ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.08.2016
ÎNSCRIS: 30.04.09
JUL-2016

Opus Villa Sinaia. Am fost acolo. Cu bune și cu rele

Bancul de rigoare :

– Ioane, vrem să tapetăm camera de zi și e la fel de mare ca a ta. Tu, când ți-ai tapetat, câte suluri ai cumpărat?

- 30.

- Mulțumesc!

După un timp se intâlnesc:

- Auzi, mă, tâmpitule, am cumpărat 30 de suluri și 17 mi-au rămas în plus.

- Păi, si mie...

Sinaia nu mai are nevoie de nicio prezentare. Cei care-ați fost acolo știți că este una dintre cele mai frumoase localități din România, cu un ce al ei, unic.

Eu, unul, chiar mă simt bine ori de câte ori Doamne- Doamne mă lasă s-ajung acolo și să-mi belesc ochii pe respectivele străzi.

Ce vedem noi prin Sinaia, de un'să știu io ce acuitate vizuală aveți?! Și-apoi, de un'să știu ce vreți voi pentru ca să faceți?!

Normal că, ajunși în Sinaia, dacă nu aveți rude unde să adăstați, trebuie să găsiți un cotlon unde să puneți capul jos. Așa am procedat și eu. Fiindcă mă pretind un cap de familie responsabil, am ales îndelung și m-am oprit la Opus Villa. De ce, nuș', așa am vrut eu. Atâta doar că alegerea s-a dovedit a fi bună și vă și spui de ce :

De bine :

- construcție nouă, amplasată lângă poala pădurii, cu tot ceea ce-nseamnă asta :liniște, aer curat;

-parcare suficientă, raportat la numărul de locuri din vilă

- personal foarte amabil, dornic a te face să te simți bine, cu nervi de oțel. Grupul în care ne aflam avea și copii mici, pe care eu, personal, în marea-mi dragoste pentru boraci, i-aș fi împăiat. Fetele de erau la recepție nu știu cum au făcut, dar, nu numai că au rezistat, dar au și zâmbit teroriștilor ăia mici... De aia se fac poezii cu femeia -mamă!

-camere mari, spre imense, curate, cu tot comfortul;

-Balcon imens, dacă aveți îndemânarea necesară puteți juca tenis cu piciorul...sau, ce știu eu, bâza cu obiecte...

-curățenie exemplară în toată cabana, nu numai în camere.

- mic dejun îndestulător, de bun simț, bine gătit, cantități normale.

- terasă extrem de utilă și bine proporționată;

- servire ireproșabilă;

- raport calitate servicii- preț, corect!

De rău :

-pentru prânz sau cină, trebuie să mergi în altă locație. În cazul meu, am fost la restaurantul ”La cascade”, unde, pe baza unei înțelegeri, dacă ești cazat la ”Opus Villa”, primești un discount de 10 % din valoarea notei. Mâncarea este bună, eu, de exemplu am comandat șnițel ”Ureche de elefant ” Vă las pe voi să ghiciți de ce se numea așa, nu e greu să vă dați seama, mie, după ce am fost polițist timp de 26 de ani, nu mi-a luat mai mult de trei ore, timp în care am mâncat șnițelul... Nu era ușor să termin, mai ales că ciorba de burtă de-o comandasem mai devreme fusese delicioasă! Și multă...

Partea cumva nasoală este că, după ce bați falca, la modul comestibil, trebuie pentru ca să revii la locul de cazare, situat mai sus decât restaurantul în cauză. Ca să urci, cam cuplezi fața, ai de împins vagoane, pentru că tocmai ce ți-ai îngreunat corpulețul, halind.

A doua seară am mâncat la ”Taverna Sârbului”, locație unde nu trebuie s-ajungeți altfel decât hămesiți; mâncarea este delicioasă, cantități imense, cu o porție ții în viață un sat de somalezi (no offense pentru eventualii cititori ai satului ce-și au domiciliul în respectivul stat african!). Bine, prețurile-s-năltuțe, dar, zic eu, se merită!

- Tot de rău, cumva, strada Coștilei, unde se află amplasată Opus Villa este egal de departe de toate celelalte locuri de vizitat din Sinaia. Oricum, cu taxiul mergeam preț de 7 lei, cu trei lei bacșișul, cu 10 lei ajungeai în timp util îmapoi, la locul de cazare.

-nu de foarte rău, canalele la TV sunt cam puține, ca și calitatea imaginii, cartela aia nefiind valabilă decât, probabil, doar pentru TV-ul recepționerelor. Dar, eu, care mă uit la televizor doar ca să văd dacă nu mi-am lăsat telefonul pe măsuța pe care e pusă unealta respectivă, nu am fost scandalizat de impediment.

Aaa, asta-i de bine, cu tot respectul, dacă aveți noroc, la recepție o să fie, zile succesive, două doamne-domnișoare extrem de plăcute fizic, prezențe agreabile. Spun asta la modul absolut politicos și mă și explic, pentru că nu vreau conotații negative: ca turist, când ești cazat la o unitate, vrei să vezi chipuri drăguțe și nu acrituri. Că, în cazul meu, dacă vreau să văd hidoșenii, mă uit în oglindă, când mă bărbieresc! Și, când nu mă mai poci suporta, țuști în mașină, la Opus Villa din Sinaia... Ceea ce vă doresc și vouă!

Haidi, pa!

Trimis de Yersinia Pestis in 10.08.16 00:07:55
Validat / Publicat: 10.08.16 09:12:37

VIZUALIZĂRI: 2416 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Latura dinspre parcare a vilei

elviramvio
[10.08.16 09:29:27]

@Yersinia pestis -

Cu murături pe post de recepționeră am o experiență de anul ăsta la Kazanlâk.

Cu oglinda, ei da, aici și eu am uneori, doar uneori, o problemă. Dar poate înveți să te razi fără oglindă sau găsești una care te arată cum vrei tu. Eu am contract cu oglinda mea personală pe ultima condiție și de atunci suntem prietene!

crismis
[10.08.16 09:30:48]

@Yersinia pestis: Asta da review de dat pe spate (ca tot despre nani fu vorba), felicitations, alea-alea, da'... ce asa de putine poze? Vezi, ma trezii cu carcoteala-n suflet?

elviramvio
[10.08.16 09:38:03]

@Yersinia pestis -

Ai incurcat-o rau: cand carcoteste Crismis, ai grija!

[10.08.16 10:18:56]

@elviramvio: Păi, zic așa : serviciul de mi l-am căpătat cere să fiu rașchetat, zilnic. Cum din cauză de natura zgârcită cu darurile fizice arăt ca naiba, acum 16 ani am luat măsura de a-mi rade căpățâna zilnic. Deci, oglinda e prietena mea. Un prieten are menirea sa-ți spuie adevărul, ceea ce, în cazul meu, și face.

[10.08.16 10:21:07]

@crismis: Păi, restul pozelor e cu persoane și nu vreau pentru ca să... mă-nțelegi... intimitate, bl-bla-bla...

[10.08.16 10:23:54]

@elviramvio: eh, cârcoteala e motorul discuțiilor, uneori e tare bine să ai un cârcotaș să se ia de tine! Plus că Crismis mi-e dragă, scrie frumos, deci, liber la cârcoteli! Totuși, nu-njurați de mamă, da?

[10.08.16 10:50:39]

@Yersinia pestis - eu cred ca la pretul pe care l-ati platit daca e cel corect, la receptie trebuiau sa aiba niste Miss (e) - ele sa se recomande Miss Sinaia iar tu eu mi-s din Vrancea .

Am o curiozitate (fara suparare), pe unde te mai cazezi cand te vad cum arati (daca tot ne-ai dat de inteles ca-ti perii capul cu prosopul) tie iti dau sampon sau spuma de ras?

In rest totul este atat de frumos povestit incat daca nu te-as cunoaste (din cele ce am citit despre tine si povestit eventual de altii) as spune ca te-au platit pentru reclama.

Felicitari, votat cu mare placere.

[10.08.16 15:11:14]

@mishu - Ai să râzi, eram la Hotel Internațional de la Băile Felix și nevastă-mea a constatat că nu-i merge uscătorul de păr din baia hotelului. Am coborât și i-am spus ăluia de era la Recepție, care nu-nțelegea de ce-mi pasă mie de uscătorul ăla, că doar eu n-am păr pe cap?!

Cât despre ce-mi dau ăia, ei, dau cu agheasmă și mă roagă să nu ies pe hol la ore de maximă audiență, să nu sperii copiii!

[10.08.16 19:27:12]

@Yersinia pestis - 700 lei pentru 2 nopţi?

Domnule salariat, doresc şi eu o poză cu tine că prea te lauzi cu urâţenia ta. Eu am postat poze cu mine, ştii cum arăt.

Poţi fi şi amabil şi drăguţ cu mine?

Te-ai uitat la recepţionere în calitate de salariat sau in calitate de pensionar?

Cam întunecate camerele sau mi se pare mie?

Eu, spre deosebire de tine am mai mulţi ani de muncă, nu sunt pensionară dar nici nu-mi doresc şi acum sunt la birou , am luat o mică pauză de la cifre.

Pentru că ştii cât te apreciez, îţi fac un dar:

Un banc despre relaţia părinte-copil

Mă pregăteam să plec la pescuit dar am observat că nu mai am ţigări deloc. Am fost nevoit să iau din ţigările fiică-mii. După o oră de pescuit am prins trei capre, două oi şi o vacă.

Te salut cu drag!

[10.08.16 19:34:02]

@Yersinia pestis - Stimate coleg proaspăt pensionar, scrsăși tălică dispte Felix și nu citii io?

Ia fă-ne un bine de largă respirație și zi-e și noo bancul de la Felix!

De rest, nu mai zic nimicuța, că știi: EȘTI URMĂRIT! Ce dacă lucrași 26 de ani p-acolo, acuma... gata, ți-a veit rândul!

[10.08.16 20:56:04]

@krisstinna - Îs femei tare frumoase, n-ai cum să nu te uiți, indiferent în ce calitate te uiți.

Răspunz cu un banc, altul :

Cică, pe vremea lui Ceaușescu, un tânăr absolvent de medicină veterinară se prezintă la post, CAP Pocreaca.

Președintele, om hârșit, de la țară, îl întreabă pe ăsta ce știe el cu animalele, studentul îi răspunde că se pricepe bine, că chiar știe să și vorbească pe limba lor.

Dacă e nevoie, dă și o probă, merge la staulul cu vaci.

_Muu, face studentul.

-Muuu, răspunde vaca.

-Uite, dom'președinte ce zice animalul, că dă 20 de kile de lapte pe zi, dar că mata iei acasă 10 kile, 5 le dai prietenilor și numai 5 le dai la CAP.

Și la oi, același lucru :

-Mee, face ingineru

-Meee, răspunde oaia.

_Ce zice, bre? întreabă președintele

-Păi, nah, zice și ea că fată doi miei, unul îl iei tu, unul îl dai la șefi, iar cașul îl împarți cu cine vrei tu.

-Bre, dom veterinar, gata, m-ai convins, ești bun, rămâi la noi, dar să-ți ții gura cu ce auzi vorbind animalele! Și, dacă tot ești la noi, hai să dăm o petrecere.

Zis și făcut, masă mare, mâncare, băutură.

La un moment dat președintele îi spune veterinarului :

-Bre, ne luarăm cu băutura și uitai să-ți fac rost de casă. În seara asta mergi la mine acasă, de mâine îți găsesc gazdă. Stăm și bem fără nicio problemă.

Mă rog, noaptea, târziu, se sparge petrecerea și cei doi, cam betuți, pleacă spre casa președintelui de CAP. Afară noapte caldă, lună plină, mare, lumină. Drumul trecea printr-un pâlc de salcâmi și, pe la jumătatea pâlcului se aude o capră :

-Beea!

La care președintele sare ca ars :

-Bre, dom doctor, n-o asculta, bre, eram beat mort în seara aia!

Altcumva, scuză-mă, nu mă poci divulga, dar, ca să-ți ostoiesc dorința de-a ști cum arăt, Shreck e chiar frumos pe lângă mine ! Tu de ce crezi c-am avut nick ”căpcă1”?!

[10.08.16 20:58:05]

@Zoazore - Am scris, pe vremea când n-aveam notorietate, e cam al treilea sau al patrulea review. Dar tu nu-l citi acuma, lasă-mă să mor și p-ormă, când devin clasic, bagă!

[10.08.16 21:09:02]

@Yersinia pestis - Asta s-o crezi tălică! Prea târziu! L-am găsit, l-am citit... Aveai 2 (două) voturi. Acum ai trei!

Și fiindcă mi-ai dat idei... le voi lua la rând până voi ajunge la unde te-am reperat eu!

[10.08.16 21:14:09]

@Zoazore - Oups, în apărarea mea aduc în discuție faptul că n-am vrut, așa mi-a venit!

[10.08.16 21:23:46]

@Yersinia pestis: Mulțumesc! Iar m-ai aburit cu poza. Faci tu ce faci și mă păcălești mereu. Dar te prind eu la cotitură! Trebuie să te văd, mi-e mai ușor să râd dacă-ți știu chipul urât de... pensionar sau salariat

[13.08.16 07:55:16]

@krisstinna: Mmmneeeeaaaah, reprezentarea exactă a meclei de-o am ar fi extrem de limitativă în ceea ce privește imaginația-ți : ai fi nevoită să accepți realitatea.

Fără a ști cum arăt, e mult mai bine, poți să-ți imaginezi ce vrei.

Ia gândește-te, dacă mă vezi poți fi foarte nemulțumită, poate că-s vecinul cu care te-ai certat pentru vreun loc de parcare, sau vreun țugurlan care te-a îmbrâncit în magazin.

E mai mișto așa, este aproape ca-n filmul ăla " You have a mail " sau, dacă vrei să filozofezi, ca-n "Eu nu strivesc corola de minuni a lumii", puțin mister nu strică niciodată.

Eu mai pot filosofa, sunt la plajă, la Eforie Nord, în viitoarele trei zile nu am nimic important de făcut, decât, poate, să-mi bronzez epiderma în mod corespunzător și să nu fac nimic!

Hm, cred că m-aș putea obișnui cu traiul bun, ceea ce-ți urez și ție!

Weekend plăcut, sărut mâna!

[13.08.16 13:02:18]

@Yersinia pestis: Nu-ș cum de s-a întâmplat, este clar că ultimul cuvânt nu trebuie despărțit, este " ție" nu așa cum a apărut.

Tastez de pe telefon, trebuie să dezactivez " autocorecția".

Cu scuze, dar cu aceeași bucurie de a vorbi cu tine! ????

[13.08.16 16:10:29]

@Yersinia pestis: Corectat

[13.08.16 20:25:26]

@Yersinia pestis -

Eu mai pot filosofa, sunt la plajă, la Eforie Nord, în viitoarele trei zile nu am nimic important de făcut, decât, poate, să-mi bronzez epiderma în mod corespunzător şi să nu fac nimic!

dar vii acas si ne povestesti cum a fost la Eforie, da? Ca bia stept bancul de la Eforie si filozofarile "dospite" la soare!

P. S. Cand iti faci casa aia la malul marii? Ca uite, Crismis se-apuca acum si eu abia v-astept!

[14.08.16 08:52:47]

@Yersinia pestis - Nu dezactiva nimic. Și mie mi se întâmplă. Știu cu cine stau de vorbă, nu contează cum scrii. Și eu mă bucur, dar deja știi asta, filozof polițist ce ești

Ai dat-o în elemente cosmice?

Am vrut și eu să vin la mare, la Eforie, dar nu am găsit cameră liberă. Nu-ți arde epiderma prea tare pentru că te va îmbătrâni prea repede!

PS: Eu nu mă cert cu vecinii, ne zâmbim și ne salutăm. La magazine nu prea mă îmbrâncește nimeni pentru că sunt o biată bătrânică, oamenii mă ocolesc

Distracție plăcută!

crismis, elviramvio, mishu, Yersinia Pestis, Zoazore