ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2016
ÎNSCRIS: 21.03.12
JUL-2016
2 AD. + 2 COPII -- v: 4 și 13

Delphin Deluxe 2016

În 2011 petrecusem un sejur la Holiday Park din Alanya, imediat după căsătorie și am fost foarte impresionați de serviciile all inclusive turcești. Ne-am dorit nespus de atunci să revenim dar apariția copilului ne-a facut să amânăm, alegând litoralul românesc (Mamaia). Studiind mai în amănunt hotelurile din Antalya am aflat mai apoi ca acel minunat " Holiday Park " era mai mult așa, mediu, pentru cei ca mine de printre dealurile Transilvaniei.

Înarmat cu o suită de informații culese mai ales de pe site-ul AFA am purces in toamna anului trecut la identificarea celui mai potrivit hotel pentru noi (mama, tata si copilul de 4 ani). Ne-am orientat în principal dupa preț și recomandarile celor care au mai fost (hotel "verde", întins, cu piscine frumoase, cu personal serviabil și prompt, mâncare și băutură decente mai ales pentru copil, chestii de bun simț) și sa fie mai bun decât Holiday Park.

După mai multe parlamentări cu agenția de turism, studieri de oferte, am ales Rixos Sungate din Kemer, la 1750 euro, 2+1 7 nopți. Super afacere. Când să plătim am aflat că sora mea așteaptă un copil așa că am hotărât să luăm cu noi și un nepot de 13 ani. Cum Rixosul sărea binișor de 2500 euro a trebuit să ne reorientăm. Ne-am fi dorit Royal Alhambra sau Dragon, Gural Premier sau " măcar" Papillon Belvil dar toate erau peste bugetul nostru (2200 euro). Am împăcat și capra și varza, am zis că oricum strugurii sunt acrii și n-avem nevoie de " Jack-ul" lor la UALL si am ales Pegasos World din Side la 1900 și ceva.

După vreo 2 săptămâni, între timp deja învațasem si "Captain Popcorn" a picat traznetul: nu s-a comfirmat rezervarea la Pegasos și ar trebui să ne grabim dacă vrem să prindem super, mega, giga, ultimate turbo early booking. După 31 Ianuarie stop joc și plătesti ca fraierul o caruță de bani, lucru evident că nu a fost așa.

M-am pus iarași pe întrebat și studiat când de la agenție mi-a spus că Delphin Deluxe din Alanya are o "reducere la reducere" la 2140 euro, 2+2. Mă uit cine a mai fost pe acolo, văd Nicole 33 și gata, nici nu mi-a mai trebuit nimic. Adjudecat.

Cu ochii pe știri am așteptat 2 Iulie cu nerăbdare. Între timp am reușit să-i conving și pe părinții mei să ne însoțească - 1650 euro.

Zborul cu " sicriul zburător " de la Blue air fără reproș, mâncare bună, transfer prompt de la aeroport (cca 1,5 ore) la 1 și ceva decolam din Cluj și la 8 dezosam un păstrăv și urmăream seara de gală pe terasa restaurantului principal.

Din punctul meu de vedere un sejur la Delphin Deluxe și cred că la orice Delphin e o experiență în sine.

Hotelul are foarte multe aspecte pozitive si puține negative. Este structurat pe 5 niveluri, 4 principale și unul sub formă de mansardă, are un lobby încăpător, sala principală de mese la același nivel, la parter spa-ul, guest relations și lângă locul unde se schimbă prosoapele și cam tot ce ține de animație, distracție și relaxare.

Camera am avut-o la etajul 2, ultima de-a lungul holului, aproape de cea a părinților, cu vedere frontală la mare. Standard- un pat mare, matrimonial, unul mai miclângă perete și o canapea pe care am folosit-o pe post de șifonier. Pe jos parchet laminat, peretele opus plin de oglinzi, minibarul destul de generos (2 pepsi la 250,2 mirinda 250,2 efes 250,1 doză xe pepsi light la 330 ml, 2 sticle de apă minerală la 250, un pachet de stixuri și o milka. Baia ok, cu cabină de duș și toate cele de trebuință. În general a fost liniște, turiștii civilizați, majoritari germani și turci.

Hotelul are o arhitectură foarte frumoasă, atât interioară cât și exterioara și deși e destul de demult construit nu pare deloc învechit. Are foarte multă vegetație bine îngrijită. Impresia mea este că se adresează in principal familiilor cu copii deoarece este gândit sa-ți fie totul la îndemână. Cum ieși din hotel dai de piscină, faci stânga-pool bar (10-18), faci dreapta ușor- snack bar (12.30 - 15.30), la 20 m piscina copiilor, lânga ea una mai mărișoară cu jacuzzi de unde-i vedeai pe cei mici, 30 metri mai încolo zona de topogane, sari un mic gărduleț loc de joacă imens și lângă el alta piscină pentru copii, cu bar propriu și înconjurată de baldachine, complet ruptă de restul resortului, foarte liniștită, puțin mai încolo piscina de relaxare inconjurată de palmieri imenși, intr-o liniște mormântală. Ce încerc să spun e că resortul are mai multe fețe, fiecare turist putând alege ce i se potrivește.

Mâncarea a fost foarte bună. La micul dejun clasicul bufet suedez cu de toate- mezeluri de 3-4 feluri, ouă sub toate formele (afară se pregătea omleta individual din vreo 6 tipuri de ingrediente în diverse combinații, vafe, fagure, cereale de 7-8 feluri, brânzeturi de 7-8 feluri, nenumărate fructe și legume, multe feluri de pâine- preferata mea un soi de lipie coaptă cu brânză sau cu carne tocată. La amiaza mancare mai mult în stil fast food- multe feluri de paste preparate individual din ingrediente alese, pește prăjit, frigărui, pui la rotisor pizza, burgeri, tocanițe de pui, miel, vițel, am mâncat și gulaș unguresc, garnituri de tot soiul (cartofii copți cu brânză- preferații mei) - orez, legume, ciuperci la cuptor, si se mai schimbau de la o zi la alta. Cel mai mare succes aveau bineînțeles cartofii pai. Seara de obicei se repetau felurile principale de la amiază plus încă 3 -4 feluri priincipale diferite. Am mâncat și sushi intr-o seară. Păstrăv prăjit a fost în fiecare seară, principalele preparate din carne au fost de pui, curcan, vițel și miel. La restaurantele a la carte nu am fost.

Băutura a fost acceptabilă, dimineața fresh de portocale la discreție, sucurile pentru copii de la cutie (scria pe ele 100% naturale) bune la gust, berea efes foarte bună dar slab alcoolizată. În fiecare zi preparau la pool-bar o limonadă din mentă proaspătă cu lămâie, zahăr și gheață - 6 zile doar asta am băut- demențială. Pepsi, mirinda, sprite de la dozator-cam indoite. Într-o seară am comandat în lobby cocktail-uri - margarita, cuba libre, mojito, mojito kids foarte bune. Cafeaua expresso și la filtru, după preferințe.

Între 11 și 17 era liber la înghețată, foarte bună și variată de altfel.

Foarte mult m-a impresionat atenția pentru cele mai mici detalii. Nimic nu era la voia întâmplării și orice aveai nevoie puteai să ceri și se rezolva imediat. Ne-am înțeles în engleza. Într-o seară imi încuiasem actele și banii în seif și nu mai știam codul și in 20 minute luam microbusul spre Side. Sun la recepție și in 5 minute cineva era la ușă. S-a blocat ușa de la baie în 5 minute rezolvat, s-a blocat scurgerea la chiuveta de la baie la fel. Într-o zi cineva a spart un pahar de sticlă la piscină-în 2 minute au apărut de nicăieri 3 tipi, unul cu mătura și mopul, doi în patru labe cautau minicioburi. La masă dacă ridicam privirea imediat apărea cineva să mă întrebe dacă mai doresc ceva de băut. La un moment dat imi era și teamă să ridic privirea.

Având copil mic serile le petreceam la luna park (trenuleț, roată și mașinuțe) până la 9 apoi ne mutam la amfiteatru pentru minidisco și programul de seară.

Animația ziua era prezentă mai ales în jurul piscinei principale (aqua gym, dartz, concursuri cu premii în piscină. La clubul copiilor am fost doar de vreo 2 ori unde cel mic a pictat și a colorat, s-a jucat baschet și popice cu ceilalți copii. Spectacolele de seară au fost bunicele, preponderent dansuri-africane, turcești dar și acrobați și King of the Delphin (o satiră la concursul de mister). La câteva minute trecea cineva printre rândurile de la amfiteatru cu sucuri, bere, popcorn.

Ca și părți negative aș enumera plaja cu pietricele și intrare abruptă în mare, amplasarea hotelului destul de departe de aeroport (la întoarcere ne-a preluat microbusul la 5.30 dimineața) și distanța destul de mare între principalele orașe din zonă - Side și Alanya (compensată parțial de microbusul gratuit pus la dispoziție de hotel la anumite ore pentru cele 2 destinații (grup de minim 10 persoane). Noi am fost în Side într-o seară și a fost destul de ok dar cam aglomerat și cam departe de locul unde ne-a lăsat microbusul (cca 1,5-2 km).

Nouă ne-a plăcut foarte mult acest hotel, accesibil și ca preț și foarte frumos, cu servicii și grija față de turist la superlativ au fixat un standard destul de înalt pentru noi experiențe în ceea ce ne privește.

Felicitări Delphin Deluxe și pe oriunde ne vor purta pașii în vacanțele viitoare vom purta mereu în suflet acest colț de rai!

Trimis de calincheita in 25.07.16 17:19:50
Validat / Publicat: 25.07.16 17:53:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Holiday Park, Alanya

VIZUALIZĂRI: 4536 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (calincheita); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster26 [25.07.16 17:53:43] »

@calincheita - Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... =1&ridAnt=70868

cloverina [25.07.16 18:02:46] »

Am onoarea primului vot! Felicitări pentru vacanța reușită! Îmi permit să vă recomand să luați în considerare pentru o vacanță viitoare (dacă lucrurile se liniștesc sau dacă vă doriți să plecați chiar și în situația politică actuală) resortul Rixos Premium Tekirova. Noi am fost și la Sungate și la Tekirova, însă cu gândul la un viitor membru al familiei, am alege fara să ezităm pe cel de-al doilea.

Sungate-ul, deși permite accesul copiilor, fiind destinat și familiilor, mi s-a părut genul de hotel pentru distracție. Club pentru adulți extrem de bun, fete dezbrăcate la piscină (animatoare), aglomerație mare mare!

Tekirova... deja e altă poveste. Un loc unde m-aș duce cu copilașul fără probleme, să îl dau în tobogane, să îl las la Rixy club, să îl pot băga în apa mării fără prea mari griji (la Sungate ne-am tăiat pe picior, dar nu la nivelul tălpilor căci aveam papuci, ci la pulpă, din cauza unui bolovan imens).

Plus că Tekirova are înghețată non stop, la discreție (asta pentru că ați scris despre înghețata de la Delphin) Și un preț mai... omenesc

calincheita [25.07.16 18:44:07] »

@webmaster26: Încercăm...

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [25.07.16 19:13:06] »

@calincheita -

Mă bucur că ai avut un sejur plăcut la Deluxe. Eram sigură că îți va plăcea. Ai făcut o alegere bună.

calincheita [25.07.16 23:26:50] »

@cloverina: Multumesc mult Cloverina

calincheita [25.07.16 23:30:53] »

@nicole33: Multumesc, întradevăr a fost minunat

webmasterX [26.07.16 17:54:43] »

@calincheita - Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

mishu [05.10.16 16:38:32] »

@calincheita: Incerc sa revad vara si am dat peste acest articol. Foarte placut totul si povestit incat sa-ti faca pofta sa te duci acolo.

Iar pozele minunate, incepand chiar cu prima poza in care juniorul ajuta la despachetat .

O alta poza draguta P70 unde observ ca suntem pe locul 3 in ceea ce priveste gradul de ocupare. Nu este rau deloc.

Una peste alta, felicitari pentru un concediu reusit, iar articolul votat cu placere.

calincheita [05.10.16 17:17:53] »

@mishu: Multumesc pentru aprecieri. A fost minunat întradevăr!

calincheita, cloverina, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂDelphin DeLuxe Resort [Okurcalar]: