ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2008
    DIN: bucuresti
    ÎNSCRIS: 07.07.08
    JUN-2008

3 stele cu felicitari!

Desi este incadrat la 3 stele noua ne-a facut o impresie mult mai buna, comparativ cu cele 3 stele romanesti. Pozele afisate pe site-ul hotelului reflecta realitatea; serviciile au fost foarte bune, curatenie, mancare excelenta, program de animatie seara, sauna si masaj.

Personalul hotelului a fost amabil, la receptie se vorbeste spaniola evident, dar si engleza, germana, franceza si italiana. Inclusiv la programul de animatie se vorbea in engleza, spaniola si germana. In perioada in care am fost noi acolo erau si foarte multi oameni de varsta a treia, dar sincer pana si ei erau diferiti de pensionarii nostri. Am impresia ca ei se distrau cel mai bine :). Am uitat de piscina: superba! Curata, mare, exista si piscina pt copii, 2 sau 3 jacuzzi in aer liber amenajate intr-o stanca, sezlonguri, bar la piscina.

Daca m-as mai intoarce acolo? Cu prima ocazie.

Trimis de iris26 in 07.07.08 05:33:24

VIZUALIZĂRI: 3672 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iris26); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 O particica din piscina

[17.02.09 13:28:36]

Hello. Av avea doar o intrebare: cum se poate ajunge acolo din Spania continentala??

[18.02.09 12:47:15]

Exista 2 variante: fie din Barcelona, fie din Madrid. Cursele spre si din Insulele Canare pleaca zilnic si variante de zbor sunt nenumarate. Eu am fost cu cursa de linie (Iberia) insa recomand si low-cost (Span Air, Vueling) care sunt companii locale. Pretul e muuuult mai accesibil, am gasit pt anul acesta dus-intors Madrid-Tenerife 100 eur/pers cu taxe incluse.

[19.02.09 10:31:03]

Multumesc mult pentru informatii!

SARU MANA!

[19.02.09 10:33:59]

P.S. : daca veti avea timp in viitor sau daca nu ati facut-o deja va recomand sa vizitati Granada si complexul maur "Alhambra". Alaturi de stanca Gibraltar, toate astea sunt absolut extraordinare!!!

Cu stima, Ionel

[19.02.09 10:54:24]

Cu multa placere! Si multumesc pt recomandari, Gibraltar deja era pe lista "de vizitat candva", iar acum sunt cu atat mai curioasa!

lianamonica
    [26.08.09 09:27:34]

Vad ca impresiile sunt putine la aceasta detinatie. Merg si eu in Maspalomas in septembrie. Rezervarile sunt facute si achitate nu se mai poate schimba nimic, va intreb doar ce merita vazut, locuri care v-au placut, in care v-ati simtit bine, daca recomandati ceva unui turist nou..

Va multumesc anticipat!

[27.08.09 09:34:05]

Pt. Lianamonica: Noi am vizitat multe locuri frumoase. Am avut norocul sa cunoastem un roman care e instructor de scufundari in Gran Canaria, iar el ne-a plimbat aproape peste tot in insula. Merita sa faceti scufundari, sa inchiriati Buggie Car si sa faceti o plimbare pana in centrul insulei, de fapt sus in munti (peisajul e vulcanic, exista si un lac vulcanic - Las Ninas); sa va plimbati cu camilele pe dunele din Maspalomas, sa vizitati cea mai frumoasa si exclusivista statiune din Gran Canaria - Anfi del Mar; capitala insulei, las Palmas, mai merita vazuta. De asemenea in Maspalomas sunt plantatii de bananieri care pot fi interesante. Neaparat o excursie pe ocean, poate aveti noroc sa vedeti balenele si delfinii. Daca sunteti interesata de shopping exista aproape in toate statiunile duty free shop-uri (i-lele Canare sunt scutite de anumite impozite).

Eu imi mentin parerea ca e o excursie care merita facuta din toate punctele de vedere;anul viitor noi ne intoarcem acolo, de fapt in Tenerife de data asta, insa luam feribotul si pana in Gran Canaria. Daca mai aveti intrebari sau curiozitati cu toata placerea va mai ofer informatii.

lianamonica
    [27.08.09 11:37:23]

Suna fantastic! va multumim mult! de-am avea timp suficient sa le facem pe toate! Daca nu avem norocul sa intalnim si noi un roman aveti cumva o agentie sau un contact pentru excursiile acestea sau e ca in Turcia, afisate ofertele la tot pasul trebuie doar sa te hotarasti ce vrei sa vezi?

Am fost in Tenerife acum 10 ani, copilul nu avea inca doi ani pe atunci. Am inchiriat o masina si ne-am plimbat pe trasee de munte cu peisaje vulcanice desprinse parca din filme sf. Mai este si o gradina zoologica care merita vazuta mai ales daca mergeti cu copilul. Pe ocean nu ne-am aventurat atunci, n-am avut curajul, copilul fiind foarte mic dar sunt sigura ca experienta trebuie sa fie deosebita. Unde am fost noi nu mi-a placut plaja desi am inteles ca era ceva unic (nisip negru provenit din roca vulcanica) apa neagra sau tulbure in permanenta si cu valuri (cam infioratoare!! , de admirat dar nu de stat pe ea), mi-am stricat doua costume din cauza nisipului, intra in tesatura si nu mai iese oricat le-ai spala, asa ca mergeti neaparat cu unul complet negru! si nu uitati de papucii de plaja, nisipul incepe sa arda imediat dupa 9.

Nu va speriati de ce v-am scris mai sus... Tenerifele sunt foarte frumoase cu peisaje si vegetatie incredibila...

Imi pare foarte rau, am incercat dar nu-mi aduc aminte numele statiunii... : (

[07.09.09 22:06:58]

Noi am gasit acolo aceste oferte, nu le-am contractat prin agentie. Se gasesc la tot pasul. Noi am fost printr-o agentie mica din Bucuresti, Elysee Turism parca, care oricum nu avea posibilitatea de a ne pune la dispozitie excursii de acest gen, asa cum se intampla spre exemplu in cazul Tez Tour sau Ali Baba pt.Turcia. Nu va faceti probleme, o sa aveti timp sa faceti absolut tot ce va doriti, doar chef sa aveti :-) Concediu placut si astept impresii de dupa!

[15.11.09 21:05:16]

buna! povesteste, te rog, frumos putin si despre plaja. era aproape, era cu nisip????

[16.11.09 10:16:24]

Plaja e cu nisip fin, sunt si zone unde poti inchiria sezlonguri. Hotelurile nu sunt foarte aproape de plaja dintr-un motiv f. solid. Pentru ca acolo e ocean, nu mare, fluxul si refluxul sunt mult mai puternice. Practic acolo unde stai ziua la plaja, noaptea e acoperit de apa (e fluxul). Ziua apa se retrage si lasa loc de plaja. Malul e consolidat si inaltat din cauza aceasta, si ca sa ajungi la plaja trebuie sa cobori multe scari. Ideea e ca la orice hotel ai sta, tot trebuie sa faci o mica plimbare pana la plaja; toate hotelurile sunt construite, evident, cu cel putin un nivel deasupra oceanului. De fapt toata insula e in trepte, e terasata. O sa caut niste poze sugestive, sa vad daca am facut, si o sa le postez pe site.

[16.11.09 18:48:02]

multumesc pentru raspuns. apa era buna de facut baie sau cum sa zic, era calda? noi am vrea sa ne ducem in august, anul viitor. nu vrem un hotel luxos, vrem unul curat si doar demipensiune... hotelul acesta ni l-ai recomanda? e aproape de centrul statiunii?

[17.11.09 09:21:34]

Avand in vedere ca e vorba de Oceanul Atlantic, ma asteptam sa fie mai rece apa, insa nu e deloc asa. Evident ca nu e la fel de calda ca in piscina, insa crede-ma ca poti sa faci baie in ocean linistita. E si foarte curata, nu ca la marea noastra.

Cat despre hotel, mie mi-a placut f mult acesta la care am stat noi. Nu stiu cum sunt celelalte, insa hotelurile din lantul IFA sunt ok. E destul de aproape de centrul statiunii, gasesti magazine (suveniruri, duty free shop, mini market) la 100 m de hotel (3 minute). Hotelul arata bine, e curat si civilizat. Mancarea a fost f buna, gen bufet suedez, si aveai de unde alege in functie de gusturi. Personalul hotelului e canarian, vorbesc pe langa spaniola si engleza, iar unii chiar si germana si franceza. Si toti sunt f amabili!

Nu stiu cat va costa anul acesta, dar noi, in iunie 2008, am platit 564 euro/2 pers. - (deci 282 eur/pers. ) cazare+demipensiune 8 zile. In august s-ar putea sa fie un pic mai scump, avand in vedere ca e in sezon.

mirelab
    [17.11.09 09:37:29]

artemisa24, pe langa informatiile utile ale lui iris26, mai ia in calcul ca spaniolii isi iau concediu in august intr-un procent f mare: acolo unde se poate inchid "taraba" in luna august, de aici si un grad de ocupare f mare si probabil un pret pe masura in acea perioada.

Vacanta placuta!

[17.11.09 21:02:44]

multumesc pentru raspunsuri....

magdalena
    [23.01.10 18:30:10]

Si cat a costat sejurul? Cu avion cu tot si cum se ajunge? Exista zbor direct?

vasa
    [01.01.12 12:04:19]

salut iris26 la muti ani anul acesta merg pe mana ta in Grancanaria la acelasi hotel pentru 11 zile sper sa fie la fel de frumos ca si in Tenerife, eu voi pleca pe 3 ianuarie cu scurta escala in Madrid. iti doresc un an cu multe plecari

vasa
    [01.01.12 12:07:48]