ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.07.2016
ÎNSCRIS: 08.07.10
JUN-2016

Către satisfăcător

Pe plaja Debarcader (Eforie Nord) la sfarsit de iunie

Asa cum scrie in titlu am fost la mare in perioada 24-26 iunie mai intati de toate cu o problema micuta iar apoi am avut dorina de a vedea litoralul asa cum este acum dupa 7 ani de absenta. Dupa rezolvarea rapida a trebusoarei pentru care am venit am luat la pas Eforia, mai inati in nord caci aici am stat la niste neamuri iar in zilele urmataore in Sus si in Techirghiol.

Primul lucru pe care l-am facut a fost sa facem baie in mare asa ca am strabatut stardutele cu case, am trecut rapid prin centru si am coborat apoi pe faleza in dreptul plajei Debarcader. In zona aceasta de faleza in unele locuri inca se mai sapa in carosabil producand astfel un mic discomfort mai ales pentru cei care au copilasi mai mici.

Multi dintre noi stiu ca faleza din Eforie este mai inalta si mai abrupta decat alte locuri de pe litoral, Imi pare rau sa o spun dar parte din faleza arata ca dupa bombardament iar vegetatia dintre randurile de trepte este foarte inalta si stufoasa reusind astfel sa arate ca un loc neingrijit.

Dar, caci este un "dar" noua plaje arata foarte bine, este foarte lata si iti da impresia ca nu mai ajungi la mare pentru balaceala. Plaja este de nisip si dupa spusele localnicilor s-a latit cu circa 800m, ceea ce pot sa confirm. Despre lungimea ei pot spune ca este destula apreciez eu 3,4 Km si incepe cam din dreptul aquaparcului, apoi plaja Belona, portul de yahturi, si cea mai lunga plaje adica Debarcader (finalul plajei cam in dreptul hotelului Delfin). Nisipul ne-a dat noua ceva batai de cap deoarece este adus din larg si pe alocuri randuri de scoici mici si ascutite iti produce un discomfort la talpi. Cum spuneam noi, toate cele trei zile le-am petrecut pe plaja Debarcader si chiar am fost foarte multumiti. In prima zi am facut plaje pe nisip iar in urmatoarele doua zile am facut plaje pe celebrele si mult disputatele plaje amenajate cu sezlonguri si umbrelute.

Marea a fost un pic agitata iar temperatura ei ne-a multumit pe deplin cu mentiunea ca pe 26, marea era plina de alge. Intrarea in mare a ramas la fel de lina iar nisipul a fost OK.

Atat in zona de plaje la liber cat si in zona amenajata pot spune ca nisipul este curat, distanta dintre cearsafuri sau sezlonguri apreciez eu este buna. Pentru plaja Debarcader am platit 30 lei /2sezlonguri/zi.

Ca o noutate plaja era supravegheta de o firma de paza foarte vizibila astfel ca puteai lipsi de la sezlong fara grije.

Deasemeni exista din loc in loc spatii comerciale pentru o berica, suc, cafea, apa si altele la pret acceptabil.

Salvamarii in zona plajei mi s-au parut foarte activi, tot timpul fluierau dupa cei mai indrazneti.

Plaja mai dispune de o statie radio proprie unde din cand in cand muzica este intrerupta de autoreclama, de cate un concurs sau de informatii utile

Pentru prima data in ultimi 7 ani am apelat la mancarea de autoservire, in prima zi am fost la Autoservirea Debarcader unde un menu zilnic si o friptura cu garnitura si salata + apa ne-a costat 40 lei. A doua zi am mancat la Autoservirea Acapulco unde doua friptui cu garnitura si o salata ne-a costat 26 lei. Ambele autoserviri se afla pe plaje si sa spunem ca am fost multumiti de mancare.

Nu lipsesc de pe plaje celebri vanzatori ambulanti cu porumbelul de la mare si gogosi ce e drept nu mai vindea niciunul namolul de Techirghiol... hammm. Ca o nota discordanta fata de cei stiam nu au mai fost asa agresivi si reclama era strigata parca mai cu masura

Noi suntem o familie un pic mai nationalista si asa ca daca ne intreaba cineva daca recomandam plaja din Eforie, raspunsul nostru este - sigur da. Cu mentiunea ca noua plaje face toti bani!

La infrastructura, mentalitatea omului si comert, Eforia noastra mai are ceva de muncit.

Trimis de adrianbogdan in 03.07.16 10:39:29
Validat / Publicat: 03.07.16 16:28:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #EXCURSII și CĂLĂTORII.

VIZUALIZĂRI: 8538 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 O parte din plaje

[03.07.16 16:28:26]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Plajele de pe litoralul romanesc, [ALTE LOCURI]" (deja existentă pe sait)

Dan&Ema
[03.07.16 16:47:08]

Start vot si la tine. Am citit acest articol despre litoralul romanesc cand Ema face bagajele sa plece cu cei mici maine la mare. La Mamaia ca noi sunt legati de Satul de Vacanta ca un magnet. Eu in schimb plec in Germania cateva zile, dar la final de saptamana fac jonctiunea cu familia la Mamaia.

Sunt curios cu ce impresii vin de pe litoralul nostru despre care nu am scris pana acum pe AFA daca imi amintesc bine desi nu am ratat aproape niciun an din viata mea sa fac o escapada la Marea noastra Neagra.

Sper sa vedem mai putina tiganie si sfidare din partea bashtanilor, dar mi-e greu sa cred asta.

[03.07.16 17:49:38]

@adrianbogdan: Din pozele tale Eforie Nord arată bine.

Am să mă conving și eu săptămâna viitoare când voi ajunge la marea noastră după 3 ani.

Prețul pentru șezlong rezonabil pentru data când ați fost voi, o să vedem cât vor costa săptămâna viitoare, știind că de la 1 iulie prețurile cresc pe litoral.

O vară frumoasă.

Toate cele bune.

[03.07.16 18:09:42]

@ANILU - Suntem curiosi ce vesti o sa ne aduci.

In ce statiune plecati?

Sa sti preturile chiar au fost rezonabile si noua plaje mi s-a parut mare si foarte frumosa. Chiar faceam glume si ne intrebam daca se va umple vreodata tot spatiul de cearsafuri.

Ce sa va urez decat o vacanta frumoasa!

Floryn81 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[03.07.16 21:41:59]

@ANILU - Hai că mă bag și eu în discuție! Din ceea ce știm noi (și am tot mers la noi la mare în ultimii 5-6 ani, mai mereu de două ori pe an), prețurile pe litoralul nostru au tendința de a exploda cam de la 10-12 iulie încolo până pe la 20 august. Indiferent de stațiunea în care veți merge, sper să aveți parte de vreme bună care să vă faciliteze o vacanță frumoasă, astfel încât să reveniți pe litoralul românesc!

Și după ce reveniți, evident că așteptăm cu nerăbdare impresiile!

Floryn81 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[03.07.16 21:50:10]

@adrianbogdan - Articolul tău ne este util nouă, mai ales că în august vom merge din nou la mare și ne gândim să alegem tot Eforie Nord! Plaja Debarcader arată excelent și nu cred că va fi plină ochi nici în vârf de sezon la cât este de lată; asta spre deosebire de anii trecuți, când nu aveai loc să mai pui un pas pe nisip fără să calci pe vreun cearceaf.

Ai văzut cumva dacă prin stațiune se mai fac lucrări mari în timpul sezonului după bunul obicei românesc? Adică să fie praf în aer și tot tacâmul...

catrinel
[03.07.16 23:35:42]

Am și eu o întrebare

Mai exista salvamari pe plajele din România?

Noi nu am mai fost în concediu pe litoralul romanesc din 2003

Am mers doar în weekenduri în zona 2 Mai, Venus și nu îmi aduc aminte sa fi văzut vreunul

Am fost impresionata (mergând prima data la plajă în Bulgaria) de numărul salvamarilor

Erau câte doi la fiecare 300 metri de dimineață până seara făcându-și conștiincios datorita

In Bulgaria salvamarii sunt plătiți de cei care administrează plaja

Eu nu l am lăsat pe fi miu în tabăra la Costinești

Mi se pare foarte periculoasa apa acolo

[04.07.16 07:31:42]

@catrinel - Buna!

In zona plajei Debarcader cu siguranta exista salvamari si pot spune ca baieti erau foarte activi, tot timpul avertiza indrazneti care se indepartau de mal.

Asa ca exista salvamari in zonele de plaje organizate de primari.

Ma scuzi dar nu stiu cum sta treaba(concret) cu salvamri in celelalte statiuni, dar dupa mintea mea zic ca acestia exista pe toate plajele.

Vacante frumoase!

[04.07.16 07:37:11]

@Crazy_Mouse - Buna!

Intradevar inca se mai lucra la canalizare pe stradutele paralele cu faleza din Eforie. Incercau bieti oameni sa imprejmuiasca locul cat mai bine dar ce sa zic discomfortul ramane pentru turisti.

Din cate am intels s-ar putea sa termine zilele acestea.

La Eforie Nord, sigur de acum va fi loc pentru plaje pentru toata lumea si pentru toate buzunarele

Vacanta frumoasa!

[04.07.16 07:47:34]

@adrianbogdan - Şi noi suntem curioşi cum va fi.

Vom sta în Constanţa şi vrem să ne plimbăm peste tot.

Multumesc pentru urări.

[04.07.16 07:53:13]

@Crazy_Mouse - Multumesc pentru urări.

Nu am mai fost pe litoralul nostru de 3 ani şi culmea anul acesta vom ajunge de 2 ori.

Săptămâna următoare vom sta la Constanţa şi mai mergem la sfârşitul lunii iulie în Venus special pentru "live pe plajă".

Vom lua pulsul litoralului şi binenţeles că voi scrie impresiile pe care le vom trăii la mare, la marea noastră, aşa cum aţi făcut şi voi circuitul pe litoral.

Toate cele bune.

[04.07.16 14:10:23]

@ANILU - Mi-ati putea spune daca in Constanta ati gasit o locatie avantajoasa de inchiriat? Nu vreau sa fiu indiscreta, poate mergeti la rude/prieteni, asa cum mergeam si noi in anii trecuti in apartamentul unor prieteni care era liber; insa cum ei s-au mutat acolo pe timpul verii, suntem in cautarea unui apartament sau cazare in zona Constanta - Mamaia.

[04.07.16 14:14:15]

@addcont - Noi mergem în garsoniera unor prieteni.

Nu ştiu să-ţi spun cu inchiriatul, unde, cât, cum este.

Imi pare rău dar chiar nu am cum să te ajut.

[04.07.16 14:22:34]

@ANILU - Sa aveti o vacanta placuta! Si multumesc de raspuns. Am incercat, niciodata nu se stie de unde sare... iepurele

In plus, tocmai am primit vestea ca a picat varianta din anii trecuti. Si sincer, nu am nici o tragere de inima sa caut

Si asta din cauza experientelor din ultimii ani privind cazarea la hotelurile de pe litoralul nostru; nu tocmai fericite. Nu mi-a iesit bine calculul la raportul calitate -pret. Bani multi, calitate nu la fel de multa.

tata123 🔱
[05.07.16 09:54:02]

@adrianbogdan - Fascinația mării e prezentă întotdeauna în sufletul oamenilor!

Citisem în primăvară despre interzicerea așezării șezlongurilor pe porțiunile de nisip nou create. Comisia Europeană interzicea timp de 5 ani închirierea acestor porțiuni de plajă. Eram curios dacă se respectă acest amendament - din foto P02 observ că nu e chiar așa. Unii au luat atitudine prin mass-media (radioconstanta.ro/2016/06 ... la-marea-neagra) dar nu cred că s-a rezolvat ceva.

[05.07.16 10:06:09]

@tata123 - Din pacate putini stiu acest lucru, si din acestia, si mai putini sunt dispusi sa isi strice concediul si sa ia atitudine.

Cazul nu a fost suficient mediatizat astfel incat mai multi sa ia atitudine si mai ales sa fie cunoscuta o situatie pe care primaria locala o accepta si se preface ca nu stie.

[05.07.16 10:06:31]

@tata123 - Buna!

Nu se respecta Directiva Europeana de nici un fel.

Fasia litorala apartine si este administrata de Apele Romane si de aici - e plaja mea, fac ce vreau cu ea- asa ca Apele Romane dispune de plaje cum doreste sufletelul ei.

Pe de alta parte ma gadesc ca si asa cu toate resursele de care apartine Apele Romane intretinerea este foarte anevoioasa, apoi daca plajea ar fi administrata de o primarie mica fara fonduri realizez ce dispute intre primariile mici ar fi, ne mai vorbind de logistica necesara pentru intretinere.

Una peste alata legal sau nelegal spatiu exista si este suficient pentru ambele variante de facut plaje.

Cu cine sa te certi in tara asta!?

Macar noi sa fim nationalisti si sa mai lasam bani in tara atat cat se poate...

[05.07.16 10:29:39]

@addcont - Buna!

Primarul din Eforie este un domn proaspat ales care din spusele localnicilor este un tip agreat de ei, este un om nascut si crescut acolo in Eforie care chiar cunoaste nevoile orasului, iar bani pe care i-a facut sunt bani facuti din turismul local.

Din pacate puterile sale sunt limitate si chestiunea cu fasia litorala nu tine de interesul local.

[05.07.16 15:13:35]

@catrinel - Eu l-am lasat pe cel mare al meu in tabara cu gradinita cand avea 5 ani (cam cu 16 ani in urma) si a venit aproape alb acasa pentru ca nu prea ii lasa in apa si nici sa stea prea mult la soare. Poate ca au fost putin cam restrictivi insa nu-mi pare rau, mai bine asa.

marynna28
[10.08.16 14:19:56]

foarte util articolul tau, tocmai cautam informatii despre plaja din Eforie Nord dupa operatiunea de extindere. Urmeaza sa plec spre final de august si eram curioasa la ce sa ma astept. in poze arata bine, doar ca o foarte mare portiune din ea e nefolosita si prin urmare inutila... din ce vad toata lumea se inghsuie cat mai aproape de apa si mai bine de jumatate de plaja ramane goala. pentru mine e perfect, pentru ca exact pe o portiune din aia goala o sa ma asez eu, departe de urlete, manele, mancatori de seminte si strigaturi cu porumb fiert si gogosi

Adina - addcont, adrianbogdan, ANILU, catrinel, Dan&Ema, marynna28, mishu, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂPlajele de pe litoralul romanesc: