ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.02.2010
FEB-2010
2 AD. + 1 ( 10 ani ) COPII

ARTICOL ARHIVAT

O pensiune "aleasa "

O pensiune "aleasa" pentru ca, avand experienta serviciilor romanesti, am incercat sa cautam ceva mai aproape de "sufletul" si dorintele noastre. Spun "aleasa" pentru ca, initial, am vrut sa mergem la Arieseni, dar inspiratia de ultim moment ne-a facut sa mai cautam. Si bine am facut, pentru ca am gasit ceva si mai convenabil (ca pret) si mai stilat si mai linistit si mai confortabil.

Asa ca este o locatie aleasa dintre alte cateva (inclusiv din Ranca) pentru ca:

1. arata foarte bine (si sare in ochi cand cauti un loc de cazare)

2. atunci cand am facut rezervare pe net, am fost sunata cu o promptitudine rar intalnita in Romania

3. serviciile oferite sunt foarte bune (as putea sa spun excelente, dar probabil ca as fi "atacata" de carcotasi...) si aici ma refer la amabilitatea si promptitudinea personalului, curatenie, mancare

4. camerele sunt foarte confortabile, (de curatenie nu mai vorbesc), iar terasa ofera o priveliste minunata

5. mancarea este foarte buna si diversificata (la preturi foarte bune)

6. daca te "plictisesti" de schi sau drumetii, te poti relaxa jucand tenis de masa, sau poti face fitness (la aparatele ce tocmai au fost aduse)

7. nu se fumeaza decat in spatii special amenajate (ceea ce pe mine m-a incantat... in alte locatii, de multe ori fiind nevoita sa suport "mojicia" unor fumatori care nu inteleg sa ne respecte si pe noi, nefumatorii)

8. nu am auzit manele la "Valea Mariei", ceea ce din nou m-a facut sa ma simt bine

9. am putut inchiria, la un pret bun, echipament de schi si sanie

10. proprietarii au inteles ca pentru a atrage clientii trebuie sa ofere inainte de a cere... si ti se ofera servicii foarte bune la un pret foarte bun (care in unele cazuri mai poate fi si negociat)

Trimis de rodik in 28.02.10 00:48:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RÂNCA.

VIZUALIZĂRI: 1631 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rodik); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere asupra pensiunii, dar mai ales a peisajului

[28.02.10 01:57:37]

Dragi turisti,

Dupa o zi de munca împletită cu frumusetile si placerile pe care incercam sa le vedem in orice lucru tocmai pentru ca munca sa ni se para mai frumoasa aici in creierii muntilor si pentru ca "asa cum ne traim fiecare zi, asa ne traim de fapt viata" ma bucur sa vad in căte-o seara că, in cele cateva minute dedicate informarii electronice, reusesc sa primesc acest feed back ce poate inseamna mai mult decat un "bravo" sau un ropot de aplauze adresate unui scolar la inceput de scoala dupa ce a jucat intr-o mica sceneta descretind fruntile rutinate a multor adulti, chiar daca s-a mai incurcat pe ici pe colo;

In fond si la urma, parerea mea este ca: in niciun domeniu perfectiunea nu exista, ci exista drumul spre perfectiune. Daca tot nu am gasit pe google pe altcineva care sa fi afirmat acelasi lucru, as incerca o paralela matematica si anume: perfectiunea este ca o limita ce nu este atinsa dar spre care se tinde, dar atentie functia matematica nu tinde niciodata singura fara ca cel putin o variabila din interiorul său să nu faca la fel, adica sa tinda spre ceva anume, iar in turism intr-o activitate turistica sezoniera si semiizolata in varful muntelui sunt destule variabile;

insa ne dam silinta tot timpul, chiar si cand gresim si acest lucru zic eu ca ne face de fapt sa gresim tot mai rar si sa fim mai buni implicit.

Inchei aceasta scurta interventie filosofico-matemetica cu multumirile ce vi-le adresez, va felicit pentru activitatea pe care am vazut ca o aveti pe acest site de impresii si va mai asteptam pe la noi, pe masura ce scolarul creste...

[28.02.10 07:02:31]

ok nu vreau sa fiu carcotasa, am inteles ca locatia e super, ma bucura sa vad ca mai sunt oameni care stiu sa faca turism in Romania dar cum se face ca si review-ul si ecoul au fost scrise in acelasi timp? Le-ati scris impreuna? sau e doar o alta forma de a face reclama?

PS cautand mai bine pe site am ajuns si la disputa dintre cele doua vile. Sa inteleg ca ce ai scris tu e o continuare, o confirmare ca totusi conditiile nu sunt cele enumerate de vila din Herculane?

dannek
    [28.02.10 07:15:10]

fotografiile sunt cam nesugestive depre drumul pavat de propietar de prinderea dubla din perete????

Suntem interesati de fotografi din camere, interior din curte etc???

Ce servici mai ofera se poate plati cu, cardul, internet, iar in caz ca nu este zapada ce putem face???

[28.02.10 07:17:19]

dannek, nici tu nu prea ai somn! fotografia este replica la cele scrise de vila din Herculane daca te uti la celelalte review-uri despre aceasta locatie.

a nu se puncta!

[28.02.10 08:34:14]

Ce drumetii se pot face in zona?

Sa inteleg ca valeamariei, proprietarul pensiunii participa la concurs?

Aici subscriu la ce a zis sanziana, insa daca tot se plimba pe aici proprietarul poate aflam amanunte in acest sens, dar ceva mai putin filisofico-matematic sa intelegem si noi despre ce e vorba in propozitie...

De asemenea, cat costa camera dubla, daca turistii au acces la bucatarie, etc.

rodikAUTOR REVIEW
    [28.02.10 10:08:39]

Referitor la cele scrise de sanziana m : review-ul a fost scris la ora 00:48 , iar ecoul a venit la mai bine de o ora distanta ( la 01:57) . Nu am intentionat sa intru intr-o disputa cu cineva, au fost doar impresiile "la cald" .

Cei din Herculane au fost nemultumiti ( din cate am inteles) de faptul ca nu au fost lasati sa fumeze in camera, iar cele scrise de ei si mai ales modul in care au prezentat locatia imi confirma parerea despre unii fumatori care nu vad mai departe de "fumurile" lor ...

[28.02.10 10:49:45]

faptul ca insusi proprietarul doreste sa ne multumeasca pentru ca am laudat serviciile oferite nu inseamna ca vrea sa participe la concurs. dimpotriva, e o reactie fireasca si politicoasa a unui om preocupat in primul rand de satisfactia turistilor. ma intreb ce veti spune cand va apare ai "articolul" ce il pregatesc si eu despre aceasta pensiune, vecin si "coleg" fiind cu rodik in timpul acestui sejur? voi fi si eu acuzat de reclama? ei bine, si ce daca? eu tot il voi scrie, mai ales ca intradevar aceasta pensiune merita cu prisosinta laudele noastre!

[28.02.10 11:35:22]

"Mai rau decat ca cineva sa te 'intepe' este sa te ignore" spunea un intelept

Permiteti-mi sa va raspund pe rand:

pentru Sanziana M: NU! - raspuns pe care il pot da si daca sunt singur in fata unei oglinzi in care ma pot privi;

cu asta cred ca am spus mult mai mult despre faptele noastre, ale fiecaruia in viata...

Apropo de ID-ul dvs; mi-aduce aminte de cuvintele personajului principal doctorita Sanziana din romanul "Arta conversatiei" de Ileana Vulpescu ce spunea asa:

"Va veni o vreme cand singuri, fiecare cu sine insusi, va medita la faptele sale... "

pentru Dannek:

1. Va invit sa le vedeti pe viu; va garantez ca nu ramaneti impotmolit

2. Sunt disponibile pe siteul propriu;

3. De asemenea scrie pe siteul pensiunii ca acceptam platile prin banca si ca avem internet wireles gratis in unitate; avand internet se pot face deci plati electronic in contul societatii oricand pe perioada sejurului.

pentru Magdalena:

intrebarea Dv. mi-a placut cel mai mult: intr-o seara am avut un grup care a ocupat toata pensiunea; in acel grup era si canaretul de muzica populara Ionut Tudorache; a fost singurul care a acceptat sa porneasca intr-o scurta calatorie de 5 ore in miez de iarna si in miez de noapte cu luna plina pe varful Papusa la -15 grade. Va dati seama ca odata ajunsi la cota 2135 Ionut ne-a facut o cantare unde doar superbii munti luminati de luna plina ne-au auzit.

A fost o provocare ce a meritat!

Iata mai multe imagini aici

Ma bucur sa vad ca exista si turisti interesati de adevaratele frumuseti ale muntelui.

Dragi iubitori de munte, daca ajungeti prin zona, ma bucur sa pot sa va ofer posibilitatea sa va plimbati prin padurile din munti, sa va arat ciupercile comestibile pe care seara le aruncam pe gratar, sa ne avantam (cu destula responsabilitate) catre provocarile ce ni le ofera muntele si multe altele care, draga Magdalena, te vor obosi seara (dar o oboseala sanatoasa) si nu te mai gandesti sa te apuci sa gatesti singura in bucataria unitatii, unde oricum turistul nu are acces (asa cum scrie si pe site), dar crede-ma pe cuvant, nu ai nevoie: te poti bucura de cele 3 mese copioase pe zi la un pret de doar 54 lei (13 euro)

iar la cazare daca vii in timpul saptamanii tariful este de 90 lei camera dubla si pentru care in cazul turistilor ca tine, care nu vin la munte doar sa traga o betie in ritm de manele si sa doarma in camera iar apoi sa tureze la maxim niste atv-uri prin statiune, poate fi incadrat si in alte oferte de fidelizare oferite direct din partea conducerii.

In final doresc sa multumesc si lui Dragos pentru discutia din ultima seara si te asigur ca voi tine cont de ideile oferite la finalul sejurului petrecut la pensiune!

Chiar ma bucur ca am reusit sa vin mai devreme cu o zi de la Craiova unde locuiesc.

Va multumesc tuturor!

[28.02.10 14:38:01]

Pot spune ca pretul este destul de ok pentru ceea ce ofera si daca ma decid sa cunosc zona intr-o zi cu siguranta ca voi alege aceasta pensiune.

Sa se faca putintel mai cald ca am un bebe mic....

[28.02.10 15:10:35]

Sa va traiasca bebelusul!

Va asteptam cu drag si sa speram ca pana atunci daca ne lasa vremea terminam de amenajat si miniparcul de distractie pentru copii din curtea unitatii format din tobogane de fibra, gonflabile, foisoare, leagane, trambuline, terenul de sport, s. a.

O Duminica placuta!

[28.02.10 16:23:54]

Cred ca nu s-a inteles bine ce am scris eu: am spus ca e laudabil ca se mai face turism de calitate in Romania. Nu am pus la indoiala asta ci doar faptul ca scriind pe site e un mod, diferit dar totusi un mod, de a va face reclama. Dragos, eu nu am nimic cu nimeni si nu carcotesc, ma bucur ca v-ati simtit bine la aceasta locatie, poate voi ajunge candva, dar ce am subliniat eu a fost reclama pe care si-o face insasi pensiunea prin reprezentantii sai pe acest site, lucru intarit de ecoul postat ulterior: poate nu sunt atat de erudita incat sa citez din diferiti scriitori dar comert fac si eu, si atata timp cat insirati preturi, conditii si descrieti locatia dumneavoastra, reclama se cheama. Este singurul lucru pe care am vrut sa-l subliniez. In rest, felicitari pentru faptul ca faceti oamenii fericiti si ma bucur ca au plecat colegi de-ai mei de pe site cu amintiri frumoase de la pensiunea dumneavoastra. Inseamna ca totusi se poate...

[28.02.10 16:48:43]

rodik sper sa-ti placa melodia atasata!

[28.02.10 19:01:09]

Sanziana, daca te uiti atenta, vei vedea ca nu am spus niciunde ca esti carcotasa. chiar am inteles ce doresti tu sa scoti in evidenta; atat doar ca eu cred, cunoscand personal acest om, ca nu incearca sa profite facand autoreclama. ar fi putut sa se laude sau sa insire verzi si uscate, dar n-a facut-o. doar a adus aici, ca raspuns la unele intrebari la obiect, date disponibile public pe saitul pensiunii pe care o administreaza. daca eu, sau rodik, sau oricine altcineva dintre cei ce AmFostAcolo, dadeam _aceleasi_ raspunsuri, citand _aceeasi_ sursa, ar fi insemnat ca-i facem reclama? cred ca asta e raspunsul la nedumerirea ta. ca e mai 'poet' si incearca sa ne incante si cu citate din autori celebri, e felul lui de a fi. asa iti vorbeste si daca discutati si despre vremea probabila!

[28.02.10 19:13:38]

imi place modul de abordare. E o placere sa discuti cu asemenea oameni chiar daca nu te ridici la nivelul lor. Acum ca amandoi am reusit sa terminam cu quod erat demonstrandum sper si eu sa ajung pe aici candva. E genul de turism pe care eu si familia mea il agream. Am starnit o mica furtuna intr-un pahar cu apa din dorinta de a ma convinge de ceva. Tu tocmai mi-ai confirmat ca nu m-am inselat ceea ce ma bucura (eu sunt mai neincrezatoare de obicei)

nu punctati va rog

[28.02.10 20:22:36]

OK!

nu-i nicio problema d-na Sanziana; nu cred ca s-a suparat nimeni;

In legatura cu ecoul meu venit imediat dupa rodik: e adevarat ca sunt multe unitati care nu au reactionat in niciun fel la diverse aprecieri venite de la membrii; eu asa am considerat ca e normal si nobil, sa adaug ceva;

acuma de, eu nu cunosc toate cutumele pentru ca nu sunt chiar asa de activ pe acest site; n-am fost! ca de acum mi-ati cam bagat "microbul in sange" si o sa comentez la randu-mi diverse puncte de atractie pe unde voi ajunge

in plus e adevarat ca pe un site de impresii cand acestea sunt apreciative pot fi usor confundate cu reclama ascunsa.

si inca doua vorbe, ca apoi ma apuc sa lucrez la alte materiale cum promisei mai sus - as adauga, pentru ca toti membrii participanti sa se simta bine, urmatorul lucru:

mie mi-au placut dezbaterile chiar si in contradictoriu; fac parte din comunicare si ne ajuta foarte mult sa vedem cum pot fi percepute anumite situatii in ochii si mintea semenilor nostrii;

oricat m-as abtine nu pot sa nu inchei cu un citat: Atentie, ca adesea: "nu conteaza realitatea ci perceptia realitatii".

Va asteptam oricand pe la noi, iar ca s-o parafrazez pe d-na Sanziana: si Dvs sunteti genul de turisti pe care mi-i doresc!

O seara placuta tuturor!

[28.02.10 20:29:30]

@ valeamariei > chiar te rog din suflet sa-ti faci cateva clipe si sa descrii locurile pe unde umbli, eventual ce "ai furat" din meseria lor...

PS la prima lectura mi s-a parut ca ai scris "ca s-o PARFUMEZ pe Dna Sanziana"...

[28.02.10 20:31:53]

e acum chiar mi-ati confirmat ca reclama cea mai buna v-au facut-o turistii. Cand intalnesti situatii de genul asta tinzi sa crezi ca unii oameni sunt in stare de orice pentru putina reclama. Pui de-o situatie in contradictoriu si asta e cea mai buna reclama, din cate vedeti in ultimul timp in media. Mai greu e sa ii convingi pe altii ca stii sa faci un lucru de calitate si ca intradevar iti pasa. Dar cand vine cineva ca Dragos, de ex, pe care cat de cat am avut ocazia sa il "urmaresc "in ultimul timp si sustine cu atata tarie un lucru, nu mai e loc de indoiala. Nu ca as pune in dubiu cele spuse de ceilalti colegi de pe site. Dar, ne-am saturat atat de mult de mitocaneala si de prosteala pe fata incat uneori nu stim sa deosebim adevarul de minciuna si ne punem intrebari. Ceea ce eu fac mai mereu, pentru ca timpul meu costa bani si imi doresc o mini vacanta de calitate. Si cum doar adevarul supara, va felicit ca stiti sa raspundeti cu atata naturalete la provocari. Este o mare calitate sa stii sa te cobori, nu doar sa te ridici.

[28.02.10 22:20:54]

ce tare ai fost Dragos!

nu stiu daca ma lasa Rodica, nevasta-mea... !

creca ar fi culmea culmilor ca urmatorul review negativ sa fie de la ea)

[28.02.10 23:19:52]

Dragos, ce interesant, atractiva si calda este lumea asta a (Dumnea) voastra!

Ma gandeam sa-le fac si colegilor tai: manuela, sanziana si dannek si chiar si proaspatului reviewer (dar vechi client de-al nostru daniel sorin) o "invitatie pe care sa nu o poata refuza" cum zicea maestru Marlon Brando

astept sa ma contacteze, eu neavand emailul lor!

PS: si nu in ultimul rand webmasterului care se "lauda" ca ajunge pe aici incognito a nu se intelege ca il cert

inca il mai astept, iar ca invitatia sa ramana invitatie il rog ca rezervarea si tot sejurul sa fie fie incognito dar la plecare cand... sa se "dezvaluie"; doar in felul acesta pot considera invitatia onorata;

PS2: Sper ca Sanziana sa nu se fi suparat de mica gluma de adineauri; personajul Sanziana din roman nu s-ar fi suparat

[01.03.10 08:03:43]

Valeamariei, esti proprietar de pensiune - scuze pentru "per tu", dar pe aici asa vorbim noi, dar ce meserie ai?

Ce te-a determinat sa deschizi o pensiune, din deductiile mele ai cu totul alta pregatire decat cea de manager de pensiune/hotel...

Si eu am avut la un moment dat o idee traznita din asta...

[02.03.10 09:36:34]

Magdalena, scuze pentru intarzierea raspunsului, dar de ieri a inceput saptamana de lucru si nu mai sunt asa activ ca-n weekend, oricat de drag mi-ar fi sa comunic cu voi.

Eu fac afaceri din 97, cand am demisionat de la o fabrica de avioane unde lucrasem doar doi ani dupa absolvire.

In acest moment conduc un grup de firme la Craiova, dar pentru ca am fost un permanent indragostit de adevaratele frumuseti ale vietii, am decis sa investesc in turism.

Referitor la ideea ta, te sustin si te ajut cu foarte multe informatii, iar daca doresti cred ca ai putea sa fii chiar si vecina mea, aici langa padurea asta superba de brazi, la cea mai mare altitudine din Romania, 1600m.

N-as vrea sa intru aici in mai multe detalii, pentru ca rugamintea webmasterului (din cate am vazut pe site) este sa nu deviem prea mult de la subiect, dar iti stau la dispozitie cu amanunte la tel [**** ed.w.m.6] sau pe emailul personal adelin.maria[at]gmail.com

nota w.m.6: nu cred ca este recomandabila postarea de date personale in clar pe sait. pe ORICE sait (nu doar pe acesta)!

dannek, magdalena, rodik, Sanziana, valeamariei
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Valea Mariei [Rânca]: