ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.03.2010
ÎNSCRIS: 29.11.09
FEB-2008
single

Aveti ce vedea

Fiind la prima mea impresie aici, o sa incerc sa ma introduc oarecum:

Recunosc faptul ca desi am calatorit in unele destinatii ce mi-au adus destule experiente placute si informatii necesare, nu am aflat de acest site de impresii decat dupa ce am incercat la randu-mi sa ofer servicii turistice si sa implementez / adaptez la obiceiurile romanului ceea ce am vazut pe unde am calatorit.

O sa incep cu o destinatie mai indepartata si anume Miami, Florida.

In timpul celor doua saptamani de sejur in Orlando la prietenul meu Florin, am decis ca un weekend sa fie in Miami.

Am hotarat sa dormim la Hotelul Sixty-Sixty (6060) de 3 stele aproape de Bulevardul Ocean Drive, care este mai degraba o strada cu dublu sens, ce se desfasoara paralel cu faleza Oceanului si care este foarte aglomerata mai ales seara de turistii care ies la plimbare sau pentru a lua masa la briza oceanului; aici pot spune ca eu regasesc o mare parte din atmosfera litoralului romanesc in special Mamaia.

Ai ocazia sa observi fitele si opulenta reflecatata adesea de masinile de lux, vestimentatie luxurianta si in ton cu moda, decapotabile conduse de negrii cu muzica ascultata tare sau la maxim, s. a. , dar care insa in general nu le prea intalnesti in viata de zi cu zi, in SUA;

La capitolul acesta si nu doar, se cam vede ca nu acolo este tara unde s-a nascut Dinu Paturica... :)

Hotelul 6060 a fost cam printre putinele ce mai aveau locuri disponibile si la preturi destul de piperate: $250 camera/noapte insa noi am prins o reducere si am ajuns sa platim $180 /cam/noapte in care nu erau incluse taxele (un fel de tva) 5%;

eu fiind single in aceasta excursie, in grupul de 5 persoane, am avut surpriza sa constat ca nu primesc nici o reducere de single.

colac peste pupaza, mi-au mai dat si o camera de fumatori, care am cerut s-o schimbe, dar degeaba; M-a deranjat acest lucru.

S-o fi gandit ca daca tot sunt singur poate trag toata seara din tigara... :) dar aici s-au cam inselat... ; )

Camerele erau mari, spatioase, cu pat mare, confortabil.

Micul dejun sarac: niste fructe, prajituri si cafea; trebuia sa ni-se faca si cate-o omleta dar iata ca se intampla si la case mai mari: nu era bucatareasa de servici, asa ca ospatarul (un italian ce emigrase de curand acolo) s-a apucat el sa prepare.

As vrea sa adaug faptul ca in afara acestor inconveniente a fost un sejur frumos per ansamblu;

Miami e curat, un oras nou, in jurul discotecilor de pe Ocean Drive multa paza iar in interior ca in toate localurile publice nu se fuma pentru ca e interzis, iar pe strazi de asemena nu se fuma pentru ca nu e civilizat; doar la terasele din aer liber se putea profita.

Plaja curata, apa calda, rechinii departe (cica vara se apropie mai mult de tarm, dar tot nu e pericol daca nu te avanti in larg), pretul la mancare comparabil cu Europa;

Se organizeaza croaziere zilnice pe Ocean in jurul orasului sau in larg;

Noi ne-am inscris la una aproape de tarm, care ne-a plimbat catre unele insule populate de oameni bogati; printre acestea am avut ocazia sa trecem si pe langa Star's Island (Insula vedetelor) unde am vazut casele multor vedete cunoscute in intreaga lume, majoritatea actori sau personaje celebre. Capitanul iahtului era si ghid.

Costul unei astfel de croaziere de 1 ora era de $10/pers.

Dupa ce ne intorseram pe faleza ne veni foame asa ca ne-am ales un restaurant cu flux, unde era multa lume.

Am remarcat doua lucruri interesante la unele restaurante, si anume:

faptul ca portia de mancare era consistenta (lucru de bun simt daca ne gandim caci costul cu materia prima este mic fata de pretul meniului) si al doilea lucru, mai rar dealtfel, ca bucatarul mai iesea din cand in cand prin sala si culegea informatii de la clienti despre cum a fost mancarea.

Am inteles de la prietenul meu ca existau chiar si situatii cand clientul mergea si personal il felicita pe bucatar, lucru ce mi s-a parut deosebit, avand in vedere ca multi clienti nu cunosc cine este acel "anonim" care le-a gatit atat de bine.

In plus, totdeauna am fost adeptul sistemului de apreciere a muncii fiecaruia: "alunga foarte mult din rutina activitatii profesionale incurajind activitatea persoanei respective".

Ce sa va mai spun, ca am vazut multe, multe constructii noi, majoritatea nelocuite; de altfel Florida este unul din statele Americii care ar fi contribuit la generarea crizei de subprime a imobilelor.

In plus mi-a placut foarte mult amabilitatea lor, peste cea a europenilor; cu toate astea recomand celor care merg acolo atentie sporita in respectarea legii, mai ales in trafic; politia este amabila, dar... sanctioneaza in general faptele savarsite cu intentie.

Acolo chiar se simte ca intradevar, mai presus de toate este legea!

Iata cateva imagini din acel sejur aici

Trimis de valeamariei in 03.03.10 00:49:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA DE NORD. A mai fost în/la: Orlando, Florida

VIZUALIZĂRI: 5656 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (valeamariei); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

piti
[03.03.10 08:46:51]

Bine ai venit intre noi ca "postator" de impresii daca pot sa spun asa, caci ecouri am vazut ca ai avut destule, unele chiar si cu mici scantei, dar e bine ca lumea s-a lamurit ce si cum si dupa cum vad ca scrii si reviw-uri la mai multe.

Util asa ca te lovesc cu un vot. Asteptam si altele.

Dragoș_MD
[03.03.10 08:54:12]

Bravo! si bun venit! pe cand despre proaspata vacanta din Austria?

Costi
[03.03.10 09:01:21]

Am citit cu interes impresiile tale, dintr-un loc unde, mai mult ca sigur nu voi ajunge niciodată, pentru că mai am multe de văzut prin Europa, iar America este prea departe...

În orice caz, mi-a plăcut.

Mi-au plăcut şi pozele de pe Picassa. Cred că la acel restaurant erai probabil unica persoană care mânca cu furculiţa în mâna stângă şi cuţitul în dreapta, lucru pe care şi la noi îl vezi din ce în ce mai rar.

Dar ce s-a întâmplat, ţi-ai uitat slipul acasă?

[03.03.10 10:25:32]

Pt Piti:

Multumesc si bine (ca) v-am gasit!

Pt Dragos:

Am zis sa incep intai cu "restantele" din urma si apoi ajung la zi.

Pt Costi:

Da, buna intrebare:

Uitasem un detaliu: In America daca ajungeti la piscina sau pe plaja cu slipii ce-i purtati in Romania sau prin Europa, s-ar putea sa va treziti cu surpriza ca aveti mare succes la barbati

acolo barbatii poarta slipi tip bermude

asa ca m-am conformat, insa neavand bermudele la mine, trebuia sa aleg:

ori ma duc la nudist(e)i ori folosesc bermudele varianta extinsa; dupa cum se vede si in poze nu tot timpul te bucuri de cea mai buna varianta

[03.03.10 10:48:04]

A uitasem faza cu furculita:

ala in dreapta nu este cutit, ci un cleste asemenator cu cel de spart nuci, care se foloseste la creveti si alte mancaruri marinaresti.

webmasterXY*
[03.03.10 11:16:56]

Bine ai venit printre cei care isi scriu impresiile de calatorie, dupa cum intuiesc ai foarte multe de povestit din acea zona, noi le asteptam cu nerabdare, ca un ghid pentru cei care vor sa ajunga acolo.

Poti insera si aici fotografii din destinatiile tale, sunt mult msi usor de vizualizat de catre toti! Mult succes in continuare!

[03.03.10 11:50:57]

Multumesc!

Urmatorul material va fi cu impresii din cel mai mare Disneyland din lume si care se afla in Orlando, capitala statului Florida, in lume existand inca alte trei: Tokio, Paris, Los Angeles.

In functie de timpul pe care-l am la dispozitie, voi reveni mai devreme sau mai tarziu, dar sigur o voi face.

O zi buna tuturor!

pepsi70ro
[03.03.10 11:54:57]

Superb, mai ales ca fetele mele ma tot bat la cap cu Disneyland; n-au ele norocul sa le duc tocmai acolo, poate doar la Paris, dar te rog sa pui si niste poze, macar sa vedem si noi cei pe-acolo.

[03.03.10 12:11:18]

Sunt foarte multe atractii acolo dorite de adulti, daramite de copii:

Au atractii care simuleaza foarte bine calatorii in spatiul cosmis cu starea de imponderabiletate, 2g la lansarea rachetei perceput de organismul oamenilor obisnuiti identic cu 3 g la cosmonauti, cadere libera a copului in gol pe distanta de 20 m senzatie pe care o au doar parasutistii sau...Doamne fereste, sinucigasii(dar aia pentru ultima oara) si multe multe altele, de trebuie sa va parolati computerele ca nu mai aveti pace cu aia mici cand vor citi, pana nu ajung acolo.

[03.03.10 21:42:54]

Webmaster, dupa ce am scris reviewul acesta mi-am amintit de o creatie culturala romaneasca superba;

nu stiu cum se uploadeaza, dar te rog frumos, incarca d-ta poezia asta a lui Marin Sorescu, sa-i delectam pe vizitatori cu ea.

E recitata de unul dintre cei mai apreciati de mine dintre artistii romani, Tudor Gheorghe. Eu il ascult foarte mult la... mine

Daca asculti cu atentie versurile din melodiile sale faci adevarate tratate de filosofie pe marginea lor.

webmasterXY*
[03.03.10 21:52:17]

Atasat poezia aleasa de autor.

ancamariagadea*
[04.03.10 01:05:27]

Bine ai venit! Utile impresiile tale. Chestia cu bucatarul este... foarte interesanta. De s-ar intampla si pe la noi, ce bine-ar fi! Sper din tot sufletul sa ajung, intr-o zi, si eu acolo. Ai votul meu, mai ales pentru versurile alese.

[04.03.10 03:00:14]

Ancuta, n-am mai stat de nu'stiu cand pana la ora asta pe net;

Cand sa ma culc, primii ecoul de la tine, si uite asa dadui click pe tine:

aoleu! pai sa te tzii, ca nu stiam ce sa citesc mai intai si mai intai; din impresiile tale dadui in altele... s. a. m. d.

Doamne cata cultura, istorie, geografie si mai ales agrement gasesti aici! ?

ma gandeam la un moment dat ca sunt ca hotul din Ali Baba ce intrai intr-o pestera ca asta a voastra plina de valori si nu stiu pe ce sa pun mana mai intai si mai intai...

nu mi-e frica decat de un lucru: daca si zilele si mai ales serile (noptile) care urmeaza patesc la fel, cre'ca ma lasa Dumnezeului nevasta, de raman single ca-n Miami... sau schimba parola la laptop din "sezam deschide-te" in cine stie ce fraza derutanta

catalinalupu
[05.03.10 09:55:47]

bine ai venit si multumesc pentru material...astept cu viu interes urmatorul post!

Arinuca
[10.03.10 19:06:35]

Bun venit la 'amfostacolo' !

Ce bine ca ai stat in apropiere de Ocean Drive! Ai avut posibilitatea sa mergi mai des la plaja! Noi am stat pe NW 36, in zona aeroportului si aveam ceva de mers pina la ocean. Nota 10 pt.plaja de la Miami Beach si mai ales pt.cocktailurile servite la terasele de pe Ocean Drive.

Un vot de la mine!

ancamariagadea*
[14.03.10 00:55:34]

Asa este aici pe site, daca te prinde microbu'... nu mai scapi... Dai dintr-una intr-alta si ai tot citi, impresii frumoase gasesti din plin. Cateodata as citi si as tot citi dar nu am suficient timp, din pacate. Oricum, AmFostAcolo creeaza dependenta, asadar, mare atentie!

magdalena
[27.04.10 12:45:01]

Valeamariei, am o rugaminte de activare a posibiltatii de a primi mesaje private!

[27.04.10 19:49:30]

s-a rezolvat

drumet
[29.05.14 22:09:47]

Buna seara, nu puteti scrie "decapotabile conduse de negrii"( sau " conduse de tiganii") pentru ca faceti discriminare. Orice masina in USA este condusa de un cetatean al USA sau cineva eligibil (cu viza). Discriminarea pe baza de culoare este interzisa. Presedintele USA este Barack Obama, considerati prin msg de mai sus ca este negru care conduce o decapotabila? Cum ati obtinut viza USA discriminand ?

Prin acest mesaj ma discriminati pe mine/

Dabator
[29.05.14 22:31:26]

@valeamariei: Felicitări. Nota maximă. Mai trebuie să spun că și eu sunt pasionat de Marin Sorescu.

ancamariagadea*, Arinuca, catalinalupu, Costi, drumet, magdalena, piti, valeamariei
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Miami și împrejurimile:

• pagină generată în 0.055520057678223 sec