Unde mâncăm în Balcic şi împrejurimi?

26.05.2016
MAY-2016
100 RON/masa/2 persoane

Restaurantul Tanino - de revenit

Urmare de aici

Astept cu nerabdare momentul in care voi ajunge din nou "pe urmele Reginei Maria" cum bine a zis un antescriitor, in aceasta linistita statiune in care te intalnesti cu compatrioti la tot pasul si in care chiar ti se pare firesc sa auzi limba romana. Astept cu atata graba pentru ca mi-am propus sa vizitez din nou Restaurantul Tanino.

Situat pe faleza, undeva la mijlocul ei, chiar langa o plaja mica de maxim 30 sezlonguri, prevazut si cu o piscina exterioara destul de generoasa, restaurantul iese in evidenta datorita in primul rand painicilor facute dintr-un blat pufos, cu usturoi si cascaval, care tin loc cu succes unei pizza mai simpluta, dar pentru care platesti jumatate ca pret. (4.4 leva in loc de 10.5 leva cat costa o pizza medie).

Atat mesele cat si scaunele sunt colorate si adauga un plus de optimism senzatiei placute pe care oricum o ai fiind in vacanta. Ospatarii vorbesc bine romana si inteleg si anumite cuvinte mai putin uzuale. Sunt prietenosi, doar asta este meseria lor si asa isi atrag clientii. L-am intrebat pe unul din ei de unde stie limba noastra asa de bine si mi-a raspuns ca de la clienti, dat fiind ca 90% sunt romani. Am avut o usoara tresarire de mandrie, recunosc. Daca macar nu mai e al nostru Cadrilaterul, macar limba noastra sa dainuie acolo!

Seara au un chitarist care canta atat la chitara, la muzicuta si vocal creandu-ti o stare placuta, asezonata cu briza marii atat de apropiate. Sunt dotati cu paturici pentru usoarele senzatii de frig care te strabat seara, mai ales dupa o zi sub soarele neindurator de vara.

Mancarea a fost foarte buna, la pizza le-as da o nota mai slaba (eu am comandat Quatro Stagione), dar in rest au nota 10 plus. Cartofii taranesti cu usturoi bine facuti si cotletele fragede te fac sa iti doresti sa intorci timpul si sa mananci din nou. Am incercat si un tort al casei minunat, cu crema de cremsnit si nuci. Preturile sunt acceptabile, dat fiind ca restaurantul este pe faleza. Cam 100 ron pe cina, 2 persoane, plus ceva bere. Atasez o poza cu panorama care mie mi s-a parut foarte frumoasa si pentru care, pe langa painicle lor bune, ma voi intoarce sigur aici!

Impresii încărcate de adynutza26 in 26.05.2016 09:28:51

Validat / Publicat: 26.05.16 12:29:35

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (adynutza26); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  13250 PMA (din 17 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii DE CĂLĂTORIE
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de adynutza26? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

- Floria CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[26.05.16 19:57:23]

Painicile cu usturoi si cascaval se numesc parlenka, se gasesc in toate restaurantele cu specific bulgaresc. Delicioase!!!

Vezi fotografiile în versiunea ptr telefon sau tabletă

[1] foto. Click pe poze pentru a le mări

P01 [MAY-2016] Panorama de la masa restaurantului Tanino -- foto by <b>adynutza26</b> [uploaded 26.05.16] <span style="color:teal"><b>nevotabilă</b></span> - <span class="allrVotedi" id="av742572">Foto VOTATĂ de mine!</span><div class="delVotI" id="sv742572"><a href="/pma_sterge_vot.php?vid=&fid=742572">Şterge vot</a></div>Foto VOTATĂ de mine!
P01 [MAY-2016] Panorama de la masa restaurantului Tanino
foto adynutza26 [26.05.16] nevotabilă