ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.06.2016
ÎNSCRIS: 27.02.14
JUN-2016

Pensiunea Nico

Coordonate - GPS: N 45.5949967 E 22.9660808

Adresa - Din Hațeg, pe drumul E79, Sântămăria Orlea, str. Sântamaria Orlea, nr. 16.

Altă zonă deosebită (din multele zone frumoase pe care le avem) este zona Hațegului. Cele câteva obiective pe care ni le propusesem erau, normal, împrăștiate, așa că am ales o pensiune de unde să ne putem deplasa la mai multe obiective din apropiere.

M-a încântat, la această pensiune, faptul că nu are decât 2 camere de închiriat, dar de arătat, arătau bine. Plus spațiul de recreere de sub acoperiș, ce mai, m-a încântat.

Proprietarul, dl. Mânăstireanu, m-a rugat ca, atunci când ajungem în Hațeg, să-l sunăm, să vină să ne ia! I-am mulțumit frumos, spunându-i că sper că mă voi descurca. Am ajuns, am băgat mașina în curte, am făcut cunoștință, ni s-a prezentat tot, inclusiv sticluța de tzuică ce a rămas la dispoziția noastră!

Camerele. Deși ușile de intrare sunt una lângă alta, camerele, nu! Pe ușa din stânga se intră în camera de la parter, iar pe ușa din dreapta se urcă (iar?) la camera a doua, aflată deasupra celei de jos. Scara este puțin cam abruptă, dar sunt doar câteva trepte. Camerele sunt mari, generoase, dotate cu canapea și fotoliu, dar cea de sus nu are un dulap propriu-zis, ci niște policioare destul de mari. Camera de jos are un dulap pentru haine. televizoare mari, cu ecran plat, cu multe canale (pentru cine vrea să se uite).

Băile. Mari amândouă, cu cabine de duș, dar fără feon și (n-am înțeles scăparea) fără nici un săpun! Nu ne-a deranjat prea tare, venisem pregătiți, și mi s-a părut un dezavantaj minor. Pentru că se lăsase răcoare, am solicitat puțină căldură și în calorifere, nu numai în comportament, și imediat a fost pornită centrala pe lemne, care a încălzit de ne-a ieșit pe nas! Am bușonat la niște aparate sofisticate (primisem indicații!), și temperatura a devenit suportabilă.

Bucătăria Mare, foarte dotată, aflată numai la dispoziția noastră, avea și o masă, în cazul în care nu se putea mânca afară, la masa de sub umbrar (unde se afla și un televizor!).

Wifi-ul. Destul de bun, atât în cameră, cât și afară.

A propos de "afară", cafeluța de dimineață am servit-o la masa de afară, încălziți de soarele ce defila, parcă, prin fața noastră.

Gazdele au fost foarte amabile, dl. Marian Mânăstireanu era un amator de ieșiri pe munte, avea un grup cu care colinda cu ATV-urile, și s-a oferit - dacă nu știm - să ne ducă pe ici, pe colo. Am apreciat gestul, pentru că era gratuit, dar în special pentru că venea de la un om care alerga cu treabă toată ziua.

Dorind să luăm masa undeva, gazda noastră ne-a îndrumat la un restaurant (care avea și pensiune) și unde am mâncat cea mai grozavă tochitură și cea mai grozavă clătită de când mă știu! Nu se obișnuiește, la rewievurile despre cazare, dar eu am să postez totuși "produsele"!

Din punctul meu de vedere, aș recomanda cu căldură această pensiune, pentru locația ei și pentru intimitatea și liniștea oferite!

Concedii multe și frumoase!

Trimis de puiutea in 25.06.16 13:06:11
Validat / Publicat: 25.06.16 16:01:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în HAȚEG [HD].

VIZUALIZĂRI: 1266 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (puiutea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[25.06.16 16:00:52]

@puiutea - Am setat coordonatele GPS conform indicațiilor, rezultând următoarea poziționare pe harta interactivă AFA.

Am adnotat, deasemenea, aceste coordonate ca fiind confirmate.

Mutat în rubrica "Pensiunea Nico [Sântămărie Orlea], HAȚEG [HD]" (nou-creată pe sait)

liviu49
[27.06.16 16:55:17]

@puiutea - Interesanta aceasta locatie si care pentru doua familii pare sa fie ideala. Mai ales ca nu are cine sa te deranjeze, cum din pacate se mai intampla. Mentiunea dvs cu sifonierul care nu era intr-o camera imi aduce aminte de o discutie purtata cu multi ani in urma. Eram intr-una din multel excursii pe Transfagarasan si unul din turisti imi reclama ca dulapul de haine din camera sa nu are polite pentru rufe si doar trei umerase si are lipsa o usa. Merg sa verific si omul avea dreptate. Pentru ca dulapul din camera mea era utilat complet utilat il invit pe om sa puna in dulapul meu rufele sale. Imi spune ca nu este cazul, pentru ca hainele care erau pe el, constituiau tot bagajul sau. Sigur ca omul avea dreptate, ca urmare ca dupa cina, la un pahar de vorba, timp de mai bine de o ora am dezbatut nevoia unui sifonier intr-o camera de hotel in care locuiesti doar o noapte. Va dati seama ca discutia nu a avut nici-o concluzie. Ma bucur ca v-ati simtit bine si ca amabilitatea gazdelor (lucru esential pentru mine) a facut ca micile scapari cu feonul, sapunul nu v-au stricat un concediu pentru care va invidiez.

Numai bine si calatorii placute!

puiuteaAUTOR REVIEW
[27.06.16 18:05:37]

@liviu49: Nici pe noi nu ne -a deranjat absenţa dulapului, nici a săpunului sau feonului, aveam de toate la noi, dar, pentru o bună şi corectă informare, a trebuit să menţionez absenţa acestora! Mulţumesc pentru vot şi ecou!

adry24
[04.09.17 13:47:10]

@puiutea: Bună ziua! În câteva zile urmează să ajungem și noi la manastirea Prislop și mă tentează această cazare, mai ales că nu ne plac grupurile gălăgioase. Întrebarea mea este dacă, cabina de duș cu ușa culisantă aparține băii din camera de jos? Vă întreb acest lucru, deoarece acolo ar sta părinții mei, iar tatăl meu dispune de o mobilitate redusă. Vă mulțumesc!

puiuteaAUTOR REVIEW
[09.09.17 21:44:41]

@adry24: Nu, aceea este cabina de duș de la camera de sus. Cea de jos este semirotundă și necesită o ușoară pășire pentru a intra. Intrați pe saitul pensiunii, și acolo se poate vedea și cealaltă cabină, cea de jos. Dar cazarea și oamenii merită toți banii, aveți absolut totul la dispoziție! Succes!

adry24
[14.09.17 21:34:58]

@puiutea: Vă mulțumesc pentru sfaturi!

adry24, liviu49, puiutea