ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.02.2010
DE ms65
ÎNSCRIS: 23.09.09
AUG-2009

Hotel Fenyo(Bradul) din M.Ciuc

Nu credeam ca voi ajunge vreodata in acest oras, despre care stiam doar ca este unul dintre cele mai friguroase. Daca mai pun la socoteala si toate zvonurile pe care le auzeam despre cum sunt tratati cei care indraznesc sa vorbeasca romaneste intr-un oras predominant maghiar veti intelege de ce nici in visele mele nu credeam ca am sa-l vizitez. Dar niciodata nu stii ce iti ofera/rezerva viata... Baiatul meu invata la o scoala din Bucuresti aflata aproape de patinoarul Flamaropol, locatie unde fugea mereu dupa ore (oare si chiulea pt asta??? ). Ca sa nu mai lungesc vorba, s-a indragostit de patinoar, de hochei si nici mai mult nici mai putin m-a convins sa-l insotesc la Miercurea Ciuc ca sa vada meciurile din campionat. M-am pus la mintea lui si, vrand-nevrand am plecat spre noua destinatie. Am luat trenul din Gara de Nord, am coborat la Brasov de unde am schimbat spre Ciuc. M-au impresionat peisajele, panorama regiunii fiind dominată de masivul vulcanic al Munţilor Harghita. Orasul este resedinta judetului Harghita. La coborare am dat de o gara maricica, iar la iesirea din aceasta peisajul nu parea promitator... cateva case razlete, un bufet in dreapta garii, in stanga se profila ceva gen autogara... eram dezorientati, asa ca am intrebat unde e patinoarul (vazusem acasa, pe net, ca foarte aproape de el gasesc un hotel). Am ajuns si, intr-adevar am dat peste un hotel impunator in peisajul local, recent modernizat, cu opt etaje-Fenyo. Ne-am dus la receptie, unde, dupa formalitati, am primit o camera cu doua paturi. Intrarea in hotel se face urcand pe o scara care are si in stanga si in dreapta expuse o multime de steaguri iar zona verde este foarte ingrijita. In holul hotelului Fenyo ne putem bucura de spatii utilate cu mese si fotolii (unde poti sa intretii o discutie cu prietenii), de un bar care stă la dispoziţie cu un bogat sortiment de băuturi, cocteiluri, specialităţi de cafea şi prăjituri. In dreapta holului se afla restaurantul unde meniul pune la dispoziţie preparate din bucătăria internaţională, ungurească sau autohtonă. Micul dejun, care este inclus in pretul camerei, este de tip bufet suedez, cu mancare care ar putea satura orice flamand, mancare calda sau rece, ceaiuri, lapte, cafea, sucuri naturale, cereale, prajituri.

Camerele sunt cu unul sau două paturi, apartamente sau camere pentru nefumători. Camerele sunt dotate cu telefon, tv color, televiziune prin cablu (dar nu cu atatea programe pe cate mi-as fi dorit), minibar, posibilităţi de conectare la internet, băi cu cadă şi uscător de păr. Ferestrele sunt termopan si in camere, pe langa calorifer incalzirea se mai face si la nivelul mochetei. Camerele au vedere spre Patinoar sau spre Parcul Central Nuanta predominanta in camera este a cafelei cu lapte, nuanta ce o regasim in multe accesorii (patura de pe pat, perdeaua, mocheta).

Hotelul mai dispune si de spatii pt. organizarea de evenimente, conferinte, discutiilor de afaceri, nunti. De asemenea hotelul mai detine, cu intrare pe partea stanga a cladirii, o sala dotata cu aparate fitness si unde se poate face masaj anticelulitic, sauna, clipe de relaxare în jacuzzi. Totodata gasim aici si servicii de cosmetica, coafor, manichiură şi pedichiură.

Am aflat ca hotelul s-a numit hotel Bradul iar acum face parte din reteaua de hoteluri Hunguest Hotels, cel mai mare lant hotelier particular maghiar. Hunguest Hotel Fenyõ este situat în centrul orasului, între parcul central si Patinoarul Vákár Lajos.

Dincolo de hotel si parc se afla inima orasului (dar nu vreau sa spun mai multe ca sa nu fiu iar apostrofata ca amestec subiectele). Tot ce pot sa va mai spun e ca, realmente, m-am indragostit de acest oras si am revenit de multe ori... Nu pot sa ma abtin si va mai spun ca, in oras, hocheiul e o adevarata religie, ca patinoarul arata impecabil fata de cel din Bucuresti, ca oamenii sunt minunati, ca puteti pleca intr-o multitudine de trasee si ca puteti ajunge f. repede la Sumuleu Ciuc.

Trimis de ms65 in 19.02.10 00:51:44

VIZUALIZĂRI: 5625 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ms65); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Din camera hotelului se poate vedea Patinoarul Vakar Lajos

[19.02.10 01:54:50]

p18 nu apartine subiectului,se poate scoate?

[20.02.10 10:34:00]

frumos hotelul; am fost la o nunta in stil ciucan aici (de fapt in stil maghiar...) la restaurantul mare de la parter. Menu foarte bun, dar cu mari influente maghiare. De fapt aici tot are influenta maghiara. Stau si ma intreb de ce o fi fost nevoie sa schimbe numele din Bradul in Fenyo...care din cate am auzit e acelasi lucru, numai ca in maghiara... (chestia cu proprietarul maghiar nu tine...la alimentara sunt proprietari romani si au denumiri tot...straine) Mie imi place aerul curat de aici, faptul ca ai muntele aproape; la capitolul oameni...nu sunt 100% de acord; adica am avut surpriza sa nu gasesc un drum si cand am intrebat 2 batrani, care vorbeau intre ei maghiara, mi-au raspuns foarte detaliat si foarte amabil, in romana; in schimb la un market, copilului nu au vrut sa-i dea o cola...pana nu m-am dus sa vorbesc eu (romana, evident, ca maghiara nu stiu) pe un ton mai ridicat, pana nu am amenintat efectiv nu au vrut sa serveasca...

Din cate stiu, marea majoritate a populatiei practica in tinerete, in scoala, hocheiul sau skiul; multi dintre ei ajung la un nivel ridicat, visul oricarui copil este sa evolueze la SC Miercurea Ciuc, echipa de hochei, apoi la transfer in strainatate se duc in Ungaria.De aceea marii sportivi romani la aceste discipline provin din aceasta zona

[20.02.10 18:58:10]

Da, restaurantul e incapator si putem opta pentru meniuri si din bucataria internationala si din cea maghiara (specialitati) dar si din cea autohtona. Portiile sunt mari, mananci pe saturate, iar preturile sunt ca la orice restaurant. (zic asta pt ca prima data m-am ferit sa intru crezand ca preturile vor fi exagerate, deoarece si hotelul este mai impunator prin zona). Dimineata la micul dejun, care este inclus in pret, ai o varietate atat de mare si totul arata atat de bine ca nu-ti mai vine sa pleci. Iar daca s-a terminat ceva iti aduc imediat ce doresti, fara nicio problema, sau restrictie la cantitate. Nu exagerez dar e mai ok decat la orice hotel la care am fost (din tara sau din afara).

Ajung de cateva ori pe an acolo, cunosc toate magazinele (cat de mari sau mici sunt), am schimbat bani, am cumparat telefon mobil, de produse alimentare sau imbracaminte nu mai spun, am fost in piata dar chiar nu am intampinat vreo problema. Poate daca se intampla m-ar fi facut sa renunt sa mai ma duc dar nu vreau sa fiu carcotasa si sa ma dau lovita doar pt ca asa ar trebui (??? )... Chiar daca in fata mea era client care vorbea in maghiara cu casiera in momentul in care eram la rand nu era nicio problema sa conversam in limba romana. Nu exagerez si crede-ma, sunt femeie, orasul e mic, asa ca nu mi-a scapat niciun magazin...

Da, sportul rege in zona este hocheiul iar oamenii se strang cu totii atunci cand sunt meciuri pe patinoar. Mi-a placut ca se duc impreuna cu familia, cu nevasta, cu copii de parca s-ar duce la teatru. Nu stiu cate femei am vazut la noi in capitala la un meci de hochei... sau copii care sa viseze sa devina mari hocheisti. Atmosfera pe care o fac cei din Ciuc e grozava, patinoarul arata bine, ingrijit, e cald, se poate sta pe scaune, in pauze poti sa-ti iei ceai cald, ceva de mancare (au niste felii mari de paine care sunt unse cu un fel de untura si presarate cu boia de ardei si care au mare cautare). Dar si oamenii sunt mai civilizati, se respecta nu sunt gata de harta si stresati precum bucurestenii! Poate si pt. ca orasul e mic...

Pana de curand au fost doua echipe mari de hochei in oras dar incepand cu aceasta editie de campionat una s-a retras, mai mult fortata de hotararile federatiei (au fost niste penalizari exagerate pt neprezentarea mai multor jucatori la lot). Pacat, pt ca era vorba de o echipa (H. C. M. Ciuc) cu jucatori tineri care reusise sa se ridice intr-un timp scurt si care abia castigase campionatul comun cu cei din Ungaria (Liga MOL) iar in campionatul nostru iesise pe doi, dupa cealalta echipa din oras, mult mai experimentata Sport Club. Asa ca jucatorii au plecat fie la Sport Club, fie la Brasov sau la echipe din Ungaria. Pacat, si asa nu prea aveam competitie cu adevarat, acum vedem iar doar eternele dueluri Steaua-Sp. Club M. Ciuc.

[22.02.10 11:14:16]

Asa e cu hocheiul...ai fost la patinoar la vreun meci? Eu desi nu pot pronunta numele maghiare (si nici nu ma chinui s-o fac) mi-a placut echipa din Ciuc; am un prieten foarte bun de acolo (la a carui nunta am fost ) si care a fost portar la echipa nationala a Romaniei de tineret.. E o nebunie la meciuri, mai ales la derbyurile cu Steaua...dar din pacate mi-au cazut in dizgratie si echipa si orasul si oamenii de acolo atunci cand la un meci am auzit strigindu-se, in loc de incurajari pentru echipa..."ria ria hungaria..." asta e o chestie pe care personal nu o suport la mine in tara...daca eu as merge in ungaria si as cere ceva teritorii inapoi,asa cum fac ei cu Ardealul...crezi ca as fi iubit acolo? :-)) Dar trebuie sa recunosc ca maghiarii au o liga de hochei cu mult mult peste cea a noastra...formata din vreo 4 echipe parca...nu sunt chiar un pasionat de sportul asta...

[22.02.10 18:14:41]

Am fost la foarte multe meciuri sau turnee organizate acolo. Am sute de poze dar nu stiu cat de corect ar fi sa le postez aici. Au avut doua echipe pana in vara 2009 si anume Sport Club (jucatori experimentati, palmares bogat) si Hochei Club (echipa tanara dar care in doi-trei ani s-a ridicat si a reusit sa castige Liga MOL-campionat comun cu cei din Ungaria- si sa se bata pt locul 1 in camp. intern cu Sport Club).

Sa stii ca cei din Ungaria nu au campionat asa puternic deoarece si la ei echipele bune se duc sa joace in alte campionate comune, de ex. in Elvetia. Asa ca raman echipele de rezerva ale cluburilor puternice care sa joace in camp. intern.

La fiecare meci important tot patinoarul din Ciuc se ridica si canta Imnul Secuilor. Am trecut peste momentul asta macar din respect pt cat de uniti sunt fata de noi, bucurestenii (romanii) si cu siguranta pe care mi-o da gandul ca niciodata nu se va intampla ce vor ei. Suntem aici si nu ne ia nimeni nimic, fi sigur de asta! Este diferenta intre a vrea si a putea...

[23.02.10 00:58:35]

sters poza P18, la solicitarea autorului

[23.02.10 09:35:31]

inteles ms...stii cum e asta cu vrutu' si pututu'? cam cum e acum cu pensiile militarilor...se spune ca ceea ce castigi printr-o lege nu-ti mai poate fi luat...e, punem pariu ca se poate? d-l boc stieee... ;-). Si la treba cu unirea ai dreptate...din pacate; la fel se intimpla si cu cei de etnie rroma...numa' romanilor le e teama de unitate, sa nu cumva sa aiba vecinul mai mult ca el...

Deci ideea de baza este (ca vorbeam despre hotel) ca merita sa stai acolo cateva nopti daca esti in zona; din ce stiu eu , e cel mai mare si mai curat, mai bine intretinut hotel din Ciuc; micul dejun cum spuneai e bun, personalul e amabil...raport calitate-pret este f.bun, dupa parerea mea

ms65, sbacau
Alte impresii din această RUBRICĂHunguest Fenyo Hotel (ex Bradul) :