ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.02.2010
DIN: BUCURESTI
ÎNSCRIS: 26.01.10
DEC-2005

Karlovy Vary - de ce la ei se poate ?

Am fost intr-o excursie la Karlo Vivary din Praga in Decembrie 2005.

Este situat in Boemia de Vest cam la 120 km fiind considerat cel mai mare spa din Cehia si unul din cele mai bine cunoscute din Europa.

Conform legendei orasul a fost fondat in secolul 14 de Charles IV dupa descoperirea la vinatoare a izvoarelor termale.

Incepind cu sec. 16 a devenit locul favorit de tratament al bogatasilor avind un moment de virf in secolele 18 si 19.

Cele mai importante obiective turistice sunt:

Izvoarele termale- deunde puteti lua apa minerala

Colonadele Mill

Turnul Dianei- de unde puteti vedea panorama orasului.

Muzeul Jan Bercher -unde sepoate gusta lichiorul de ierburi Becherovka

Elizabeth spa -unde puteti face proceduri diverse

Glassworks MOSER -muzeul de sticla cu istorie de 150 ani.

Restaurantele -cel din hotelul Embassy e celebru

Magazinele de suveniruri- la tot pasul

M-au impresionat aerul cosmopolit si curatenia exemplara la tot pasul precum si hotelurile vechi dar foarte luxoase.

Am inteles ca izvoarele lor termale nu sunt cu nimic mai bunes decit cele din Herculane si ma intreb din nou: de ce la ei se poate si la noi NU?

Trimis de Traveller in 17.02.10 15:17:55
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CEHIA

VIZUALIZĂRI: 4106 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Traveller); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Karlo Vivary- in drum spre izvoare

Costi
[17.02.10 16:01:14]

Ehei, am fost şi eu acolo, în 1983, e mult de-atunci şi de câţiva ani tot mă gândesc să mă mai duc o dată...

Am vizitat şi muzeul fabricii de sticlă Moser, unde se găsesc nişte exponate deosebite, piese din cristal fabricate personalizat pentru capete încoronate şi alte persoane importante. Printre altele, se găseşte şi un pahar ca cele din serviciul comandat pentru regele României, Carol al II-lea.

Mai erau expuse şi piese decorative din cristal colorat, cu incluziuni, care arătau grozav!

Aveau şi o expoziţie cu vânzare, de la simple cristale de Boemia, cu preţuri rezonabile, până la servicii la care doar un pahar costa cât o Skoda.

În ce priveşte întrebarea ta finală, deşi retorică, ea are un răspuns: pentru că i-au educat nemţii (austriecii, mai exact). Să nu uităm că, de fapt, staţiunea se află în aşa-numita regiune sudetă, locuită până după al doilea război mondial de etnici germani. Ei au fost expulzaţi de cehi, care nu au uitat că aceştia au întâmpinat cu flori armata germană, în 1938, la anexarea regiunii de către Germania nazistă.

De altfel, până după al doilea război mondial, staţiunea s-a numit Karlsbad, după numele împăratului Karl IV.

La Karlovy Vary se desfăşoară şi un foarte cunoscut festival de film.

magdalena
[17.02.10 18:55:29]

De ce la ei se poate si la noi nu? Mda... , o sa am ocazia sa aflu anul acesta.

Problema e ca sunt alti oameni acolo, si, dupa cum spunea si costi, au alta educatie... Aici vorbim de doua popoare diferite... La noi multe nu se poate!

Fata mea a luat niste suveniruri din portelan de aici cand a fost anul trecut, destul de scump (ea spune ca sunt niste canute de luat apa de la fantani).

Abia astept sa ajung si eu si sa postez si niste poze, deocamdata nu pot ca nu le-am facut eu, ci fata mea.

Vad unele imagini aici, ar fi fost interesant sa le vedeti vara, Cehia e o tara extrem de frumoasa.

Costi, magdalena
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Karlovy Vary: