ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.02.2010
ÎNSCRIS: 04.03.08

FAIN!! (si asta spune totul).

Banuiesc ca vor exista tot atatea impresii despre intalnirea amfostacolo. ro din Poiana Brasov, cati participanti au fost in sala, insa cred ca este important cum am vazut fiecare experienta, asa ca o sa scriu totusi macar 3 fraze (nu vor fi trei, stiu de acum, dar asa ma incurajez intotdeauna ca voi scapa de logoree).

Dat fiind ca a mea masinuta a decis sa intre in concediu medical fara sa aiba bunul simt sa ma anunte inainte (poate nu stie ca guvernul va verifica la sange toate concediile astea subite... pacat ca nu poate lua amenda:), a trebuit sa ma incred in CFR ca sa ajung la Brasov (doar nu era sa lipseasca tocmai martea din post - daca e bal, bal sa fie).

Rapidul cu care am ajuns la poalele Tampei a mers impecabil (echipa CFR ar merita o prima pentru rezultat) - n-a intarziat decat juma' de ora!!

Pana am gasit eu autobuzul 4, (cand eu ceream indrumari, el tocmai pleca din statie), pana ne-am urcat... am ajuns in Centru cam pe la 1. 30.

In comparatie cu Bucurestiul, Brasovul a primit de la mine 4 stele (tot atatea cate are si hotelul Piatra Mare - nu i-am dat 5, pentru ca pe astea le pastram pentru reuniunea din Poiana!! ) - fara gramezi negre de zapada baltind pe strazi, fara ambuteiaje, fara oameni alergand fara tinta (nici ei nu stiu incotro, dar alearga in Bucuresti de dimineata pana seara), fara agitatia care me innebuneste in Capitala. Buun.

Prima oprire (si imi cer scuze colegilor de pe site, ca nu a fost la Piatra Mare) : clatitaria "La republique"!! De cate ori ajung in Brasov, indiferent unde ma duc sau cat sunt de grabita, imi rezerv mereu macar o ora pentru clatitaria mea preferata. Dulci, sarate, cu cascaval, ciuperci, legume mexicane, cu frisca (separata, nu peste legumele mexicane lool), visine, capsuni... doamne, burta sa ai sa le mananci pe toate (am uitat de orice cura de slabire, am aruncat sandwich-ul cu salata si lamaie luat de acasa pentru drum) si am stropit clatitele cu o ciocolata cu aroma de menta... Oameni buni!! Stiu ca e o blasefemie ca intr-un oras unde se gasesc Piata Sfatului si Biserica Neagra sa lauzi o clatitarie, dar asta e: imi merit anatema!!! (uneori iubesc cu stomacul, nu cu ochii).

Buun... odata clatitele papate, o luam usurel, printre porumbeii care se bucurau de soare, spre autobuzul 20 (care, bineinteles, ne astepta in statie cu covorul rosu la scara - doar mergeam la intalnire VIP!! cred ca si RAT Brasov stia asta). In Poiana, da-i si cauta hotelul - Cornele, macar pe noi asta de veniram pe jos, puteai sa ne anunti ca urcam pana la hotel de parca ne antrenam pentru Postavarul!! (glumesc, dar eu sunt mai office, am urcat cu bagajul 300 de metri si uitasem si unde trebuie sa ajung lool).

Pentru hotel, tot respectul!! (si asta doar pentru ca noi toti, care am participat la intrunire, am promis sa nu carcotim, chiar daca am fi dormit cu ursul in brate in padure!! ) - asa ca imi tin gura.

Primirea chiar m-a facut sa ma simt ca acasa, desi eram curioasa sa vad si eu in carne si oase colegii de plimbare de pe forum; ma asteptam sa fie persoane mai simandicoase si putin "fitzoase" (scuzata fie-mi parerea), tinand cont de unele locuri exotice pe unde au umblat (si unde nu ajunge oricine), chiar eram putin timorata, insa cand am vazut doar zambete in jurul meu, am rasuflat usurata (de felul meu sunt mai timida uneori, chiar daca asta nu se vede din scris). Cum n-am ajuns mai departe de Turcia si Tunisia, si o inopinata vizita si prin Malta, ma pregatisem sufleteste pentru o eventuala condescendenta din partea unora care, poate, au vizitat mai multe tari decat ani am eu, asa ca singura imi fac "mea culpa" - m-am inselat si-mi pare bine!!! (lool).

Directia camera, schimbat si la 17. 00 intrasem deja in NATO (nu in vreun centru de comanda militara, ci in sala de conferinte a hotelului!! ).

Acum, chiar daca am promis sa fiu cuminte, tot o sa carcotesc: inteleg ca Premium Holidays a fost agentia organizatoare, ca au oferit premii, iar prezentarea lor a fost destul de interesanta, INSA: eu personal (poate a fost doar susceptibilitatea mea de vina) m-am simtit putin in plus, ca un fel de tolerata la o prezentare care nu-mi era direct adresata, facandu-mi-se o favoare sa mi se descrie niste hoteluri ca, in final, in graba si cam "pe un colt de masa", sa aiba loc si evenimentul nostru, cel pentru care eram, de fapt, toti acolo!! Desi era festivitatea noastra, am stat cu ochii pe ceas sa nu intarziem la masa, unde reprezentantii agentiilor de turism deja bombaneau ca mor de foame din cauza noastra ca nu mai venim odata (am prostul obicei sa trag cu urechea asa ca...).

Ce a urmat... stim cu totii (nu stiu daca ati vazut dimineata crapaturile din peretii hotelului, dar stiu ca nu am fost singura care nu-si mai simtea picioarele - prietenii stiu de ce!!! ). Cum despre lucrurile bune nu prea ai ce sa spui, decat ca ai mai vrea o data (doar toti ne-am simtit la fel), concluzionez in stilul lui Cornel: FAIN!!

Offtopic: m-a amuzat la nebunie sa vad cum unii se balaceau in piscina si altii ii pozau de sus (si, zau ca nu cred ca faceau parte din aceeasi familie).

Astept sa vad si eu pozele si sa primesc un mail cu titlul: "o noua reuniune amfostacolo. ro va avea loc in data de... si va asteptam acolo"!! - chiar fara nici un fel de premiere ca pretext, noi impreuna fiind cel mai frumos premiu pentru fiecare dintre noi.

Dimineata, fuguta-fuguta la masa si inapoi in Brasov (chiar daca n-a fost chiar frumos sa o stergem asa repede, dar erau niste cizmulite la Leonardo care nu trebuiau ratate - si nici n-au fost!! ).

Ca dovada ca n-aveam nici un chef sa ne intoarcem acasa, era sa pierdem trenul!! (cu 20 de minute inainte sa plece, eram inca in statie la Livada Postei, rugandu-ne de soferul autobuzului 4 sa foloseasca turbo diesel in drum spre gara, ca CFR-ul merge precum Guvernul: cu sau fara noi, tot inainte (de principiu).

Finalul a fost pe masura celor 2 zile pline de surprize si neprevazut: dupa ce am urcat treptele vagonului, trenul a si luat directia Bucuresti, unde ploua cu galeata, in timp ce picioarele mele bat ritmuri latino, iar degetele se chinuie sa scrie cateva randuri (v-am zis eu ca nu depasesc cu mult trei fraze!!! .

Pentru toti cei pe care v-am cunoscut zilele astea la Poiana, vreau sa va multumesc ca existati, ca ati contribuit la transformarea acestei intalniri intr-un eveniment memorabil (acum incercam sa fiu si eu putin oficiala), ca m-ati ajutat, prin impresiile voastre, sa ajung in locuri pe care le voi vedea probabil doar la televizor (sunt si modesta in seara asta, mai sa nu ma recunosc!! ) si sa va spun ca pentru mine, a fost o onoare, un privilegiu si o mare placere sa va intalnesc. Cornele, felicitari pentru tot ce ai facut! (deja devine cliseu, dar asta nu inseamna ca e mai putin adevarat).

Si o sa inchei cu o vorba romaneasca de mare actualitate: Si-altadata, o s-o facem si mai lata!! "

Noapte buna!!

Trimis de Kyandra in 21.02.10 20:42:17

VIZUALIZĂRI: 1361 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

trandafir 1970
[21.02.10 21:03:30]

Trebuie s-o facem inca odata lata, kyandra, pai nu se poate altfel... Apropo: in ce colt de sala ai stat?

georgiana
[21.02.10 21:06:33]

Mie imi pare atat de rau ca am pierdut poza de grup!Asa ca...data viitoare!

Felicitari pentru cat de frumos ai scris!SI ...UN VOT DIN SUFLET!

magdalena
[21.02.10 21:09:17]

Foarte tare frate! Ai votul cel mare!!!! Citind cele de mai sus ma cam roade invidia...., neputinta mea de a fi acolo a ajuns intr-un maaaaaaaare regret!!!

Astept urmatoarea intalnire la care subscriu primaaaaa!!!

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / zSTRATOSFERA
[21.02.10 21:12:45]

Bestiala descrierea ta, kiandra! Am zambit cu gura pana la urechi de frumos ce-ai povestit despre intalnire. Intr-adevar super reusita!

Cred ca se pot scrie nu trei fraze, nici 3 capitole, ci un roman deja despre prima intalnire AmFostAcolo. Si era sa zic, va curge multa cerneala din penita cator scriitori vor posta impresii despre aceasta intalnire de neuitat, deci sunt sigura ca vor fi review-uri cu zecile, despre acest week-end minunat, in care s-au legat multe prietenii si am demonstrat ca, desi nu ne stiam decat virtual, la intalnire, dar mai ales pe ringul de dans, am avut impresia ca ne cunoastem demult, ca suntem prieteni care s-au intalnit la nu stiu cate chefuri si party-uri pana acum.

Dar prin asta am intarit convingerea ca deja familia AmFostAcolo creata virtual, exista cu adevarat si in realitate.

Eu nu te intreb in ce rand si ce banca de la geam ai stat la NATO, dar poate imi amintesc de tine de pe ringul de dans (culoare de par, statura, imbracaminte). Tare mult mi-a placut cum ai povestit despre aceast intalnire a familei noastre AmfostAcolo

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / zSTRATOSFERA
[21.02.10 21:32:31]

eu te contrazic in privinta celor ce faceau poze: eu aveam ambele fete acolo la balaceala. poanta e ca, pentru ca era inutil sa folosesc blitzul din spatele unui geam, am pozat doar piscina (fara blitz! ), ca "omultetii" din ea oricum s-au miscat enorm de mult cat timp a stat deschis obturatorul fotocamerei! sac!!!

KyandraAUTOR REVIEW
[21.02.10 22:23:52]

Pentru Dragos... ma bucur ca macar cineva si-a pozat familia... pe mine m-au amuzat niste persoane care au pozat piscina (cica), iar comentariul lor pe hol, cand verificau pozele: "piscina e super tare... pacat ca sunt si oameni in ea!!! " (mi s-a parut antologica fraza! )

Diaura*
[21.02.10 23:22:54]

Voi posta primele doua poze atat pentru cei care nu au putut participa, cat si pentru bucuria petrecaretilor care s-au simtit minunat la Poiana. Eu am doua regrete georgiana; unul ca nici eu nu am ramas la poza de grup si al doilea ca nu am gustat din tortul aniversar. Dar promit ca la anul sa mananc o portie dubla.

magdalena
[22.02.10 08:08:04]

kyandra, chiar ca e antologica fraza!!! asta inseamna ca nu toata lumea s-a agreat....

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / zSTRATOSFERA
[22.02.10 16:11:07]

nu cred ca vor fi zeci de review-uri; unii se retrag obositi si gasesc deja impresii scrise - "eu ce as putea spune in plus" (isi spun in gand) si eventual comenteaza prin ecouri la cele scrise deja. altii - pur si simplu nu au timpul necesar incropirii unor "articole" ce sa merite sa vada "lumina tiparului" pe sait...

chiar si eu nu stiu inca daca voi reusi ceea ce mi-am propus sambata seara: o "istorie" a intamplarii... dar mai incerc... si mai sper...

[22.02.10 16:29:31]

mutat review-ul in rubrica curenta, in procesul de 'strangere' a tuturor impresiilor de la Intalnire in cadrul aceleiasi sectiuni

Alex_Macedo
[24.02.10 13:12:01]

Uite ca e a doua oara pe ziua de azi cand arunc cu bonusul!!! Tu unde ai fost in acea seara Kyandra? Adica..( ce tampenie!!...normal ca erai Acolo!)....locatzia in sala??Nici nu stiu... am facut cunostinta sau nu???

... oricum, imi place cum scrii si de aici si nota!!... ca s-a nimerit sa fie si super-bonus, cu atat mai bine!!!

Felicitatziones!!!

KyandraAUTOR REVIEW
[15.03.10 18:51:32]

Am facut cunostinta, dl. Boss...asa, mai pe fuga, dar cel putin eu am o memorie bunicica In sala am stat pe randul din spatele dvs, vreo 4-5 locuri in dreapta.

Merci!

pepsi70ro
[15.03.10 19:23:44]

Desi am avut impresia ca am votat, n-am facut acest lucru. Obisnuiesc de multe ori sa votez fara a-mi lasa amprenta pe nicaieri. Aici chiar am uitat, indrept greseala si-ti ofer votul numarul 8. Ca de obicei, Alex mi-a luat-o inainte si ti-a oferit SB. Ai scris frumos, felicitarile mele!

Alex_Macedo, dananecula, Diaura*, georgiana, Kyandra, magdalena, pepsi70ro, trandafir 1970
Alte articole din această RUBRICĂ2010 - Întâlnirea AFA Hotel Piatra Mare, Poiana Brașov: