ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.02.2010
DE TLA
ÎNSCRIS: 24.02.10
JUL-2007

Albufeira - de vis! Algarve - magnific!

In 2007 am fost in concediu in Albufeira impreuna cu inca un cuplu de amici. A fost una dintre cele mai frumoase vacante!

In fiecare zi am vizitat alta statiune, alte plaje, absolut fabuloasa zona Algarve, cu plajele cu nisip auriu, stancile se rasar din ocean, marginile abrupte ale stancilor, apa verde/turcoaz si oamenii primitori si relaxati ce-ti zambeau la tot pasul! :) Ar fi enorm de multe de spus despre fiecare loc, pentru ca peste tot este 'o poveste', ceva ce ne-a impresionat, dar sunt prea multe locuri... Pot sa va spun ca am vazut asa, pe zile:

1. Albuferia; 2. Portimao, Praia da Rocha; 3. Capo St. Vicente, Sagres, Praia Beliche, Luz; 4. Vilamoura, seara Club Kadoc; 5. -Praia de Oura, Unitatea de pompieri din Albufeira, Marina Albufeira, Praia Sao Rafael; 6. -Faro, Ria Formosa, Ilha de Faro; 7. -Armacao de Pera, Praia do Carvoeiro, Praia Marina, Praia Paraiso, Praia Albandeira; 8. -Lagos, croaziera pesteri; 9. -Aquashow; 10. -Albufeira; 11 Lisabona, Ocenariu si

Cazarea am avut-o in Albufeira, la Vila Recife. Ca pozitie, era excelent amplasata, pe un deal, de unde se vedea foarte frumos centrul vechi, dar aproape de centru statiunii, cel plin de viata si mereu animat, si la cateva minute de mers de plaja principala. Foarte curat, cu o minipiscina, vedere de-asupra centrului statiunii, foarte dragut... singurul inconvenient a fost ca nu era izolata fonic deloc, cel putin camerele, si se auzeau toate rasetele si tipetele de pe hol, in miez de noapte, sau spre dimineata... aveau si un mini restaurant, nu l-am incercat, am preferat sa nu luam masa la hotel, si sa incercam bucataria locale prin diferite locuri, plus ca ne-am dorit sa vizitam cat mai mult fara a fi legati de masa...

Albufeira este una dintre cele mai animate statiuni din sud, la fel Vilamoura. Gasesti magazine, baruri, restaurante, cu o mancare dementiala, dulciurile si deserturile lor sunt delicioase! M-a impresionat bucataria portugheza, nu cred ca a fost ceva sa-mi displaca!

De neratat este o zi la Aquashow, unde in special copii vor fi incantati, au multi papagali, bufnita alba, vultur, si o gramada de alte pasari, cu care se fac demostratii de dresura, chiar in mijlocul parcului ff misto. Mi-a placut mult si mountain russe-ul pe apa.

Per total, o vacanta de neuitat, cu siguranta vom reveni in Algarve, minunat!!

Trimis de TLA in 24.02.10 14:00:29
  • A fost prima sa vizită/vacanță în PORTUGALIA

VIZUALIZĂRI: 11002 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (TLA); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P35 Praia de Pescadores-Albufeira

[25.02.10 22:48:47]

Multe detalii utile, pozele sunt superbe, meriti un vot!

[25.02.10 23:02:42]

tla am atasat aceasta melodie , daca nu-ti place putem schimba !

[26.02.10 09:33:15]

Multumesc, Bianca ..desi a trecut timpul, am multe amintiri inca foarte vii in minte, din Portugalia, as mai completa cate ceva, dar vad ca site-ul nu ofera o functie de editare...

Frumoasa melodia, se potriveste

[26.02.10 09:42:25]

Cu placere!

Daca vrei sa completezi ceva la acest rw poti sa o faci la ecou, sau daca nu, (mai ales daca e vorba despre altceva), poti scrie un nou review.

Pentru mine Portugalia este o zona de neatins, dar imi place sa calatoresc aici prin impresiile citite!

[26.02.10 10:03:06]

Aha, multam Bianca!

Vroiam sa adaug ca am rezervat pe internet o masina, pentru toata perioada sejurului, care ne-a asteptat in aeroport in parcare, si din Lisabona pana in Albufeira mai e de mers aproape 3 ore, vreo 260 km... cu masina la dispozitie, am putut sa vedem atatea locuri, si tot ar mai fi multe obiective neatinse... imi doresc tare mult sa mai merg o data...

[26.02.10 10:15:06]

Pozele 16-23 cu peisajele marine sunt bestiale, iar culoarea marii ma fascineaza. Imi plac foarte mult.

[10.03.10 21:48:23]

As vrea sa merg cu familia in Portugalia vara asta si am gasit avion cu aterizare pe Faro. Poti sa-mi dai niste sfaturi cum ajung de acolo si niste cazari bune? Ce statiune imi recomanzi pentru o familie fara masina si unde apa nu e chiar asa rece? Am vrea sa mergem la sfirsitul lui iulie. Foarte faina descrierea ta!

[10.03.10 22:46:07]

Mircea, din pacate prea multe nu-ti pot spune despre ce vrei tu sa stii... cum ajungi in Albufeira din Faro, nu stiu sa-ti spun, noi am venit din Lisabona cu masina, dar cred ca exista transport in comun, nu e foarte mare distanta pana in Albufeira, dar depinde ce statiune alegi...

Ca si cazare, nu am studiat alte locuri acolo, nu am intrat in alte hoteluri, plecam dimineata si ne intorceam seara... doar aici, la Recife am stat si descrierea ai citit-o...

Apa este la fel in toate statiunile din sud, si e la noroc, noi am fost in iulie, apa era acceptabila, se putea face baie, dar anul trecut, in aceeasi perioada, prietenii nostri nu au reusit sa intre deloc in ocean... ca perioada e ok sfarsitul lui iulie.

Iar ca statiune, iti recomand totusi Albufeira, daca nu vreti sa va plimbati, e maricica, are de toate, magazine, plaja frumoasa, mare, restaurante, iar centrul este superb seara

[11.03.10 10:11:56]

Oricum multumesc pentru ajutor,incerc sa fac cercetari pe net.

p.s. Pozele sunt super!

[11.03.10 11:13:24]

pentru putin, daca te mai pot ajuta cu ceva informatii pe viitor, nu ezita sa ma intrebi..

Bianca G
[23.07.10 23:56:59]

Buna, din Faro pana in Albufeira sunt cam 35-40 km. Poti gasi un taxi ff usor. Zona de Albufeira, Portimão (care e o alta statiune cam ca si Constanta la noi, dar o statiune ff frumoasa si cu o plaja buna-buna) sunt axate mai mult pe turism extern (englezi, francezi, nemti, spanioli...).

Apa e cam in jur de 20ºC, dar daca vrei apa mai calda si o plaja extraordinara pt cine are copii, iti recomand plaja din Monte Gordo. E in directia opusa Albufeirei cam la 50 km, adica mai spre granita cu Spania.

Apa e cu cateva grade mai calda ca si in plajele din zona Albufeira, Portimão, Lagos... si fara stanci ca si pe plajele amintite anterior. Daca vrei de curiozitate uita-te in Google la foto cu plajele portugheze si iti poti face o idee. Dar concluzia e ca toate sunt spectaculare in felul lor propriu cu localnici si personal de restaurant, hotel, magazine fff amabili, nu cu niste mutre acre ca si la noi.

Sper sa iti foloseasca informatiile si daca inca nu ai plecat in vacanta iti doresc vacanta placuta pe taramuri portugheze.

aditzuuu1556
[27.05.13 16:30:41]

Salutare!

Vrem si noi sa plecam anul asta in iulie-august in Albufeira, au aparut oferte la ape gentiile de turism, as vrea sa te intreb de hotel, aveau toate camerele balcoane ca din poze nu pare? Cum erau camerele, baile? Mersi!

[27.05.13 23:42:37]

@aditzuuu1556:

Hotelul Recife nu echiar cel mai nou, camera inalte, un pic cam, ponosit dar un lucru bun frigider si A/C in camera si destul de aproapr de plaja (cam 5 min.). Depinde citi bani vrei sa cheltui, mincarea e ieftina, foarte buna, in general preturile sunt f. bune in Portugalia. La camera care am avut-o noi la hotel nu am avut balcon dar nu am avut nevoie pt. ca seara e trepidanta in Albufeira, plus ca sunt cu doua ore in urma noastra, ceea ce ai sa vezi conteaza. Daca vrei ceva informatii suplim. scrie.

Parerea mea e sa mergi pe cont propriu nu prin agentii.

aditzuuu1556
[31.05.13 15:51:52]

@mirceap:

Multumesc pt raspuns!

O sa ma mai gandesc daca aleg acest hotel, imi place f. mult locatia Albufeira, o sa mai rasfoiesc netu dupa alte hoteluri!

Mereu pe unde am plecat am ales cate-o agentie de turism, stim ca e mai scump un pic, dar ne simtim mai bine stiind ca cineva ne are "in evidenta" pe acolo si nu ai nici-o grija cu transferu aeroport-hotel!

aditzuuu1556, Bianca G, biancuta, mirceap, TLA