ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2016
ÎNSCRIS: 04.03.11
AUG-2016

Dezamagiti fara drept de apel

Salutare, as fi vrut sa fac un review complet al "Casa Munte Busteni", insa nici nu am ajuns la acest pas.

Am facut rezervarea pe Booking, cu 3 saptamani inainte de perioada stabilita. Dupa cateva zile am observat ca rezervarea a fost anulata, si am fost informat ca s-a retinut suma egala cu costul unei nopti la aceasta vila. De ce? Pentru ca trebuie sa platesti un avans in 24 de ore, aceasta mentiune fiind scrisa undeva foarte mic, iar mailul de informare de la vila bineinteles s-a dus in Spam. Insa sunt dezamagit profund de faptul ca nici macar nu s-au obosit sa sune telefonic sa ne anunte. Ce ste si mai ciudat, este ca rezervarea a fost anulata dupa apr. 20 ore, nicidecum dupa 24 de ore, in cazul neachitarii avansului.

Rezervarea a fost facuta intr-o zi la ora 20:30, iar aceasta a fost anulata a doua zi la ora 17. Lipsa de profesionalism. Bineinteles, cand am incercat sa discutam cu proprietara, ea ne-a spus ca ne-a sunat, mai avea putin sa ne spuna ca a si vorbit cu noi si tocmai noi am anulat rezervarea !! :) Cand i-am spus ca noi dorim sa ne ducem in continuare in acea perioada, vazand ca mai sunt 2 camere libere pe booking, ea ne-a mentionat ca nu mai sunt si ca trebuie sa reverifice. Subit in 15 min au disparut si cele 2 camere libere.

Bineinteles ca si camera noastra a fost repede aranjata pentru altcineva, de aici si anularea rapida.

O experienta neplacuta, lipsa de profesionalism - chiar ilegal ce au facut (anularea rezervarii dupa mai putin de 24 de ore in cazul neplatii avansului).

Trimis de blueskin0505 in 20.08.16 20:17:16
Validat / Publicat: 24.08.16 23:55:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUȘTENI.

VIZUALIZĂRI: 951 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (blueskin0505); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 450 PMA (din 1 vot)

[24.08.16 23:52:12]

Mutat în rubrica "Casa Munte [Bușteni], AZUGA / BUȘTENI" (nou-creată pe sait)

Articolul va fi publicat FĂRĂ NOTE, cf. Regulamentului - nu aţi fost cazați efectiv la această unitate.

Rog trimiteţi dovezi ale rezervării (copie după doc. de plată avans, schimbul de mailuri referitor la rezervare etc) prin email, pe adresa webmaster[@]amfostacolo[.]ro.

După verificarea acestor documente, unitatea va fi inclusă pe Lista Neagră AmFostAcolo - unităţi care nu respectă rezervările.

NB: Dacă dovezile solicitate nu sosesc, în schimb, într-un interval rezonabil de timp, review-ul îşi poate pierde premiza "scris cu bune intenţii" şi poate fi retras de pe sait.

blueskin0505AUTOR REVIEW
[26.08.16 15:58:20]

@webmasterX: Buna ziua, coordonatele sunt ok.

Efectiv nu stiu cum sa atasez la ecou rezervarea si anularea, asa ca voi atasa aici detaliile.

REZERVARE BOOKING - ora 8:31 PM si anularea care vine dupa 21 de ore la ora 5:26 PM a doua zi:

----- Forwarded Message -----

From: Booking.com

To: [***]

Sent: Saturday, July 30,2016 8:31 PM

Subject: Rezervarea dumneavoastră la Casa Munte Busteni

Numărul rezervării: 547565077

Cod PIN: 0771

Vă mulțumim, Alexandra! Rezervarea este confirmată.

Ştiaţi că vă puteţi rezerva sejururile de afaceri pe Booking.com?

Deschideți versiunea pentru listare

Confirmare fără hârtii

Casa Munte Busteni Ofertă Inteligentă

Str. Ion Luca Caragiale 2A, Buşteni, 105500, România - Arată instrucţiuni de călătorie [***]

Modificați rezervarea

Rezervarea dvs. 3 nopţi, 1 cameră

Check-in miercuri, 17 august 2016 (14:00 - 20:00)

Check-out sâmbătă, 20 august 2016 (până la ora 11:00)

Cameră dublă cu vedere la munte € 120

Costuri totale € 120

Cel mai bun preţ garantat

Veţi plăti hotelului în moneda locală a hotelului (RON) la cursul de schimb din ziua plăţii.

Vă rugăm rețineți: acest preț total nu include suplimente (de ex.: pat suplimentar).

Prețul total indicat reprezintă suma pe care o veți plăti proprietății. Booking.com nu percepe prețul rezervării, taxe de administrare sau alte tipuri de taxe.

Totul este corect?

Puteţi să vă vedeţi şi să vă modificaţi oricând rezervarea online - nu este nevoie să vă înregistraţi.

• Cereţi check-in devreme sau check-out târziu

• Contactaţi proprietatea

• Editaţi detaliile clientului

Detaliile camerei: Această cameră dublă are TV cu 50 de canale şi o baie privată cu duş şi articole de toaletă gratuite.

Numele clientului A.D. Editaţi numele clientului

Numărul oaspeţilor max. 2 persoane. Editaţi numărul de persoane

Mese Această cameră nu include nicio opțiune de masă.

Plată în avans Cu cel puţin 30 zile înainte de sosire se va încasa 100 % din prima noapte.

Politica de anulare Dacă rezervarea este anulată sau modificată cu până la 30 zile înainte de data sosirii, nu va fi perceput nici un comision. Dacă rezervarea este anulată sau modificată mai târziu sau în caz de neprezentare, se va încasa 100 % prima noapte.

Taxele de anulare sau modificare sunt stabilite de proprietate. Veți plăti costurile suplimentare la proprietate.

Taxă de anulare • Începând de acum: € 40

Anulaţi rezervarea

Această rezervare nu poate fi anulată gratuit.

Cereri speciale

Approximate time of arrival: between 12:00 and 13:00 hours

You have a booker that prefers communication by email

Informații importante:

Vă rugăm să rețineți că proprietatea nu poate emite facturi, ci doar chitanțe de mână.

Vă rugăm să transmiteţi în avans la Casa Munte Busteni ora estimată a sosirii dumneavoastră. Puteţi folosi căsuţa de Cereri Speciale când faceţi rezervarea sau să contactaţi direct proprietatea, folosind detaliile de contact transmise în confirmarea rezervării.

Înainte de sosire se solicită plata prin transfer bancar. După ce faceți rezervarea, proprietatea vă va trimite instrucțiuni.

Plată

Această unitate de cazare acceptă următoarele metode de plată:

Nu sunt acceptate carduri de credit, doar numerar.

Condiţiile rezervării

Parcare Este posibilă parcarea privată gratuit la proprietate (nu este necesară rezervare).

Internet Internet wireless este disponibil în întregul hotel şi este gratuit.

Vedeți toate condițiile de rezervare

Aveţi nevoie de ajutor pentru a face rezervarea?

Contactaţi proprietatea Telefon: [***]

Administraţi-vă rezervarea Vă puteţi oricând vedea sau modifica online rezervarea

Trimiteţi un e-mail la serviciul clienţi

Număr local: [****]

Din străinătate : [***]

Călătorie plăcută!

Serviciul Clienți - Booking.com

ANULARE REZERVARE dupa 21 de ore (chiar daca nu a fost platit avans trebuia dupa 24 de ore):

----- Forwarded Message -----

Numărul rezervării: 547565077

Cod PIN: 0771

Rezervarea dumneavoastră a fost anulată pentru € 40

Stimate Domnule/Stimată Doamnă Alexandra [***],

Confirmăm că rezervarea dumneavoastră la Casa Munte Busteni a fost anulată. Nu trebuie să faceți nimic, dar dacă aveți cereri speciale, puteți contacta proprietatea la: [***]

Casa Munte Busteni

Buşteni, România ANULATĂ

Telefon: [***]

Check-in miercuri, 17 august 2016

Check-out sâmbătă, 20 august 2016

Termenii costului anulării

Costul total al anulării:€ 40

Casa Munte Busteni își stabilește politicile de anulare și gestionează costurile anulării. Dacă aveți întrebări cu privire la acest subiect, vă rugăm contactați direct Casa Munte Busteni la [***]

Vă rugăm rețineți că încă mai puteți primi notificări cu privire la această rezervare, până ce se va actualiza sistemul. Dar nu vă faceți griji, anularea rezervării dumneavoastră este confirmată.

[26.08.16 16:17:57]

@blueskin0505: dovada rezervării se trimite pe mail (forward) pe webmaster-at-amfostacolo.ro

Ecoul de mai sus a fost ascuns pe moment; va fi republicat după eliminarea datelor personale şi a informaţiilor inutile.

[12.09.16 21:27:57]

Am analizat cazul şi am concluzionat că nu sunt îndeplinite condiţiile de includere pe Lista Neagră.

În cazul în care anularea a fost făcută fără informarea telefonică prealabilă a turistei, anularea nu a fost, în opinia noastră, 100% corectă. Proprietarii sunt însă acoperiţi legal de prevederea respectivă - aceea că trebuie plătit un avans, în 24 de ore.

Articolul rămâne pe sait, pentru o cât mai bună & completă informare a publicului. Cazul de mai sus poate fi repetat oricând; cei interesaţi în a face o rezervare la această unitate e bine să fie cât mai în temă asupra acelei condiții, particulare, dar 100% regulamentară & legală.

blueskin0505

• pagină generată în 0.031673192977905 sec