ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.08.2016
ÎNSCRIS: 21.06.12
JUL-2016
4 AD. + 3 COPII

Pe urmele copilăriei

Auzind, de-a lungul anilor, despre Peștera Urșilor, mici flash-uri de memorie mi-au arătat forme ciudate și un colorit în tonuri de galben și de maro. Am vizitat-o, pentru prima dată, când aveam vreo 12 ani, și îmi amintesc de vocea mamei care mă atenționa la mersul pe lângă stalagmite. Undeva, în memoria nostalgică, mi-am dorit să revăd această construcție a naturii.

Acum, în alt timp, cu altă experiență în ,,tolba" transformării mele, am păşit, emoţionată, în inima muntelui. Nimic din ce-mi rămăsese în minte nu mai seamănă cu ce-am văzut recent. Ori poate un pic din tonurile de galben. Poate...

Peştera e fascinantă, iar timpul oferit de ghid pentru contemplare... cu siguranţă e prea scurt. Aş fi rămas acolo măcar câteva ore, să-mi limpezesc gândurile, să ascult vocea pământului şi să mă mir de talentul sculptorului neştiut.

Şi... da, am reuşit un mic salt în timp, în copilărie. Căci m-am jucat, mental, cu formele, şi am reuşit să le transform în ceea ce am vrut eu: în chipuri, în poveşti şi în mistere. Aşa, ca într-o lume magică.

Trimis de cristina.eu in 06.08.16 22:28:51
Validat / Publicat: 07.08.16 05:05:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BEIUȘ / CHIȘCĂU [BH].

VIZUALIZĂRI: 1282 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristina.eu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[07.08.16 05:04:43]

@cristina.eu: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

Şi, ca (2): ceva foto de pe acolo?

[07.08.16 10:49:36]

Mi-ar fi fost si mai drag sa vad o descriere mai ampla a acestui obiectiv. Ca si tine l-am vazut cand eram mai mica iar pestera se deschisese de doar 2 luni. Pentru mine a fost ceva fantastic, eram intr-un circuit cu parintii si inca o familie, cu cortul binenteles, cort pe care l-am montat in diversele locuri pe unde am zabovit.

Cred ca pe langa impresia pe care ti-o lasa aceasta pestera e vorba si de amintirile care te duc inapoi in timp.

Felicitari, votat cu placere.

[07.08.16 11:01:42]

@webmasterX - Confirm eu coordonatele, sunt ok, am doar câteva zile de când m-am întors de acolo.

Pentru foto se plătea o taxă de 15 lei, majoritatea turiștilor făceau poze doar pe furiș. Cel puțin așa a fost în grupul nostru.

[07.08.16 11:09:10]

@cristina. eu - Nostalgice impresii.

Mie mi se pare cea mai frumoasă peșteră din țară.

Și eu am revăzut-o după mai bine de zece ani și am fost la fel de impresionată.

Imaginația îți e pusă la încercare, și cum imaginația mea e foarte bogată închipuiește-ți ce-am văzut eu acolo!

Prietenii nu m-au crezut la început, dar ulterior s-au luminat și s-au convins de spusele mele.

Ai făcut foto? Ai reușit? Dar ghidul cum ți s-a părut?

[07.08.16 12:27:37]

@webmasterX - Este corectă localizarea, Webmaster.

[07.08.16 12:32:55]

@krisstinna - Nu am făcut eu poze, dar a făcut cineva din grupul nostru și încă le aștept.

Ghidul a fost... ghid. N-am nimic a-i reproșa, chiar dacă a făcut prezentarea cu acel automatism binecunoscut. Și-a manifestat chiar și simțul umorului și mi-a părut a fi un umor spontan.

Drept să-ți spun, la un moment dat, eram atât de absorbită de contemplație, încât nici nu l-am mai auzit. Mi-am zis că informațiile acelea le pot citi pe net sau chiar de pe panoul de la intrarea în peșteră.

[07.08.16 12:37:37]

@mishu - Mulțumesc! Aș fi scris mai mult, dar peștera are deja câteva review-uri și nu am vrut să fiu redundantă. Voi adăuga și câteva poze după ce vor ajunge la mine, care vor fi mai sugestive decât cuvintele.

[07.08.16 12:52:13]

@cristina. eu: Tu esti tu astfel incat acelasi obiectiv vizitat intr-un fel arata povestit sa zicem de mine si ca sa fac o comparatie cu cineva care a scris aici un ecou, @krisstinna, care la felul in care le spune, ai crede ca sunt obiective diferite. Nu asuma ca s-a scris tot, arata-ne personalitatea ta. Felicitari, continua cu curaj.

[07.08.16 13:08:10]

@mishu - Ai dreptate. Fiecare vede diferit, fiecare urmărește altceva. Eu nu aș putea scrie despre această peșteră pentru că ar ieși ceva pornografic.

Am avut și un ghid după sufletul meu , am interacționat cu el, normal, cum altfel. A glumit în stilul meu, dar cu perdea, pentru protecția copiilor.

Când am ajuns la oasele urșilor, după ce a prezentat ce-a avut de prezentat, a întrebat copiii dacă au curiozități. Nimeni nu a avut nimic de întrebat, în afară de mine Bănuiești cam ce-a ieșit, s-au amuzat toți oamenii, inclusiv copiii. C. îmi tot făcea semne să tac, se uitau toți la noi și el e cam timid

Cum puteam eu să plec de acolo fără ceva-ul amuzant?

Personal, am râs de la intrare până la ieșire. Dar și ghidul a avut contribuția sa

[07.08.16 13:49:25]

@krisstinna: vezi, pana si ecourile tale iti arata personalitatea. Umorul meu e in faza de bebe si nu stiu daca o sa ajunga la maturitate, mai am si eu scapari, dar la multi (printre care te numari si tu) umorul e nativ.

Si poate ca este bine ca suntem diferiti, altfel ar fi plictisitor, am fi toti prea plini de umor si nu am avea loc unii de altii sau scortosi si nu s-ar sti ca existam.

Oricum fa un efort, daca pot sa te ajut cu ceva timp cu cea mai mare draga inima ???? Si mai povesteste-ne cate ceva.

[07.08.16 19:32:30]

Mishu, Kriss, m-ați făcut să râd. Ok, Mishule, data viitoare o să fiu mai îndrăzneață. Să aveți o zi faină!

[07.08.16 20:34:25]

@cristina. eu: Vezi, parca deja incepi sa prinzi curaj si asta e de bine. ????

Utube CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[08.08.16 12:44:34]

Pestera Ursilor este într-adevăr un obiectiv deosebit care are un statut de "must see" pentru orice iubitor de excursii.

Este adevărat că, asemenea altor cititori, mă aşteptam la o descriere mai detailată, motivul fiind modul în care sunt scrise majoritatea review-urile pe acest site, dar...

Scrisul, ca și orice formă de artă este în mare măsură expresia personalității autorului și a sentimentelor care-i bântuie sufletul în clipele creației, deci...

Foarte frumoasă părticica din sufletul tău pe care ai expus-o în mica prezentare: frumusețe, nostalgie, relaxare.

Continuă să scrii așa cum simți tu că-ți dorești. Vei avea doar satisfacții.

Felicitări pentru povești.

[09.08.16 15:51:48]

@Utube - Mulțumesc mult! Vacanțe frumoase!

cristina.eu, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂPeștera Urșilor [Chișcău]: