ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.07.2016
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 24.07.16
JUL-2016

Concediu reuşit la Mera

Avand in vedere cele întâmplate la Mera si faptul ca nu am apucat sa scriu încă un review, voi face acum acest lucru. Acestea sunt experientele MELE:

Perioada concediului: 10-16 iulie.

Cazarea:

Am facut rezervarea in martie pentru 3 adulți si 1 copil - 2 camere duble. Am asteptat destul de mult pana s-a facut check-in-ul - ora 15.30. Ne-au spus la receptie ca nu au doua camere apropiate si de aceea au oferit cazare la vila. Apartament cu 2 camere decomandate, fiecare cu baie proprie si balcon. Camerele din vile arată ca si camerele de hotel. Minibarul se reumple zilnic cu o sticlă de apa plata si una de apa minerală. Prosoapele se schimba cand ai nevoie inclusiv cele de plaja portocalii (daca le pierzi pe plaja esti penalizat cu 100 lei). Hainele de pat se schimba o data pe saptamana. La vile este foarte placut ca e liniste seara si te poti odihni. Salteaua aloe vera e ok dar pentru gustul meu e prea moale. Cazare impecabilă zic eu.

PLAJA

Pe plaja de la mare se gaseste dimineata cu greu loc. Mergeam foarte devreme sa prindem loc. Pe la pranz se mai goleste. Dupa amiaza e mai greu cu locurile de la piscină. Full! La mare erau meduze multe si inofensive in prima zi si după doua zile de valuri mari erau multe alge. Apa era insa calda-intrare foarte lină în apă. Umbrelele tineau suficienta umbra in asa fel încât fetita se putea juca in nisip fara probleme. Piscina de copii e haioasa pentru cei mici iar piscina de la vile e mai mica dar neaglomerata. Vilele țin umbra după prânz.

PROGRAM PENTRU COPII

In afara de piscina pentru copii mai exista un loc interior de joacă. In pozele de pe pagina de internet incaperea arată impecabil dar de fapt cum tot intra copiii, totul este putin haotic. Jucării stricate si împrăștiate peste tot. Copiii nu beneficiaza de supraveghere. Părinții pot sta cu copiii... sau ii lasa singuri pe propria răspundere sau daca sunt mai mari. Eu am stat cu fetita mea de aproape 5 ani - atentie câteodată se mai adună câte un grupulet de băieți mai maricei si fac ravagii cu jucăriile / pericol de accidentare. Oricum este o modalitate buna de a nu sta tot timpul in soare.

In exterior mai este un loc de joacă cu trambulină mare cu tobogane si leagăne/sub copaci deci este umbra.

Seara la ora 8 este putin entertainment pentru copii cu dansuri in care cei doi animatori (un tip si o tipa/gagica putin cu nasul pe sus - mi-a trântit de doua ori niste replici acre) fac show îmbrăcați in Micky si Minnie, Olaf si Elsa etc. Este bine daca ai masa in fata sa nu te tot plimbi după copil/ uneori părinții stau insa in jurul ringului de dans si cei de la mese nu mai vad nimic. Nu am prea stat la restul programelor, dar ce am vazut a fost ok.

MÂNCARE

Stiu ca acesta este momentan subiectul cel mai important momentan. La noi mâncarea a fost ok. Nimic spectaculos. Ai de unde alege. Dimineata branzeturi mezeluri legume cremvrursti ouă salata de vinete zacusca gemuri cereale (nu muesli) si la prânz si seara mâncare gatita nu foarte diversificată de la o zi la alta. La fiecare masa prăjituri si fructe. Din când in când peste si fructe de mare. (Somonul cam uscat). Mi-as fi dorit sa fie un bufet special pentru copii decorat pt copii si cu mâncăruri speciale pentru ei. La cerere se prepară mâncare pentru bebelusi/ sunt si scaune inalte.

Ce m-a deranjat enorm la acest capitol a fost aglomerația. In prima zi am fost la masa după 1 ora după ce s-a inceput servirea cinei. De abia am gasit o masa liberă si înăuntru la bufet a fost aglomerație maxima / e destul de stresant daca esti si cu un copil după tine. In orice caz trebuie mărită capacitatea restaurantului!

Unele feluri de mâncare se terminau ft repede si trebuia sa astepti sa se realimenteze. Si după prăjituri cam trebuia sa astepti. (Uneori e totul gol) Carnea pe gratar se pregătea indoor si stăteai multișor la coadă. Gustarea de la ora 16 am prins-o intr o singura zi (pizza si inghetata) după pizza asteptai extrem de mult si am renuntat in urmatoarele zile.

Am băut suc de portocale/visine/piersici sau vin. Dozatoarele de bere nu faceau fata tot timpul. De câteva ori la pranz/cină nu ne-am putut servi ca era gol butoiul. De obicei mergeam la începutul programului de masa si nu prindeam aglomerație excesivă si ne puteam alege cat de cat masa la care stam.

Per ansamblu rămân cu amintiri plăcute de la Mera. Un loc frumos si confortabil pt concediu. Este loc pt mai bine. Dupa cele auzite si citite in ultimul timp... sper ca vor urma si pe viitor review-uri astfel încât turistii sa isi faca o imagine cat mai clara. Vedem daca mergem si in 2017.

Trimis de kia85 in 24.07.16 23:24:37
Validat / Publicat: 25.07.16 09:23:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VENUS.

VIZUALIZĂRI: 1255 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kia85); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 O cina la Mera - salate/branza/paste cu carne tocata

[25.07.16 00:56:09]

@kia85: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

bogumil
    [25.07.16 13:30:47]

Webmaster, având în vedere faptul că de anul acesta întreg complexul este operațional, cel puțin în titlul review-urilor, de acum, ar trebui menționat la care din cele trei unități de cazare se referă (Mera Sky, Mera Blue sau Vilele Luxury), pentru că acestea, din perspectiva cazării sunt diferite, chiar dacă își împart celelalte facilități (restaurant&piscina&plaja).

Așa ar fi mai ușor de știut ce și cum...

Cu o precizare, pe care am aflat-o de la una din agenții, când mă informăm în perspectiva unei rezervări. Când rezervi, nu cunoști exact la care din cele 2 hoteluri vei fi cazat (Sky sau Blue), repartizarea se face la check-in...

bogumil
    Alte impresii din această RUBRICĂMera Resort: