72068

DIN Drobeta Turnu Severin
înscris/ă în 30.08.14
AUG-2016

Capitala medievala

Doar ce am revenit dintr-un turneu efectuat pe ruta Bratislava, Cracovia, Varsovia, Viena. Intrucat scopul vacantei a fost Polonia incerc sa descriu momentele bune si cele neplacute din calatorie.

Primele impresii despre Polonia au aparut exact in momentul trecerii frontierei, depasiri pe linie continua pline de agresivitate, lipsa autostrazilor spre tarile foste comuniste (s-au concentrat pe legaturile rapide cu Germania).

Noi am trecut granita prin zona muntoasa dintre Slovacia si Polonia o recomand pentru a vedea ce inseamna ambuteiaj dar si pentru a face o comparatie intre localitatile lor de munte si ale noastre.

Am stat 4 zile in Cracovia

1. Aqua Park, tobogane rapide (specialitatea mea), atmosfera frumoasa, distractie pentru toti. Am stat 4 ore pentru ca ni s-a facut foame iar in interior nu au cine stie ce mancare.

2. Muzeum Inżynierii Miejskiej un muzeu foarte interesant pentru toate varstele, gazduit de un fost depou de tramvaie, cuprinde o istorie a transportului cu multe atractii interactive.

3. MEMORIAL AND MUSEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU, practic scopul vizitei mele in Cracovia. Il recomand oricui ajunge in zona. Cumparati bilete din timp de la chiscurile special amenajate din oras, veti merge cu autobuze si veti avea parte de ghid, de asemenea veti cumpara bilete mai ieftin decat de pe site si la ore mult mai convenabile.

4. Palatul Wavel, cumparati bilete din timp, este o administrare groaznica a intrarii aici, este un numar limitat de vizitatori in acelasi timp, biletele se cumpara pentru diferite zone ale palatului dar nu exista un traseu de urmat astfel incat foarte multi hoinaresc prin curtea muzeului, iar daca nu iese cineva dintr-o zona nu se elibereaza locuri.

5. Plimbare pe Vistula

Platile pe care le-am facut au fost cu cardul dar am scos si de la ATM, parerea mea este ca e mai bine sa scoateti cash pentru plati decat sa platiti cu cardul.

Impresii încărcate de drots in 15.08.2016 13:22:03

Validat / Publicat: 15.08.16 14:55:01

• A fost prima sa vizită/vacanţă în POLONIA

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (drots); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  3600 PMA (din 5 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii DE CĂLĂTORIE
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de drots? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[15.08.16 14:52:43]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 95&ridAnt=72068

- fredutza
[06.01.17 12:59:02]

drots

ati scris ca practic scopul vizitei mele in Cracovia a fost MEMORIAL AND MUSEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU. Il recomand oricui ajunge in zona.

de asemenea, grupul dvoastra are un copil de 13 ani.

am pentru dvoastra 2 intrebari: copilul v-a insotit la Auschwitz - a avut vreun impact negativ asupra lui -, deoarece am si eu un copil de 11 ani si ati putea sa-mi precizati ce inseamna din timp sa cumperi bilete de la chioscurile din oras.

fredutza