ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.06.2016
JUN-2016

Către satisfăcător
Extrem de nemulțumit
Extrem de nemulțumit

Staff foarte neprietenos pentru pretul camerei

Confirm atitudinea total nepotrivita a personalului. Am avut ocazia sa vorbesc la telefon chiar cu proprietarul, incercand sa rezolv o disputa cu receptionista legata de eliberarea locului de parcare.

Am aflat ca dansul este chiar cel care o incurajeaza pe doamna de la receptie sa se comporte cu toti oaspetii ca si cu niste potentiali rau-facatori, sa incaseze musai toti banii in avans, incurajand astfel limbajul si atitudinea de care se plange tot internetul - cautati aceasta locatie si pe trip advisor, pe metropotam, amfostacolo.ro, nu poate fi totul o coincidenta. Asadar dreptul la replica al "distinsului" domn ma intereseaza mai putin, poate sa zica orice, eu l-am perceput ca pe sursa tuturor problemelor, acreala cu topping de infumurare, ca deh, e patron.

Probleme:

- in primul rand asteptarile, vazand preturile de hotel de 3 stele in Mamaia, m-am gandit ca nu o sa avem probleme, cel putin nu de grosolanie din partea personalului

- inca de la sosire, desi eram cu mainile pline de bagaje, am fost opriti afara si am fost invitati pe un ton nepotrivit sa scriem fisa de cazare pe o tejghea, ACUM, nu mai tarziu.

- ni s-au solicitat ambele carti de identitate, tot cu un ton impertinent, ca si cum prietena mea era vreun rau-facator. Din cate stiu, la o singura camera se prezinta un singur act de identitate, al meu; cel putin asa a fost pe unde am calatorit, si nu e putin

- ca tot veni vorba de plata, a fost musai in avans... eu stiu ca la servicii hoteliere nu iti permiti sa deranjezi omul cu bagajele in mana, iar plata se face la plecare

- fara POS, am fost saracit de ultimii bani cash, acolo, afara, pe loc, inainte macar sa intram in vreo incinta

- fara nicio posibilitate de a manca sau bea ceva, orice; se lauda cu bucatarie self-service, dar nu au nici de un ceai sau de o cafea acolo

- pentru orice lucrusor, mancare, apa sau cash, ar trebui sa mergi inapoi in sat, la aprox 3 km, pe un drum infiorator, plin de capcane dupa ploi. Mi-am lovit puternic podeaua masinii chiar in fata resort-ului, semn ca nu se ocupa nici macar de drumul de la cherhana pana la ei

- si acum camera: foarte mica, dus cu scurgere direct in podea chiar langa vasul de WC, totul in 1 metru patrat, la intrare miros ingrozitor de frigider (era scos din priza, cu usa deschisa), fara aer conditionat, fara TV, fara internet.

Apa de la dus este cel mult calaie, dupa ce am lasat-o sa curga 10 minute.

CINE SE CRED!?! 60 EUR pe noapte doar pentru vederea spre mare?!?! Ca in rest este sub-mediocru. Mergeti de exemplu la Hotel Riviera in Mamaia, e proaspat renovat, o sa platiti cam acelasi pret, vedere spre mare, si toata reverenta posibila din partea staff-ului.

ULTIMA PICATURA: eram gata sa plecam, ne-am conformat cu check-out la ora 12, nereusind sa negociez un late-checkout decent (vroiau inca 30 de euro pentru asta).

Parcarea era goala (am poza dovada), mi-am permis sa las masina acolo pana la ora 14:30, timp in care m-am retras la cherhana sa mananc ceva, ca deh, ei nu au nimic.

La revenire, desi pana atunci nu comentasem nimic, ma conformasem cu toate regulile lor, platisem pretul lor premium pe camera lor mediocra, ma pregateam sa plec neinversunat, acritura de la receptie si-a permis sa o certe pe prietena mea pentru ca nu am eliberat si parcarea la ora 12. Ne-a stricat complet ziua de duminica.

I-am reclamat la Protectia Consumatorului pentru plata in avans, pentru apa calaie cu probleme si pentru lipsa datelor de contact ANPC afisate vizibil.

Ca o paranteza, corpul principal de cladire pare sa fie izolat, accesibil doar "boierului", intr-o schema bine-cunoscuta de "pensiune/casa de vacanta"... daca a folosit orice fel de fond nerembursabil pentru acea constructie inaccesibila turistilor, atunci sa-i fie rusine si pentru asta.

Trimis de nectarie in 06.06.16 14:41:30
Validat / Publicat: 06.06.16 16:21:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CORBU / CAPUL MIDIA. A mai fost în/la: Toate regiunile istorice din Romania, aproape in fiecare oras resedinta de jutet, multe locatii la mare/munte

VIZUALIZĂRI: 3381 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nectarie); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[06.06.16 16:21:25]

@nectarie: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 85&ridAnt=69050

Zoazore
[06.06.16 17:35:25]

@nectarie - Ooo, dar ce țapă v-ați luat! Și doar ai zis c-ai citit recenzii urâte! ANPC-ul ți-a răspuns ceva?

Aia cu C. I. -urile, da. Dacă nu-s aceleași nume, se cer toate actele (noi așa dăm la bulgari mereu!), dar restul... Nasol!

Îmi pare rău de vacanța ratată!

nectarieAUTOR REVIEW
[06.06.16 18:03:26]

@Zoazore - nu citisem nimic inainte, am fost acolo cu toata increderea dupa ce anul trecut am mancat la cherhanaua din corbu. Am vazut locatia foarte buna, langa plaja, si mi-am dorit sa merg macar o data.

Recenziile negative le-am citit dupa ce plecasem, deja nervosi, constatand ca muuuuulta lume atat din tara cat si oaspeti din afara tarii reclama neobrazarea personalului. Ganditi-va cat de scarbos trebuie sa fii ca sa se prinda si un strain ca ceva nu e ok.

Astept rezolutie si de la ANPC, dureaza vreo 30 de zile. Nu stiu in ce masura am un caz concret, am martor ca lipseau informatiile ANPC, cred ca doar asta e valid dpdv consumator.

Mai mult nu pot sa fac decat sa povestesc experienta neplacuta tuturor cunoscutilor mei si internetului.

AZE
[06.06.16 22:12:23]

@nectarie: Din păcate exista persoane care nu stie ce înseamnă turism si faptul ca clientul (turistul) este stăpânul. Am avut si eu ocazia si mi s-a dat de inteles ca sunt văzut ca un intrus nu turist. In urma cu ceva vreme m-am cazat la o pensiune in Lacul Rosu. Conditiile au fost proaste dar nefiind pretentiosi si obositi am acceptat. Dupa check out am văzut un loc de unde se poate fotografia din alt unghi lacul Rosu si panorama din jur. Este vorba despre versantul din stanga daca venim dinspre Bicaz. Era un indicator proprietate privata dar fără imprejmuire. Pt foto reusit am intrat 1 m (un metru) pe proprietatea respectiva. Proprietarul fiind aproape a început sa urle la mine, câteva secunde nu l-am ascultat pana am. facut fotografiile necesare, s-a enervat si a început sa urle mai tare sa vina către mine si a scos ceva din buzunar (nu am asteptat sa vad ce este bănuiam ca este un briceag sau cutit) Persoana respectiva a fost proprietarul pensiunii unde m-am cazat. De aici deduc ca violul de domiciliu si fotografiatul sunt 2 lucruri periculoase (ca fapt divers doresc sa mentionez ca in New York am pozat din greseala fără sa vreau zona de securitate o data la aeroportul JFK si o data la un muzeu(American Indian Museum aproape de Wall Street), doar m-au atentionat nici măcar nu a trebuit sa sterg pozele)Din punct de vedere legal proprietarul are dreptate...dar...

AZE, nectarie, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂComplex Plaja Golf [Corbu]: