ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.06.2016
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 12.09.10
JUN-2016

Europa Park si imprejurimi

Dupa ce am vizitat cele 3 mari parcuri ale Europei, pot sa spune ca situatia sta cam asa :

Locul 4 - Disney - Paris - am fost in luna februarie si poate daia mi s-a paraut cam trist

Locul 3 - Warner - Madrid - este la o scara mult mai mica decat celelalte, dar destul de dragut pentru al trece pe lista daca ajungi prin capitala Spaniei

Locul 2 - Europa Park - Rust (Germania)

Locul 1 - Portaventura - Salou (Spania)

Cererea de cazare este mare, asa ca preturile sunt destul de scumpe. Ca sa mai micsoram costurile nu am stat in Rust, ci intr -un sat foarte linistit la cativa km departare - Schwanau.

Exista si hotel in acest sat dar am preferat o pensiune pentru a putea pregatii singuri masa.

Pentru 5 nopti am platit 425 euro - 4 adulti si 2 copii, la Ferienwohnung Leppert... o gasiti pe booking. Are o curte micuta, terasa, gratar, parcare, propietari care locuiesc in aceeasi curte insa i-am vazut de 2 ori in 5 zile. Aproape este si un magazin gen Billa pentru aprovizonare cu orice.

Pana la parc se merge pe autostrada 10-15 minute.

Parcul nu foarte aglomerat, insa se faceau cozi de 10-15-20 minute. Eu am ales 2 zile in afara weekend-ului. Probabil ca in weekend se aglomereaza.

Marile atractii au coada separata pentru persoanele singure (care nu vor sa se dea neaparat alaturi de cineva cunoscut, ci ocupa un aventual loc liber). Acolo scapi in maxim 5 minute.

Nu am reusit sa ma dau in cel mai mare si mai frumos trenulet de aici. Am 1,79m si 115 kg iar sistemul de prindere in scaun este mai ciudat, doar pe genunchi. La mine se inchidea doar pana la primul clik, insa nu m-au lasat sa ma dau. Noroc ca am stat la coada doar 5 minute. In Portaventura am patit acelasi lucru dupa 1 ora si 50 minute de stat la coada. Restul atractiilor sunt ok din acest punct de vedere.

In parc au fost de ajuns 2 zile, cu toate ca se inchide destul de devreme, la ora 6. Pentru ca este destul de departe, nu am vrut sa stau doar 2 zile si am cautat si altceva de facut.

Se poate trece granita in Elvetia (200 km... parca) pentru o super excursie (scumpa - 100 euro/copiii pana in 6 ani nu platesc) cu vaporul pe un lac superb, cu trenulet care urca pe munte la mare altitudine si revenire cu telecabina si gondola. Dureaza4-5 ore. Gasiti pe google - Pilatus Kulm - Lucerna (pilatus. ch) Pe drumul de intoarcere am vizitat cascada Rinului. Am ajuns pe la 6 seara cand casele de bilete erau inchise... asa ca am intrat gratis :).

Am vrut si o scurta vizita in Zurich insa nu te poti incadra in timp intr-o singura zi.

Intr-o alta zi am trecut granita in Franta (30 km) pentru o vizita in Strasburg. Nu e mare lucru de vazut insa o jumatate de zi merita.

Masina am inchiriat de pe rentalcars (am voie sa spun?) fara nici o problema. Nu este nevoie sa o spalati. Cand o predati intra direct in spalatorie.

OFF:

Am ramas cu un bilet de intrare in parc pentru 2 zile, cumparat online, din cauza ca o prietena nu a mai putut veni. A costat in jur de 80 euro. Daca il vrea cineva il vinde la reducere :). (ma puteti contacta [...] prinPM)

Trimis de dani in 27.06.16 23:54:26
Validat / Publicat: 28.06.16 07:15:56

VIZUALIZĂRI: 6123 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dani); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[28.06.16 07:13:35]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Europa Park (parc de distracții) [Rust]" (deja existentă pe sait)

@dani - Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

[28.06.16 07:47:13]

@dani - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

NicoleBi
[31.07.16 18:11:10]

@dani: Buna. Vrem sa mergem în august și noi la Europa Park. Ne-a fost util articolul tău.

Am văzut ca ați rămas cu bilete de acces în Park. În ce perioada pot fi folosite și ce preț au?

Merci!

Nicole

dana71
[08.05.17 12:16:44]

buna ziua,

va rog sa-mi spuneti daca in afara biletului de intrare, in parc se mai achita si altceva sau in baza acelui bilet te poti duce in orice loc de distractie, orice roller coaster, etc...

voi merge acolo in luna august si as vrea sa stiu la ce sa ma astept

multumesc mult.

o zi buna,