ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.02.2010
ÎNSCRIS: 23.10.09
SEP-2009

TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Cascada Duruitoarea

O plimbare excelenta care face bine tuturor. Este un traseu accesibil, cu peisaje frumoase, marcat, e imposibil sa te ratacesti daca respecti marcajele. Traseul dureaza cam o ora, nu este greu. O doza de aer curat atat de vitala pt sanatate.

Voi mai merge si in vara asta si o sa incerc sa urc pana la Dochia. Am mai fost acum 2 ani dar am ajuns doar pana la Toaca, drumul fiind mai greu de parcurs ca pana la cascada.

Oricum merita sa mergeti.Pur si simplu mirific.

Trimis de roxxie in 21.02.10 01:11:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în DURĂU.

VIZUALIZĂRI: 6721 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roxxie); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[21.02.10 09:00:45]

Am fost si eu in Durau in trecere o zi.. Nu am apucat sa fac nimic, dar voi reveni in zona.

Cum se ajunge la Duruitoarea? Cate ore faci pana acolo? Poze ai?

[21.02.10 10:31:42]

Se ajunge foarte usor: din Durau sunt indicatoare catre traseu iar apoi prin padure sunt marcaje asa ca daca le respecti e imposibil sa te ratacesti. Drumul dureaza cam 2 ore dus intors si nu este greu de urcat plus a este extrem de sanatos. Am pus si poze. Tb doar sa dai click in dreapta si pozele sub care scrie 'roxxie' sunt ale mele.

Iti doresc distractie placuta.

[21.02.10 10:57:56]

Bine de stiut! Insa nu ai poze aici, vad numai de la delphinash cu manastiri....

[21.02.10 11:12:58]

Ciudat eu am incarcat vreo 10 poze. Probabil tb validate inainte de a fi postate pt ca abia aseara am scris review-ul. Sper ca vor aparea in curand.

[21.02.10 20:58:41]

Asa este, probabil e weekend-ul de vina!

Sanziana
[21.02.10 21:09:34]

roxxie, mie una mi s-a parut drumul destul de dificil, dar poate ca s-a mai schimbat ceva de cand nu am fost eu.Oricum ,ma bucur sa aud ca merg oameni la Durau chiar daca nu e o statiune asa de bine cotata.

Diaura*
[21.02.10 23:04:06]

roxxie vad ca esti o pasionata a traseelor montane. Ai avut timp sa vizitezi manastirea din Durau?...macar asa pentru ca e pictata de Tonitza ar putea fi o curiozitate.

Spui ca traseul parcurs de tine este accesibil tuturor. De unde ai plecat?

[22.02.10 08:06:13]

Roxxie, spune-mi si mie daca traseul e periculos - in sensul existentei ursilor, de ex..., si daca poate fi parcurs si cu copii....

[22.02.10 13:46:15]

Sanziana, mie nu mi s-a parut chiar atat de greu drumul si eu nu sunt o impatimita a traseelor montane. Mai dificil a fost drumul pana la Toaca acum vreo 2 ani, destul de abrupt si accidentat. Acesta este mai usor de parcurs si parca si mai scurt. Voie buna sa fie.

[22.02.10 13:53:43]

Diaura, manastirea din Durau nu am avut timp sa o vizitam dar cu siguranta o sa mergem si acolo pt din cate vad este un loc minunat.

Noi am plecat din Durau, din fata hotelului Cascada (s-ar putea sa gresec) dar stiu ca am coborat de pe carosabil ca pe urma sa ucam pe niste scari unde erau marcajele. Oricum cel mai bine este sa intrebati la punctul turistic, n-aveti cum sa nu gasiti drumul. Si este marcat pana in varf.

Magdalena: Noi nu ne-am intalnit cu ursii, iar drumul este destul de circulat cel putin in septembrie cand am mers noi. Chiar daca sunt nu cred ca ataca decat daca sunt foarte flamanzi sau sunt provocati. Am vazut si copii de vreo 5-6 ani sus la cascada. Eu zic ca daca ii pregatititi de acasa in sensul sa le spuneti dinainte la ce sa se astepte copiilor le va placea. Chiar daca obosesc stati si va odihnititi putin dupa care porniti din nou. Oricum este foarte frumos si face bine la sanatate.

Drum bun multa veselie!

dorgo
[25.07.10 21:39:54]

puncte pentru ca mi-ai amintit de copilarie...cascada am auzit-o deja din padure...poate de aceea se si numeste asa...la hotelul Durau am stat odata, tin minte ca bucataria moldoveneasca e grozava...si acolo am mai ajuns eu odata cand am urcat in Ceahlau pe Toaca, dar am pornit pe la coada lacului Bicaz, un vaporas m-a dus pana acolo...

[04.04.13 22:45:24]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descopera Durăul si Muntele Ceahlău" (nou-creată, între timp, pe sait)

izabiza
[26.07.15 22:40:41]

@magdalena -

La Duruitoarea se ajunge in maxim 2 ore. Se pleaca de la punctul de intrare in Parcul National Ceahlau, pe soseaua principala, mai sus de Hotelul Cascada. Se plateste o taxa de rezervatie si e necesar un minim de echipament. Poate fi dificil pentru cineva neobisnuit cu muntele. Pentru cei mai obisnuiti poate fi doar o plimbare mai grea. Pentru impatimitii muntelui e o plimbare lejera. Asta e, pe munte totul se raporteaza la conditia fizica si la motivatie .

izabiza
[26.07.15 22:44:17]

@magdalena -

Ursii, in general nu ies pe traseu. De aceea se recomanda sa urmezi marcajele, sa nu te abati. Sa mergi in grup si sa faci galagie din cand in cand.

Pe Ceahlau, pana la Fantanele sau Duruitoarea intalnesti frecvent cupluri cu copii. Sau chiar grupuri de copii, dat fiind ca in Durau se organizeaza si tabere.

E necesar un minim de echipament de munte, apa. Cel mai bine e sa mergi cu cineva care cunoaste traseul.

annaga
[05.11.16 18:22:40]

@roxxie: traseul este accesibil pe timp de iarna, avand in vedere ca avem si un copil de 4 ani cu noi??

[28.09.20 17:00:59]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Cascada Duruitoarea» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Durăul şi Muntele Ceahlău]

annaga, Diaura*, dorgo, izabiza, magdalena, roxxie, Sanziana