ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.02.2010
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 22.02.10
MAY-2009

Marti Myra

Cautand de pe acuma o vacanta pt la vara in Turcia, m-am gandit sa expun experienta traita de noi anul trecut la Marti Myra.

Am fost in Turcia la sfarsitul lunii mai impreuna cu sotul, hotelul este destul de departe de aeroport am facut cam 1 ora si jumatate cu autocarul, dar nu ne-a parut rau pt ca peisajul este deosebit. Am ajuns la hotel, am fost cazati imediat, bagajele ne-au fost carate in camera, complexul este format din vile cu 2 sau 3 etaje. Am fost condusi la vila noastra, camera este foarte spatioasa, dar mobilierul este destul de vechi, fiecare camera are o terasa destul de mare, baia este cu cada, curatenia se face zilnic, prosoapele se schimba de 3 ori pe saptamana, asternuturile nu se schimba decat daca ii dai vreo 5 euro la camerista, in minibar este doar apa.

Mancarea a fost foarte buna si diversificata, (bufet) mancarea chiar a fost de 5 stele, au si restaurante a la carte, dar noi nu am fost, peisajul este mirific, tot complexul este asezat intr-o padure de pin, au foarte multe piscine, animatorii te tot invita la diverse jocuri care de desfasoara pe parcursul zilei, gimnastica, bely dance, volei, aqua gim, etc care sunt gratuite, noi am mers fara copil dar au loc de joaca pt copii supravegheat, au piscina cu topogane pt copii si mai mici si mai mari, au mancare speciala pt copii de unde se pot servi chiar ei, fiind pusa la nivelul lor.

Au o sala pt fittnes nu foarte dotata, plaja este curata, jumatate cu nisip, cealalta jumatate cu pietris. In proportie de 90 la suta sunt turisti rusi, dar pe noi nu ne-a deranjat, angajatii vorbesc, turca, rusa si engleza si au fost destul de draguti si amabili, ne-am si imprietenit cu cativa. Bacsis nu am dat decat la camerista sa ne schimbe asternuturile. daca mergeti cu copii au si o mini gradina zoologica. Seara in amfiteatru sunt diferite spectacole, dar animatorii vb. doar rusa. Per ansamblu ne-am simtit bine... Daca ar fi sa alegem din nou nu cred ca am mai alege marti myra, pt ca:

1. este destul de departe de aeroport

2. camera nu este nici pe departe de 5 stele

3. plaja este cu pietris, destul de deranjant

Daca aveti intrebari va raspund cu mare placere.

Trimis de symo in 22.02.10 22:40:49

VIZUALIZĂRI: 6470 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (symo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 in camera sunt 2 canapele care pot fi desfacute

CCRRIISSYY
[23.02.10 08:06:09]

Spune-mi te rog care este aeroportul cel mai apropiat si daca ai fotografii de la hotel poate inserezi cateva. Multumesc.

sbacau
[23.02.10 09:44:10]

cu toata rusinea...da' tre sa-ntreb...ce e aia "bely dance"? vorbesc foarte serios, am mai intalnit termenul si habar n-am ce inseamna...

multumesc

Cristian_h*
[23.02.10 11:31:39]

belly dance = dans oriental , cunoscut si sub denumirea "dans din buric" !

sbacau
[23.02.10 12:03:49]

ahaaaa, deci asta era! nu stiam de ce se dau in vant romanii dupa astfel de dancinguri! ms christian!

ma duc sa ma pregatesc si eu de un dans de asta!...nu se stie cand ai nevoie....

[23.02.10 19:35:59]

Cel mai apropiat aeroport este in Antalia, nu stiu exact cati km sunt, am facut cum am mai spus vreo 1 jumatate-2. Faza e ca de la aeroport te preia operatorul, noi am fost cu Tez Tour, in autocarul respectiv ii ia pe toti care merg in zona aceea, cu ocazia asta am vazut si alte hoteluri, Marti Myra e la capatul liniei intr-un sat care se numeste Tekirova (sper ca am scris corect), e un fel de statiune cu multe bazare, poti sa faci cumparaturi... suveniruri, haine, bijuterii etc. Cum am mai spus noi am fost multumiti, sejurul a fost destul de ieftin in comparatie cu alte hoteluri unde era mult mai scump si conditiile erau poate mai proaste ca la noi (am auzit cazuri, la cei cu care am fost cu avionul) O sa caut niste poze si o sa le adaug in cel mai scurt timp.

[30.01.11 20:02:20]

Lucian ma numesc din Bucuresti, spune-ne si noua te rugam, programul de la baruri, restaurante (daca servesc si dulciuri (prajituri, tort, sau chiar inghetata))... daca se serveste suc natural (la carafa sau... sticla) turistilor sau dozatoare, daca berea este numai draft sau si la sticla. Daca vrei spune-ne si despre celelalte servicii de la piscine, alte distractii ptr. kinderi, etc. (eventual jacuzi, daca au). In speranta unui raspuns, iti multumim anticipat.

[06.02.11 21:20:02]

Buna Lucian, programul era cam asa, dimineata micul dejun incepea la ora 6 pana la 9, de la 9 la 11 mic dejun tarziu, doar de la 6 la 11 se servea fresh de portocale, era un aparat care storcea portocalele.

La ora 11 se deschidea barul de la piscina, nu serveau sucuri naturale doar la dozator, bere nu era la sticla... de la ora 12 incepea pranzul acolo se servea inghetata, torturi si prajituri cate vrei si orice vrei (cred ca era pana la ora 14), la pranz erau si fructe.

Pe la 15 era un loc unde se serveau specialitati turcesti, la 16 in incinta barului de la piscina se serveau produse de patiserie.

Cina incepea la 19, si acolo se servea inghetata si prajituri, mai era si cina tarzie de la ora 23 pana la 1 cred.

Seara erau deschise toate barurile, mai era spectacolul de la amfiteatru, era un internet caffe, si o sala de jocuri electronice. Dupa ce se termina spectacolul de la amfiteatru incepea programul in club care era pe plaja, nu stiu ce se servea pt. ca noi nu am fost. Pt copii era un loc de joaca ingradit unde ei erau supraveghiati, era si o piscina doar pt copii cu topogane mai mici si pt cei mari erau topoganele pe care se dadeau si adultii (nu erau periculoase).

Pe parcursul zilei animatorii umblau printre turisti si ii invitau la diferite jocuri care se desfasurau la piscina sau pe plaja, mai era aqua gim belly dance, inainte sa inceapa programul la amfiteatru este discoteca pt cei mici, au o mini gradina zoologica cu pauni, broaste testoase, gaste, lebede etc.

Dar cel mai mult noua ne-a placut pesajul, era mirific... gradina aia de pin este deosebita mai ales daca alegi lunile mai calduroase.

Daca mai ai intrebari, respund cu mare drag.

[07.02.11 08:53:10]

Multumesc mult ptr. raspuns, daca poti spune-mi si mie te rog cat v-a costat pe voi sejurul (cati adulti, cati kinderi) la Marti Myra Kemer (cate nopti, avion/transp. individual) si de la ce agentie ai cumparat pachetul turistic. Cu deosebita stima, Lucian Radu.

[10.02.11 09:09:32]

Pachetul ne-a costat 950 euro (2 adulti), 7 nopti, 8 zile, cu avion inclus din Timisoara (noi acolo locuim). Biletele le-am achizitionat prin agentia * * * - sters, nu sunt permise referirile la agentii -- folositi mesajele personale pentru aceste informatii.

Inca ceva, daca aveti copii mici care au nevoie de carucior, hotelul ofera carucioare, nu e neaparat nevoie sa-l carati de acasa...

[10.02.11 20:27:54]

Multumesc frumos ptr. detalii.

balena
[19.04.12 10:57:18]

Buna Symo,

Poti sa imi spui te rog cum era intrarea in mare? Era lina sau abrupta? Cu pietre sau nisip? Potrivita pentru un copil mic?

Merci

[09.05.12 12:20:24]

@balena: Buna, imi cer scuze pt. intarziere sper sa iti mai fie de folos raspunsul meu. Intrarea in apa era lina dar cu pietre la fel ca si jumatate din plaja, era destul de deranjant si pt. un adult...

balena
[09.05.12 19:09:38]

@symo: Multumesc frumos, pentru raspuns, inca nu ne-am decis pentru destinatie, ma gandesc sa merg in Turcia abia in septembrie.

Cata2015
[07.04.17 14:41:51]

seara ce poti face, dc n. ai somn exista vreun bar, club de noapte ca doar nu mergi in concediu sa dormi??? Ce activitati sint? Ms??

nrs †
[07.04.17 15:12:22]

crezi ca e relevant ce se intampla acum 7 ani? se pot schimba multe in acest timp inclusiv proprietarul hotelului, cu atat mai mult trupa de animatie si programul barurilor

Cata2015
[07.04.17 15:28:08]