ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.02.2010
DIN: iasi
ÎNSCRIS: 01.12.09
JUL-2008

Curtea de Arges

Dupa 3 zile de vis petrecute pe transfagarasan, am plecat spre Ramnicul Valcea dar nu puteam sa nu ne oprim la Curtea de Arges, asa ca, ne-am oprit in parcarea de la Curtea Domneasca si-am inceput "explorarea" locurilor la pas.

Am intrat bineinteles la Curtea Domneasca, construita de Voievodul Seneslau in secolul al XIII-lea. Palatul Domnesc, Turnul si Biserica Domneasca Sf. Nicolae, au fost construite ulterior de Basarab I la inceputul secolului al XIV-lea.

Picturile din Biserica sunt deosebit de frumoase; nu este permisa fotografierea in biserica (din cauza blitzului), iar ca sa filmezi trebuie sa platesti o taxa de 30 lei, asa ca am "furat" citeva cadre si-am plecat. Peste drum de Curtea Domneasca sta de straja statuia lui Basarab I.

Am plecat spre Biserica Episcopala, cunoscuta sub numele de Manastirea Curtea de Arges, ctitorie a lui Neagoe Basarab. De aici si pina la manastire am parcurs un drum umbrit de tei foarte batrini la umbra carora este o placere sa te plimbi. Pe la mijlocul distantei, am intilnit o florarie care mi-a atras atentia prin preturile foarte, foarte mici la crinii imperiali: 1 leu firul simplu, 3 lei firul bogat care la Iasi este 15-25 lei.

In drumul nostru am mai intilnit o Biserica foarte frumoasa, Biserica Sf. Gheorghe; aceasta este micuta, cocheta si o frumoasa gradina de trandafiri.

Am ajuns la poarta Manastirii, unde ne-a intimpinat statuia lui Neagoe Basarab.

Despre Manastirea Curtea de Arges, ... sunt prea mic ca sa vorbesc; binecunoscuta legenda a Mesterului Manole, mai putin cunoscuta legenda a Sfintei Mucenite Filoteia de la Curtea de Arges si fotografiile, vorbesc de la sine.

Am vizitat deci Manastirea, Biserica Paraclis unde sunt moastele Sfintei Mucenite Filoteia, am vazut locul unde se presupune a fi zidita Ana, marcat printr-o mare "stampila" rosie pe zidul Manastirii si in final am plecat spre Fintina Mesterului Manole. Dupa ce ne-am potolit setea am plecat agale spre Curtea Domneasca si nu stiu de ce, dar pina acolo n-am mai scos nici unu' nici un cuvint.

Trimis de mario 110 in 17.02.10 20:28:11

VIZUALIZĂRI: 3301 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mario 110); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Complexul Feudal Curtea Domneasca de la Arges
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[17.02.10 21:34:14]

mario: la o numaratoare sumara, in viteza, este al 8-lea sau al 9-lea review din excursia ta din 2008; sunt obiective diferite, e adevarat, dar este totusi PREA MULT; m-as fi bucurat sa fi dat dovada de mai mult tact (ori spirit de fair play, daca doresti), referitor la Concurs si la discutiile uneori justificate privind fragmentarea excesiva a impresiilor de vacanta si sa fi grupat reveiws-urile pe un set de maxim 4-5 obiective.

Retras punctele acordate standard (automat) acestui set de impresii.

[17.02.10 22:07:58]

si mai sunt review -uri, pentru ca in 2008 am umblat o luna. nu este vorba de fair play aici, pentru ca toate aceste sunt reale si nu sint absolut deloc inflorituri; lucru care poate verifica dupa data cind fost facute pozele. mi-ati mai retras punctele de la un rview acuzindu-ma ca am facut rezumat de nu stiu unde; total neadevarat, dar am zis: "poate ca asa pare, lasa". Toate informatiile despre un loc anume sunt aceleasi indiferent de unde le-ai lua, nu? altfel de unde sa stii de ele? e ca si cum am fi acuzati de plagiat ca folosim tabla inmultirii, care e numai una si o foloseste toata lumea.

Sunt unii care scriu 2-3 cuvinte despre despre un restaurant oarecare din nu stiu ce cartier a nu stiu carui oras si despre 2-3 feluri de mincare si sunt punctati.

credeam ca punctati VALOAREA informatiilor; cred ca am inteles gresit daca compar review-ul asta cu cel dinaintea mea (nu cu primul, cu al doilea).

si mai sunt scrise review-uri despre... thassos de exemplu, si rescrise, si rescrise formulate si reformulate, care sunt frumoase, sunt foarte utile, pentru ca exprima mai multe puncte de vedere despre acelasi loc, si nu le mai depuncteaza nimeni.

Daca dumneavoastra considerati ca trebuie retrase punctele, faceti ce trebuie sa faceti.

Sanatate multa si numai bine.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
dandy_pete*
[17.02.10 22:27:41]

Din start vreau sa lamuresc faptul ca nu tin partea nimanui sau vreau sa "desconspir" pe altii. Dar, domnule webmaster, daca vei fi mai atent, vei observa ca mai sunt destui cu mai mult de 3 impresii pe calatorie (din aceeasi excursie). Dau un exemplu, fara nici o tenta rautacioasa, ca as avea ceva cu cineva, doar corecta, si anume chiar d-l costy (nu va suparati pe mine, d-le) are 7 impresii din Italia si n-ati taiat puncte. Am observat asta pt. ca-i citesc cu mare interes toate impresiile. si acum asa cred eu ca i se face o nedreptate lui mario110. Si mai sunt si altii in aceeasi situatie, cand o excursie (de ex. cea a lui Pami in Egipt) este fragmentata in mai multe impresii. Si atunci, unde si cum si mai ales unde se mai imparte dreptatea??? Si, cui!

[17.02.10 22:53:26]

LOL, nu e vorba despre impartit nicio dreptate aici, dandy_pete.

E vorba despre un sistem de puncte si bonusuri primite [1] de la MINE, proprietarul sitelui si cel care acorda premiile, dupa criteriile MELE "personale si proprii" (explicate destul de in amanunt pe site si mai ales pe forum) si [2] de la VOI, prin voturile pe care aveti posibilitatea sa le oferiti.

Te invit ca pe viitor sa discuti aceste preocupari pe forum. Si, avand in vedere antecedentele tale in aceasta privinta, te rog sa notezi ca e ultimul avertisment pe care ti-l acord.

[17.02.10 22:57:49]

mario: 10 impresii cu puncte dintr-o singura vacanta este totusi prea mult, chiar dac-ar fi vorba despre un tur complet al Romaniei, in aprecierea mea.

Desi nu ti-au fost acordate punctele standard, ai totusi posibilitatea sa acumulezi puncte prin BONUSURI (voturi primite de la ceilalti vizitatori) - chiar daca eu personal le consider utile (dar nepunctabile din considerentele pe care le-am expus anterior), e mai bine totusi sa-i lasam pe ei sa aprecieze valoarea impresiilor (despre care amintesti mai sus), esti de acord?

[17.02.10 23:11:06]

" E vorba despre un sistem de puncte si bonusuri primite 1)) de la MINE, proprietarul sitelui, dupa criteriile MELE personale si proprii" SI CARE SUNT APLICATE PERSONAL SI PROPRIU. "

Este clar ca nu pot concura cu sanse egale datorita arbitrajului "propriu si personal", fapt pentru care va rog sa retrageti toate punctele de pina acum.

Cu arbitrul potrivit in teren, campioana Romaniei la fotbal poate pierde cu succes in fata ultimei clasate din divizia C.

P. S. tot dupa criteriile dvs fotografiile ar fi trebuit punctate (manual, asa cum ati explicat) - dar acum nu mai are nici o importanta.

Sanatate multa si noroc

[17.02.10 23:15:23]

mario - daca doresti sa faci acest lucru, ai posibilitatea sa te retragi din clasament -- bifeaza optiunea corespunzatoare din "Contul Meu", rubrica Setari.

Ti-as recomada totusi sa dai dovada de maturitatea si sa lasi sa treaca macar o zi-doua de reflectie inainte de a lua o decizie (optiunea de a figura sau nu in clasament se poate seta in primele doua luni ale fiecarui an sau in primele doua luni de la inscriere, dupa caz). Punctele acordate oricum nu ti se pot retrage; ele se vor folosi in Clasamentul General si-ti pot aduce viitoare "privilegii" (vor fi anuntate in a doua jumatate a anului) -- privilegii pe care poti bineinteles decide daca le accepti/folosesti sau nu.

[17.02.10 23:21:40]

observatia referitoare la "punctarea" pozelor o consider corecta, astfel ca am modificat manual punctajul si bonusul acordat primelor 20 de poze incarcate la acest review.

biancuta
[04.03.10 14:01:31]

Am fost copil cand am fost la Curtea de Arges si mi-ai nu-mi amintesc mai nimic. Am fost cu parintii si mi-ai starnit o mica nostalgie, pentru care ti-am dat un vot.

P.S. Din cate am remarcat, se incearca a se aplica toate regulile posibile pentru a multumi pe fiecare (in masura in care e posibil) si acestea aduc anumite avantaje sau dezavantaje fiecaruia dintre noi. Dar nu-ti pierde cumpatul, daca acum esti suparat si ai avut parte de un dezavantaj al sistemului, alta data s-ar putea sa gasesti anumite avantaje in aplicarea regulilor si altor persoane sa li se para un dezavantaj. Te inteleg pentru ca si eu am avut niste neclaritati, dar am inteles apoi care sunt regulile (pe care nici le stiam) si am trecut peste asta.

Te sfatuiesc sa faci la fel si te astept si cu alte impresii de calatorie.

[04.03.10 23:42:15]

@biancuta:

va multumesc pentru cuvintele de incurajare, si vreau sa va spun din capul locului ca sunteti una din persoanele pe care le respect (alaturi de ileanaxperta, diaura, laurentiucapac si altii...) pentru tot ce faceti aici.

In nici un caz nu sunt suparat pe sistem, ci pe cum este aplicat sistemul. Am fost acuzat ca am scris prea multe impresii la acelasi concediu; sunteti o persoana umblata si stiti foarte bine ca fiecare, biserica, manastire, obiectiv turistic, are personalitatea si istoria lui si nu pot fi amestecate.

Am facut un rezumat la Curtea de Arges, dar nu as putea "lega" Cetatea Poenari de Biserica din Corbeni (Antonesti), chiar daca sunt la doar citiva kilometri una de alta (cine vrea sa faca ghiveci turistic, sa faca, eu nu fac).

Impresiile sunt separate pentru a putea descrie mai bine locurile. DE exemplu dumneavoastra ati scris in 2 saptamini 3 impresii despre: hotel Praid, Salina Praid si Sovata care le cuprinde pe amindoua; si nu a mai fost nici o problema. Personal sunt de acord cu toate cele trei impresii si sunt sigur ca intr-un singur review nu se putea descrie atit de clar si de frumos tot ce ati intilnit si ati gasit acolo, si sunt sigur ca intentia dvs. a fost de a descrie cit mai in detaliu cele intilnite si nu de a aduna punte cum am fost eu acuzat. Am luat exemplu dvs. pentru ca suntem oarecum intr-o discutie directa; nu vreau sa mai dau alte exemple ca ar insemna sa birfesc si nu-i frumos.

La urma urmei 1000 de puncte le pot face foarte usor scriind 20 de ecouri de 2 rinduri, fara nici o noima. NU m-a deranjat ca au fost retrase acele punte, ci PENTRU CE au fost retrase.

Desigur, ar fi foarte simplu sa scriu in continuare linistit punind diverse date dar ar insemna sa ma mint pe mine in primul rind si nu vreau; am vazut impresii din 1991 incoace: oare de atunci nu s-a mai schimbat nimic?

Au fost retrase si punctele de la Manastirea Turnu; atunci nu m-a deranjat dar acum da! Pai cum poti scrie despre un loc cu o istorie atit de bogata fara sa iei date din istorie? Si daca nu scriu despre el ce sa scriu, ca am fost acolo si-atit? Repet nu punctele retrase ma supara ci doar ca au fost retrase (e ca si cum ai recunoaste un fault pe care nu l-ai comis doar ca sa nu iei cartonas rosu, ca asa vrea arbitru).

Scriu aceste lucruri nu atit pentru mine, cit pentru ca sunt sigur ca ca pot duce la imbunatatirea generala a aplicarii regulamentului, pentru ca asa cum a spus si webmaster, este un site in formare si bineinteles ca inca se pot aduce imbunatatiri sistemului; o idee de ici, una de colo...

DE exemplu eu nu as puncta impresiile mai vechi de 2 ani ca sa descurajez scrisul doar de dragul punctelor; oamenii de calitate care au fost in locuri deosebite mai demult sunt sigur ca ar scrie impresii utile doar ca sa contribuie la calitatea site-lui; e doar o idee, nu ma luati in seama.

sanatate, toate cele bune.

PS cu siguranta voi mai scrie dar acum am poze pe filme pe care trebuie sa le scanez sa le am in format electronic sa le pot pune pe site.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
biancuta
[05.03.10 00:02:44]

Am spus ca te inteleg, dar acest lucru s-a introdus din cauza altor persoane mai devreme, am vazut pareri pe forum. ( ma rog, parerile sunt impartite si eu ma abtin). Mie mi s-a spus ca sunt acceptate doar trei rw despre un anumit obiectiv. Am scris despre Tg. Mures patru, si la al 4-lea, punctele mi-au fost retrase. In legatura cu exemplul tau, e o greseala: am scris despre Salina Praid, care e un obiectiv turistic si despre o cazare, Hotel Praid. Ambele sunt in localitatea Praid, conform denumirii lor, dar in judetul Harghita. Sovata se afla in judetul Mures. ( Din acest punct de vedere, eu consider ca in sistem sunt introduse eronat, dar am banuit ca e din cauza posibilitatii de asociere a zonelor. ) Deci acesta e motivul pentru care mie mi se accepta. In plus, nu sunt aferente aceluiasi sejur. Fiecare in parte sunt excursii separate.

Am inteles ca acest aspect se refera doar la obiectiv, deci daca in vacanta vezi mai multe, le poti separa, dar sa nu se intinda prea mult.

Oricum, oricare ar fi regulamentul, nu va putea multumi pe toata lumea. Mai vorbeste cu web pe forum si vezi...

Noapte buna!

[05.03.10 00:15:23]

am inteles. eu oricum eram de acord cu cele trei impresii chiar daca erau din acelasi loc pt valoarea lor, pentru continut.

multumesc pentru lamuriri.

noapte buna

[05.04.10 00:01:48]

mario am atasat aceasta melodie impresiilor tale, daca consideri ca este cazul putem schimba!

[09.04.10 21:50:12]

este foarte frumoasa. multumesc.

[20.04.10 09:03:03]

Noi am fost recent si se poate fotografia in Biserica Domneasca, taxa fiind de 5 ron.

Ceea ce m-a "nemultumit" a fost ca doamna dinauntru, care incasa banii, cand a vazut-o pe fata mea ca scoate aparatul foto sa fotografieze si ea a spus ca ne cere taxa dubla! Motiv pentru care am bagat eu aparatul in geanta...

Atata vreme cat fata era cu noi, pentru ce sa platesc taxa dubla? Ce conteaza ca eu fotografiez zece poze si ea zece sau doar una din noi douazeci??

In schimb, la Manastirea Curtea de Arges, am intalnit alta atmosfera. Persoana de la intrare, un domn foarte evlavios (nu stiu ce era, poate diacon) si foarte amabil, cand a vazut-o pe fata mea ca fotografia si a aflat ca e cu noi - platisem tot 5 ron taxa - a spus ca atunci e ok.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
savastefania
[25.04.10 17:33:44]

Eu am fost acum multi ani aici si mi-a placut f mult.

[25.04.10 23:11:01]

@magdalena: aceeasi doamna care tipa la noi atit de tare ca-i sarea proteza din gura (nu exagerez, am pe inregistrare); in ciuda am filmat-o. sic!

ea ne-a spus sa nu facem poze ca se strica picturile de la blitz, iar filmatul e "trrrei zeci rrron" (de parca nu puteam face poze fara blitz).

la manastire, intradevar, alti oameni, alta lume parca; voi reveni cu placere ori de cite ori am ocazia.

[26.04.10 07:41:25]

Noua ne-a spus ca are pareza...Adevarul e ca era cam ostila si tipa cam tare, incercam sa fiu cat mai "invizibila" sa nu deranjez!

Nu mi-a facut observatie cu privire la poze, dar nu a pregetat sa imi repete ca trebuie sa platesc! Si nu ne-a dat nici-un bilet, nimic!

Nici ls Curtea de Arges!

Unde se contabilizeaza aceste venituri? Cine stie cati vizitatori au platit intrarea aici sau taxa de foto, filmat sau ghid? Oare banii intra in "buzunarele" Manastirii?

Sincera sa fiu, sunt cam suspicioasa... Logic trebuia sa ni se dea un bilet.

La fel si sus la Cetatea Poienari, ti se da bilet pentru taxa de intrare, dar pentru foto nu exista bilet si omul ala e singur acolo, cine il controleaza ce si cum???

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[26.04.10 08:01:12]

@magdalena:

- la Poenari ne-a dat bilete si pt intrare si pentru poze; nu mai tin minte cit era intrarea dar taxa de poze era 5 ron si ne-a dat bilete de intrare in valoarea celor de poze.

- la Curtea De Arges pe post de bilete ne-a dat niste iconite, iar taxa de poze s-a platit la intrarea in Manastire si ne-au dat bilet; este normal sa se dea bilet ca sa poti justifica in caz ca te ia cineva la intrebari.

- in ce priveste contabilizarea veniturilor manastirii, eu zic sa nu va faceti probleme, ca stiu ei sa se administreze singurei mult mai bine si mai eficient decit marea majoritate a primarilor acestei tari.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
[26.04.10 08:24:26]

Noua nu ne-au dat bilete pentru taxa foto.

georgiana
[27.04.10 23:07:10]

Un vot si de la mine, pentru ca mi-a placut! Si eu trec frecvent pe acolo, dar cel mai frumos e acum, primavara, cand inflorec magnoliile din curtea manastirii!

[28.04.10 07:31:46]

@georgiana: la fel mi-a spus si prietenul meu din ramnicul Valcea, dar din pacate n-am nici o sansa sa ajung primavara acolo...

[28.04.10 09:50:00]

Magnoliile m-au fermecat si pe mine!

biancuta, dandy_pete*, georgiana, magdalena, mario 110, savastefania
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Curtea de Argeş și împrejurimile: