ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.03.2016
ÎNSCRIS: 03.09.11
MAR-2016
[rog selectati]

Hotel Diamond Cinciş - Hunedoara

Mi-a fost frica sa aflu spre sfirsitul perioadei de asteptare ca distractia noastra va avea loc intrun hotel neincalzit, inchis pe prioada de iarna si mi-am luat toate precautiile sa ma informez ca la o adica sa nu imi clantane dintii pe acolo. Basca i-am facut si pe altii sa isi aduca aeroterme sau perne electrice. Bine ca nu le-au dus in spate.

Trecind pe linga focul de tabara ce inca ardea in forta dar era parasit de cind haul,am observat ca masinile erau in parcare suficient de departe incit pericolul sa nu ajunga la ele. La receptie nici un organizator din partea AFA . S-a razbunat Maria pe mine ca sa imi iau singura ecusonul. Am primit cartelele de la cele doua camera ramase nealocate insa erau cele rezervate initial. Ma gindeam ca vreun user cu incheieturile mai subrede ar fi vrut sa scuteasca niste scari schimbind etajul si camera cu una dintre ale mele. Nu s-a intimplat asta.

Hotelul nu are lift desi are cam multe scari, ale noastre au fost putine. Intram in camera si ne izbeste o caldura suficienta incit sa ne relaxam si sa uitam de grija frigului.

Asa cum spuneau colegii ajunsi inaintea noastra, pardoseala era incalzita iar termometrul arata 28 de grade. Buun!

Ce face omul cind vine de la drum lung? Merge la baie. Curat, frumos, elegant! (cum zic aia de pe internet). Apa calda, sapun, gel, hirtie igienica, prosoape albe si moi... gata, sint multumita.

Mai tirziu, cind am facut dus, apa se scurgea spre camera astfel ca am fost nevoita sa pun un prosop ca sa nu ude frumusete de mocheta. Televizorul nostru nu avea selectat nici un canal dar aceasta problemuta a fost rezolvata imediat de tinarul receptioner.

Mergem in restaurant unde eram asteptata de ore bune. Toate mesele ocupate, in afara de una de linga usa. Am luat loc si sotul meu a comandat o sticla de vin. Chiar daca aveam de-acasa, ne-ar fi trebuit pahare asa ca s-a gindit sa comande ceva si din restaurant. 55 lei vinul si 5 lei o apa. I-am zis ca e 4 stele asa ca mi-a muscat limba ca sa nu comenteze in fata mea. :D

Inauntru nu se fuma, insa terasa era plina de acesti frumosi "viciosi" ai site-ului.

Ospatarii se miscau destul de bine printre mese. N-am vazut oameni nemultumiti.

Ne-am retras spre camera cam pe la miezul noptii, rapusi fiind de oboseala. Aici am constatat ca urcind sa duc sau sa iau ceva din camera, am iesit fara sa iau cartela ce o bagasem sa aprind lumina . M-am dus la receptie,nu mai era nimeni. Ma si gindeam cum am sa dorm pe covorul din camera prietenilor nostri. Am gasit un numar de telefon pe masa, am sunat iar tinarul a venit imediat si mi-a facut o cartela noua.

Nu stiu cum a fost la altii, dar patul nostru a fost unul dintre cele mai bune pe care le-am gasit vredoata in hoteluri. Un minus a fost ca pilota nu era imbracata si nici noi n-am mai avut putere sa facm asta. Dimineata ne-am dat seama de ce, ca era destul de cald incit am dormit dezveliti. Cum aveam excursia planificata destul de devreme, nu am lenevit in pat ci ne-am dus la micul dejun. Aici am gasit suficiente feluri incit sa ne umplem burtile si dupa o ora am plecat la drum.

Seara ne-am intors tirziu infometati si obositi. Dupa gala de premiere au venit si cinele sau prinzurile, fiecare ce si-a comandat din timp. Unii s-au plins de scumpetea preturilor. E adevarat ca a fost cam scumpisor, insa calitatea produselor a fost foarte buna. Eu am avut snitel si salata de fructe, sotul a avut ciorba de burta si un gratar cu piure de cartofi. Am gustat si din carnea lui ca nu reusise sa o manince pe toata. Mi-a placut, n-am ce sa zic.

Desertul a fost din partea organizatorilor insa ospatarii au facut ca momentul sa fie cit mai festiv, punind artificii si plimbind minunatia de torturi de pe citeva etaje, facinu-ne sa salivam la vederea lui. Am avut noroc cu domnul S. care mi-a dat mie si portia lui. Cauta un voluntar pentru felia lui de tort. Si cum eu sar in ajutorul tuturor, nu l-am lasat sa strige de doua ori. :D

Abia la plecare am reusit sa admir si pontonul, piscina si terasa pentru fumatori. Ceva inspaimintator mi s-a parut a fi trambulina de unde se sare in apa. O fi vreunul care a sarit de acolo si a iesit viu???

Inchei cu o impresie placuta si cu siguranta ca daca o sa mai trecem prin zona, ne-am caza fara ezitare la acest hotel.

Trimis de adri-nico in 21.03.16 19:23:04
Validat / Publicat: 21.03.16 19:57:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CINCIȘ.

VIZUALIZĂRI: 1310 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P08 si terasa cu belvedere a hotelului
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 42050 PMA (din 45 voturi)

[21.03.16 19:51:12]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 64&ridAnt=67648

[21.03.16 20:02:28]

Ura????Primul vot e al meu, te pup

[21.03.16 20:09:41]

@webmaster45 - Imediat o sa urc si citeva fotografii. Am intepenit in pat de dimineata de cind scriu la reviewuri si luasem o mica pauza de cina.

[21.03.16 20:09:56]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Complex Diamond Hotel & Vile, CINCIȘ" (deja existentă pe sait)

Am retras notele acordate unităţii - conform regulamentului (1. B. 7), nu e acceptabilă evaluarea multiplă a unei unităţi de cazare de către membrii aceluiaşi grup sau ai aceleiaşi familii, pentru un sejur comun.

[21.03.16 22:13:46]

[21.03.16 22:21:24]

@webmaster45 - Nu era cazul. Am facut-o de placere.

Imi corectezi si mie un cuvint ? "incheieturi" - sa tai un i (la momentul cazarii)

Corectat

elviramvio
    [22.03.16 07:23:54]

@adri-nico -

Data viitoare stiu pe cine pot conta daca nu reusesc sa mananc desertul. Eu n-am putut sa mananc clatitele, regret caci imi faceau cu ochiul dar cum nu le-am atins deloc am cautat consumatori stanga-dreapta. Nimeni pe moment dar a doua zi dimineata am primit multumiri.

irinad
    [22.03.16 23:16:14]

@elviramvio - Ştiţi bine cine le-a halit după miezul nopţii, mulţumim mult încă o dată!

[22.03.16 23:21:35]

@elviramvio - Vaaai! Imi promiese Andox clatitele lui dar cum el nu a mai reusit sa vina... am ramas cu buza umflata. Sint o mare mincatoare de dulciuri. Cred ca s-a vazut cu ochiu' liber.

ioana74
    [23.03.16 15:20:59]

Noroc ca lui S. nu-i plac torturile si prajiturile cu crema. Daca ar fi dupa el as face doar chec-uri si cozonaci Frumos descris hotelul si foarte realist. Pupici cu sclipici frumoasa doamna!

elviramvio
    [23.03.16 15:23:27]

@irinad - Sa-i fie de bine!

[23.03.16 16:00:59]

@ioana74 - La anu'tot cu voi la masa o sa stau... sa imi asigur portia de tort!

adri-nico, elviramvio, ioana74, irinad, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂComplex Diamond Hotel & Vile: