ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2016
ÎNSCRIS: 04.09.11
AUG-2016

încărcat de pe telefon!

4* si nu prea

Pentru mini vacanta de sf. Maria am selectat cateva hoteluri din statiunile existente in transilvania. Am ales ulterior grand hotel balvanyos. Acest hotel a fost complet renovat si redecorat la standard de 4* in anul 2010 sub semnatura doamnei Udrea. Dupa 6 ani, trecerea timpului si calitatea mediocra a materialelor si-au spus cuvantul matuind stralucirea hotelului. Totusi Este un hotel curat, cu imprejurimi curate si ingrijite asezat pe o colina la 800 m altitudine. Noi am optat pentru o camera dubla superioara (33mp) pe care am si primit-o, surprinzator la ora 11-45 in ziua sosiri. oficial check-inul se face la 16-00

Parterul hotelului, restaurantul, barul arata foarte bine chiar au mobilier modern si nou. In camera Este cu totul altceva: Mobilierul Este destul de uzat pentru cei 6 ani, paturile scartaie groaznic, si pernele mici si firave. Totusi camera arata bine, curata cu mobilier normal, birou, masuta, scaun si tamburet, sifonier, halate, veioza. pe balcon sunt doua sezlonguri si o priveliste magnifica.

Puncte forte:centrul Spa inaugurat anul trecut si aventura park.

Spa-ul contine doua piscine Una interioara si Una exterioara, 3jacuzzi saune uscate si Una umeda, Salina, si o Alta sauna uscata secuiana. Ce Mai, face toti banii. Parcul Ventura Este de asemenea ok cu trasee si tiroliene la un pret mult Mai mic decat cele din valea prahovei:36 lei 3 ore

Punctul slab al hotelului Este calitatea serviciilor, lipsa personalului la restaurant. Micul dejun Este destul de bun cu specificatia ca in prima zii a fost Mai bogat Mai ales in produse traditionale unguresti. Cina am servit-o de asemenea in restaurantul hotelului si a fost foarte buna lasand la o parte timpul cam lung de asteptere. Am consumat o bere si un vin de productie ungureasca deosrbite ca sa nu Mai spun de painea secuiana. Un alt minus Este la Spa unde sunt primiti si turisti din afara hotelului acestia, contra cost, astfel nr-ul sezlongurilor devenind insuficient. Personalul vorbeste Mai mult limba ungara si Este destul de tacut. am remarcat totusi la restaurant, un ospatar din brasov care a fost foarte pozitiv si serviabil.

Zona Este mirifica desi nu sant prea multe de facut. Drumul catre lacul sf. Ana Este complet renovat.

Pentru cei care pot inchide ochii la cateva neajunsuri hotelul este o optiune bunicica pentru un weekend de relaxare 2-3 nopti. Fiecare dintre noi are latitudinea sa decida.

Trimis de cornelstan in 17.08.16 07:44:45
Validat / Publicat: 17.08.16 10:41:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BALVANYOS. A mai fost în/la: Multe locuri

VIZUALIZĂRI: 2257 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cornelstan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 de pe balcon
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 68.00 EUR pe cameră

crismis
    [17.08.16 18:26:04]

@cornelstan: Din pacate, noi am avut parte de curand doar de "punctul slab" al hotelului, adica de restaurant. Chiar acum 3-4 zile, dupa o saptamana de peregrinari prin tara, acesta a fost ultimul loc unde ne-am oprit si pt ca era ora pranzului, iar decoratiunile interioare ne-au placut, ne-am oprit sa mancam. Am fost avertizati, ce-i drept, ca avea sa dureze cam o ora pana ne vom primi portiile, ceea ce s-a si intamplat, dar daca am inteles ca pt prepararea felurilor de fitze e nevoie de timp, n-am priceput de nicio culoare de ce a fost nevoie de juma de ora ca sa ni se aduca bauturile (imbuteliate), iar paharele pt apa le-am primit odata cu nota de plata?!

De asemenea, curatenia (sau mai bine zis, lipsa ei) la toalete mi s-a parut de neconceput pt un hotel de 4 stele!

In final, am mancat mediocru, de 2 ori mai scump decat oriunde ne-am mai oprit in saptamana de concediu si am decis ca pe banii nostri noi nu mai calcam acolo!

Despartirea de hotel a fost totusi memorabila, deoarece am putut urmari o familie de ursuleti servind masa pe un tapsan din spatele hotelului, langa parcare si apoi pierzandu-se in padure!

Lucien
    [07.10.16 13:02:32]

Ați amintit îndepărtatul lac Sfânta Ana (și nu și de mult mai interesantul Tinov Mohoș de lângă acesta), dar de traseul turistic care începe exact de la hotel, marcat cu bulină albastră și pe care, în una-două ore poți vedea următoarele minunății Peștera Sulfatară - Peștera cu Alaun - Peștera Ucigașă - Cimitirul Păsărelelor - Tinovul Buffogo - Capela catolică a Sfintei Fecioare, nu ați amintit nimic. De asemenea, nu ați amintit nici de Băile Apor și nici de Izvoarele Tămăduitoare, situate la doi pași de hotel spre Balvanyos.

alin82
    [08.10.16 01:36:32]

@ Lucien

[***]

Noi discutam de hotel, nu de trasee turistice, vad ca nu te prinzi

[08.10.16 08:23:19]

@alin82:

Ecoul tău anterior a fost editat.

alin82, crismis, Lucien
    Alte impresii din această RUBRICĂGrand Hotel Balvanyos (ex Best Western) :