ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.02.2010
ÎNSCRIS: 28.08.09
AUG-2007
2 adulti ADULȚI

La pas prin Brasov....

Brasovul este unul din cele mai frumoase orase din tara alaturi de Sibiu, Cluj, Timisoara, etc... ; are tot ce-si poate dori un locuitor... inclusiv istorie. Foarte bine pozitionat geografic, acest minunat oras este vizitat anual de sute de mii de turisti; unii veniti in statiunea Poiana Brasov care fac o vizita si in oras, altii veniti la festivalul de muzica usoara " Cerbul de Aur ", altii doar in trecere...

Piata Sfatului este superba... o fantana eleganta iti incanta ochiul, restaurante, porumbei, magazine, trubaduri cantand pe margine... De aici ajungi repede la Biserica Neagra, un alt punct de referinta al orasului si care seamana izbitor cu Catedrala Sf. Stefan din Viena - doar ca aceasta din urma e ceva mai mare. Tot in Piata Sfatului puteti intra sa vizitati muzeul de istorie (functioneaza in fosta Casa a Sfatului) ; l-am vizitat si este deosebit de educatv... ca toate muzeele dealtfel, dar daca esti indragostit de Brasov musai trebuie sa-i "simti" si istoria;

Orasul se afla la poalele muntelui Tampa pe care se ajunge cu telecabina.

Oamenii sunt extraordinari: primitori, parca si mai educati ca in alte zone, dornici sa-ti vorbeasca despre orasul lor... se vede clar ca sunt mandri ca locuiesc acolo!

Stradutele inguste cu acele cladiri lipite intre ele, unele bogat ornate si cu o coloratura proaspata, fac deliciul turistului... ; au si un fel de arc de triumf parca... o strada pe unde se ajunge la celebra Strada a Sforii si o catedrala/sinagoga evreiasca deosebit de frumoasa... ; cand am vizitat-o a venit si un mare grup de evrei care erau extrem de impresionati de ea. ! Suveniruri o multime, magazine cochete, multe agentii de turism, flori si voie bune; acolo chiar am vazut oameni fericiti!!!

In Brasov este imposibil sa te plictisesti... si dupa ce apuci sa-l vezi odata cu siguranta revii... ca noi!

Pozele postate tin loc de alte comentarii .......

Trimis de mirelutza in 24.02.10 21:23:11

VIZUALIZĂRI: 1653 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirelutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Stradutele superbe ale Brasovului ; cochete si cu o coloratura vie.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 200 PMA (din 1 vot)

[24.02.10 22:19:59]

Mirelutza, am citit bine? Impresiile sunt din 2007, nu ai vizitat deloc orasul acum cand ai venit in Poiana? Brasovul este orasul meu de suflet, locuiesc aici de 12 ani dar il cunosc de mic copil, si m-am intristat putin sa vad cat de putin ai reusit tu sa surprinzi din farmecul acestui oras... : ( Din 2007 orasul s-a mai schimbat, s-au restaurat multe monumente, iar Cerbul de Aur a facut o nemeritata pauza...Cred ca randurile tale ar fi fost mai potrivite ca un ecou.

[25.02.10 08:40:25]

da krondia, am fost si acum in brasov... merg anual; daca valea prahovei e dragostea mea ajung des in zona, anual mergem si la vila bram sau pe moieciu... dar pozele sunt din 2007 si am zis sa postez impresia care insoteste pozele; am fost acum cu ellada la turnul mestesugarilor , am vizitat si muzeul de istorie... ; cum sa fi ratat sansa de a vizita din nou brasovul!!!

[25.02.10 12:02:25]

Impresiile par scrise in graba, frazele nu au legatura intre ele si pentru mine, cel putin, unele nu au sens, de pilda cele din ultimul paragraf. Chiar nu am inteles la ce arc de triumf te referi.

Este bine sa ne exprimam parerile proprii dupa ce vizitam un loc, dar un oras ca Brasovul merita mai mult, cred eu. Citeste si celelalte impresii din aceasta rubrica si ai sa intelegi ce vreau sa spun.

[25.02.10 12:30:54]

Am mai scris despre brasov la impresia legata de poiana brasov vara... acolo e si poza de care ziceam; daca nu ma insel esti din brasov... krondia draga, nu mai stiu exact. Am zis ca pozele pot tine loc de superlative... ; apoi, la cate drumuri fac eu la brasov (cred ca am fost de cel putin 7-8 ori) nici nu mai stiu exact ce am vazut de la o vizita la alta, adica sa pot separa impresiile, intelegi, multe obiective le revad si uite asa... in concluzie, am postat de la vizita unde am facut pozele pentru ca asa consider ca e corect; acum de pilda, in februarie nu am facut niciuna- decat ellada. te pup si astept sa ne revedem la urmatoarea intalnire si nu te supara pe mine ca nu am scris mai in detaliu - iubesc orasul acesta enorm! Mai in amanunt am scris la Complexul Turistic Cetate Brasov.

[25.02.10 12:41:48]

Da, mirelutza, sunt din brasov "kron" din nickul meu vine de la kronstadt... Nu m-am suparat, mai degraba m-am intristat. Sunt convinsa ca iti place Brasovul si ca ai fost aici de multe ori, ai incercat sa arati asta, dar pe mine nu m-ai convins... Cetatea Brasovului ai tratat-o si mai rapid, sunt si inexactitati, despre Poiana tot asa pe repede parca ai scris. Pozele sunt frumoase, dar impresiile sunt prea generale, de asta spuneam ca era mai nimerit sa postezi doar un ecou. Scuza-mi exigenta dar eu apreciez foarte mult lucrurile facute ca la carte

[25.02.10 12:52:30]

mirelutza - din prea multul tau entuziasm (cel cu care scrii) se pot naste cateodata si lucruri mai putin multumitoare.

Poate ca era mai bine sa scrii mai condensat, sa grupezi mai multele tale seturi de impresii dedicate Brasovului in unul singur... Aveai posibilitatea, oportunitatea sa "punctezi" *si* mai bine la capitolul "impresie artistica" si la utilitate (poate chiar sa atingi superbonusul care te propulsa mai sus decat X reviews-uri separate).

Nu e o critica, e o observatie pe care o doresc constructiva si care sper sa-ti fie utila PE VIITOR.

[25.02.10 18:26:11]

ok, voi incerca pe viitor asa sa fac... , ca la -doua pesteri gorjene

krondy draga, gushpi m-a certat odata ca scriu prea mult... ufff nu stiu cum sa o mai dau! cat despre inexactitati , .....am fost odata pedepsita ca m-am inspirat de pe net si ...... deh , memoria te mai lasa cand imbatranesti ; apoi , prin cate zone am fost , mi-ar trebui o memorie de elefant ; ma bucur ca macar pozele ti-au placut ; te pup si astept sa ne revedem... !!!

rog retragerea punctelor la acest ecou.

[25.02.10 21:34:38]

mirelutza, eu sper totusi ca ai inteles ce am vrut sa spun. In caz contrar, putem continua discutia pe forum la sectiunea Regulament. Rog sa nu se puncteze ecoul.

krondia*, mirelutza
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Brașov: