ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.08.2016
ÎNSCRIS: 04.09.15
JUL-2016

White Party - Makedonia Palace

In Lefkada sunt mai multe vapoare cu care se poate merge in croaziera. Noi am ales sa ne petrecem o zi cu Makedonia Palace. A fost prima agentie cu care am vorbit. Pretul de 35 de euro 2 persoane, intrare la White party dar si Florin, reprezentat roman al agentiei ne-a convins. Il puteti gasi seara la agentia Makedonia Palace de langa biserica cu turn.

In fiecare vineri se organizeaza white party. Pretul separat (fara croaziera) este de 10 euro cu o bautura inclusa. Totul incepe la 8. p. m in portul Nidri iar pe la 12 se termina. Lumea este imbracata in alb, se primesc fluiere si baloane albe.

Apoi incepe o calatorie spre o plaja (nu ii stiu numele). Am facut aproximativ o ora pana acolo cred (nu stiu daca aproximez bine timpul). Acolo am fost incantati cu un foc de artificii. (este bine sa stati pe puntea din fata a vaporului pentru a vedea bine artificiile, noi am realizat asta prea tarziu). Apoi am coborat toti pe plaja unde s-a putut face baie. Apa era foarte calda si limpede. Erau destul de multe pietre dar parca nu au fost atat de deranjate.

Reveniti pe vas, am constat ca lumea era mult mai bine dispusa si s-a dansa mult mai mult decat la venire. Mi s-a parut ca era o atmosfera de grup asa, cum toti ar fi fost prieteni. Petrecerea a avut loc la ultimul etaj al vasului. Daca nu sunteti adeptii petrecerii, puteti sa stati la primul nivel.

Pentru mine a fost prima petrecere de acest tip, deci nu prea am cu ce sa compar. Poate am fost eu prea entuziasmata si nu a fost atat de minunat, nu ramane decat sa vedeti...

Poate acest video va ajuta sa va decideti daca e o alegere buna sau nu : https://www.youtube.com/watch?v=7nG1K3RkPG4

Trimis de Leontina. in 14.08.16 12:32:34
Validat / Publicat: 14.08.16 13:03:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: zakynthos

VIZUALIZĂRI: 6117 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Leontina.); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[14.08.16 12:41:30]

@Leontina. - Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Excursii opționale din Lefkada, LEFKADA" (deja existentă pe sait)

[14.08.16 14:33:31]

@webmaster95 - Va multumesc!

ANILU
[14.08.16 15:14:45]

@Leontina. : Am văzut videoclipul atașat, să înțeleg că tot așa a fost atmosfera și la petrecerea la care ați participat și voi.

Foarte frumos.

Deci ați mers în croazieră cu același vas cu care ați fost și la petrecere.

Dar de data asta nu mai amintești nimic de pastilele pentru rău de apă.

La final totul a fost bine.

Felicitări pentru excursie și petrecere.

Toate cele bune.

[14.08.16 16:33:30]

@Leontina ma bucur mult ca v-a placut aceasta petrecere in alb. Pentru cei care inca nu stiu si vor ajunge in Lefkada, aceasta petrecere este de fapt o discoteca in aer liber organizata pe o plaja salbatica la care se merge cu vaporul seara la ora 20 din portul Nidri si tine noaptea pana la ora 1, cu muzica, dans si consumatie de la ei.

Petrecerile se pot numi white party, blue party, red party, beach party. Trebuie sa stiti ca dupa ce ati ales o croaziera cu unul dintre vapoarele mari -Makedonia Palace, Nidri Star ,organizatorii va dau niste invitatii apoi si pentru aceasta petrecere. Nu numai asta, chiar daca nu mergeti deloc in croaziera puteti alege o astfel de petrecere, cel mai important este sa fiti in portul Nidri la vapoare seara inainte de ora 20 si sa vedeti la fata locului toate detaliile. Va tocmiti la pret, noi toti 4 cati am fost am scos gratis aceasta petrecere cu Nidri Star ( in ,,croaziera 7 insule '' am mers cu Eptanisos). Altii au platit pt. petrecere 10 E. De regula aceste petreceri au loc de 2 ori pe saptamana cu fiecare vapor. Am fost si noi si am trait aceleasi emotii si sentimente ca si tine, atat eu dar mai ales fetele mele care sunt adolescente si petrecerea a fost mai mult pt. ele. Ne-am simtit extraordinar, cum altfel, cand dansezi in noapte pe o plaja pustie langa 2 focuri de tabara si toti in jurul tau danseaza de zici ca sunt bagati in priza. Marea calda, animatorii cu acele faclii rosii desenau pe cer diverse cercuri.

Imi amintesc acum cu amuzament ca la o White party aveam si noi invitatii, am ajuns la vapor intr-o seara de vineri, lumea era deja pe vas, multi imbracati in alb, cu baloane albe, se auzea muzica tare si fluieraturi si noi am zis sa mai stam putin, sa mai facem o plimbare scurta pe faleza si sa revenim putin mai tarziu la vapor. In gandul nostru am crezut ca petrecerea are loc pe vapor dar in port. Nici nu ne-am intors bine si vaporul a plecat fara noi si am ramas tristi privind in urma lui cum se indeparteaza.

Dar a doua seara ne-am luat revansa cand am gasit aceasi petrecere numita de data asta ,,beach party'' organizata de vaporul Nidri Star. Ne-a placut si noua si o recomand tuturor, chiar si celor mai in varsta, incercati sa fiti din nou adolescenti pt. cateva ore, merita!

[14.08.16 17:00:19]

@adryana - multumesc pentru completari. Noua ne-a spus ghidul ca beach party este doar pe plaja... Ne-a incantat de la inceput white party asa ca nu am mai cercetat si alte oportunitati.

[14.08.16 17:12:09]

@ANILU -multumesc. Da am fost cu acelasi vapor. White party era bonus la croaziera initiala. A fost aceiasi atmosfera de aceea am ales sa pun un video de pe youtube. Nu am mai spus nimic de pastile pentru ca nu ne-a mai fost rau. Nu au fost valuri si vasul a mers destul de incet. Nu ne asteptam ca a doua zi, sambata sa fie vremea rea si sa avem probleme.

[16.08.16 11:52:38]

dornica de a afla unde anume am fost dusi la beach party si mai ales de a afla numele plajei salbatice, am trimis un mail celor de la Makedonia Palace si iata ce raspuns am primit astazi din partea lor :

I will first explain to you what kind of party our White Party is.

Makedonia Palace leaves from the harbor of Nidri at 20.30. Everybody wears a white top/shirt and take your swimming outfit as we will make a stop for a night swim.

During the whole cruise we have music from a fantastic DJ and two bars are opened during the whole cruise. We will go to a beach called Afales, private beach, where you can have a swim. Fireworks and music go on.

The boat returns to the harbor at 00.00. As our boat is so big, the people dance on the boat. It is a fantastic experience, you shouldn't miss it. When will you be here. Our next party is this Thursday.

Have a nice day.

Afales beach se afla pe insula Ithaka .

[16.08.16 16:10:59]

@adryana - va multumesc mult pentru raspuns. Din poze pare superba si ziua. Va multumesc pentru informatii, nu as fi stiut ca am fost in acea seara pe insula Ithaka.

[16.08.16 17:04:46]

@Leontina. - cu drag, mai ales ca am trait aceleasi senzatii frumoase.

flaviana77
[30.08.16 10:35:45]

ce frumos trebuie sa fie, insa mie mi s-ar parea mult mai frumos daca ar fi muzica greceasca pe vapor, dar na daca organizatorii au horatat altfel... e frumos si asa.

traiesc atmosfera de acolo prin toate aceste impresii scrise pe site de voi cei care ati fost acolo si sper ca intr-o buna zi sa imi vina si mie randul sa scriu am fost acolo in Lefkada.

de altfel din ce am constatat cred ca vara aceasta a fost vedeta sezonului avand in vedere numarul mare de impresii scrise din Lefkada care mi-au venit mie pe email cand scrie cineva pe site.

[31.08.16 21:20:50]

@flaviana77: într-adevăr era mult mai frumos cu muzica grecească. Din păcate niciunul dintre vapoare nu avea aceasta tema din cate stiu eu.

[01.09.16 12:15:23]

@Leontina. si @flaviana77: buna fetelor, aveti dreptate, nici eu nu am auzit muzica greceasca decat in croaziera.

Dar sa nu uitam ca petrecerea este de fapt o discoteca in aer liber pe o plaja salbatica si izolata si fiind discoteca a fost si muzica adecvata.

Muzica greceasca merge mai bine intr-o taverna, unde sa te prinzi in hoRa pe ritmuri de bouzouki, eu asa mi-o imaginez.

[01.09.16 14:06:20]

@adryana: am mai văzut pe YouTube pe vase mai mici de croaziera dansuri grecești. Părea o atmosfera foarte frumoasa, într-adevăr era ziua, vasul mai mic.

adryana, ANILU, flaviana77, Leontina.
Alte impresii din această RUBRICĂExcursii opționale prin/din Lefkada: