmat sfatul si am actionat imediat, inca nu mi-au confirmat-o deoarece asteapta sa le soseasca situatia rezervarilor de la nemti. Oricum eu iti multumesc inca o data si te rog sa ma scuzi daca am fost prea invaziva exprimandu-mi dorinta de a ne cunoaste personal acolo, eram cuprinsa de un val de exuberanta! Numai bine si un sejur placut!

HELLEN, iriss27, magdalena, novus
    Alte impresii din această RUBRICĂDRR Marina Royal Palace Hotel: