ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2016

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Foarte nemulțumit

Experiente Aronia Beach, Sunny Beach

Buna ziua,

Da, noi AM FOST ACOLO si nu dorim sa mai revenim la ei.

Hotelul are o parcare f. mica, dar te directioneaza la o parcare din apropierea stadionului la cateva strazi (parcare care e gratuita).

Piscinele : 3 (exterioare) si 1 interioara (sunt destul de curate) si in ultimele zile am observat ca adusesera un personal nou sa se ocupe de curatenia lor. Camerele au fost renovate (adica li s-a dat asa un lavabil peste reparatii nefinisate cine stie ce-de ochii lumii). Mobilierul este probabil tot cel de la Delta

Animatorii isi fac treaba (au o basarabeanca Ana care ii intelege si ii atrage pe copii).

La bar tipii sunt serviabili.

Si cei de la receptie sunt cat de cat serviabili, cu exceptia unui tip (destul de tanar) -numele sau daca nu ma insel este Alexander Stanev -este foarte sictirit, enervat de orice il intrebi si foarte necooperant.

Buun... astea sunt partile cat de cat pozitive, acum sa trecem la cele mai putin pozitive:

Mancarea - in proportie de 90% se tot repeta in fiecare zi si vorbesc de cea de la pranz si seara, pt. ca dimineata se repeta in proportie de 100%.

La pranz si seara in schimb au cateva salate (cam 4 la numar) din care doar vreo 2 au fost comestibile din pct. meu de vedere cel putin - restul fiind ceva de genul : parizer cu maioneza, dovlecei cu maioneza si alte cateva chestii greu de identificat (asa ca m-am bazat doar pe salata de rosii si castraveti si salata de varza). 3 feluri de branza (astea sunt omniprezente) - sa nu va asteptati sa gasiti ceva genul :cas romanesc, sau cine stie specialitate au ceva gen feta. apoi dovlecei fierti, copti ,,pastai fierte, morcovi fierti (omniprezenti), porumb fiert-boabe, orez cu scoici, paste fierte si pizza (omniprezenta)., supa de peste, supa de brocolisi mai raman aproximativ 2-3 feluri de mancare din care am mai putut sa mancam: o tocanita de porc si au fost vreo 2 zile copane de pui (cu toate ca in una dintre zile copanele cam mancau salata din farfurie- inca sangerau), omiprezenti sunt cartofii fierti si destul de des macrou prajit.

Oferta de fructe destul de saraca: 2 tipuri de fructe la fiecare masa doar:fara pepene sau cine stie ce specialitati

Problema noastra a fost ca intr-una din zile au servit - carnaciori la gratar -seara, iar a doua zi la pranz un fel de snitele (cica de pui??) dar din care am mancat cu totii (inclusiv copii) -ca si gust nu am remarcat ceva dubios, dar acum, in compozitie ingredientele pot fi mascate cu diverse arome.

Ei bine, de aici banuim noi ca au inceput problemele : copii s-au deranjat la stomac f. tare (au vomat si au avut diaree) iar in aproximativ 4 ore maxim am fost nevoiti sa mergem cu ei la centrul medical -unde li s-a pus perfuzie (deoarece erau deshitratati), a urmat apoi o prescriptie medicala cu o reteta care a costat aproxim. 105 leva.

Consultul medical si perfuzia au fost acoperite de asigurarea medicala de calatorie (sfat: niciodata, dar absolut niciodata sa nu plecati din tara fara asigurare medicala sau cardul european).

Ca si centrul medical in Sunny Beach -noi am fost la cel de la Hotel Kotva (Ancora-in romana) -nu este f. departe de Aronia-aproxim 500m. - acolo asistentele au fost foarte dragute, si au u asistent care vorbeste f. bine engleza si un doctor (femeie) care vorbeste romana destul de bine (a terminat fac. in Craiova). Sunt foarte cooperanti. Bine -eu nu va doresc sa ajungeti pe parcursul vacantei -la un centrul medical -pt. voi sau copii vostri.

Dupa ce li s-a dat tratamentul si reteta, ne-am intors la hotel unde am intrebat la receptie pe acest Stanev -de unde pot lua si eu apa clocotita (mentionez engleza mea este destul de buna), deoarece imi trebuia sa prepar un antibiotic. La care el foarte deranjat de intrebarea mea :imi spune ca nu-i treaba lui, el e e la receptie si atat (in loc sa ma directioneze ori catre bucatarie -care tocmai isi terminase programul deoarece era trecut de 21.30, ori sa sune la ei sa-i roage sa-mi aduca sau sa-mi sugereze alta varianta). In fine am mers singur la bucatarie -unde cei de acolo mi-au dat apa fierbinte de la aparat gen "Fantana" la noi (nicidecum clocotita).

Dupa administrarea tratamentului copii au adormit, linistindu-se, dar s-au trezit in jur de 2.30 noaptea cu sete si pofta de mancare. Doctorul ne-a spus ca nu avem voie sa le dam apa cateva zile, ci doar ceai. Ok, cel pe care il luasem atunci cand am ajuns in hotel (adica 2 pahare) s-a consumat rapid si acum ne aflam in situatia in care aveam nevoie de apa calda pt. ceai. La ora aceea toate automatele pt. bauturi sunt oprite (tot ce inseamna bauturi se opreste la 22.30-23).

Sotia mea a mers la receptie rugandu-l pe individul repectiv sa-i deschida totusi un aparat sa poata lua apa calda. Refuzul lui a fost total si foarte enervat de solicitare. Serios?? Pana la urma vorbeam de o situatie de maxima necesitate! Si cui trebuia sa ne adresam : unei tanti/nene de pe strada? La urma urmei tu-RECEPTIONERULE -esti singurul reprezentant al hotelului la cea ora! Hotel de 4 stele???

Ok, am fost nevoit sa iau termosul din dotare si sa merg pe strada la un Non-stop unde am rugat pe cineva sa-mi dea apa fierbinte (sfat-luati cu voi obligatoriu o cana electrica sau un fierbator-nu cere de mancare, nu ocupa mult si se poate sa va fie de folos - din pacate noi nu am luat cana electrica deoarece in anii din urma la alte hoteluri de 4 stele la ei -dar la Nisipurile de Aur, chiar nu am avut nevoie de asa ceva).

Dar culmea culmilor, la plecare am aflat de la un alt receptioner ca de fapt ei aveau un aparat gen"'Fantana' cu apa rece/calda chiar in receptie. Deci, ce sa inteleg ca acel receptioner a fost rau voitor, nu??

Le-am atras atentia si la bucatarie in privinta mancarii si a faptului ca nici noi romanii, nici basarabenii si nici polonezii cu care am vorbit nu agreem mancarea pe care ne-o servesc.

Am concluzionat ca probleme copiilor nostri ar putea fi de la mancare deoareece, dupa ce am discutat cu alti romani cu copii (si ai lor au avut cam in acelasi interval cam aceleasi probleme (dar nu chiar atat de grav) dar ei au pus pe seama insolatiei.

Am discutat si cu romani, am discutat si cu basarabeni si polonezi, deoarece cam astia eram majoritari. Nici unii nu au fost multumiti de mancare sau de cleaning pe camera (din acest punct de vedere -cleaning pe camera-noi nu avem ce sa reprosam- dar erau foarte multi care reclamau ca nu le-au schimbat prosoapele, curatenie si nici macar hartie igienica nu le-a adus) [sfat: aveti ceva de reclamat in privinta serviciilor adresati-va receptiei si faceti si reclamatie scrisa daca este cazul- noi ca natie suntem construiti sa tacem -nu, nu e bine ati platit pt. niste servicii-acestea nu sunt optionale sunt OBLIGATORII ] si toata lumea a concluzionat ca acest hotel este de maxim 3 stele.

Deci spuneti agentiilor dvs. sa nu-l mai recomande ca 4 stele, pt. ca nu e.

Ok, deci cam asta e in mare aventura la Aronia Beach -hotel de 4 (pardon 2-3) stele.

Scuze, daca v-am retinut prea mult sau v-am plictisit, sau daca am mai omis cate o litera pe alocuri.

Va salut!

Cu respect.

Trimis de ReportHotels in 20.07.16 18:51:00
Validat / Publicat: 20.07.16 19:53:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Hotel Slavey-Nisipuri Si mai sunt vreo cateva tot pe la Nisipurile de Aur

VIZUALIZĂRI: 1904 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ReportHotels); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[20.07.16 19:00:20]

@ReportHotels: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 80&ridAnt=70609

ReportHotelsAUTOR REVIEW
[20.07.16 20:08:48]

@webmaster26 -

Da localizarea pe harta e corecta. Poze... cand le vom descarca... poate o sa pun ceva.

Va multumesc pt. intelegere.

[21.07.16 10:51:28]

@ReportHotels - Vai de capul meu! Atâta pot să zic.

Bine ai venit printre noi și ne-am fi bucurat dacă ai fi venit cu vești mai bune. Mai ales despre Aronia cel mediatizat și mega promovat în iarnă/primăvară. Cum a fost luat el de un lanț hotelier renumit și cum va fi numai lapte și miere în sezonul 2016...

Nu ne-ai reținut, nu ne-ai plictisit, ne-ai oferit informații importante.

Asta este! Te așteptăm cu impresii mai fericite.

Dacă ai avea și poze ne-ar prinde și mai bine.

ReportHotelsAUTOR REVIEW
[04.08.16 00:13:55]

AVERTIZARE:

Dupa ce am discutat cu mai multi prieteni si cunostinte ce s-au intors recent din Sunny Beach (dintre care 2 familii de medici/farmacisti -acestia fiind cazati la un hotel de 5 stele) se pare ca au avut aceleasi manifestari ca si copii mei - dar de data asta si adulti si copii (copii- 2-5 ani) - si bazandu-ma pe cunostintele lor in domeniu si aducanndu-mi aminte de o scurta mentiune a unei asistente in seara in care am fost cu copii la centrul medical (acea asistenta a mentionat la un moment dat "e ROTAVIRUS pe plaja"), dar informatia nu a fost confirmata de medic, in momentul in care am intrebat din nou daca acesta ar putea fi cauza, negand oarecum (dar nu ferm).

Deci, exista o probabilitate foarte mare ca apa/plaja din SUNNY BEACH sa fie infestata cu ROTAVIRUS sau cu un virus asemanator ca manifestari.

Chiar daca, probabil, acest lucru este stiut, este tinut secret, pentru ca altfel ar trebuie emisa o avertizare in sistemul lor national de sanatate si in cel european si plaja ar trebui sa intre in carantina (ceea ce nu cred ca-si doresc bulgarii).

Nu am informatii concrete ale unor seturi de analiza (al apei, sau concret pe fiecare caz in parte) dar se pare ca manifestarile de voma/diaree sunt prezente la foarte multi cazati in SUNNY BEACH, indiferent de hotel.

ASA CA: ATENTIE, mai ales daca va duceti cu copii, luati-va masuri de precautie!!!

[13.08.16 21:16:51]

@ReportHotels - Multumesc pentru completari. Vom vedea acum ce va fi. Din fericire nu suntem cu copii. Suntem un grup de prieteni care ne intalnim pentru socializare dupa ce ne-am facut concediile prin alte parti. Asa ca speram sa nu fie asa rau neavand cine stie ce asteptari...

Multumesc oricum inca o data pentru detalii. Vacante placute in continuare.

gabitu67dica
[13.08.16 22:35:01]

@Aurici - cumnatul meu a fost din 25.07-01.08.16 si se pare ca lucrurile incep sa se schimbe in bine.

[14.08.16 21:33:18]

@gabitu67dica - Ufff, Doamne-ajuta! Am vrut sa ne mutam dar am renuntat pentru ca suntem prea multi si era imposibil. In plus ne-am impacat cu soarta si cum in ultima vreme am primit numai vesti bune poate avem noroc.

Multumesc mult pentru info. Vara frumoasa in continuare.

Aurici, gabitu67dica, ReportHotels
Alte impresii din această RUBRICĂCook's Club Sunny Beach Hotel (ex Aronia, ex Delta) :