ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.08.2016
ÎNSCRIS: 10.03.08
AUG-2016

Liniste confort si relaxare in varf de munte

Hotel Extreme.

Aflati la a doua vizita in Pamporovo, tot la acest hotel, (vezi impresii) am constatat cu bucurie ca lucrurile stau si mai bine ca si data trecuta.

Hotelul, o cladire de trei etaje este construit pe coasta muntelui, la o altitudine de 1750 metri. Dupa circa 4 km parcursi din centrul statiunii spre orasul Smolyan, se face dreapta din sosea pe un drum ce duce la Snezhanka Tower, un turn de televiziune inalt de 156 metri care este construit pe munte la altitudinea de 1928 metri. Din varful acestui turn se spune ca daca este senin afara se poate vedea marea Egee. Atat hotelul cat si turnul au fost bine semnalizate la iesirea din sosea. Drumurile pe si inspre munte au fost de o buna calitate. Asfaltul era recent turnat si pe aproape intreaga lungime a soselelor erau montati parapeti de protectie. Din loc in loc pe sosea gaseai izvoare amenajate de la care puteai bea apa rece. Singurele locuri unde se mai lucra inca, erau primele trei tuneluri cum incepeai sa urci spre munte venind dinspre Plovdiv.

La receptie, dupa ce am prezentat actele, am primit imediat cardurile de acces de la camera de la o domnisoara receptionera draguta, care o rupea destul de bine in romana. Ajunsi in camera am constatat ca primisem camera cu vedere in spatele hotelului. Am coborat la receptie si am cerut sa primim o camera cu vedere frontala (de aici privelistea i-ti taie respiratia). Ni s-a explicat ca hotelul este plin si ca daca nu ne deranjaza, ne va shimba camera a doua zi fara probleme. Asa s-a si intamplat.

Camerele sunt foarte mari si curate. De la geam sau de la balcon poti vedea in fiecare dimineata cum rasare soarele dintre culmi, printre brazii inalti. In camera am avut doua paturi de o persoana lipite, o canapea de doua locuri, o masuta, un birou cu un frigider mic, un Tv cu tub cu vreo 12 programe, un dulap si o mare sala de baie. Aceasta avea cada cu perdeluta. Am avut atat feon cat si articole de toaleta.

Curatenia se facea zilnic. Semnalul la net a fost foarte bun, si asta datorita faptului ca acum aveau rutere montate peste tot in hotel.

Restaurantul este frumos aranjat si este situat la parter. Noi am mancat aici in regim de demipensiune, iar felurile de mancare erau mult mai gustoase si mai diversificate ca randul trecut. In restaurant se afla si un mic bar de la care putei comanda ceva de baut contra cost. Tot la parter langa receptie se mai gasea si un loby bar, dar acesta era ocupat seara de seara de un mare grup de turisti francezi care erau si ei cazati cu noi in hotel. In spatele receptiei, trecand pe un coridor scurt ajungeai la centrul spa, la o mica sala de forta si la piscina interioara. Pentru piscina puteai cere de la receptie halate. Pentru fiecare halat se platea suma de 2 leva pentru tot sejurul. Piscina nu era foarte mare, insa avea adancimea de 1,6 metri. Apa era incalzita si avea o temperatura de 26 de grade. Langa piscina erau si cateva sezlonguri care erau mai mereu goale, si asta pentru ca lumea venea sa inoate, nu sa stea pe sezlong.

Plata pentru cazare am facut-o in euro fara nici un fel de problema. Multa linste, aer curat, relaxare si plimbari in natura, de asta am avut parte aici.

De la hotel daca urcai pe drum in sus pe munte ajungeai destul de repede si usor la Silver Lake, iar de aici un pic mai sus ajungeai la turn. Pe marginea drumului se gaseau tufe pline cu fragi si zmeura. Turnul se viziteaza contra sumei de 5 leva de persoana. In turn se urca cu cele doua lifturi pana sus in varf. Cum cobori din lift gasesti un etaj rotund, inchis cu geamuri termopan. Poti admira muntii si poti face poze cu minunata panorama care i-ti desfata ochii. Tot la acest etaj functioneaza si o cafenea, cu masute la care poti bea o cafea sau poti manca o bucata de tort, in timp ce ochii nu se mai satura de asa priveliste. Poti vedea muntii Rila Rodopi si Pirin. Se mai poate urca pe o scara si la ultimul etaj, aici aflandu-se o terasa in aer liber, dar aici cam sufla vantul. De sus, se poate vedea cum de la baza turnului pleaca in toate directiile sase instalatii de telescaune. Dintre aceste doar doua functioneaza vara. Una spre lacurile de smarald si cealalta spre centrul statiunii.

Vremea a fost foarte buna. Nu a plouat in nici o zi. Temperatura afara era de maxim 24 de grade ziua, iar noaptea scadea pana la 13 grade. Ne-am bucurat ca am mai scapat de canicula pentru cateva zile.

A fost un loc in care ne-am simtit minunat.

Va doresc si voua sa va faceti vacantele in locuri cel putin la fel de frumoase ca acesta.

Trimis de cristimicle in 16.08.16 16:22:44
Validat / Publicat: 16.08.16 18:52:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1607 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristimicle); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂExtreme Ski & Spa Hotel [Smolyan]: