ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2016
ÎNSCRIS: 04.07.10
JUN-2016

ATENTIE LA FERIBOT - drumul cu masina spre Skiatos

Buna ziua

Incep sa scriu cu intentia de ai ajuta cu informatii pe cei care merg cu masina in Skiatos.

Am ales pentru vara 2016 insula Skiatos pe care o mai vazusem in 2008 intr-o excursie optionala plecati din Paralia Katerini pentru o zi.

Am plecat din Bucuresti pe 20 iunie 2 masini cu 8 persoane la ora 4.00. Intilnirea cu cea dea doua masina in fiecare an o facem la benzinaria MOL de la Giurgiu. Trebuie sa specific ca mergem acelas grup de 4 ani impreuna.

Vama Romana-Bulgara am trecut-o repede, am facut vignieta la Bulgari (9 euro pe saptamina) si am continuat drumul spre Sofia. Ne-am decis sa mergem pe centura din dreapta a capitalei Bulgare si chiar am fost multumiti. Recomand aceasta ruta. A fost libera pina cind am ajuns in o zona de lucrari unde am stat in coloana circa 20 min, oricum mult mai bine decit pe centura din stinga unde drumul ne baga prin Sofia pe la semafoare. Dupa ce am terminat centura am ramas placut surprinsi de autostrada care au construit-o Bulgarii spre Grecia, circa 100 km se poate conduce cu viteze mari 140-160 km/h. Dupa terminarea autostrazii mai sint circa 70 km pina la vama Kulata pe o banda pe sens prin munti, aici depasirile se fac mai greu. Trebuie sa specific ca nu am intilnit politie pe teritoriul Bulgariei, decit in zona de lucrari a capitalei.

Ajunsi in vama Greceasca am stat circa 15 -20 min pe un rind pina vamesul Grec verifica actele masinilor din fata. Am continuat drumul spre Kallithea (Halkidiki) unde aveam o noapte de cazare intermediara. La ora 16; 00 eram cazati si pina in ora 17; 00 eram deja in apa si la plaja. Foarte multumiti de drum care ni sa parut usor si ca l-am parcurs repede.

A doua zi ne-am urcat in masini si pe la 9; 30 ne-am continuat drumul catre Volos sa luam feribotul spre Skiatos. Ne-am interesat de acasa de program; primul la ora 8; 00, al doilea la 11; 00 dupa care 14; 10 si 17; 00.

Din Kallithea pina in Volos 310 km parcursi in circa 3 ore si jumatate. Drumul trece pe linga orasul Thesaloniki. Gps-ul ne-a scos pe linia de centura unde am ciculat numai cu viteze de 100-120 km/h fara blocaje, foarte buna centura care nea scos in autostrada Egnatia Odos. Pina in Volos am platit autostrada in 5 locuri in total 15 euro.

Am ajuns in port la ora 13; 00 si aici marea SURPRIZA. Grecul de la bilete ne spune ca feriboturile de la ora 14; 00 si 17; 00 spre Skiatos nu i-au masini ci numai persoane. Am intrat in panica pentru ca aveam cazare la Aelia studio linga Koukunaries si nu puteam sa ajungem in seara aceea. Asta insemna sa raminem in Volos 8 persoane sa luam feribotul de la ora 8; 00 a doua zi si sa mai platim o noapte de cazare. Grecul a fost dragut si a sunat la companie sa intrebe daca gasim din alt port locuri spre Skiatos. Ne-a indrumat catre portul Glifa la 85 km de Volos unde era un feribot mic care pleca la ora 18; 30 spre Skiatos si care mai avea locuri. Am platit in Volos biletele pentru feribotul din Glifa sa fim siguri ca prindem locurile; 60 euro pentru masina si 20 euro de persoana. Am facut pina in Glifa o ora si jumatate. Pe drum ne-am oprit sa mincam ce aveam prin lazile frigorifice si sa admiram peisajul. Portul Glifa este micut si frumos de aici plecau citeva feriboturi spre alte insule mai mari. Pina la venirea vaporasului nostru ni s-au lungit urechile pentru ca numai aparea. L-am zarit pe la 18; 10 iar plecarea era la 18; 30. Cel mai mic feribot pe care am urcat a fost acesta. Capacitaea feribotului pentru masini era de 5 locuri, nu avea locuri pentru camioane sau autocare doar masini mici. Urcarea masinilor pe feribot o mare aventura. Rampa de urcare era scurta si inalta. Primul am urcat eu un Opel Zafira. Grecii m-au pus sa urc cu spatele. Pe rampa au pus niste padele cred ca din cinepa sa nu pierdem aderenta in rampa. Mi sa oprit masina de doua ori in rampa, grecul im-i spunea full gas dar masina nu ma asculta. Am fortat-o pina a scos mult fum de la ambreaj. Mentionez ca doi greci si prietenii mei inpingeau de masina la urcare. In final am urcat-o si am ramas cu miros de ferodou de la ambreaj in masina. Prietenul meu cu un Volksvagen Pasat a urcat dintr-o bucata fara sa se opreasca. Vazind patania mea si-a luat demaraj de jos pina pe feribot.

Aici eram singurii pasageri si doar masinile noastre, mai erau doar 5-6 membrii ai echipajului. Deci un feribot numai al nostru, foarte tare nu?

In portul Skiatos am ajuns pe la 21; 15 deja se inopta. Peisajul pina aici este superb, se trece pe un canal printre insule si se vede la final superbul oras Skiatos, putin aglomerat si agitat incepea viata de noapte. Pina a garat feribotul i-a luat ceva timp.

La coborire a fost un pic mai usor dar am lovit rampa cu sortul de plastic de sub bara de le Opel.

Am juns in final la Aelia Studio linga Koukunaries pe intuneric aproape. Aici ne asteptau personalul (2 romani) si patronul grec foarte amabili si serviabili. Grecul ne-a cinstit cu bere rece pe care abia asteptam sa o bem dupa un drum plin de aventuri. Sejurul aici a fost de vis; liniste, odihna, multa verdeata, dupa 8 nopti nu voiam sa plecam acasa.

Pentru intoarcerea din insula, ne-am dus in portul Skiatos dupa trei zile sa ne luam bilete de feribot sa nu avem alte surprize. In ziua care noi plecam din insula aceas problema nu toate feriboturile luau masini. Aveam doua optiuni catre Volos si catre Glifa. Cele catre Volos luau masini doar dimineata dupa masa nu. Cele catre Glifa luau masini dupa masa, am ales sa megem inapoi catre Glifa, plecarea din Skiatos la ora 15; 30 ca sa avem timp sa facem baie si in ultima zi.

La plecare am avut ''noroc"' de acelas feribot cu acelas personal la bord. O sa pun o poza cu micutul nostru feribot in comparatie cu altul in portul din Skiatos De data asta am dat sortul de sub bara de la Opel jos si l-am pus un portbagaj. La urcare am luat demaraj de jos si am urcat fara sa mai perd aderenta. Prietenii mei mau felicitat. Urmeaza prietenul meu cu Pasatul. Masina lui se opreste, grecii ii muta padelele de cinepa sub roti. Una din padele o aruncase cu roata din stinga si a pierdut aderenta. Am coborit de pe feribot pe la 18; 00. La intoarcere a facut mai putin. De pe feribot se vedeau cum sareau delfini in apa.

Am urmat drumul din Glifa catre Thesaloniki unde am avut cazare intermediara pentru o noapte. Am vizitat orasul seara si dimineata pina in ora 12; 00. Orasul este plin de viata; foarte, foarte frumos-recomand vizitarea lui pe drumul spre sau dinspre Grecia.

Trimis de sandu1971 in 15.07.16 10:03:41
Validat / Publicat: 15.07.16 11:30:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Haikidiki, Corfu, Thasos, Paralia Katerini

VIZUALIZĂRI: 41082 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sandu1971); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Apare in zare micutul feribot.

webmasterX [15.07.16 11:29:51] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Drumul cu mașina spre/prin Skiathos, SKIATHOS" (deja existentă pe sait)

aveam cazare la Aelia studio linga Koukunaries

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

DUDU [15.07.16 11:36:29] »

A fost SURPIZA pentru ca nu te-ai interesat din timp. Se pot face rezervari online (sau cel putin vizualiza tipul de ferry) si nu mai aveai surprize...

sandu1971 [15.07.16 11:41:14] »

M-am interesat din timp de programul feribotului dar nu am vazut specificat ca unele iau doar pasageri si masini nu.

ebirsan [15.07.16 12:44:01] »

Intamplator am studiat problema ferry-ului către insulele Skiathos/Skopelos:

- ferry-urile rapide tip Flying Cat, Flying Dolphin nu iau decât pasageri.

- cel puțin în septembrie când am simulat eu rezervare de bilete, din Volos către Skiathos/Skopelos nu este decât un ferry pe zi care ia masini (EXPR SKIATHOS de la compania HELLENIC SEAWAYS)

- sunt probleme cu biletele pt locuri auto și în septembrie, mai ales in weekend-uri când probabil sunt și mulți greci care merg la plajă

- deci trebuie rezervări online cu cel puțin 2 saptamâni in avans.

Foarte interesantă și utilă soluția de avarie cu ferry-ul din Glifa, dar tot rezervarea online e de baza. Dacă nu esti cu masina proprie nu e problema.

calatorul [15.07.16 13:52:48] »

@sandu1971 - Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite si felicitari pentru frumoasa excursie greceasca. De retinut faza cu feribotul, nu am mai patit asta desi am traversat si cu si fara bilete rezervate/platite on/line. Eu nu as fi oprit de la Volos pana in port la Glifa si doar acolo as fi asteptat vasul pe chei. Am retinut si noua centura de nord din Sofia, caci aia din sud nu e centura ci doar un traseu ocolitor prin cartiere si localitati marginase. Nici eu nu am mai vazut politie prin Bulgaria dar am vazut camere pe sosele, nu stiu daca sunt functionale inca.

In ce priveste cel mai bun traseu de traversare a Bulgariei sunt mai multe variante si optiuni, e bine ca se imbunatatesc si la ei conditiile. La primul meu drum spre Grecia pe traseul Ruse/Pleven/Sofia/Blagoevgrad/Kulata era doar o mica portiune de autostrada langa Sofia, iar acum vedeti diferenta si noile zone de autostrada. As dori sa o vad si la noi in tara, pe teren si nu doar la televizor. VA doresc alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare!

garburm [26.01.18 10:49:11] »

@sandu1971: felicitari pt articol. bun si cu multe informatii.

As avea si eu o intrebare: oare pe ferry din glifa incape un suv cu lada deasupra? din poze mi se pare ca e destul de jos .

multumesc

sandu1971 [26.01.18 11:07:30] »

@garburm:

Salut.

Cred ca nu încape.

garburm [26.01.18 11:48:22] »

@sandu1971: ms mult

fra [21.02.19 23:19:38] »

Apropo de camerele din Bulgaria, chiar săptămâna trecută a primit soțul meu o amendă din Bulgaria, pentru viteză depășită în urmă cu mai bine de doi ani. Deci funcționează!

calatorul [22.02.19 11:39:09] »

@fra: Multumim pentru informatia comunicata, este importanta, desi nu imbucuratoare, e bine de tinut cont, Am vazut acum cativa ani si in Turcia langa Edirne un autocar romanesc oprit ca sa plateasca o amenda veche de vreo doi ani. Sa vedem ce mai urmeaza. CAlatorii placute si vacante frumoase!

calatorul, DUDU, ebirsan, fra, garburm, sandu1971
Alte impresii din această RUBRICĂDrumul cu mașina spre/prin Skiathos: