Pasa Beach Hotel

DIN Brasov
înscris/ă în 15.06.16
JUN-2016

Pasa Beach - Marmaris

Am petrecut sejurul in frumoasa statiune Marmaris. Per ansamblu a fost un concediu foarte reusit dar vreau sa va impartasesc opiniile mele despre acest hotel.

Ne-am cazat in corpul A (pt. ca asa am cumparat biletul) unde camerele sunt mari si au vedere partiala la mare. Pentru ca nu am vrut sa dam bacsis la cazare ne-a dat o camera care avea vederea "foarte partiala" la mare. Am coborat la receptie si le-am spus ca vreau camera mai spre mare, nu spre sosea. Mi-au spus ca nu au alte camere disponibile... (camere mai erau, hotelul inca nu era ocupat in totalitate) cum spuneam, nu le-am dat bacsis. Am ajuns la concluzia ca nu o sa stam foarte mult pe balcon asa incat... am renuntat sa ne mai contrazicem cu cei de la receptie.

Cateva cuvinte despre hotel.

Este un hotel frumos, curat, cu 1 piscina mare care are si tobogan si inca 2 mai mici. Locuri pe terasa se gasesc tot timpul. Plaja care apartine hotelului este putin cam mica raportata la capacitatea hotelului. Daca vrei loc pe plaja trebuie sa-l ocupi dimineata pe la ora 7.

Dar sa revin la hotel, cum spuneam hotelul... ok... in sensul in care nu prea e de 4 stele si am sa ma explic. Scrumierele erau din plastic si mare parte din ele erau ciobite sau crapate. Nu gaseai scrumiera oricand doreai, am cerut una la bar si mi s-a raspuns intr-o "oarecare" engleza ca nu au. Paharele care se dau pentru mers pe plaja sau la piscina nu sunt de unica folosinta, sunt dintr-un plastic mai tare. Era un baiat care venea cu o pubela mica pe plaja, aduna toate paharele si le ducea la barul de pe terasa unde erau doar clatite si repuse pt. a se folosi din nou (macar daca le duceau undeva unde sa nu vezi cum sunt spalate).

Personalul de la bar le zambea doar celor care lasau bacsis. Unul dintre barmani isi lingea degetul dupa ce iti punea sirop in cocktailul cerut. Din punctul meu de vedere nu se fac astfel de lucruri la un hotel care se pretinde a fi de 4 stele.

Mancarea era variata si multa, nu puteai spune ca nu ai ce alege dar se si repeta... Dulciurile de asemenea foarte multe si variate. Cam atat despre hotel, trageti dvs. concluziile.

Despre statiune va pot spune ca este foarte frumoasa, merita vazuta. Am facu 2 excursii de care am fost foarte incaintati. Nu ratati insula Cleopatra si delta Dalyan, nu o sa regretati, sunt peisaje superbe iar calatoria cu vaporasul este foarte frumoasa si relaxanta.

Recomand statiunea Marmaris, aveti ce vedea.

Impresii încărcate de Ligia06 in 15.06.2016 14:06:42

Validat / Publicat: 15.06.16 15:37:48

• A fost prima sa vizită/vacanţă în TURCIA

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Ligia06); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  10350 PMA (din 15 voturi) nota2

[15.06.16 14:25:57]

@Ligia06: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 26&ridAnt=69245

Am facu 2 excursii de care am fost foarete incaintati. Nu ratati insula Cleopatra si delta Dalyan, nu o sa regretati,

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

- nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[16.06.16 00:17:43]

@Ligia06 -

Existența paharelor de plastic refolosibile nu este un criteriu de clasificare a hotelurilor. Am întâlnit în destule rânduri această situație la hoteluri de cinci stele din Turcia mult mai scumpe și mai cu pretenții decât Pasa Beach, un hotel foarte bun pentru categoria lui. Este adevărat că paharele nu erau doar clătite, ci spălate la mașină la temperaturi ridicate. Personal prefer paharele de carton de unică folosință, dar toate astea costă.

Nu cred că o atenție dată la recepție ți -ar fi garantat neapărat o vedere mai bună.

- Ligia06
[16.06.16 12:07:32]

@nicole33 - Cum spuneati si dvs. macar acelea erau spalate cu detergent. Ca o mica paranteza, pe plaja erau persoane care dadeau de baut apa cainilor si pisicilor (care se plimbau pe acolo). Deci nu mi se pare normal sa le clatesti doar cu apa. Daca nu aveau bani de pahare de unica folosinta atunci poate aveau de un detergent... sau macar nu le clateau in fata turistilor. Am fost in Creta, Grecia, Croatia, la hoteluri de 3 stele dar asa ceva nu am vazut. Prietenii nostri s-au cazat la hotel de 3 stele unde aveau pahare de unica folosinta ca sa nu mai vorbim de faptul ca erau serviti direct pe plaja... Cat despe bacsisul dat la receptie, au dat alti romani si au primit camere mai bune. In fine, nu vreau sa intru in polemici cu nimeni, am vrut doar sa va impartasesc opiniile si experienta mea de acolo. De acea am si spus sa traga fiecare ce concluzie vrea.

- marival
[14.07.16 18:53:03]

buna prosoape de plaja se dau de la hotel pe baza de card sau? daca se lasa la sezlong prosopul e rezervat sau ni l da la o parte? ce ne spuneti vis a vis de problema asta? o cafea buna unde bem?

- Ligia06
[15.07.16 08:27:09]

@marival - Da, prosoapele pentru plaja sedau pe baza de card. Noi ne rezervam sezlongul cu prosoapele aduse de acasa (ne era teama sa nu le fure pe cele de la hotel pt. ca ar fi costat cam mult plata lor, nu mai stiu exact dar parca 20 si ceva euro/bucata). Dar da, ramane rezervat. Cafea buna in hotel nu am baut (poate nu am gasit noi unde era buna), am baut pe terase din centrul statiunii.

Publicitate    [18.09.19 07:53:36]