ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2016
ÎNSCRIS: 16.09.13
JUN-2016

Oaza de liniste si confort, Kleopatra Villas

Si din nou m-am intors la insulele grecesti, dupa o pauza de o vara. De data asta am ales Skiatos, cu plajele si golfurile sale pline de un pitoresc greu de redat in cuvinte.

Ca de obicei am cautat liniste si relaxare. Am citit numeroase impresii postate de prietenii AFA si m-am oprti la Kolios beach care se potrivea perfect cu ce imi doream. Desi cele mai multe review-uri lauda Koukounaries pentru plaja lunga si nisipul fin, eu caut golfurile mai mici, fara aglomeratie.

Odata stabilita locatia, pasul urmator a fost gasirea hotelului sau a pensiunii folosind aceleasi criterii. Kleopatra Villas reprezinta tot ceeace si-ar dori un turist ca mine, care are nevoie de dotarile obisnuite la care sa se adauge o terasa/balcon spatios unde sa poti petrece momente de relaxare dimineata si seara. Daca toate astea se afla intr-o gradina amenajata cu gust si pricepere ca cea de la Kleopatra atunci nimic nu mai poate sta in calea unui concediu reusit.

5 la numar, vilele Kleopatra, sunt dispuse la distante suficient de mari intre ele pentru a pastra o anumita intimitate, oferind conditii de cazare mai mult decat confortabile datorita bunului gust cu care sunt amenajate, a dotarilor fara cusur si a serviciilor de curatenie zilnice, impecabile.

Noi am ocupat un apartament la parterul uneia dintre vile (parterul are un avantaj datorita terasei generoase) format dintr-un living mare dotat cu o canapea, televizor, masa cu scaune, frigider mare cu congelator, zona de bucatarie extrem de bine utilata, un dormitor cu pat matrimonial fff confortabil, doua sifoniere si o baie mare (uscator de par in dotare), aer conditionat fara plata suplimentara iar pe terasa masa mare, fotolii si umbrela de soare (protectie suplimentara) desi terasa este acoperita.

Un alt avantaj deloc de neglijat este apropierea de plaja. Practic, din gradina, pe o poarta din spate se ajunge direct la Kolios beach in max. jumatate de minut. Asta face ca la pranz sa poti lasa prosoapele pe sezlonguri si sa te retragi pentru masa de pranz si, eventual, un somn de "frumusete" :)

Un alt avantaj il constituie faptul ca fix la poarta este statia de autobuz local (nr. 14) care circula din 15 in 15 min si face legatura intre Skiatos town si ultima statie, Koukounaries. Masinile se pot parca in curte, intr-un spatiu dedicat, fara plata suplimentara.

La final, as vrea sa adaug cateva cuvinte despre gazda noastra, Kleopatra. O persoana amabila, constienta de faptul ca afacerea ei prospera daca clientii sunt multumiti, motiv pentru care se intereseaza tot timpul daca ai nevoie de ceva, are sfaturi pertinente despre cele mai bune locuri pentru servirea mesei (gen "la taverna cutare fac mancare specifica nu mancare pentru turisti"). Nu in ultimul rand as multumi fetei care a avut grija ca in fiecare zi, dupa plaja, sa gasim o curatenie desavarsita, cu asternuturi schimbate la trei zile, si prosoape la doua.

Intr-un cuvant recomand cu toata convingerea Kleopatra Villas!

Trimis de LauraT in 02.08.16 12:50:04
Validat / Publicat: 02.08.16 13:29:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Creta, Thassos, Corfu, Grecia continentala

VIZUALIZĂRI: 1597 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (LauraT); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Kolios beach
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[02.08.16 13:28:56]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Kleopatra Villas [Kolios], SKIATHOS" (nou-creată pe sait)

[02.08.16 13:36:33]

@webmasterX - Cam pe acolo sunt, poate putin mai sus. Oricum, daca se mareste harta se pot observa cu usurinta cele 5 vile albe.

[02.08.16 13:44:28]

@LauraT - Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

În plus, am adnotat coordonatele drept confirmate.

[02.08.16 14:45:53]

@webmaster26 - E perfect, chiar in fata portii!

ANILU
    [02.08.16 16:22:05]

@LauraT - Felicitări pentru vacanţa petrecută în Skiathos.

Am fost şi noi anul trecut şi ne-a plăcut foarte mult.

Ai prezentat aici locaţia de cazare unde precizezi că v-a costat 800 euro fără transport. Să înţeleg de aici că aţi fost cu maşina personală până în Skiathos? sau cu avionul? şi aţi plătit biletele separat?

Aştept impresiile despre insulă şi plimbările cu vaporul prin alte locuri.

Am votat cu plăcere.

Toate cele bune.

[02.08.16 16:43:55]

@ANILU - Multumesc pentru apreciere! De fapt, am petrecut 9 nopti nu 8 si am platit cam 90 euro/noapte. Un pic ca scump dar a meritat. Am fost cu masina, cu nopti de tranzit la ducere in Nei Pori iar la intoarcere in Kavala. Kavala este un orasel absolut fermecator.

calatorul
    [03.08.16 16:01:50]

@LauraT - Felicitari pentru frumoasa vacanta greceasca si multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite. Locul si oferta se potrivesc si optiunilor noastre de vacanta, de la liniste la confortul cazarii si lipsa de aglomeratie a plajelor Si cum inca nu am ajuns in Skiatos, o sa retin relatarea pentru excursia aceea. Alegeri inspirate si vacante frumoase!

ANILU, calatorul, LauraT