ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.04.2016
MAR-2016
single

Extrem de nemulțumit

NU, hotarat

Hotelul Racova este situat chiar in centrul Vasluiului, in Piata Centrala, langa majoritatea institutiilor judetene importante.

Are o parcare inghesuita, cumva in spatele hoteluilui, in care se poate intra pe niste stradute intortocheate. Parcarea e buna ca exista. Altfel mizerie, si un acces obscur in hotel pe niste culoare de serviciu urat mirositoare si la fel de intortocheate (urci, holuri inguste, cobori scari, multe usi, pana la un lift care te scoate la lumina - receptia la parter).

Recptia OK, luminoasa, personal slab calificat dar amabil. Adevarul este ca la ce rulaj de clienti am vazut de cele cateva ori cand am stat acolo nu au cum sa aiba experienta.

Motivul pentru care am ales sa stau in acest hotel este legat de aerotermele din camere. In perioada rece toate hotelurile cu grad de ocupare mic nu dau caldura - vezi Hotel Europa Vaslui unde aerul conditionat este singura sursa de caldura. Intr-adevar si acum era frig in hotel dar odata ajuns in camera am pornit aeroterma si s-a incalzit.

Exista camere standard la 140 lei si camere superioare la 200 lei. Camera standard in care am stat este foarte mica, mobilier vechi, usile, geamurile si obiectele sanitare din baie aduc aminte de anii '80. Sungurul plus este curatenia. Se simt detergentii si solutiile de igiena ieftine cu prosoape mirosind mai mult a clor, dar sunt curate. Pentru o noapte de delegatie, camera per ansamblu este OK.

Am coborat in restaurant in pulover - mare greseala. Am urcat in camera, mi-am luat si hanoracul si am revenit. Dupa 5 minute de stat am vazut stiva de meniuri si mi-am luat unul. Dupa alte 10 minute a achitat si a plecat si singura clienta care era in restaurant. Dupa inca 10 minute am batut stingher la usa bucatariei si a iesit o doamna ospatar care si-a cerut scuze ca nu a stiut ca mai este cineva acolo. Am cerut un meniu clasic, asteptandu-ma ca pentru chestii complicate sa nu existe sau sa fie vechi. Ciorba de legume in care ti se pune la alegere carne fiarta de vitel sau de pui. In a mea a fost vaca batrana. Un plus aici, daca vrei ti se pun si taietei de casa fierti. Eu am vrut. Ciorba la gust a fost... calda. Apoi a urmat ceafa la gratar cu cartofi parmezan. Absolut dezgustator. Carnea la gratar avea gust de hoit si era prajita (probabil un gratar/plita electrica/pe gaz cu multa grasime pe el). Cartofii prajiti reci aveau gust de ulei ranced. Mai cerusem ceva de baut dar am renuntat. Am lasat totul si am plecat. Desigur am platit nota completa.

In lift m-am intalnit cu patronul hotelului dar nu am deschis nicio discutie. Am plecat insa prin oras si am gasit variante de masa chiar bune. Placut surprins.

Dimineata am fost trezit de cineva care insista sa intre in camera mea desi usa era incuiata cu cheia ramasa in yala pe dinnauntru. Doamna camerista vorbea la telefon si nu a auzit cand am strigat sa revina putin mai tarziu. Am facut un dus aproape cald si am coborat la masa.

La micul dejun mai era inca un cluplu in restaurant. Un mic dejun absolut simplist dar bufet. Am mancat doar rosii cu branza de frica gustului de cu seara. Am baut o cafea si am plecat. La receptia cu alt personal dar la fel de necalificat nu a functionat POS-ul, factura nu voia sa iasa din imprimanta, asa ca sa completeze imaginea generala a hotelului.

Un detaliu si un sfat pentru cei care vor merge in acest hotel: solicitati o camera care sa nu fie la strada. Dupa modernizarea centrului a fost inlocuit asfaltul cu piatra cubica iar ferestrele vechi cu rame metalice nu opresc zgomotul traficului stradal.

Daca va mai trebui sa ma cazez in Vaslui foarte probabil nu voi sta tot in acest hotel. Desi experientele traite in alte doua hoteluri din Vaslui sunt foarte similare. Am auzit de doua hoteluri/pensiuni dar care sunt in afara orasului si nu stiu daca am voie sa le spun numele in aceasta postare, mai ales ca nu "am fost acolo".

Deci nu recomand Racova.

Trimis de mristi in 14.04.16 14:40:55
Validat / Publicat: 14.04.16 15:27:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VASLUI.

VIZUALIZĂRI: 1206 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mristi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 28.00 EUR pe cameră

[14.04.16 15:14:35]

Mutat la rubrica "Hotel Racova" nou creată pe site.

...

... Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 69&ridAnt=68027

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [14.06.16 12:33:26]

@webmasterX - Pentru că autorul articolului nu a răspuns încă solicitării, îmi permit să confirm eu poziționarea corectă pe hartă a Hotelului Racova din Vaslui. Nu am fost cazată acolo, dar am petrecut recent câteva zile în Vaslui și îmi sunt cunoscute aproape toate obiectivele importante ale acestui oraș.

De asemenea, dacă îmi este permis, aș putea atașa câteva imagini - exterioare - cu Hotel Racova.

mristiAUTOR REVIEW
    [12.08.16 14:09:54]

@webmasterX - Am vazut ecoul mai demult insa nu m-am hotarat cum sa raspund si nici cu timpul nu am stat foarte bine.

Ca si pozitionare pe bulevard este OK asa. Nu stiu cat de in detaliu ai nevoie de confirmare. Cerculetul se afla in dreptul hotelului, dar acolo este intrarea pe terasa si in bar.

Accesul pietonal in hotel se face insa prin fata hotelului - 46.638001,27.732334.

Accesul auto se face prin spate - 46.637630,27.731872.

Referitor la imagini crede-ma ca am luat in considerare recomandarea ta si am telefonul plin de poze de la hotelurile pe unde merg. Timp nu am sa scriu si sa postez cat mi-as dori.

Multumesc pentru treaba pe care o faci pentru noi toti.

iulianic, mristi