ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.08.2016
ÎNSCRIS: 17.08.15
AUG-2016
2 AD. + 1 COPII -- v: >18

Vacanţă plăcută la For You în Buşteni

Planurile de vacanţă din vara aceasta au inclus câteva zile, la începutul lunii august, pe Valea Prahovei. Ideea era încolţită de ceva vreme, iar în luna iunie eram în căutare de cazare.

Grupul de vacanţă a fost format din două familii, aceleaşi din excursia de anul trecut din zona Praid, eu şi soţul meu (după cum spuneam, încadraţi de o vreme la categoria cuplu fără copii, fiica noastră alegându-şi separat vacanţele în ultimele 2-3 veri) şi un cuplu cu doi copii, acum de 7 şi 10 ani.

Am ales pe Valea Prahovei câteva trasee potrivite pentru copii, dar şi pentru lipsa noastră de antrenament, trasee care plasau Buşteniul cumva la jumatatea distanţei, ca punct de pornire. De aceea căutările noastre privind cazarea s-au orientat către Buşteni şi Poiana Ţapului.

Criterii de selecţie a cazării: o pensiune cu camere cât mai puţine, de preferat chiar să stăm singuri (pentru a evita convieţuirea cu vreun grup mare şi gălăgios), cu foişor afară şi grătar, o grădină eventual, cu acces la bucătărie şi băi în camere, cu review-uri bune (cine nu caută asta), curată şi la preţuri decente.

Am căutat iniţial cazări cu maximum 3 camere, în care să fim singuri, dar s-a dovedit că sfârşitul lunii iunie e deja târziu pentru rezervări la început de august şi nu am găsit ce căutam. În cele din urmă am trecut la pensiuni puţin mai mari, cu 4 sau 5 camere şi am reuşit să rezervăm 3 camere duble la Camere de închiriat For You din Buşteni. Proprietarul ne-a răspuns rapid şi s-a dovedit foarte amabil, iar rezervarea s-a făcut foarte repede.

Durata: 4 nopţi

Preţ: 65 lei/cam. de 2 locuri/noapte (la care am adăugat 20 lei/noapte pentru al treilea pat într-una din camere, pentru fiica noastră care s-a hotârăt în ultimul moment să vină cu noi 2 nopţi, aşa că ne-am întors în categoria familie cu un copil)

Avans: 200 lei (preţul pe 1 noapte pentru toate cele 3 camere), transmis în contul proprietarului. Restul sumei am plătit-o la eliberarea camerelor şi am primit factură atât pentru avans cât şi pentru suma plătită la final.

Camere de închiriat For You se află deci în Buşteni, pe strada Zamorei 43, stradă paralelă cu DN1, dar pe malul celălalt al Prahovei. Este cumva cam în dreptul Penny-ului de la intrarea în Buşteni, dar cum spuneam, dincolo de râu. Este o vilă mică şi drăguţă, cu o grădiniţă veselă, plină de flori, cu foişor în faţă şi grătar. Alături, în aceeaşi grădină, se află o căsuţă în care locuiesc separat proprietarii.

În holul încăpător de la parterul vilei se află o masă mare şi un frigider cu congelator. În capătul holului este o bucătărie destul de spaţioasă, curată şi mobilată cu strictul necesar: masă pentru 8 persoane, aragaz cu cuptor, chiuvetă şi două bufete cu farfurii, tacâmuri, pahare, căni pentru 8-10 persoane plus castroane, tigăi, ibric etc.

În stânga şi dreapta holului sunt două camere, una cu un pat dublu şi cealaltă cu un pat dublu şi unul simplu. Holul de la etaj este amenajat ca o micuţă cameră de zi, acolo fiind o canapea, fotolii, măsuţă şi un televizor pe care nu l-a folosit nimeni cât am stat noi acolo. La etaj alte două camere, una cu un pat dublu şi unul simplu şi una mult mai mică, cu pat dublu (din descrierea proprietarului, camera a fost ocupată de altă familie). Camerele de la parter, precum şi cea cu 3 locuri de la etaj, pe care le-am ocupat noi, sunt foarte spaţioase, mobilate simplu şi drăguţ cu mobilier din lemn natur, paturi, noptiere, şifonier, masă cu 2 scaune, plase pentru insecte la ferestre, perdele şi draperii. Camerele au băi proprii, cu duş şi aerisiere directă. Fiecare cameră este dotată cu televizor, lucru care pe noi nu ne-a interesat în vacanţă.

Deasupra se mai află o cameră în mansardă, în care se urcă pe o scară de pod şi care am înţeles că în mod normal nu se închiriază. Însă proprietarii au făcut o excepţie pentru cele două perechi care au fost cazate în vilă în aceeaşi perioadă cu noi, unii în camera mică de la etajul 1 şi ceilalţi în mansardă.

Am lăsat la final balconul de la etajul 1, cu acces direct din camera de zi, dar în care dădea şi fereastra camerei de 3 paturi de la etajul 1 ocupată de noi. În balcon te aşezai pe banca de lemn şi te pierdeai admirând vederea spectaculoasă a munţilor Bucegi, în toată splendoarea lor. Fotografiile ataşate la acest review nu cred că pot să exprime decât în parte frumuseţea peisajului. Iar dacă vederea ţi se pare uşor obstrucţionată de brăduţul de lângă poarta casei, sau de cablurile electrice de pe stâlpii din stradă, nu trebuie decât să ieşi pe poartă şi să traversezi strada. Vis-a-vis este un spaţiu liber imens, care foloseşte şi de loc de parcare, dar care este dotat şi cu vreo două bănci poziţionate special pentru a sta să priveşti munţii. Este un fel de belvedere, am constatat că de multe ori opresc acolo maşini doar pentru admirat peisajul şi fotografii, apoi pleacă mai departe.

Ne-au plăcut curăţenia, liniştea (aici cu siguranţă depinde şi de ceilalţi turişti, dar pentru noi a fost bine), amabilitatea şi discreţia gazdelor (pe proprietar nu l-am văzut, iar pe soţia acestuia foarte puţin, o doamnă foarte drăguţă, care ne-a oferit răspunsuri şi recomandări referitoare la trasee pe munte atunci când am cerut), grădina mică dar plină de flori, foişorul, puii de pisică adunaţi la cerşit şi care dădeau câte un mic spectacol de ghiduşii, balconul şi, cireaşa de pe tort, panaroma Bucegilor în toate momentele zilei, sub razele soarelui de dimineaţă, de seară sau sub umbre de nori.

Ne-a deranjat puţin scârţâitul tavanului şi uşilor în miez de noapte, sau dimineaţa, mai devreme decât ne doream, atunci când cei de deasupra umblau prin cameră.

Este bine de ştiut că în foişor încap cam 6-8 persoane. Două grupuri nu pot folosi foişorul în acelaşi timp. Noi am fost practic două grupuri, formate din câte două familii dar ne-am înţeles foarte bine. Din fericire nu ne-am nimerit să dorim să facem grătar în aceeaşi seară. În serile în care unii au făcut grătar şi au mâncat în foişor, ceilalţi s-au retras la bere şi poveşti în balcon şi invers, iar frigiderul a fost destul de burduşit, fiind atâţia oameni, dar s-a găsit loc şi ne-am descurcat cu toţii. Dimineaţa am aşteptat unii după alţii dacă am vrut micul dejun afară, sau am mâncat în bucătărie. Ne-am respectat reciproc intimitatea şi liniştea şi ne-am simţit foarte bine.

Aş putea spune, aşa ca o concluzie, că ni s-a părut o cazare decentă, la un preţ mai mult decât decent, iar panorama face toţi banii. Aş închiria-o şi altă dată, dar de preferat integral, sau sperând să avem noroc de colocatari civilizaţi ca cei cu care am împărţit vila de această dată.

Poveşti despre ce-am văzut şi ce-am făcut voi scrie la rubrica potrivită.

Ataşez câteva fotografii de la cazarea descrisă mai sus.

Trimis de Bia710 in 12.08.16 23:27:28
Validat / Publicat: 13.08.16 02:09:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUȘTENI.

VIZUALIZĂRI: 3335 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Bia710); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Din grădină, pe înserat, crucea în raze de lumină..

[13.08.16 02:07:55]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Camere de închiriat For You [Buşteni], AZUGA / BUȘTENI" (nou-creată pe sait)

[13.08.16 08:09:31]

@webmasterX - Mulţumesc frumos pentru încadrare şi publicare.

Da, poziţionarea pe hartă este corectă.

[13.08.16 13:08:56]

O cazare intr-adevar la un pret decent si sunt de acord cu tine ca merita inchiriata toata, asa ca o sa o am in vedere. Cat despre priveliste sunt foarte de acord ca este una minunata.

De cand am vazut adresa am stiut cam unde este doarece pe acolo se ajunge la Castelul Cantacuzino pe care l-am vizitat in primavara si de care am ramas incantata.

Felicitari pentru articol, votat cu pare placere.

[13.08.16 19:14:15]

@mishu - Intr-adevăr, Castelul Cantacuzino este puţin mai sus, la nr. 1, pe aceeaşi stradă. Culmea este că deşi era la doi paşi şi doream să îl vedem, nu am reuşit. Ne-a vrăjit în fiecare zi muntele şi ne-am întors tot târziu în zonă, după ora de închidere.

Dar cu siguranţă va exista data viitoare.

Mulţumesc frumos pentru vot!

cristina47*
[02.08.17 01:00:49]

Foarte bun articolul. Si pozele sunt minunate.

Pe ce site ati gasit cazarea? Pe booking, cumva?

Ma intereseaza sa iau contact cu proprietarul. Poate mergem si noi in adoua jumatate a lui august.

Vacante minunate.

[05.08.17 22:16:46]

@cristina47: Scuze pentru întârzierea răspunsului, sper să mai fie util, sau să fi găsit deja cazarea potrivită. Tocmai ne-am întors din vacanță și abia am văzut întrebarea. Pe [...] am făcut rezervarea. Sunt acolo datele de contact ale proprietarului.

Eu am vorbit cu el la telefon, dar apoi am făcut și rezervarea pe formularul de pe site, ca să am posibilitatea să fac recenzie.

Mulțumesc frumos pentru aprecieri.

cristina47*
[05.08.17 22:33:11]

@Bia710: Multumesc pentru raspuns. Inca nu am gasit cazare.

Bine ati revenit din vacanta.

[05.08.17 23:41:48]

@Bia710: ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

Bia710, cristina47*, mishu