ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2016
ÎNSCRIS: 20.07.16
AUG-2016

Cazare la Cabana Manu - Rosia Montana

Salut tuturor,

Dupa "experiente" la bulgari, ne-am hotarat sa vedem si alte zone ale tarii nostre si asa ca am incalecat cei 73 CaiPutere si am purces la drum prin Romania.

Am trecut in fuga prin Sibiu (caruia i-am acordat doar cateva ore), si chiar repede pe langa Alba Iulia (ei bine aici am revenit putin mai tarziu), dar in drumul nostru catre pestera ghetarului de la Scarisoara, ne-am abatut pt. o zi la Rosia Montana.

Si cum deviza noastra a fost "Sunam, rezervam si ne cazam - in functie de cum inaintam!" am accesat rapid netul din dotare si am sunat la una dintre putinele optiuni pe care le aveam la dispozitie pe internet: Cabana Manu.

O voce draguta ne-a intampinat la capatul celalat al convorbirii si ne-a confirmat o rezervare pt. o camera tripla la cabana, spunandu-ne ca vom gasi in Rosia Montana panouri cu ghidaj catre pensiunea lor.

Si chiar asa a fost. Am ajuns in Rosia Montana in jurul orei 17. Am urmat indicatoarele si am ajuns foarte rapid la pensiune. Aici ne-au intampinat 2 tineri - fata si baiat (aproximativ 20-30) care dupa un scurt mesaj de intampinare ne-au condus la camera.

Ei bine noi am fost cazati in cel mai nou corp de cladire aflat in pensiune la etajul 2 ar veni (sau mansarda).

Prima impresie: Oameni foarte primitori, camera foarte curata si spatioasa. Adica... am fost la hoteluri cu pretentii de 3-4 stele unde nu am gasit camere care sa se ridice la standardul celor de la Cabana Manu.

Dotari: televizor si acces la internet prin reteua wireless. Frigiderul era la parter, in sala de mese /bar/lobby cum doriti sa-i spune-ti. Aceasta incapere (sala mare) era destul e spatioasa si ingrijita, putand asigura locuri pentru pranz /cina etc. pt. cred eu aproximativ 30-40 persoane.

Ok, ne-am cazat si dupa ce am hranit rapid copii (cu cateva sandwich-uri din dotare) am "alimentat" si eu repede cu o bere rece (si acum aflu de la proprietarul pensiunii ca se consuma pe principiul: "Te autoservesti, retii ce-ai consumat si imi platesti ori la decazare ori cand doresti tu pe parcurs" - cei drept acest concept fiind foarte fair play si bazandu-se pe incredere - incredere pe care ti-o acorda gazda. Ceea ce rar intalnesti)

Cerem repede indicatii pt. cateva obiective ce le putem vedea pana la lasarea intunericului si suntem directionati cu o voce prietenoasa catre o mica pestera aflata in spatele cabanei la 5 minute de mers pe jos " barlogul dragonului " cum l-am denumit eu pt. copii, si ce-i drept, interesant de vizitat (se ajunge in interior dupa ce te cateri incet incet pe bolovanii ce-i "paveaza" intrarea.

Deci, putina aventura, putina adrenalina, poze si inapoi catre celalat obiectiv indicat de gazde "Lacul (sau Tau - cum ii spun ei) cu crapi Koi". La indicatiile lor am luat paine in dotare pt. aceasta vizita la lac (si tot asa va sfatuim si noi- neaparat sa aveti paine la voi daca ajungeti la lac). Timp de mers pana la lac aproxim. 10-15 minute (pe jos) de la pensiune. Bineinteles asta daca nu va opriti sa vorbiti cu localnicii (care sunt foarte prietenosi si binevoitori- bucurosi ca altcineva din alta parte a tarii a venit sa le viziteze zona)

Apropos, de asta, in Rosia Montana sunt foarte multe case parasite, din cate am inteles eu cumparate de faimoasa companie miniera de la localnici - chipurile pt. reconstructie, renovare. Da, intradevar sunt cateva refacute, dar din cate am inteles eu a doua zi de la unul dintre ultimii mineri activi ramasi in zona, altul era in cele din urma scopul.

Lacul cu crapi Koi este un lac - nu foarte mare si va va oferi un spectacol impresionant al crapilor viu colorati, daca ii atrageti cu paine aruncata de voi de pe mal. Din fericire, chiar daca compania a plecat din zona, acesta a ramas, populat de ei cu pesti, pt. a demonstra ca nu polueaza. Din pacate, mica baza de agrement d la marginea lacului a ramas abandonata, fara a fi preluata nici macar de primarie.

In fine, ne-am distrat hranind crapii si ne-am intors la pensiune, unde gazdele ne-au pregatit ciorba de perisoare, ciorba de fasole, o impresionanta portie de ceafa cu cartofi prajiti 9 toate foarte delicioase. salam cu biscuiti pt. copii, am servit si clatiti, o afinata foarte buna pt. doamne si o palinca pt domni (acestea din urma -fiind oferite din partea casei si la fel si dulciurile pt. copii).

Am aflat povestea celor doi tineri care dupa ce au fost la lucru prin strainatate s-au hotarat sa investeasca in Romania, si incearca sa-si dezvolte afacerea intr-o zona care nu ofera prea multe posibilitati celor de acolo. Este vorba de ambitie, tenacitate, amabilitate si patriotism intr-o zona declarata "monoindustriala".

Ne-am simtit foarte bine la pensiunea lor, si sincer preturile nu sunt mari deloc.

Daca doriti sa vizitati Rosia Montana - parerea noastra este ca va puteti caza cu toata increderea la Cabana Manu - veti avea parte de o camera buna, servicii bune, o masa buna si daca veti fi cazati la etaj - veti avea o vedere excelenta asupra vaii Rosia Montana si in zare veti vedea soarele rasarind peste muntele Vulcan.

Frumos, curat, liniste, paraul din fata pensiunii susurand dezmierdator, voi, relaxandu-va in acest ambient si in acelasi timp ajutand si incurajand acesti 2 tineri romani care incearca sa va faca sa va simtiti bine pe meleagurile Rosiei Montane. Tot respectul pt. ei si pt. ceea ce incearca sa faca acolo. Vizitatii cu incredere si nu va va para rau.

A doua zi, am vizitat galeriile minelor romane aflate in Rosia Montana (dar asta va voi povesti intr-un episod viitor).

Si vom reveni si cu poze din zona.

Va multumesc pt. timpul acordat, scuze pt. eventuale greseli din text.

Si va doresc sa vizitati si Rosia Montana!

La revedere!

Trimis de ReportHotels in 18.08.16 09:38:22
Validat / Publicat: 18.08.16 10:41:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ABRUD [AB].

VIZUALIZĂRI: 2333 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ReportHotels); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[18.08.16 10:40:15]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Cabana Manu [Roşia Montană], [ALTE ZONE]" (nou-creată pe sait)

[18.08.16 11:09:17]

O recomandare foarte frumoasa, si vad ca in zona respectiva (am mai citit un review din zona) oamenii incearca sa demonstreze in continuare ca "Omul sfinteste locul"

Cat despre dovada de incredere in oameni, la fel am patit in Bulgaria, in Veliko Tarnovo, unde daca-ti luai o bere din frigider exista pe masa o cutiuta in care puneai banii corespunzatori (aveai o lista de preturi pentru ca aveau in frigider si sucuri), iar pretul era doar cu 10% mai mare decat in supermarket.

Felicitari, votat cu placere.

ReportHotelsAUTOR REVIEW
[18.08.16 23:03:16]

@webmasterX - Da, coordonate corecte.

PS:

Merci pt. apreciere

ReportHotelsAUTOR REVIEW
[18.08.16 23:08:53]

@mishu - Merci pt. apreciere si da oamenii acestia sunt cei care te fac sa simti ca "omenia" nu a disparut.

Si, apropos, la Cabana Manu o bere la 0,5l produsa de o firma care incepe cu "Tim... " costa doar 3,5 lei.

mishu, ReportHotels
Alte impresii din această RUBRICĂCabana Manu [Roşia Montană]: