ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.07.2016
ÎNSCRIS: 03.03.11
JUL-2016
2 AD. + 2 COPII -- v: 7 &14

încărcat de pe telefon!

Aquassis! Asa cum l-am vazut noi

Sejur 12 -19 iulie. Daca nu il scriu acum... nu il mai scriu niciodata, asa de repede trece timpul... si toate raman in urma!

Am inceput, dupa o noapte petrecuta la Canakkale, drumul spre Aquassis cu inima stransa... dar oarecum optimisti stiind ca nu poate fi chiar asa de rau cum spun unii. Acesti unii sunt peste tot, fac periplu pe la hoteluri sa caute si sa gaseasca nod in papura.

Drumul pe soselele turcilor este o placere. Liber, lat, liberi... am avut o medie de 90 de km / h pana la hotel. Totusi ca sa ajungem la hotel gps -ul nostru care pana in Didim si -a facut treaba milimetric... de aici nu ne -a mai dus nicaieri. Am accesat datele mobile si in 5 minute am primit mesaj ca am atins cota de 50 euro -maxima stipulata de mn pt acest tip de sevicii. Hotelul... nicaieri!!

Am inceput sa intreb localnicii -adica sa caut acul in carul cu fan dupa raspunsurile evazive le care le primeam. Totusi, am oprit o masina, era un veche, iesita din tiparul parcului auto turcesc... cu 3 barbati tinerei! Parea niste muncitori. Si au inteles imediat ce cautam desi ei vorbeau DOAR turca, ne-au indicat exact cum sa ajungem cu toate ca eram la vreo cativa km de Didim iesiti inspre Bodrum. Dumnezeu sa le dea sanatate...

Bun, timp pierdut aprox 2 ore, la mijlocul zilei, 50 de euro date mobile, fetele in spate si -au ros unghiile -bine ca erau date cu lac de unghii :))), si iata -ne pe un drum fara nume prin camp, dar lat si nou asftaltat. La intrarea pe acest drum trona un elegant indicator catre Aquassis.

Am ajuns la hotel : daca in Canakkale am dat la bellboy 10 lire si la receptie vreo 2 euro, aici am intrat hotarata sa dau doar pasapoartele si voucherele. (Citisem toate impresiile desore hotel -eram mobilizata :))). Si le -am inmanatat unui tanar, i -am spus ca vreau etaj intermediar cat mai sus " daca este posibil, te rog ". Astazi nu, este full totul, camera 1152 -etaj 1, maine puteti schimba daca doriti. Ok, e deluxe sea view, Main building? Da! Ok! Asteptati sa vina sa va conduca... dar cum in jur nu se vedea bellboyul, am luat bagajelul si am urcat in liftul de langa receptie. Se vorbea romaneste peste tot, asa ca am fost indrumati inca din lift catre camera.

Ceck -in 5 minute.

Camera spatioasa, totul nou, de calitate, fara urme de la o lucrare prost executata... sau de la alti turisti, lenjerie alba fina, bumbac satinat. Minibarul plin, baia cu tot ce trebuie, produse de ingiena -cosmetice, prosoape curate.

In 2 timpi si 3 miscari eram gata echipati de plaja, eventual sa mancam cv! Am vazut terasa de pe plaja, am luat cate o shaorma si 2 felii de pizza. Nu stiam ca este a- la- carte (este prima data cand vad acest tip de servire care se dovedeste ca nu este nici prea comoda si practica pt turisti) asa ca am cerut direct de la bucatari. Nu s -a suparat nimeni.

Am intrat in apa marii, destul de accesibila si pt copii. Plaja suficient de mare. Reveneam zilnic fara sa ne luam sezlonguri, nu ca nu am fi avut de unde... pt ca la orice ora veneam erau locuri libere -ci pt ca ne instalam la piscine iar la mare veneam doar pt o balaceala si in cazul celorlalti membri ai familiei : sotul si fetele -sariturile de pe ponton.

A doua zi am observat ca nu se completeaza in baie produsele consumate... din a3a zi am inceput sa ne apovizionam din caruciorul de pe hol. Si pana la sfarsitul sejurului tanti nu a mai adus nimic. Lenjeria prin ziua a 5a a schimbat -o la solicitarea mea. Si a schimbat -o doar la patul (transformat de noi) dublu.

Mancarea. in restaurant gaseai mereu ce sa mananci dar se producea o rumoare ca intr -un stup de albine... sau roi de muste?! Nu mi -a placut atmosfera aceasta, in rest mesele curate, schimbate dupa fiecare fetele de masa, (hmmmm, cand ma gandesc cum e la noi...), serviti prompt de tinerii kirghistaneze sau turci (fiecare avea un areal de cateva mese de care se ocupa), fara sa vrei vedeai mese care tocmai se debarasau si care erau asa de pline ca ar mai fi saturat 2 randuri de clienti.

Lume, in general, cu mentalitatea - am platit, hai sa fac paguba :)))

Inca cv ce nu mi -a placut - se forma un sir si defilai prin fata tuturor tavilor cu mancare desi majoritarea nu te interesau. Deci ca sa iti iei cv trebuia sa " intri in hora "! Nu am intrat decat unde mi -a trebuit, asa ca nu am stat la randuri. Si daca un turc mi -a spus cum se procedeaza i -am spus ca nu imi place " sistemul ".

In tot sejurul nu au lipsit mancarurile cu legume si carne, cateva gratare, garnituri, salate, supe etc. Nu le poti incerca pe toate intr -un sejur asadar am ramas setati pe cate care ne placeau! Branzeturile sunt un deliciu. Mai bune decat in Ro.

Peste tot urme de maini de copii - pe geamuri, balustrade, in lifturi. Daca aveau 1 persoana sa faca treaba asta zilnic ar fi fost f bine. Dezavantajul cand iei un hotel in care 2 copii sub 14 ani nu platesc. Eu am platit pt copilul de 14 ani.

Patiseria - prajituri, ceai, cafele si inghetata de la 12 -19. FARA SA STAI LA RAND. maxim 2 persoane in fata. Mereu super delicioasa inghetata 2-4 sortimente -o, fata servea permanent!! Atmosfera placuta -in interior AC, afara terasa acoperita.

Pool bar - bauturi si mereu peanuts! 3 -4 barmani serveau continuu turisti. La fel o coada comuna (destul de neplacut obiceiul). La care nu m -am asezat din moment ce erau 3 statii diferite de servire. L a deranjat pe un domn turc care a si plecat din rand. Pe barman nu l -a deranjat. Am fost servita cu amabilitate.

La orice ora am iesit la plaja la piscina am gasit locuri libere. De obicei la ora 9 ne instalam aici. Frecvent veneau angajati care strangeau paharele goale.

Piscine fff mari, tobogane faine, animatie acceptabila -unii se prindeau in joc, altii doar cu privitul. Atmosfera degajata.

Sauna, hamam la care mergeam zilnic pe la pranz. Nu la fel de luxoasa ca in alte parti dar numai buna pt ce ne trebuia.

Prosoape de plaja se schimbau la cerere, de mai multe ori pe zi eventual -nu am abuzat. La sauna ceream prosop turcesc mic.

Parcarea fff mare. Cea mai mare din cate am vazut in Turcia.

Rezumat :

1) nu ne -a lipsit nimic!

2) nu mi -a disparut nici un obiect! (si la Delphin si la Luna Blanca am ramas fara cosmetice sau palarie / sapca din zona piscinelor

3) resort f intins, verdeata si florile fff bine ingrijite au prins viata

4) amfiteatru cu 800 de locuri pentru seri relaxante - ne -am simtit f bine de mai multe ori, acolo ne dadeam seama cat de multi suntem in resort!! La incheierea spectacolului turistii relaxati mergeau catre loby sau pool bar unde continua distractia! Au cantat spre deliciul turistilor si fetele mele cate o piesa celebra.

5) vantul a inceput sa bata luni seara, marti dimineata se cam. intetise. Am vazut cum poate fi, din fericire in majoritatea timpului a fost calm.

6) NU NE -A RIDICAT NIMENI DE LA MASA! NU STATEAM MAI TARZIU DE ORA 21,30... DAR MAI MULTE SERI LA RAND AM VAZUT

UN GRUP DE ROMANI - (romanii in general erau in grupuri de 3 -6 familii -adulti si copii) CARE LA ORA 23 ERAU INCA LA MASA /TERASA DE LA RESTAURANT (specific asta pentru ca nu stiu care se plangea pe aici ca era ridicat de la masa).

7) ne -a prins acolo lovitura de stat - nu am fi stiut nimic daca nu aveam ghinionul sa avem un telefon uitat deschis. Asa ca la 12 noaptea toate Romania :))) ne suna sau trimitea mesaje. Am facut noapte alba. Tv national. nu transmitea. Au tevenit ei au fost asediati CNN turk.

A doua zi parca nimeni nu stia nimic... atmosfera era calma in resort, in schimb cand am iesit pe strada spre casa am simtit cv tensiune. Politie si controale - verificau in geanta de umar la intrare in Outlet Soke si in mall Canakkale unde am facut popas. Cand aflau ca suntem turisti ne urau de bn cu scuzele de rigoare.

Nu am ramas sa dormim asa cum programasem in Canakkale pt ca la 8 seara m -a mancat pielea sa intru in mall pe wi -fi si sa vad mesajele rudelor ingrijorate. Am hotarat sa trecem cu ferryboatul. Deja se intuneca, era ora 20 cand am continuat drumul pe la Eceabat spre granita. Rareori vedeai masini, politie. Sinistru. Mare, munte, pustiu. Cand aproape de Edirne am depasit 2 masini de Suceava am respirat usurata. Sucevenii plecasera tit din hotelul nostru dar hotarati sa ajunga in Bulgaria. Ne intalnisem cu ei la check out. asadar bucurie dubla. Ne -am dat claxoanele de rigoare si noi am continuat cu viteza inainte. Ne -am regasit in vama unde noi, de nevoie, am facut cumparaturile. Am hotarat sa traversam si Bulgaria " ce e 300 de km ". Din pacate nu ne -am mai gasit cu romanii nostri. Nu ne -am consultat asupra traseului -noi am mers ca de obicei Elhvo - Yembol - Razgrad -Russe. Ei au fost directionati pe drumul mai scurt spre Calarasi. Am aflat in tara.

A fost o noapte grea pt noi, adultii. Copii au dormit. Bulgaria e fff urata noaptea. Drumuri pustii, serpentine, paduri multe si buruieni de ziceai ca esti in tunel, lighioane... cand vedeai cate o masina nu stiai daca sa te bucuri sau nu.

Multumim Lui Dumnezeu, am ajuns cu bine dupa o statie de dormit de aprox 2 ore intr -un peco.

8) ne -am intors bronzati si cu bateriile incarcate

9) e prima data cand intram in tara si nu da pe drumurile Romaniei amenda. Sunt politistii peste tot la PANDA. Nu e vorba de siguranta circulatiei.

Ps : Daca ne mai facem planuri pt Turcia? Sotul si copii deja cauta hoteluri :))) eu, nu!! Pt ca fara sa stiu ma intorc cu 1 -2 kg in plus!!! Speram sa fie liniste in Turcia, pt ca este o tara prospera care ne da clasa din multe puncte de vedere. Daca va fi ok, ramane destinatia preferata pt vacantele de rekaxare.

In legatura cu hotelul vreau sa fiu obiectiva si din cauza lipsurilor inerente unui hotel nou sa dau hotelului nota 7,50 -8. Familia spune minim 9. Vedem ce iese cand completez. Aquassis?? recomand familiilor cu copii. Super resort la un pret accesibil.

Trimis de sens in 22.07.16 20:35:51
Validat / Publicat: 22.07.16 21:32:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 2490 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sens); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piscine mari si multe. Loc lejer de relaxare pt toata lumea
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 22 voturi)

[22.07.16 21:10:52]

@sens - Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației de a scrie propriul set de impresii din această vacanță.

@sens, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

[22.07.16 21:24:58]

@webmaster26: stiu ca nu esti rau intentionat dar nu prea dau bn recomandarile astea dupa ce am avut permanent emotii cu internetul si cu erorile care apareau pe pagina... si zic eu ca poate fi de folos cuiva ce am scris aici. In afara de asta asa am inceput " lipsa de timp ".

Si cum vedeai tu impartirea pe sectiuni separate? Apropo! Am fost, la venire, si la Troia cateva ore. Dar vad ca nu mai pot edita )

Ps : Notele sunt strict pentru hotel.

[22.07.16 21:32:43]

@sens -

Dar vad ca nu mai pot edita)

Folosește link-ul '' Edit Impresii '' până la validare și un pic după ar trebui sa fie activ.

==

Ps : Notele sunt strict pentru hotel.

Asta era și ideea ''delimitării''!

[23.07.16 07:41:21]

@sens -

Mi-a plăcut articolul, foarte echilibrat. Multe idei s-ar fi regăsit și în articolul pe care l-aș fi scris și eu despre acest hotel, dacă mi-aș fi făcut timp.

[23.07.16 08:18:00]

@nicole33 - haide, nicole! Scrie si tu, stii ca nu am punctat tot... Aquassis merita o prezentare obiectiva si completa. Si o nota mult mai buna decat i -au dat " antalyenii " pe aici.

De ex Luna Blanca un asa zis resort -de fapt este doar un hotel foarte mic si fara iesire la mare -este cotat muuuult peste Aquassis. Si asta pt ca putini romani i -au trecut pragul, in fapt in muuulte aspecte este inferior.

La Aquassis am vb cu multi romani : toti erau multumiti dar sunt turisti care nu scriu impresii.

Ps : Eu am descris experienta noastra in Turcia. Sunt aspecte pe care le -am omis! De altfel daca mai scria devenea roman review -ul meu. Si nu il mai citea nimeni.

adrianbogdan
    [23.07.16 11:09:26]

Buna!

Multumim pentru articol, il apreciez ca fiind obiectiv cu 'rele' si cu bune, frumos prezentat deci se face turism pe coasta egeeana sa inteleg.

O intrebare in ce data a-ti trecut granita turco-bulgara? A durat mult?

Si inca o intrebare, stiti cumva pretul benzinei.

Va multumesc!

Vacante frumoase va doresc!

nrs †
    [23.07.16 11:45:22]

a venit si superbonusul pentru un articol care mie mi s-a parut foarte echilibrat.

@ adrianbogdan uite un link util

[23.07.16 13:54:12]

@adrianbogdan: motorina am luat de la Bg cu 1,92 leva. Aprox 1 euro. La turci era intre 3,35 si 4 lire litru de motorina. Benzina in Turcia era in jur de 4,35 lire.

Lira turceasca a scazut in saptamana dupa lovitura de stat spre 3,5 lire la 1 euro. Cand am intrat am schimbat 1 €= 3 lire.

Ce mi s -a parut important - in Turcia nu prea mai voiau sa primeasca euro. Nici in magazine si nici la peco. La ferryboat au primit euro - f corecti cu bon si rest in lire.

Granita am trecut -o de nevoie in 19 iulie... noi planuisem o noapte la Canakkale pt shopping.

Am ajuns la granita turco -bulgara la ora 23,30. Pe distanta de cative km... peste 6 -7 km era coloana de tiruri. Multe cu numere de Romania. Ne -am simtit ca acasa. Si mai erau si alti turisti romani. Am trecut ff repede, fara controale.

[23.07.16 13:58:25]

@nrs: am scris cum mi-a venit in minte. Stiu ca am uneori un stil beletristic obositor, ca si in cazul de fata... mai ales daca scriu contra cronometru.

Multumesc pt aprecieri!

[09.08.16 10:50:47]

Buna ziua. Am 2 intrebari. Am fost in Didim la Palm Wings si la Buyuk Anadolu. Imi puteti spune daca hotelul este in aproprierea lor sau este chiar mai departe de Palm Wings, care este undeva la iesirea din Didim? Si programul aqua parkului care este? Se aplica si topoganelor pt copii? multumes.

[09.08.16 10:54:06]

@almani -

Am fost in Didim la Palm Wings

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[09.08.16 11:22:32]

@almani:

Aquasis nu este aproape nici de Buyuk și nici de Palm Wings.

Cum intri în Didim ții mult dreapta, te înscrii pe bd. Adnan Menderes, mergi pana aproape de mare sau de port și apoi faci dreapta. Exista indicator pentru drumul care se termina în poarta hotelului.

Cu o hartă GPS foarte recentă s-ar putea sa-l nimerești. Pe harta mea din 2016 nu figura.

[09.08.16 11:42:13]

Multumesc pt info. Am scris despre experientele mele si o voi face in continuare pe afa. o zi buna

[09.08.16 11:59:40]

@almani: ai mare grija. Noi nu l-am gasit deloc usor. Am accesat datele mobile pt 4 minute si m -a costat 50 euro. Plus ca nu mi -a fost de ajutor treaba asta.

Uitate -te pe harta. Salveaza poze si cu harta si cu hotelul -o poza cu hotelul m -a ajutat sa ajungem, ne -au directionat niste oameni. Dupa nume nu il cunosteau.

Pe noi gps ul ne -a dus in zona Buyuk Anadolu (urata zona, nu ne -a placut deloc) si nici receptionera nu a fost draguta sa ne directioneze catre Aquassis. A spus ca nu stie unde se afla. fata de Anadolu e la distanta de vreo 11 km.

[09.08.16 12:13:39]

@sens - ca în cazul majorităţii altor hoteluri, şi acesta are coordatele GPS exacte, aici pe sait -- vezi mai sus, sub review

Coordonate GPS ale acestui obiectiv: 37.34642900 N, 27.23833200 E

[09.08.16 12:57:02]

@webmasterX: am plecat convinsi ca ne duce gps -ul ca de fiecare data. Aveam adresa dp site -ul hotelului introdusa... totusi am ajuns langa Buyuk, intr -un satuc.

[09.08.16 13:01:43]

@sens - foloseşte-le pe cele de pe AFA şi nu vei avea probleme. Sunt certificate de utilizatorii şi consilierii AFA pe acea destinaţie...

[10.08.16 09:28:19]

Inca o intrebare. Prin resort sunt locuri cu apa... frigidere cu sticle cu apa? Sau doar la baruri? Si topoganele au program? Si camerele deluxe au 2sau3 paturi? Stiu sunt mai multe intrebari dar vreau sa fac o rezervare si am inca nelamuriri. Multumesc

[10.08.16 09:36:38]

@almani:

La barul de la plajă găsești frigider cu sticle de apă și Ayran. Este cu autoservire.

Camerele deluxe sunt dotate cu un pat dublu și unul single.

Peste tot tobogane le sunt cu program, vreo două ore dimineața și alte două dupaamiaza.

Nu cred să mai găsești locuri disponibile pentru vara aceasta.

nrs †
    [10.08.16 10:00:02]

vara asta intradevar e greu sa mai gasesti pentru ca s-a cam terminat vara dar in septembrie am gasit locuri

[10.08.16 16:38:23]

Camera deluxe sea view la noi a avut 3 paturi si un fotoliu. Am lipit 2 paturi si a rezultat unul king size.

La tobogane nu sunt cozi pt ca sunt mai multe -8 cred... si 4 ore / zi e suficient timp sa se oboseasca doritorii.

Te serveste cineva rapid cu apa sau ayran peste tot -desi si eu prefer autoservire.

adrianbogdan, almani, nrs, sens
    Alte impresii din această RUBRICĂAquasis Deluxe Resort & Spa: