ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.04.2016
ÎNSCRIS: 05.03.16
MAR-2016

Therme Bucuresti — un loc exotic de relaxare unic in tara!

Am fost de doua ori pana acum si intentionez sa ma duc macar o data pe luna la Therme Bucuresti. Din decembrie anul trecut asteptam deschiderea centrului si am asteptat inca 5 saptamani dupa deschidere (14 ianuarie) ca sa ajung la ei (ca sa mai treaca valul de curiozitate si navala oamenilor) urmarind in fiecare zi comentariile celor care mergeau acolo, pe pagina de socializare a centrului, unde am constatat ca de fapt toate nemultumirile erau provocate tot de vizitatori... de aglomeratie si comportamentul neadecvat sau necivilizat al compatriotilor nostri, de nerespectarea regulamentului dar si de o intelegere gresita a destinatiei.

De altfel de aici trebuie inceput... s-a facut o confuzie in ceea ce priveste scopul si destinatia acestui centru... NU este un park acvatic (aquapark)!!! Therme este un centru wellness, de relaxare (SPA) si care are si o sectiune separata amenajata ca un aquapark.

Termenul "wellness" provine din unirea a doua cuvinte: well-being care inseamna “stare de bine” si fitness care face referire la “a fi in forma”. Astfel, cuvantul “wellness” face referire la sanatatea fizica si psihica si inglobeaza tratamentele pentru diverse probleme de sanatate, activitati de relaxare (SPA) si de fitness.

Tocmai de aceea, acest centru se adreseaza celor de peste 16 ani... accesul fiind interzis copiilor intre 3 si 16 ani... in majoritatea zonelor cu exceptia primei zone Galaxy care a fost special conceputa pentru copii ca si parc acvatic pentru a veni in sprijinul parintilor care vor o zi de relaxare si nu au unde sa-si lase copiii... (si care, la noi s-a dovedit neincapatoare asa ca acum, pana in iunie, o vor extinde... pt ca cei mai multi vor la aquapark de fapt, nu la wellness...) De fapt din cate am inteles, "pe surse"..., in zona vor face mai multe... inclusiv o plaja cu nisip si palmieri in aer liber, cu lacuri artificiale si altele...

Revenind la ce este acum la Therme... va voi vorbi despre experientele mele acolo care vizeaza doar cele 2 zone principale (The Palm si Elysium)... in zona Galaxy nici macar nu am fost sa vad cum arata... pentru ca nu am considerat ca mi se adreseaza.

Am fost de doua ori si de fiecare data am intrat la zona a 3-a, Elysium (care imi permite accesul automat si la zona The Palm... de fapt si pt zona Elysium intrarea se face tot din zona The Palm... Asa ca dupa ce m-am schimbat la vestiare, conform regulamentului interior (adica in halat de baie, papuci de interior, prosop si costum de baie) am trecut pe la dus (obligatoriu conform regulamentului) si am intrat in zona The Palm... unde ti se desfasoara in fata ochilor o imagine superba cu vegetatie luxurianta (palmieri imensi, orhidee si alte plante exotice) sezlonguri luxoase si "piscina" principala... care pe margini contine si paturile de jacuzzi si pool-barul dar si o usa de trecere direct in piscina exterioara... Recunosc ca a doua oara cand am fost fiind mult mai cald si afara, la inceput mi s-a parut cam sufocant aerul in interior dar dupa ce am intrat in apa si apoi am iesit in piscina exterioara nu am mai avut aceasta senzatie cat am stat acolo... Locul este conceput in asa fel incat toate simturile sa-ti fie stimulate concomitent : cel vizual prin cromatica (fie ziua fie noapte cand se aprind tot felul de lumini colorate in apa si printre sezlonguri...) cel olfactiv prin aromele de la saunele din zona Elysium, cel tactil prin sensatiile provocate de apele calde, cel acustic prin muzica relaxanta din difuzoare (si prin constructie si datorita dotarea cu aparatura de top... acustica locului este exceptionala...) si cel gustativ prin bauturile de la pool-bar (cu preturi sub cele din restaurante... 12 lei un cocktail de fructe, 2 lei apa...) sau la restaurantul din zona Elysium cu mancaruri "a la carte" (si cu preturile pe masura... cam 30 de lei o portie... dar gustoasa... si sofisticata...)

Asadar sa va povestesc pe etape si pe zone.

Primul pas Zona The Palm: prima oprire piscina principala... la pool -bar sa ne racorim cu un cocktail Virgin Pina Colada, preferatul meu, apoi am facut o sedinta de jacuzzi pe unul din paturile de pe marginea piscinei... immm... chiar mi-a relaxat muschii masajul puternic al apei... intr-atat incat sa nu mai simt nevoia unei sedinte de masaj (unde oricum nu am avut sanse ca erau ocupate toate locurile pe baza de programari...). Apoi am iesit pe usile batante din piscina interioara in cea exterioara unde iarasi senzatia este nemaipomenita... apa fiind calda... Dupa un rasfat in soare ne-am intors la piscinele de aromaterapie si le-am luat la rand... prima, cea cu apa de la Marea Moarta, foarte sarata, apoi cea cu litiu si la final cea cu magneziu si calciu... Efectele benefice ale fiecareia sunt trecute pe site-ul lor asa ca nu vi le mai spun eu acum... Cele trei bazine sunt concepute cu niste "scaune" scufundate in apa pe care te asezi si stai linistit si asculti muzica relaxanta si lasi apa calda sa-si faca efectul asupra organismului tau...

Dupa baile cu aromaterapie am intrat la singura sauna umeda, "Rainforest" sau baia turceasca (un fel de hamam... unde la anumite ore ti de aduce sare sau zahar cu diverse arome... pentru un gomaj super pentru corp...) Relaxate si parfumate de la sauna"Rainforest" am urcat in zona Elysium.

Zona Elysium am inceput-o cu o oprire la pool-barul de aici care este intr-o piscina micuta imbogatita cu seleniu si zinc... dupa ce am savurat un cocktail, cu alcool de data aceasta (un Cuba Libre si o apa plata rece) am plecat la saune... Nu am incercat decat doua dintre ele (eu nu prea rezist in saunele uscate...) Aici am gasit o sauna unde chiar m-am simtit bine si in care temperatura nu este asa ridicata, cam 40 de grade... incat sa pot rezista si eu mai mult de 5 min... Este vorba de sauna cu sare de Himalaya... foarte buna pentru aerosoli si foarte frumoasa... peretii au o culoare de chihlimbar (noapte sunt luminati superb...) Asta este clar preferata mea. Dupa ce m-am relaxat total in salina calda si apoi o racorire la dusul "Calla" cu apa receee (de era sa fac infarct... hahaha...)... am intrat la a doua sauna "Alhambra" cu aromaterapie (acesta incepe la anumite ore anuntate si este cu diferite arome tematice...) Aici temperatura este mai mare 60-80 de grade si o domnisoara pune diverse infuzii pe carbunii incinsi apoi cu un prosop ii directioneaza catre fiecare participant... Noi am nimerit la o sedinta de aromaterapie cu trandafiri pt relaxarea sistemului nervos... Placuta experienta si mai ales efectele... inclusiv acela ca mi-a ramas parfumul de trandafiri in par mult timp dupa ce am plecat de la Therme... De data aceasta nu m-am mai racorit la dusul cu apa rece ci am preferat sa ies te terasa, afara la o tigare... Am uitat sa va spun ca pentru cei ca mine, care suporta mai greu saunele uscate aveti posibilitatea de a folosi "un truc", care sa va faca sederea mai usoara in saunele uscate... la intrare gasiti pe un scaunel prosopele pe care le puteti uda la dusul Calla cu apa rece sa vi le puneti pe cap si astfel sa va racoriti cat stati in sauna...

Si cum in piscina principala incepuse programul de aqua-gim cand muzica este pe masura si mai tare am decis sa mergem la restaurantul din zona Elisyum... foarte elegant si cu un meniu cam sofisticat pentru gusturile mele dar am gasit ceva care chiar mi-a placut... o salata cu curcan, "Thandoori Turkey Salad" foarte satioasa (aveti meniul pe site... cu toate amanuntele). Din pacate cat timp imi rasfatam eu papile gustative am pierdut concertul live de jazz care a avut loc in zona The Palm... dar sper sa mai am ocazia altadata pentru ca am inteles ca de acum vor avea in fiecare marti si joi cate un concert live cu muzica buna, seara... anunta pe pagina lor de Facebook ce si cum... Cel mai mult imi doresc sa prind un concert al Orchestrei Simfonice Bucuresti... asa cum a fost cu o saptamana inainte de a merge eu prima data la ei... Am vazut videoclipul si pare ireal...

Dupa masa, am ales, in sfarsit sa incercam si noi confortul oferit de sezlongurile luxoase Sky-Lounge si sa ne facem siesta... Apoi din nou la o repriza de jacuzzi si o iesire din piscina exterioara cu un cocktail fara alcool (ca urma sa plecam...) a venit timpul sa ne despartim de locul asta minunat de unde cu greu iti vine sa te desparti... cand esti atat de relaxat... si privelistea este atat de frumoasa... incat uiti de lumea de afara... de aglomeratia din trafic...

Mai vreau sa va spun ceva despre acest loc... unul ar fi ca in ciuda altor comentarii pe care le-am citit in diverse locuri noi nu am avut nici o problema cu personalul de acolo, din contra au fost mereu amabili, la orice intrebare ne-au oferit raspunsuri detaliate si amabili (am primit si o atentionare la un moment dat cand am vrut sa plecam cu paharele de cocktail in mana prin piscina ca nu aveam voie, conform regulamentului... dar atat). De fapt daca veti citi atent regulamentul (care se afla pe site) si-l veti respecta asa cum va angajati cand semnati, la cumpararea biletului... si astfel veti stii si cum sa va comportati inauntru chiar va veti putea bucura de tot ce va ofera acest loc. Repet nu este un aquapark!!! Si nici un centru de inot!!! Piscinele nu sunt pentru inot tocmai de aceea adancimea este de 1,20m... sunt pentru imbaieri in ape termale... Este un centru WELLNESS!!!

Nici faza cu sezlongurile nu este ca la parcurile acvatice sau la plaja... iti ocupi un sezlong si ramane al tau... nici nu ai cum... pentru ca de fapt inauntru nu ai decat halatul de baie (in care te plimbi dintr-un loc in altul si-l lasi la intrarea in orice bazin sau sauna, prosopul cu care te stregi la iesirea din apa sau pe care-l folosesti la sauna ca sa nu stai pe dale, banchete din motive de igiena si papucii... si bratara pe cate o primesti la intrare si care reprezinta cheia ta de acces la tot ce-ti ofera centrul... si care l-a sfarsit conform inregistrarii de pe ea platesti tot ce ai "consumat"... fara grija banilor... sau a altor obiecte personale... acolo mergi sa te relaxezi, sa te rasfeti... sa-ti ingrijesti sanatatea fizica si psihica departe de lumea urbana intr-un decor exotic! Asta inseamna Therme Bucuresti, in esenta! Suplimentar au si o zona de distractie pentru copii - zona Galaxy! Dar nu aceasta reprezinta conceptul complexului cel putin deocamdata...

Un alt aspect important si pe care nu il gasiti mentionat pe nicaieri este acela ca uneori , cand este foarte aglomerat la intrare trebuie sa intrebati daca "coada" este si pentru zona The Palm sau Elysium sau numai pentru Galaxy....asta daca mergeti fara copii si vreti in aceste 2 zone...pentru ca noi am avut surpriza in una din dati sa intram si sa vedem o multime de oameni la rand...dar am vazut si alte doua persoane care au intrat prin lateralul cozii asa ca am intrebat de ce si am aflat ca de fapt coada era pentru cei care vroiau la Galaxy (unde nu mai erau locuri si asteptau sa se mai elibereze) asa ca si noi am intrat lejer prin lateralul cozii (ne-a deschis cordonul un bodyguard... cand i-am spus ca vrem la Elysium)

PS Atasat aveti videoclipul concertului Orchestei Simfonice Bucuresti (multumesc administratorului AFA pentru asta). Este ceva ce trebuie sa vedeti si sa ascultati... neaparat! Si care va ofera si o imagine despre cum este la Therme Bucuresti. Si spectacolul in sine este unic... unde altundeva veti mai vedea dirijorul in frac si chiloti hahaha... Cred ca este cel mai tare concert al lor!

Trimis de Tomi si Lili in 03.04.16 12:23:15
Validat / Publicat: 03.04.16 13:22:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 2771 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Tomi si Lili); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[03.04.16 12:58:42]

Ilustrația muzicală sau video-muzicală (indicată printr-un email transis mie) a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).

@Tomi si Lili - pe viitor, când mai doreşti să ne transmiţi astfel de sugestii — BINEVENITE! — e suficient să scrii adresa videoclipului aici, ca ecou (ori în interriorul review-ului).

Poate fi mult mai eficient decât să-mi scrii mie — scrisă aici, ajunge automat în atenţia *întregii echipe administrative*; pe când eu e posibil să nu fiu online chiar atunci (ba chiar să lipsesc câteva zile!);

[03.04.16 13:03:55]

@webmaster - multumesc mult pentru indrumari, inca nu stiu multe... si imi cer scuze ca va tot solicit atentia. Sunteti super!

[03.04.16 14:25:15]

imi cer scuze pentru greselile de ortografiere... m-am grabit si cum am un program cam ciudat pe laptop care imi tot schimba automat scrierea... nu am mai apucat sa corectez textul... sper sa intelegeti totusi ce am vrut sa va spun si sa-mi tolerati greselile. Multumesc!

[05.04.16 11:18:48]

Despre Therme si eu am amintiri placute asa cum am scris si recunosc cinstit ca mi-a placut mai mult in zona Palm decat Galaxy, cat despre restaurant cu cat cresc pretentiile (zona) cu atat si zona de restaurant are mai multe de oferit la preturi mai mult sau mai putin acceptabile.

Cat despre cocktail-uri mie mi-a placut foarte mult "Two of the hearts". In zona Galaxy am fost doar sa ma dau in tobogane si putin la valuri.

Despre sezlonguri si ocuparea lor ce sa zic, am ocupat si eu unul unde mi-am lasat prosopul insa la final (adica dupa ce am plecat de acolo) am realizat ca de fapt nici nu m-am asezat ca sa vad macar cum este, asa ca depinde, daca te duci doar ca sa lenevesti pe un sezlong merita sa ai unul ocupat, daca te duci ca sa "bantui" prin toate zonele cred ca-ti poti lasa prosopul oriunde.

In continuare spun ca as mai merge acolo si ma bucur ca v-a placut.

[05.04.16 11:38:42]

@mishu - am citit review-ul tau de cand l-ai postat si am admirat pozele... eu nu am avut rabdare sa fac poze... ca trebuia sa imi iau telefonul cu mine si nu am vrut sa am vreo grija... imi place cand ma duc acolo "sa ma rup de toate" si sa savurez momentele la maxim. Data viitoare o sa incerc cocktail-ul tau... Multumesc si sper sa ajungi cat mai curand, din nou, acolo!

[05.04.16 12:43:59]

@Tomi si Lili - Eu am luat telefonul din dulapior exact la final inainte sa ma imbrac sa plec, deoarece in rest am avut grija sa ma simt bine.

[05.04.16 12:45:42]

@mishu - buna ideea... poate fac si eu asa data viitoare...

simion.com
[17.04.16 09:53:32]

Mancarea proasta si fada fara nici un gust, aproape totul decongelat la restaurant. Mancarea nu este acolo gatita.

Preturi de restaurant de *****.

Pampers-uri rupte de la copii sub 3 ani (au voie la galaxy) pluteau prin apa, am atras atentia unei doamne supraveghetoare care a dat din umeri si mi-a intrors spatele. Toalete putine, trabuie sa stai la rand.

Uni trec pe la dus ca ratele 1-2 sec.

Am vazut persoane cu papuci murdari de noroi, venisera probabil de la munca campului.

Muzica ambientala tare si deranjanta.

Revin si cu alte impresii in curand.

mishu, simion.com, Tomi si Lili
Alte impresii din această RUBRICĂTherme Bucureşti - aquapark & welness [Baloteşti]: